יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
כתבה זאת אינה מסלול טיול אחד, אלא תיאור מספר יעדים בצפון העיר שמרביתם דורשים טיול של חצי יום לפחות - רצוי בטיול מאורגן על ידי חברה מקומית.

הסלאמס הגדול בדהאראבי (Dharavi)

מי שמכיר את מומבאי מהסרטים "סלאם בומביי" או "נער החידות ממומבאי" ראה משהו מהסלאמס הגדול. זוהי אחת משכונות העוני הגדולות ביותר בעולם. השכונה נוסדה בסוף המאה ה-19 כשמקומיים רבים גורשו מבומביי על ידי השלטון הקולוניאליסטי הבריטי והתיישבו באי שהיה מיושב על ידי דייגים קוליים מקומיים בשטחי ביצה ומונגרובים.   באותה תקופה בשל פריחת העיר הייתה הגירה גדולה, ואוכלוסיית העיר שהייתה על אי, הגיעה לכחצי מיליון איש בצפיפות שהייתה פי עשר מלונדון באותה העת. מגפות החלו להשתולל, ומגפת דבר קטלה כ-200 אלף איש בעיר וכשמונה מיליון בהודו. השלטונות, מודאגים מכך, החלו לגרש מקומיים מלב העיר, ואלה מצאו את מקומם בשוליים בהקימם את רובע המגורים הזה.


בשכונת העוני

התעשיות שפרנסו את תושבי השכונה היו תעשיות מזהמות כמו בורסקאות וכדרות שגורמים לזיהום וריחות  קשים. אליהם הצטרפו במהלך השנים פליטים רבים ממקומות אחרים בהודו, והיום על שטח של קיבוץ בינוני (כ-500 דונם) חיים כ-300 אלף אנשים בצפיפות מחרידה ותנאים היגייניים ירודים. פרנסת התושבים ברובה אינה חוקית, אם כי בניגוד למקובל, אלה אינם פושעים אלא אנשים שורדים המוצאים דרכי פרנסה ככל הניתן כדי לכלכל את עצמם ולשרוד. זהו המרכז של הכלכלה הבלתי-פורמלית של העיר, ובכללה תעשיית מחזור גדולה המייצאת את הזבל הממוחזר של הודו לעולם.
בשל אי המצאות מתקני שירותים בבתים וקרבת מסילת הרכבת, את פעילויות ניקוי השיניים והמעיים בבוקר עושים לצד המסילה - מחזה אותו רואה כל מי שמגיע לפאתי העיר ברכבת. בניסיון לביצוע פרויקט פינוי-בינוי של השכונה הוצאו למשפחות דירות של 25 מ"ר. ארגון השכונה הבטיח שאם לא ייתנו 40 מ"ר הם יארגנו את התושבים לא לעשות את צרכיהם ליד המסילה אלא עליה, ובכך יישתקו את מומבאי ואת כלכלת אסיה כולה!
מחקר שנעשה אודות המקום מתאר: " מהכביש הראשי המוביל לדהאראבי המקום עושה רושם נואש. עם זאת, ברגע שנכנס לסמטאות הצרות, דהאראבי מוכיחה שהדעות הקדומות של שכונות עוני כמו במקומות מלוכלכים, לא מפותחים ופליליים, אינן מתאימות לתנאי החיים האמיתיים. בטח, מצב התברואה הקהילתית היא במצב אומלל ומרחב צפוף לא עושה את החיים קלים. בתוך הבקתות, לעומת זאת, מאוד נקי, וכמה בקתות משלבות כמה אלמנטים של יופי. וילונות יפים על החלונות והמרפסות המכוסים בפרחים וצמחים. עולה כי אנשים מנסים לארגן את בתיהם נעימים ונוחים ככל האפשר".
ישנן במומבאי מספר חברות שמארגנות סיורים מודרכים לדהאראבי, המבקרות במרכז מיחזור, בדירות התושבים, במרכז קהילתי ובמפעלי קדרות ומזון. הסיורים כוללים הסעה למקום ומספר שעות של ביקור - לדוגמא חברה זאת מארגנת סיורים שונים.


ארוחה חמה בבית הספר

שכונת ג'והו וחוף ג'והו (Juhu)

השכונה הקרובה ביותר לשדות התעופה הבינלאומי ושדה ג'והו. בדומה לחוף צ'אופטי, גם רצועת חוף יפה של שכונה זו היא מפלט בפני החום ואתר צבעוני ומלא חיים בשעות אחר הצהריים, כשמוכרי מזון, עושי עישוי ראש ושלל מוכרים מתערבבים בקהל צבעוני רב. גם כאן ניתן למצוא דוכני קבע של מזון וגלידת קולפי.


בחוף ג'והו

מקדש יסקו"ן (ISKCON Sri Radha Rasabihari Temple)

יסקו"ן, "התנועה הבינלאומית למען תודעת קרישנה" הידוע במערב בשם "תנועת הארי-קרישנה", היא תנועה וישנוואית שנוסדה בשנת 1965 בניו-יורק על ידי הגורו אַבְּהַאי צָ'רָנָארָוִינְדָה בְּהַקְטִיוֵדַאנְטָה סְוָאמִי פְּרַבְּהוּפָּאדָה. התנועה הקימה כ-400 מקדשים בעולם וכמאה בתי מזון. מקדש יסקו"ן מומבאי הוא יעד פופולרי בקרב ידוענים מערביים, אך גם אתר קדושה חשוב לוישנוואים. נפתח בשנת 1978 ועוסק בהדרכה והרצאות בשלל שפות. זהו מבנה שיש יפה ונקי, ולצידו מסעדה גדולה ומבנה מגורים בן שבע קומות המארח את משתתפי הקורסים של המתחם. מימין לשער הכניסה למקדש יש דוכן להפקדת נעליים תמורת כפתור. רחבת השיש מובילה לתוך המקדש, לאורך קירותיו גומחות בהן מוצגות סצנות המדגימות באופן מוחשי בפיסול צבעוני ומצועצע קטעים מהמהאברטה, הרמאיאנה, הבהגאד-גיטה ומהבהגאד-פוראנה. התקרה מצויירת בצבעים ומימין ישנן שלוש גומחות מכוסות וילונות הנפתחים בעת הטקסים, ובכל אחת דמויות של קרישנה וראדה, לבושות ומקושטות ואפופות זהב.
כתובת Hare Krishna Land, Juhu, Mumbai שעות פתיחה 4:30-13:00 + 16:30-21:00


מקדש יסקו"ן

עיר הסרטים בוליווד

מומבאי היא שם נרדף לעיר הסרטים של הודו. לא, זה אינו המקום היחיד בתעשיית הסרטים. סרטי האיכות דווקא נעשים בקולקטה, אולם את סרטי בוליווד כל הודי אוהב. הם מציגים את החיים בצורה מוקצנת וחיה, עם הרבה פאר מזויף והמון שירים וריקודים. לעיר הסרטים של מומבאי מגיע כל מי שרוצה להיות חלק מהזוהר של עולם הקולנוע. בוליווד, תעשיית הקולנוע ההינדי, נחשבת לקולנוע ההודי ביותר אם כי יש הפקות אחרות בשפות אחרות. תעשיית הקולנוע ההודית היא הגדולה בעולם ומייצרת מדי שנה אלפי סרטים. גם לאחר התפתחות הטכנולוגיה, בוליווד מייצרת הרבה יותר סרטים מהוליווד. 
עיר סרטים נבנתה על ידי ממשלת מדינת מאהרשטרה ב -1978 כדי לסייע לתעשיית הקולנוע ולספק לתחום זה לפרוח. המתחם רחב הידיים מכסה כמעט 350 דונם עם כמעט 20 אולפנים מקורים, כמו גם מקומות לצילומי חוץ. עיר הסרטים ממוקמת בפרבר Goregaon  בצפונה של העיר, בסמוך לפארק סאנג'אי גנדהי שייסוקר בהמשך.
במקום נבנה עולם של חלומות בהם קשה להבחין בין מציאות ודמיון, כי דברים נעשים בצורה מושלמת. מוקף במזרקות, גנים, אגמים ומבנים מציאותיים. במבט מקרוב הזוהר לעיתים מעומעם, כשמאחורי בימת ריקודים מפוארת ומצועצעת יכולות להיות ערמות אשפה, וחיבורים חשמליים של תיאורה יכולים להיות חוטים חשופים תקועים פרוביזורית בשקע, ותאורן עם מקל מטאטא אליו קשורים מנורות ניאון.


אולפן לצילומי בתי עשירים ונשפים

למרבה הצער, עיר סרטים מומבאי אינה פתוחה לקבלת קהל מזדמן, אלא אם מקבלים אישור מיוחד מראש. עם זאת, ניתן לקחת סיור מודרך לשם.  אפשרויות לסיורים מודרכים בבוליווד:
סיורי יום הכוללים הסעה ואוכל, ביקור באולפנים, הופעת מחול וסיור בתי כוכבים מפורסמים, עשויים לעלות 100-175 דולר לאיש.
החברה לפיתוח תיירות של מדינת מהארשטרה מציעה סיורים הרבה יותר זולים, שנעשים באוטובוס, אך מאפשרים פחות ירידה ויותר סיור מחלונות הרכב. סיורים אלה עולים כ-10$ בלבד.
דרך שונה לראות את תעשיית הסרטים היא השתתפות בפועל ביצירתו של סרט. ישנו ביקוש רב לניצבים בעלי חזות מערבית, וסוכנים שמגייסים ניצבים מסתובבים באזור התיירות ברחוב קולאבה-קוזוויי, סביב קפה ליאופלד. המדובר בימים מלאים וצפויות המתנות של שעות ארוכות עם שכר של כעשרה דולר ליום.


הופעת ריקודים בוליוודיים

פארק לאומי סנג'אי גנדהי ומערות קנהרי (Kanheri) הבודהיסטיות

הפארק על שמו של בנה הלא-פופולרי של אינדירה הוא משמורות הטבע העירוניים הנרחבות והמתוירות ביותר בעולם. באזור פרברי המגה-עיר הוקצו כמאה אלף דונם לשימור טבע ומורשת. בפארק המכסה אזור גבעות של עד כ-500 מטר גובה, יש בו שני אגמים וכן סדרה של מערות נזירים בודהיסטיים בנות 2,400 שנה.
בפארק יש אפשרות לעשות טראקים בטבע הכולל נופים גבעיים, חיות וציפורים, ובכללם גם תנינים באגם, אנטילופות, נמרים ואף ככל הנראה גם טיגריס שסימניו נראו אך הוא עוד לא. אפשר לשוט באגמים, יש רכבת צעצוע וכלובי חיות, יש טיפוס צוקים
אבל האטרקציה המרכזית של הפארק היא כמאה מערות קאנהרי (Kanheri Caves)  הבודהיסטיות שנמצאות כשבעה קלומטרים מהכניסה, בלב הפארק. המערות הן בחלקן צאיטיה (מקדשי תפילה) וחלקם ויהארה (מנזרים בהם חיים הנזירים). המערות נבנו בין המאה הראשונה לתשיעית לספירה. המערה המרשימה ביותר היא מערה מספר שלוש, מערת מקדש גדולה, שבה מסדרון עמודים מאורך ודאגובה (פגודה) בגובה חמישה מטרים בחלק הפנימי. אל המערות מגיעים אוטובוסים מפתח הפארק. אכן, סדרת מערות אלו מרשימות פחות מאלה באלפנטה, וודאי מאלו באג'נטה ואלורה כשבע שעות נסיעה ממומבאי, אולם עדיין מרתק לראות אותן.
זהו פארק נגיש בו יש המון אטרקציות לכל המשפחה, וזהו גם חסרונו, בגלל שבמשך השנה למעלה משני מיליון איש פוקדים אותו כשמשפחות וילדים רבים מגיעים ליהנות במתקני הפארק כשהם עושים רעש רב ובלגאן לא מועט. יש לקחת בחשבון שאת הפארק מחזיקה הממשלה ולכן לצד המחירים הסבירים יש גם הפסקות צהריים והתייחסות לא אכפתית במיוחד של העובדים במקים.
הפארק פתוח בין 7:30-18:00 בעלות 20 רופי.
סיור ספארי אריות ונמרים של חצי שעה פועל כל יום פרט ליום ב', בעלות 30 רופי.
שייט של רבע שעה עולה 15 רופי.
הכניסה למערות קנהארי תעלה לכם 100 רופי בין השעות 9:30-17:30. למערות יוצאים אוטובוסים כל 20 דקות משער הפארק במחיר 20 רופי לצד. אוטובוס אחרון למערות יוצא ב-13:30 וחוזר מהמערות בשעה 16:00.


ספארי אריות ונמרים בפארק - מקום לראות אריות אסיתיים

כתבות נוספות על העיר מומבאי באתר זה:

מומבאי - הכרות כללית
מומבאי - העיר הקולוניאליסטית
מומבאי - שיווה במערות אלפנטה
מומבאי - שליחי האוכל היעילים בעולם
מומבאי - שווקים צבעוניים
מומבאי - גבעת מאלבר, גנים ואתרי דת