יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
מצפון לעיר התחתית, בלב מומבאי נמצאת גבעת מאלבר בה חיים רבים מעשירי העיר. ממרומי הגבעה ניתן לראות את העיר והמפרצים המערביים שלה באון יפה. הטיול באזור גבעת מאלבר הוא דווקא טיול לאתרי דת ומורשת וגנים מקומיים. אבל נתחיל את הטיול באחת התופעות המיוחדות והמפורסמות של מומבאי, באזור תחנת הרכבת מהאהלקשמי, במכבסה הגדולה בעולם.
לאורך כל נהרות הודו ומקווי המים המתוקים רואים אנשים כובסים את בגדיהם ובגדי משפחותיהם. לא כך לאורך הים, שם נאלצים המקומיים לשלוח את הכביסה לכובסים מקצועיים, כלומר לקאסטה של כובסים. דהונה היא לשטוף ודהובי-וואלה הם השוטפים. גהאט הן מדרגות או בהשאלה קו המים, ולכן המקום בו שוטפים כביסה נקרא דהובי-גהאט. אנשי המכבסה בנו שורות של ברכות שטיפה ועד 5,000 שוטפים עובדים בין ברכות השטיפה לחבלי הייבוש שעל הגגות. היום ישנן מכונות כביסה בבתים רבים, אבל עדיין נראה שמוסדות רבים כגון בתי חולים ואחרים משתמשים בשרותי הכובסים. את המבט הכולל הטוב ביותר אפשר לקבל מהגשר מעל הרכבת של מאהלקשמי, ומשם גם אפשר לצלם. כניסה למתחם מותרת, אך האנשים חשדניים ולא מסכימים לצלם, ויש להישמע להם כי הם עשויים להיות אלימים כשממרים את פיהם.


בגדים לייבוש בדהובי-גהאט

במכבסה אפשר לראות את פעולת הסיבון והסחיטה האלימים, את המסחטות החשמליות שאולתרו בשנים האחרונות, את התלייה על חבלים מלופפים ללא מהדקי כביסה ואת תנאי חייהם הירודים. כל שנותר הוא להתפלא איך הבגדים מרוכזים מחלקי העיר השונים ומלקוחות רבים מספור, מופרדים לסוגים וצבעים ולבסוף חוזרים לבעליהם מקופלים ומגוהצים ללא סימון נראה לעיין של מקור הבגד. ראה מצגת מהמקום. סרטו של אמיר קאן "דהובי גהאט" מתאר את חיי כובס במומבאי ומראה את המכבסה.
נמשיך מערבה ונעבור על פני ההיפודרום (מגרש מרוצי סוסים) מאהאלאקשמי (Mahalaxmi). כאן בעונת המרוצים ניתן לראות את השכבות גבוהות יותר של האוכלוסייה, הנהנות ממרוצי הסוסים בחליפות היקרות שלהם. עונת מרוצי הסוסים מתחילה בנובמבר ונמשכת עד פברואר. עם זאת, "הדרבי", שמתקיים כל שנה בשבוע הראשון בפברואר, הוא האירוע הנצפה ביותר של העונה בהשתתפות כמעט כל עשירי העיר. "דוהר" היא מסעדה מפוארת הממוקמת בהיפודרום והיא צפופה ביום ובלילה. פנים המסעדה מזכירים ארמון קיסרי.
מהעושר של ההיפודרום יורדים לקו החוף ונכנסים על שביל צר אל תוך הים אל הדורגה של חאג'י עלי (Haji Ali Dargah) בקצה דרך שנכנסת כחצי קילומטר לתוך הים, ניתן לראות מקבץ של כיפות לבנות אווריריות הצפות על-פני המים. זהו קבר של סוחר מוסלמי עשיר בשם חאג'י-עלי, שוויתר על כל רכושו לפני היציאה לעלייה לרגל למכה. הקבר עצמו מהמאה ה-19, מחובר ליבשה על ידי נתיב שמוצף מדי שנה בגאות המונסון. בזמן הגאות נראה המבנה כצף על פני המים. לאורך הדרך לדורגה מתמקמים עשרות נכים ומקבצי נדבות המנצלים את טוב ליבם של המאמינים שבדרכם למקום קדושה נזכרים במצוות הצדקה. זה עשוי להיות מראה לא נעים! בפתח הדורגה מתאספים רבים סביב דוכני המזון והשתייה הרבים. בתוך המקדש המרכזי, המוני מתפללים רוכנים כדי ללחוץ את ראשם כנגד ה"צ'אדור" האדום ירוק, הרקום לכברה, המכסה את הקבר, שנמצא במסגרת כסף מעודנת חרוטה עם כל תשעים ותשע שמותיו של אללה. המאמינים קושרים סרטים אדומים קטנים על סורגי עץ לכבד את נשמתו של חאג'י עליי. בשעות השפל תושבי מומבאי ובהם זוגות רבים, מנצלים את הרוח מהים כדי להימלט מחום העיר המעיק ולהתבודד הרחק מבני משפחתם. אתר אינטרנט


הדורגה של חאג'י-עלי והקבצנים הנכים לאורך הדרך למסגד

מהדורגה נפנה לגבעת מאלבר, לכיוון גני הדממה. בדרך נעבור ליד בניין אנטילה (Antila) בן 27 קומות עם מרפסות בולטות. זהו בניין המגורים היקר ביותר בעולם, שעלה מיליארד דולר! משפחתו של התעשיין  הצעיר מוקש אמבאני  עם אשתו ושלושת ילדיו, בנתה לעצמה בניין מגורים עם שטח רצפה של 37,000 מ"ר, בו עובדים כ-600 איש בטיפול באולמות הנשפים, בברכה, באולם הקולנוע, בחדרי האורחים ומגרשי המכוניות, ב-11 המעליות ובשלל הדברים שהמבנה מציע. זהו מופע מדהים של עושר שהטייקונים החדשים של הודו ממצבים את עצמם כמאהרג'ות מזן חדש, בלי לשים את ליבם לעוני הרב סביבם ובלי לשאול האם הם יכולים לעזור בדבר-מה.


עושר מסנוור עיניים של מבנה אנטילה, היקר בעולם

בהמשך הדרך עוברים על פני גנים ומבנים נמוכים מוסתרים בעצים רבים. אלו מגדלי הדממה שעל גגותיהם מניחים בני הדת הזורואסטרית את מתיהם למאכל עוף השמים. הפרסים מאמיני הדת הזורואסטרית, ולנו מוכרים המנצח זובין-מאטה והזמן המנוח פרדי מרקורי סולנה של להקת קווין, הם נצר לדת עתיקה ובעלת מעמד חשוב בכל מרכז אסיה. דת זו נוצרה על ידי זרטוסטרא לפני 3000 שנה באירן והפכה לדת המדינה של האימפריה הפרסית. במאות השנים האחרונות גורשו המאמינים ורבים מצאו את דרכם להודו ובמיוחד לעיר מומבאי. עקב אמונתם בקדושת האדמה לא קוברים גויות בה. גם האש קדושה לכן לא שורפים את הגויות. כל שנותר הוא לשים את הנפטרים על גג מבנים ולתת לעופות השמיים לשאת את השיירים אל השמיים. כדי להימנע מסקרנים חובבי זוועות נשתלו עצים רבים המסתירים את המבנים שנקראים "מגדלי הדממה".


מגדלי הדממה מבעד לעצים

מכאן נפנה שמאלה לליבה של שכונת מגורים שקטה. בשכונה זאת הועמד לרשות מאהטמה גנדהי בית מגורים ממנו ניהל את עניני מפלגת הקונגרס וענייני התנועה לקריאה ליציאת הבריטים מהודו עד מעצרו ב-1942. הבניין, הקרוי "מאני בהאוון הפך למוזיאון המספר את סיפור חייו. שתי הקומות התחתונות מציגות בעיקר תמונות וכתבות אודות האיש ופועלו וספרים שכתב. הקומה השלישית מעניינת יותר, כשבה מוצגות תחנות רבות בחייו באופן כרונולוגי בבובות , מילדותו דרך תקופת פעילותו בדרום אפריקה, פעילותו בהודו ועד לרצח שלו בדלהי. זה המקום ללמוד על אחד האנשים המשפיעים ומעוררי ההשראה ביותר במאה העשרים.
כתובת: 19 Laburnum Road, Gamdevi, Mumbai – 400 007 . מספר טלפון: 912223805864
שעות פעילות: כל יום בין השעות 9:30 עד 18:00. דואר אלקטרוני:   אתר אינטרנט:  


אחד מחדרי מאני-באהוון, המציג את פועלו של גנדהי לייצור עצמי


בין ביתו של גנדהי לחוף צ'אופטי, נמצא מקדש הינדי. זהו מקדש בבולנאט (Babulnath). מקדש זה ממוקם בקצה הצפוני של כביש "מארין דרייב", מדרום לגבעת מאלבר. הוא נבנה בשנת 1780. ב-1900, נוסף צריח גבוה למקדש המקורי. לינגאם אבן של שיווה הוא הסנקטרום של המקדש. היום הראשי לתפילה הוא ביום שני.
נשוב לכביש הראשי הצמוד לגן של מגדלי הדממה ונמשיך להעפיל לגבעת מאלבר. במרומי הגבעה נמצאים שני גנים משני צדי הכביש. זה שמצפון נקרא "הגנים התלויים". במקור היה במקום זה מאגר מי שתייה של אנשי הסביבה. בשל הסמיכות למגדלי הדממה בהם היו עופות טרף רבים הניזונים מגוויות אנשים, הם היו נקבצים גם במאגר ומטנפים אותו עד שבנו קירוי למאגר, ועל התקרה שתלו גן יפה המהווה מקום מנוחה ומפגש לבני תשחורת מאוהבים הרחק מעיני הוריהם.
מעברו השני של הכביש, על צוק המשקיף על חוף צ'אופטי ודרך המארין-דרייב, נמצא גן קאמלה נהרו. בגן זה פרט לשירותים ציבוריים, ישנם עצים עתיקים, גינות יפות, נקודות נוף ומבנה מוזר בצורת נעל שלא ברורה לי סיבת הצבתו במקום.


נוף של חוף צ'אופטי מפארק קאמלה נהרו במרומי גבעת מאלבר

מכאן הדרך קלה בירידה עד לשון החוף המערבי, לרובע מנותק לחלוטין - כמו כפר בלב העיר. זהו רובע מקדש וולקשוואר (Walkeshwar) השוכן סביב ברכת באנגאנגה. ולקשוואר הוא אל החול. על פי סיפור הראמאיאנה, ראמה נח כאן בדרכו להציל את סיטה, שנחטפה אל לאנקה והקים באתר לינגאם מחול. המקדש המקורי הוקם לפני כ-1,000 שנה, אבל המבנה הנוכחי מאוחר הרבה יותר. מתחת למקדש נמצאת בריכת באנגאנגה (Banganga Tank), שנבנתה בנקודה שבה קלחו המים, כאשר ירה ראמה, באנה (bana - חץ) אל תוך האדמה, ובקעו מי הגנגס הקדוש הממלאים את הברכה. אנשי השכונה כמו גם המבקרים במקדשי שיווה הרבים הפזורים בה, מאמינים שרחצה במי הברכה שקולים לטבילה בגנגס הקדוש. עולי הרגל המגיעים לטבול במימי הבריכה והמוני ילדים סקרנים הופכים שכונה זו לשינוי מרענן על רקע מגדלי הדירות המהודרים, שמתנשאים מעל. שוטטות ברחבי הרובע הזה משכיחים מהמבקר שהוא בלב עיר הומה. יש כאן אוירה כפרית לחלוטין, עם תרנגולות וכלבים וללא מכוניות, שווקים זעירים, מספרות הודיות וחיים ברחוב.


ברכת באנגאנגה


מסלול הליכה מהמכבסה הגדולה וההיפודרום, האג'י-עלי, שכונת מאלבר-היל והדירה היקרה בעולם, מגדלי הדממה, ביתו של גנדהי, הגנים התלויים וגן קמילה נהרו, וורנאסי של מומבאי ב-באנגאנגה

כתבות נוספות על העיר מומבאי באתר זה:

מומבאי - הכרות כללית
מומבאי - העיר הקולוניאליסטית
מומבאי - שיווה במערות אלפנטה
מומבאי - שליחי האוכל היעילים בעולם
מומבאי - שווקים צבעוניים
מומבאי - בוליווד וצפון העיר