יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
כראוי וכמצופה מעיר מהגדולות בעולם, גם מומבאי בעלת ההיסטוריה הקצרה יחסית, מלאה בשווקים ובאתרי דת לכל הדתות שישנן בהודו, וכולם, פרט לבית הכנסת שתואר בכתבה אודות מומבאי הקולוניאליסטית, ממוקמים מחוץ למרכז האדמיניסטרטיבי.


נקודת היציאה - תחנת הרכבת CST

את מסלול הטיול הרגלי נתחיל בתחנת הרכבת צ'טראפאטי שיוואג'י טרמינוס (CST) בה סיימנו את מסלול הסיור במומבאי הקולוניאליסטית.
700 מטר מצפון לתחנת הרכבת, נמצא שוק מקורה היפה בעיר, וגם לו סממנים בריטיים מובהקים. זהו שוק קרופורד (Crawford)  שקרוי על שם ארתור קרופורד, הנציב העירוני הראשון של העיר. הבניין, שהושלם בשנת 1869 היה הבניין הראשון בהודו שהואר בנורות חשמל כבר ב-1882. השוק היה השוק הסיטונאי של העיר עד לפני כשני עשורים, ונמכרים בו פירות, ירקות, בשר, וכן חיות מחמד, כולל כאלה בסכנת הכחדה. המבנה הוא תערובת של סגנונות אדריכליים נורמאנים ופלמיים. העיטורים בכניסה מחוץ לבניין, המתארים ​​חקלאים הודיים, וכן מזרקות האבן בפנים, עוצבו על ידי לוקווד קיפלינג, אביו של כותב ספר הג'ונגל, רודיארד קיפלינג.


מזרקה של קיפלינג בלב שוק קרופורד

בסמוך לשוק קרופורד נמצאים שוק מאנגלדאס (Mangaldas) בו מוכרים בעיקר בגדים, ושוק זאוורי (Zaveri) לזהב ותכשיטים.
קילומטר הליכה דרך שוק זאוורי, יביא אותנו למקדש על שמו נקראת העיר. זהו מקדש לאלה מומבה (Mumba Devi Mandir). לאמיתו של דבר שם האלה הוא מהאה-אמבה-היי שמשמעה הוא האלה האם הגדולה, ובקיצור מומבה. זו דוגמא קלאסית איך אלילת פריון מקומית של בני שבט דייגים הופכת לאלה האם, כשדת מקומית נקשרת להינדואיזם. המבנה הוא מהעתיקים בעיר, וחשיבותו גדולה לתושבי העיר הקרויה על שם אלה זאת. המבנה משלב ארכיטקטורה פרסית ומקומית ומשמש אתר עליה לרגל למאמינים וסגפנים מכל תת היבשת. המקדש נמצא בהצטלבות הרחובות עבדול רחמן ושייך ממון (Sheikh Memon)
צפון מערבית משוק קרופורד, כקילומטר הליכה ממקדש מומבה, ברובע המוסלמי של דרום העיר, נמצא שוק הגנבים צ'ור בזאר (Chor Bazzar). המלעיזים אומרים שכל מה שתקנה שם ממילא נגנב ממך קודם לכן. למעשה שם השוק בן 150 השנה היה במקור שור בזאר שמשמעו "השוק הרועש" - שם שעוות על ידי הבריטים בשל מבטא זר, ואכן השוק הרועש זהו שם מתאים למקום הצבעוני ומלא החיים הזה, שביום שישי כאילו נמוג בשל היות אנשי השוק מוסלמיים. אפשר למצוא ברחובות ובסמטאות השוק כל דבר שחפצה בו נפשך, ובמיוחד דברים ישנים ועתיקים, חפצי ברונזה - זבל ואוצרות. השוק פעיל בין 11:00-19:30 פרט לימי שישי. אולם ביום שישי פועל במקום שוק יום השישי שהוא ממש שוק של סחורות גנובות, ובהחלט יש ביום זה מציאות של ממש. צריך רק לזכור שבשוק זה פעילים כייסים כמו בכל מקום צפוף, וחשוב להפנים שהשוק נמצא באזור מוסלמי שמרני כך שלפחות על הנשים להתלבש בהתאם, עם בגדים רפויים המכסים את הידיים והרגליים. המחירים נזילים ותלויים בכישורי המיקוח.


מוסלמים בשוק הפירות

שוק מסוג שונה לחלוטין נמצא כ-700 מטר הליכה מערבית לשוק הגנבים, וזהו שוק הבשר האמיתי - מהמקומות הקודרים בעיר ובהודו כולה. זהו שוק המין שזכה לשמות רבים: פאקלנד, הכלובים של בומביי, ועוד שמות לא מחמיאים למקום בו ישנו ריכוז הגדול ביותר של תעשיית סחר בנשים וזנות מחוץ לבנגקוק. הרובע נקרא קאמהטיפורה (Kamathipura) - מילולית, קאמה היא התשוקה ופורה היא עיר. רבות מהבנות העובדות כאן הן חטופות נפאליות או כפריות שנמכרו להיות שפחות מין, שגרות בצפיפות בחדרונים זעירים. בסרט "סידהארטה" מחפש אב את בנו שנחטף בשכונה זאת. את העסקת הבנות הצעירות במומבאי רואים גם בסרט "סלאם בומביי". סרט דוקומנטרי העוסק כולו בנושא זה הוא הסרט "היום שהאל שלי מת" שניתן לראותו בקישור זה.
1.2 קילומטר בדרך דרומה ניתן לעבור בשמורה ארכיטקטונית שונה. זוהי שכונת קוטאצ'י-וואדי  (Khotachiwadi) שמשמעה "הארץ של קוט". זהו כפר קטן בתוך העיר, בו ישנם בתים פורטוגזיים בני 100-150 שנה, מעץ עם גילופים, באוירה כפרית צבעונית. מתוך 65 הבתים שהיו במקום נותרו רק 28 בתים שזוכים להגנה ממבני הענק הצומחים בסביבה. יש כאן אוירה נוצרית אירופית המשמרת את רוח המקום.


החיים בחוף צ'ואפטי של סוף היום

מכאן, 1.3 קילומטר מערבה, מגיעים לחוף הים, למקום האולטימטיבי להיות בו אחר הצהריים ולפנות ערב. זהו חוף צ'אופטי אליו מגיעים תושבי העיר לבריזה של אחר הצהריים ולפעילות שעל החוף. מסעדות רחוב מציעות כל טוב, ובמיוחד את גלידת הקולפי הטובה בהודו, בטעמים שונים ובצבעים שונים. זו גלידה טבעית על בסיס חלב - טעימה להפליא. על החוף מוכרים מיני חטיפים ומשכירים צעצועים לילדים ומחצלות ישיבה. זה המקום לשבת על החוף עם בוטנים או תירס חם ולראות את פעילות האנשים סביב.
בספטמבר נערך בחוף זה שיא הפסטיבל לכבודו של האל הנערץ בעיר הכלכלית - הלא הוא גאנשה, כשמאות אלפי בני אדם מתרכזים ביומו האחרון של החג כדי להשליך את צלמי האל לים.


מסלול הליכה מתחנת הרכבת דרך שוק קרופורד, מקדש מומבה, שוק הגנבים, רובע האורות האדומים, הכפר של קוט וחוף צ'אופטי

כתבות נוספות על העיר מומבאי באתר זה:

מומבאי - הכרות כללית
מומבאי - העיר הקולוניאליסטית
מומבאי - שיווה במערות אלפנטה
מומבאי - שליחי האוכל היעילים בעולם
מומבאי - גבעת מאלבר, גנים ואתרי דת
מומבאי - בוליווד וצפון העיר