יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
מהתופעות המיוחדות ביותר בעיר הענק מומבאי היא תופעת שליחי האוכל הטרי הידועים בשם דאבאוואל'ס (Dabbawala). זהו מהשירותים המדויקים בעולם למרות היותו מבוסס על אנשים אנאלפביתים וללא מחשוב או טכנולוגיה. ובכל זאת, זהו שירות "ירוק" לחלוטין, יעיל ומהיר מכל מערכת דומה של הפצה ושליחויות ברחבי העולם.


"איש קופסא" עם משלוחי האוכל, בתלבושת אופיינית

הדבאוואל'ס – מילולית "אנשי הקופסא", הם שליחי אוכל ביתי טרי מבתי התושבים למשרדים בהם עובדים האנשים באזור מומבאי שבהודו. הבעל העובד מתחילת היום במשרד שבעיר, המעוניין לקבל את אוכל אשתו טרי וחם בלי שהבישול יתבצע בשעות השחר המוקדמות ולא רוצה להחזיר את הכלים הריקים בתום ארוחת הצהריים, שוכר את שירות חברת הדאבאוואל'ס. אלו 5,000 עובדים – 85% מהם אנאלפביתים, המובילים 200,00 ארוחות ביתיות (כלומר 400,000 משלוחים ביום) למשרדי העובדים ומשיבים את כלי האוכל לבתים. הם משתמשים ברגליהם, באופניהם וברכבות מקומיות וללא אופנועים, מוניות או אמצעי ממוכן אחר, ולכן לא נדרשים להוצאות אנרגיה כלל.


משלוחים ירוקים ללא שימוש באנרגיה

מאז הקמת ארגון השליחויות ב-1890 ע"י 35 איש, הם לא שבתו, פרט להצטרפות להפגנה של יום אחד ב-2011 כנגד שחיתות, כלומר שיא של 121 שנות עבודה רצופה!!!
הם התאגדו ב-1956 וכיום מכסים שטח של 60/70 ק"מ. הם מהווים את גאוותה של מדינת מאהרשטרה כשהם מרצים על שיטתם בקורסי מנהל עסקים ברחבי העולם. הם הושוו לדרוג איכות של "שש סיגמא" (6σ) עם ממוצע של 1/16,000,000 טעויות במשלוח, ללא גיבוי טכנולוגי. (למעשה שש סיגמא, או שש סטיות תקן מהתפלגות נורמאלית ללקוח על פי מפתחי מתודולוגיית האיכות הזאת, דורשת לא יותר מטעות אחת ל-300,000 משלוחים, ושליחי האוכל כאמור עובדים הרבה יותר מדויק).
הם אמנם לא זכו בדרוג איכות זה אולם מאז שאמר עליהם שהם עובדים ב"שש סיגמא" מיתוס זה נשמר ומפורסם בכל מאמר אודותם.
אחד מאנשי הקופסא זכה להירשם בספר השיאים של גינס על איזון ונשיאת קופסאות האוכל על ראשו.


מרכז איסוף תיקים

הגידול השנתי שלהם בשירות הוא של 5-10אחוזים בשנה. שיטתם בנויה על המוטו: עבודה היא פולחן, שרות אנשים הוא שרות האל, זמן הוא כסף, אחדות היא כוח. לדבריהם אבות אבותיהם של הדאבאוואל'ס היו לוחמים אמיצים בצבאו האגדי של צ'האטראפאטי שיוואג'י – מייסד האימפריה המאראתית מהמאה ה-17, וזהו סוג של גאוות יחידה עבורם. פעולתם היא איסוף המנות מהבית, כשכל אישה חייבת להוציא את האוכל מיד עם הצלצול בדלת הבית. איחור בהוצאת האוכל יגרור ביטול המינוי. האוסף השכונתי יסמן את התיקים בארבע קבוצות סימנים ויביא את התיק למרכז איסוף בו יחולקו התיקים למשלוחים השונים למרכזי הפצה. את המשלוחים יעשו אנשים שונים וממרכז ההפצה בו ימוינו התיקים ליעדים סופיים, ייקחו אותם אנשים אחרים למשרדים.


סימון התיקים לרובע, כתובת, קומה, דחיפות וכדומה

לאחר ארוחת הצהריים יאספו הכלים למרכזי איסוף, ייסעו חזרה למרכזי הפצה ויובאו חזרה לבית המוצא. עלות השירות למשפחה כ-6-8$ לחודש במחיר אחיד לכל נפח/משקל/מרחק. משכורת השליחים היא 80-100$ לחודש. התפעול של כל מערכת השליחויות באפס שימוש בדלק, אפס השקעה, ללא ויכוחים או שימוש בטכנולוגיה ובדיוק אבסולוטי. כללי התנהגות העובדים הם לבוש כובע לבן, דיוק בהתייצבות, כבוד ללקוחות, התנהגות הולמת ונשיאת תעודת זהות. הניהול של המערכת כולה, על 5,000 העובדים ו-400,000 המשלוחים, נעשה בצוות של 13 איש בלבד.


סידור המשלוחים להסעה ברכבת הפרברים

זמני פעולה: 09:30-10:30 איסוף מהבתים, 10:30-11:20 משלוח למרכז חלוקה, 11:20-12:30 העברה ליעדים. 12:30-13:00 אוכל, 13:00-14:30 איסוף הכלים מהמשרדים, 14:30-15:30 נסיעה חזרה, עד 16:00 החזרת כלים למוצאם. כיום הם גם עושים משלוחים ממסעדות ולא רק מבתי הנשים. תכנית טלביזיה בריטית ניסתה להתחרות במהירות ובדיוק של המשלוחים תוך שימוש ברכב והפסידה בגדול כשהמשלוחים הגיעו ליעד לא נכון.
הסרט הפופולרי 'לאנץ' בוקס' (The Lunchbox) מראה את פעולת הדאבאוואלה ואת הקורה עקב טעות שלהם. הסיבה שנמסרה על ידי הועדה ששולחת סרטים לאוסקר לאי שליחת סרט זה לתחרות כמייצג את הודו, הייתה שבסיס הסרט מופרך מכיוון שהוא מבוסס על טעות של השליחים שאינה מציאותית כלל!

כתבות נוספות על העיר מומבאי באתר זה:

מומבאי - הכרות כללית
מומבאי - העיר הקולוניאליסטית
מומבאי - שיווה במערות אלפנטה
מומבאי - שווקים צבעוניים
מומבאי - גבעת מאלבר, גנים ואתרי דת
מומבאי - בוליווד וצפון העיר