יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...

קולבה ואפולו באנדר

משבעת איי בומביי, הגדול היה האי בומביי, ובו בנו הבריטים את המצודה שלהם שגם לאחר הסרת חומותיה וחיבור האי לאיים האחרים עדיין נקרא ה"פורט". אזור זה כולל את היפים שבביניינים הקולוניאליסטיים של בומביי. שני האיים הדרומיים נקראו קולבה וקולבה-הקטנה Colaba, וגם כיום נקרא הרובע הדרומי של מומבאי בשם זה. החלק שיובש מהים בין האיים הללו נקרא אפולו-באנדר Apolo-Bander ומשם יתחיל סיורנו הרגלי בדרום העיר, סיור האורך בין יום לשלושה בתלות בקצב ובמספר האתרים שתרצו לחקור לעומקם.


כרכרות באזור קולבה - הבילוי הרומנטי של העיר

סיורנו יתחיל כמו שהחל סיורו של כל מי שהגיע לעיר הנמל מהים, ממזח אפולו-באנדר בו ניצב בגאון השער להודו. המבנה המונומנטלי הזה נבנה מבזלת צהובה לכבודו של ג'ורג' החמישי ואשתו מרי ב-1911. הוא היה המלך הבריטי הראשון שכף רגלו דרכה על אדמת היהלום של הכתר, כשלוש מאות שנה אחרי הגעת הבריטים וכשישים שנה אחרי שהכתר לקח את חסותו על הודו. אותו השער היה גם המקום האחרון אותו ראו חיילי בריטניה שעזבו את הודו פחות מארבעה עשורים אחרי בנייתו.
מאחורי השער ישנו מזח למי שרוצה להפליג למערות אלפנטה.
השער נמצא ברחבה גדולה וחשובה, ולכן לצד אלפי התיירים ישנם גם מאות מוכרים של פיצוחים, בלונים וכל דבר נייד אחר. בשל היות המקום שער להודו יש גם אבטחה מרובה ובכניסה לרחבה עליכם לעבור חיפוש בתיקיכם. לצד הכיכר ניצב פסלו של צ'טרפאטי-שיוואג'י, הגיבור המארתי, שעל שמו נקראים כיום כל דבר בעיר - משדה התעופה, דרך תחנת הרכבת ועד למוזיאון העירוני.


פסלו של שיוואג'י - האדם החשוב ביותר למארתים במורשת העיר

מהרחבה דרומה ישנה טיילת שלאורכה עשרות כירכרות סוסים מצועצעות לשכירה. בהליכה בטיילת אתם מוזמנים לאחת המסעדות המשובחות שממערב לטיילת.
פרט לשער, המבנה הבולט ביותר הוא מלון טאג' מהאל - מהמפורסמים והמפוארים בהודו. המלון נבנה על ידי אחד מעשירי הודו ממשפחת טאטא - יצרנית מרבית כלי הרכב בהודו, שבהיותו פרסי ושחום, נאסר עליו להיכנס למלון המפואר בבומביי בשעתו - מלון וטסון, אז החליט האיש לבנות מלון משלו. מלון זה היה הראשון בהודו שהתקין מעליות גרמניות מופעלות קיטור, מאווררים אמריקניים ואמבטיות טורקיות. מותר להיכנס ללובי ולהתרשם מהעושר של המלון. המלון עלה לכותרות ב-2008 כאשר במתקפת הטרור על העיר הוא היה ממוקדי המתקפה. לצידו נבנה אגף חדש שנקרא מגדל טאג'-מהאל, שיחד עם המלון והשער מהווים את אחד מסמלי העיר.


מימין לשמאל - השער להודו, מגדל הטאג' ומלון טאג'-מהאל

מאחורי מלון הטאג', במקביל לקו החוף, נמצא רחוב קולבה-קוזווי (Colaba Causeway) התיירותי. זהו רחוב קניות ושוק הומה של דברי תיירות, ובכללם המון ענתיקות ואביזרי ניווט ימיים וגרמופונים - וכמובן שרשרות, תכשיטים זולים גופיות טי וכל סחורה תיירותית אחרת. לאורך הרחוב יש גם כמה מבתי הקפה המשובחים (והלא זולים) ובעלי המורשת כמו קפה ליאופולד Leopold Cafe שגם הוא היא מוקד בהתקפה החבלנית של 2008. יש ברחוב גם מסעדות טובות כמו הדלהי דרבאר ואחרות. באזור זה של הקולבה יש לשים לב לכייסים שגם הם צריכים להתפרנס.
מדרום לאזור התיירותי נמצא מזח ששון. זו לא טעות, המזח אכן נקרא על שם מקים המזח אלברט עבדאללה דוד שַׂשׂוּן היהודי העירקי, על אדמה שיובשה ב-1875, והוא מהמזחים היחידים הפתוחים לקהל. המזח משמש את סירות הדיג ושוק חיות הים. לא נותנים להכניס מצלמות למתחם, וחבל. זהו מהמקומות המרתקים בעיר למי שאוהב שווקי דגים וסירות דיג, רק שהריח במקום, איך לומר זאת... לא בדיוק דיור ושאנל!
מדרום למזח ניצבת כנסיה המכונה הכנסייה האפגנית. היא עומדת בשכונה צבאית שקטה, מבנה בזלת מרשים עם צריח נשגב שניתן לראותו ממרחק. זוהי כנסיית יוחנן הקדוש האוונגליסט, שנחנכה בשנת 1858 לזכר אלה שנפלו במערכה לכיבוש סינד ואפגניסטן, לכן היא מוכרת ככנסייה האפגנית, בעבר היו קצינים בריטיים רבים שהיו משתתפים בדרשת יום הראשון. היום, הכנסייה במצב קשה זקוק לשיקום, ועושים בה שימוש רק קבוצה תועה של קהילה הודית אדוקה ובחג המולד, קורותיה הישנות והיפות עדיין רוטטות למנגינה המתנגנת של מזמורי חג.


סירות הדיג יוצאות לים

אזור הפורט

מצפון לאזור התיירות של קולבה מתחיל החלק הקולוניאלי המקסים עם המבנים האירופיים המשמשים מוסדות בנקאות, השכלה, עירייה ועוד. זהו אזור הפורט שכאמור היה בעברו מוקף חומה שהוסרה. הפורט בנוי סביב כיכר הורנמן כשבצפונו תחנת הרכבת וממזרחו נמל.
המתחם הראשון מצפון לקולבה הוא מוזאון צ'אטרפאטי שיוואג'י Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya שנקרא בעבר מוזיאון הנסיך מווילס (Prince of Wales Museum of Western India). המבנה מכותר בכיפה מוגהולית עצומה והוא מפורסם בזכות שלוב של אדריכלות גוג'אראטית, מוסלמית ובריטית. המוזיאון נבנה על שם הנסיך מווילס (מאוחר יותר הפך לג'ורג' החמישי) ועוצב על ידי ג'ורג' וויטט בלי שאפילו היה במקום. בתוך המוזיאון מוצגים בשלוש קומות ציורים מוגהוליים והודים ובכללם דיוקניהם של שאה ג'אהאן Shah Jahan ואבותיו. מינייטורות ומטבעות הם האטרקציה המרכזית במוזיאון. בנוסף מוצגים במוזיאון כלי נשק, פסלים של אלים הינדים ובודהיסטים, אבני ירקן, אומנות אירופית ובגדים הודים מתקופות שונות בהיסטוריה. בקומת הקרקע נמצא האגף לידיעת הטבע ובו חיות מפוחלצות. ביקור יסודי במוזיאון יצריך מספר שעות לפחות. יש בכניסה ערכות קוליות באנגלית להשאלה. קחו בחשבון שאין מיזוג בבניין, ואף לא נבנה באופן שיוכל לפלוט את החום הרב – כנראה בגלל שהארכיטקט לא היה במקום מעולם.
כתובת: 159/161 Mahatma Gandhi Rd. שעות פעילות: בימים ראשון עד שלישי בין שעות 10:15 – 17:00. מחיר: 5 רופיות. מספר טלפון: 2844484 912220 אתר אינטרנט.
מול הכניסה למוזיאון נמצאת הגלריה הארצית לאומנות מודרנית. אתר הגלריה.
הגלריה פתוחה כל יום פרט לימי שני וחגים, בין 11:00-18:00 בעלות 150 רופי.
לא הרחק מצפון למוזיאון נמצאת הספרייה שבנה היהודי אלברט דוד שַׂשׂוּן על שם דוד שַׂשׂוּן ובסמטה שממזרח לה, ברחוב Vithal Balkrishna Gandhi נמצא בית הכנסת "כנסת אליהו" שנבנה בשנת 1884 לכבוד רבי אליאס דוד ששון. כיום מתפקדת הקהילה בזכות 'קרן ששון', אשר מחזיקה בידיה את כל הנכסים החומריים של הקהילה, ומקיימת חלוקת צדקה עבור אנשי הקהילה שנותרו. על הקרן אחראי האדון סולומון סופר, והוא גם המנהל של בתי הכנסת 'מגן דוד' ו'כנסת אליהו', וחזן 'בכנסת אליהו'.
המבנים הבאים לאורך הכביש העולה צפונה הם מגדל השעון Rajabai Clock Tower המתנשא לכ-85 מטר שנבנה בשנות השבעים של המאה ה-19. המגדל, שתוכנן על פי מגדל השעון שעל הפרלמנט הבריטי, הקרוי ביג-בן, אך יפה ממנו, נמצא בקמפוס של אוניברסיטת מומבאי, שגם היא פלא ארכיטקטוני. צפונית לה ניצב המבנה המדהים של בית המשפט העליון.


הביג-בן של מומבאי (צילום: GNU)

מצדו השני של הכביש, בצידו המערבי, בשטחים הפתוחים, כל יום, ובמיוחד בימי ראשון, מאות אנשים משחקים במשחק הלאומי של הודו - קריקט כמובן. זהו המקום לשבת וללמוד את המשחק ואת הנימוס ההודי שאומץ מהבריטים.
באזור זה, בשעות הצהריים, ניתן לראות אנשים על אופניים, לראשם כובע אופייני לבן ועל האופניים עשרות תיקי אוכל. אלו השליחים של האוכל היעילים בעולם - ראה כתבה אודותם באתר זה.


מזרקת פלורה בלב הפורט

בלב המצודה נמצאת מזרקת אבן יפיפייה. זו מזרקת פלורה (Flora Fountain) שנבנתה ב-1864 בהשראת פלורה - אלת הפרחים הרומית. היא תוכננה לעמוד במקום בו היה השער למצודת בומביי, אך נבנתה לבסוף מספר שנים לאחר הריסת חומות המבצר. היום היא נכס לשימור. בצמוד למזרקה נבנתה אנדרטה לאנשים שמתו מות קדושים במקום זה, כשנורו על ידי המשטרה במהומות למען מדינת מהארשטרה 1955.
בלב ליבו של הפורט עומדת קתדרלת סנט תומאס שהיא נווה מדבר של שקט בלב המולת המסחר המטורף של רובע העסקים במרכז העיר מומבאי. הקתדרלה הייתה הכנסייה הראשונה של העיר האנגליקנית. היא נבנתה בשנת 1718 כדי לשפר את "אמות המידה המוסריות" של הישוב הבריטי ההולך וגדל. במקום הובאו למנוחות בריטים רבים מכל שכבות האוכלוסיה. הקתדרלה היא פנינה של שקט ומזכרת מחיי הבריטים בהודו.
בלב הפורט נבנה גן סביב כיכר על שם הורנימן Horniman Circle Garden זהו גן בן כעשרה דונם בלב הכרך ההומה ומרכז העסקים, באזור בו הקרקע היא מהיקרות בהודו כולה. הגן, אם כי ברמת שימור הודית, משמש ריאה ירוקה אך גם מקום בו ישנים אנשים באמצע היום, או סתם נחים להם. במקור נבנה הגן אל מול בניין העיריה של מומבאי באמצע המאה ה-19, וכיום מתקימים בו פסטיבלים כגון פסטיבל המוזיקה הסופי רוהאניאת (Ruhaniyat).


אנשים נחים במרכז העיר ההומה, בגן הורנימן

בגבול הצפוני של הפורט נמצאים הדובדבנים שעל הקצפת. אלו המבנים של העיריה ותחנת הרכבת שעדיין ידועה בשמה הישן - ויקטוריה-סטיישן, למרות שינוי שמה לשיוואג'י. מבנים אלה זכו להגנת אונסק"ו כנכסי שימור עולמיים, ולא בכדי. תחנת הרכבת בתוכה יש מהומת אלוהים וצפיפות ורעש, מבחוץ נראית כמו ארמון אגדות אירופי או כמו טירה מלכותית. אפשר לעמוד ולחקור את חזיתות הבית, את המרזבים המעוצבים, הכיפות והפסלים הרבים, במשך שעות. זהו מהמבנים היפים שקיימים בהודו ואולי אף מחוצה לה.


בניין תחנת הרכבת שיוואג'י - פעם תחנת ויקטוריה


מפת הליכה מהשער להודו, מלון טאג', שוק קולבה, מוזיאון שיוואג'י וגלרייה לאומנות מודרנית, מבני הפורט היפים, גן הורנימן ותחנת הרכבת

כתבות נוספות על העיר מומבאי באתר זה:

מומבאי - הכרות כללית
מומבאי - שיווה במערות אלפנטה
מומבאי - שליחי האוכל היעילים בעולם
מומבאי - שווקים צבעוניים
מומבאי - גבעת מאלבר, גנים ואתרי דת
מומבאי - בוליווד וצפון העיר