יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
בין מגלי עולם שמור מקום של כבוד לפרדיננד מגלן (Fernando de Magallanes), הפורטוגזי שבגד בעמו, ותחת דגלו של מלך ספרד, היה הראשון שהקיף את העולם בראש צי של ספינות. הוא היה האירופי הראשון שעבר בשנת 1520, במייצר שנקרא מאוחר יותר על שמו: מיצר מגלן.
 
עוד בטרם יצא למסעו האפי  ממנו לא שב (הוא נרצח במהלך המסע בפיליפינים), כבר היו בעולם מפות שהראו ארצות לא נודעות לאירופים, ש"גילויין" רשום כיום על שם מגלים אירופים מאוחרים.


מפת חוף פטגוניה, ארץ האש ומפרץ מגלן כפי שהיא מוכרת כיום


קטע ממפת פירי רא'-איס (1513) המציג בפרוט את חוף פטגוניה

לשם השוואה מוצג כאן קטע ממפה שצוירה באיסטנבול, בשנת 1513, על ידי פירי רא'-איס (Piri-Rais/Piri Ibn Hadji Mehmed), המבוסס על מפה של חובל ספרדי שחזר מסעותיו של כריסטופר קולומבוס (שכלל לא עבר את קו המשווה דרומה), ונפל בשבי העות'מנים בשנת 1501, לפני שהאירופים החלו לחקור את דרומה של אמריקה. במפה רואים בברור את חוף פטגוניה על מפרציו ונהרותיו, ואפילו רואים את הרי האנדים שכלל אינם  נראים מהחוף!! במקומות שונים במפה, מצוירות דמויות של חיות. אין אלו דמויות פרי דמיונו של הצייר. ניתן למצוא קורלציה מופלאה בין הדמויות ומיקומן לבין החיות שחיו בפטגוניה באותם ימים, בדיוק במקומות המסומנים במפה. להלן מספר דוגמאות:   

  
דמות אנושית עם ראש של כלב. מימין הציור מתוך המפה, משמאל דמות במוזיאון

ככל הנראה זהו מילודון - לטאת ענק העומדת על שתיים. הלטאה נכחדה מהעולם אך מתועדת על ידי צ'ארלס דארווין, שמצא גוויה שלה שזה עתה מתה (פסל של מילודון ניצב במערת Cueva del Milodon, בפונטה-אראנס בצ'ילה)

 
גוואנקו המרכין אוזניו לפנים בעת בהלה במפה, מימין, במקום בו רועים היום עדרי גוואנקו רבים 

 

 
צבי אדום החי למרגלות האנדים ומופיע באותו אזור במפה

 

 
אריה הרים (פומה/קרוגר) מצויר במפה, במקום בו היום נמצא פארק לאומי אריה ההרים (P.N. Monte León)

 


ציור איש עם ראש בבטנו ושערו אש – תיאור גראפי של אנשי המקום הצייר הטורקי הצנוע העדיף ככל הנראה להצניע את היות האיש ערום כפי שמצא אותו מגלן, אשר השתומם מהיותו ערום למרות הקור העז של פטגוניה. לשם חימום גופם הבעירו תושבי הדרום מדורות רבות, כפי שאכן ראה מהים מגלן, בחבל הארץ זה, לו הוא נתן בעקבות כך את השם "ארץ האש".

 
אפשרות נוספת היא שהמתאם של קו החוף צריך להיות אחר לחלוטין, החיות כלל לא במקומן ואולי אף פיקטיביות לחלוטין? יתכן שצורת התאמת המפות צריכה להיות בצורה שלהלן:


נקודות התאמה בין מפת פירי רא'-איס למפת דרום אמריקה הידועה היום

בכל מקרה, אין ספק שצייר המפה הטורקי שילב 20 מפות קדומות יותר לכלל מפה עולמית אחת הוא צייר יבשת ממערב לאירופה, יבשת שכבר הייתה ידועה בתקופת ציור המפה, אבל הוסיף מידע רב, שכל בוחן יכול למצוא בו חיזוק לטענה שדרומה של היבשת היה ידוע לחוקרי העולמות עוד לפני מסעו של מגלן.
 

שאלות פתוחות

המפה, המוצגת בארמון טופקאפי באיסטנבול, צוירה על ידי אדמירל עות'מני, שבע שנים לפני מסעו של מגלן. עובדה זו מעלה מספר שאלות:

האם פטגוניה מופתה על ידי צי האוניות של ג'אנג-חה (Zhèng Hé), הסריס הסיני המוסלמי בשנת 1422 בשליחות יונג-לה , קיסר סין?

האם תרשים החוף הפטגוני עבר מסין לוונציה על ידי ניקולו דה קונטי (Nicolo Da Conti), שהפליג עם הצי הסיני, ומסר את גילוייהם לצייר, שצייר את מפת העולם בוונציה בשנת 1428?

אולי המידע על פטגוניה היה זה מכבר בידי הפורטוגלים ששלחו את הימאי סנשו ברנדן (Sancho Brandão) ל"יבשת שבמערב" כבר ב- 1341?

האם בסיס המידע נמצא ב"מפת העולם 1428", שניתנה לנסיך פורטוגל דום פדרו (Dom Pedro) על ידי הדוג'ה (Doge) של וונציה? או אולי הייתה מפת עולם כבר מזמן בידי אחיו, הנרי הנווט (Dom Henrique o Navegador)?

האם מפת העולם הפורטוגלית, הסודית, הועתקה בסתר על ידי ברטולומאו קולון , אחיו של קולומבוס? איך הגיע קטע ממפתו של קולומבוס לידי אותו ספן שהפליג עם קולומבוס ב- 1492 ולאחר מכן נפל בשבי העות'מנים ב- 1501?

 

בכל מקרה, המידע המפורט במפה על חופי פטגוניה והחי על החוף, לא סביר שיהיה מקרי, אז מי היה לפני מגלן בחופי פטגוניה? את האמת כנראה לא נדע לעולם, והשערות רק יתרבו עם חלוף השנים!