יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
עם פרסום הפיצוץ שנערך ב- 12/2/2010 באחד מסניפי הג'רמן-בייקרי (German Bakery) בעיר פונה, הניחו המומחים שהוא כוון כנגד בית חב"ד הסמוך. האם זה המצב או שהכוונה הייתה לפגוע בזרים מערביים? ללורד שיווה הפתרונים, אולם ברור שפונה היא מהמרכזים היהודיים החשובים יותר בהודו של היום. רשת ג'רמן-בייקרי פרוסה על פני העולם כולו, מליברפול ועד סידני, ובהודו יש לה סניפים בכל מקום בו יש תיירים המחפשים להיות קצת בבית שמחוץ לבית. סניף כזה יש כמובן בקרבת המרכז של המערביים – האשרם של אושו בעיר פונה, ומאותה סיבה בדיוק נמצא שם גם בית חב"ד.


ג'רמן-בייקרי, פונה  (צלם לא ידוע)

 

בירת הממלכה המראטית

בקצה רמת הדקאן, בגובה 800 מטרים מעל פני הים, כ-160 קילומטר דרום-מזרחית ממומבאי (בומביי), יושבת העיר המודרנית יחסית פונה (Pune). בעבר היתה פונה בירת ממלכת המהארטים (Maratha) במשך 200 שנה. מסוף המאה ה-17 ועד סוף המאה ה-18 היתה מרכזה של הודו ההינדית, כשהמראטים שלטו בכל מרכז הודו. עם המאבק הישיר בבריטים נחרץ גורלם של המראטים ושל פונה, שהפכה לבירה החלופית של הבריטים בחודשי הקיץ החמים והגשומים. היהודים בראשות משפחת ששון העירקית, הגיעו לפונה ולמהארשטרה (המדינה הממשיכה את השם והשפה של המהארטים) עם התבססות השלטון הבריטי על הודו המרכזית, כשהם מביאים איתם מבגדד אלפי משפחות של יהודים עירקיים ומקימים מושבה גדולה. דוד ששון בנה בפונה את בית הכנסת הגדול ביותר במזרח אסיה, וגם כיום, ישנם יהודים רבים יחסית בפונה, ופועלים בה שלושה בתי כנסת – יותר מבכל עיר אחרת בהודו.

 

רוחניות אינסטנט

עבור ההודים זוהי עיר היי-טק ומרכז השכלה. עבור המטייל הזר זהו שם נרדף לאשראם של אושו, שמסחר את רזי הפילוסופיה ההודית ועטף אותה במוטיבים זוהרים, הנמכרים היטב לאדם המערבי של אחרי המהפכה התעשייתית וזניחת הדת. אושו הרוויח כסף רב ממכירת רוחניות אינסטנט מדומה, וידע להפגין את עושרו. מי שמאמין שמקורס מזורז במחיר מופקע, יוכל להבין את חכמת המזרח, אולי יגיע להארה (או סתם ימצא בן זוג, במקום הפונה לקהל בפיתויי מין חופשי לאחר בדיקות איידס). כך או כך, פונה, בשל היותה מחוברת בכביש משובח ובקו רכבת מהיר למומבאי, ובהציעה מזג אויר יבש ונעים יותר, היא נקודת כניסה טובה לדרום מהארשטרה. פונה נמצאת על מסלול רכבות רבות, במרחק לא רב ממומבאי – שער הכניסה להודו. זמן הנסיעה ברכבת או אוטובוס 2-3 שעות.  


אנשי שבטים הבאים לעיר הגדולה פונה

ניצול מצוקות האדם המערבי המתלבט 

האשראם של אושו (Osho Meditation Resort) הוא מנקודות המשיכה המרכזיות של תיירים בהודו. זהו מתחם ענק ומפואר, בו ניתן להציץ לסיור התרשמות קצר, או לשהות תקופה ולהשתתף בפעילויות המאורגנות במקום. אושו, פילוסוף ומיסטיקן הודי, עלה על הטרנד המערבי של אוריינטליזם, המשלב מסתוריות ארוטית, הנמכרת בקלות לכל המחפשים את עצמם – פליטי התרבות המערבית המנצלת, האינדיבידואלית והמהירה עד כדי דריסה עצמית של החברה את הפרט. אושו, נונקונפורמיסט בצעירותו, מורה שהעדיף ללמד מחוץ לכיתה כשהוא מערבב טאואיזם סיני, זן יפני ומדיטציה הודית שונה, המתבטאת בהיותה דינמית ואקטיבית – מתוך ריקוד, תנועה, הבעות צחוק ובכי, במקום המדיטציה הפסיבית השקטה, שלדעתו לא הולמת את האדם המערבי. אושו יצר תמהיל שאינו כולל סגפנות או עינוי עצמי אלא דווקא תענוגות חושים וחושניות, ביחד עם עבודה קשה לבד ובקבוצה. טשטוש ה"אני" (האינדיווידום) מושג על ידי לבוש פשוט ואחיד. התנאים המוצעים הם של מלון יוקרה מאספקטים אחדים – מדשאות, שקט, סדנאות, סאונה וברכה, ופעילויות יזומות תובעניות למדי. הפלורליזם המיני הוא ממוקדי המשיכה העיקריים של הבאים בשערי המוסד הזה. את כל זאת הבין אושו, ושאה איך הופכים את מצוקות האדם המערבי להון עתק ולרמת חיים מסנוורת עיניים. הוא מצא את הדרך לעושר, כשהוא אוסף מעריצים באורגון בארה"ב. כשעמדו לגרשו חזר לפונה עם צי של 97 מכוניות רולס-רויס (כולל אחת שהסיעה אותו מאה מטר מביתו למשרדו). כל זאת כשהוא דורש מהנוהים אחריו משמעת, פשטות ועבודה שבעה ימים בשבוע. הישראלים הנמשכים למקום כמקלט מהחיים המסודרים והלוחצים של היום-יום הישראלי, ראוי שיקראו ציטוט מדבריו על ישראל והיהודים: "הגרמנים רצחו מיליוני יהודים והאמריקאים קינאו בהם. הם לא היו מסוגלים לרצוח יהודים כמו הגרמנים, לכן הם הקימו ליהודים מדינה באמצע העולם הערבי, כך שהערבים יהרגו את היהודים במקום האמריקאים. אני מתנגד לגבולות ולמדינות ואני לא רואה כל תקווה לקיום ישראל בתוך מאתיים מיליון אנשים ששונאים אותה." השהות במקום יקרה מאד בסטנדרטים הודיים. חלק מהאשראם מהווה גן טירת' (Teerth Park), שהוא גן בוטאני יפה, אליו לא נדרשים בתשלום כניסה, אבל אסור לצלם בו. הפארק פתוח בין השעות 06:00 - 09:00 ו- 15:00 - 18:00.


אשה מערבית בלבוש אופייני לאשרם של אושו

בית של חיוך וחיבה

בית חב"ד בפונה הוקם שלא במקרה בסמוך לאשרם של אושו – והרי הם פונים לאותם קהלים של "האובדים והאבודים", אותם אפשר בקלות יתרה למשוך לכיוונים אחדים בחיוך וחיבה. המקום מנוהל על ידי משפחת קופצ'יק והרב בצלאל קופצ'יק (Rabbi Betzalel Kupchik). הבית נמצא בכתובת: 22 North Main Road, Koreagon Park  דוא"ל chabadpune8@yahoo.com


בית חב"ד, פונה

שקט מהמולת הרחוב

הרבה פארקים יש בעיר פונה, וגן פשוואה (Pashwa Udin) הוא אחד מהפארקים המגוונים יותר. בפארק ביתנים המדגימים ומסבירים עקרונות טכנולוגיים בנושאי הפקת אנרגיה. בפארק ישנו אגם במצב מוזנח, עליו עומדים גשר ופגודה, ומעל ראשי המבקרים תלויים על העצים רחבי הנוף עטלפי פירות רבים. מחוץ לפארק ישנן מסעדות רחוב רבות ומתקני שעשועים לילדים, בהם מבלים ילדי פונה בערבים. בסמוך לפארק ישנו פארק נוסף, הפתוח לקהל הרחב, בו ניתן למצוא שקט מהמולת הרחוב ולשחק על מדשאות הענק שבמרכזו. במכלול זה ישנו גם גן חיות קטן. שעות פתיחה: 9:00 - 17:30. מחירי כניסה: 2 רופי.


נוף בגן פשוואה – טבע בתוך העיר

קמצוץ מאפרו של מהאטמה גנדי

אתר ההנצחה הלאומי לגנדהי (Gandhi National Memorial) הוא מבנה קולוניאליסטי מפואר יחסית, הקרוי גם ארמון אגה קהאן (Aga Khan). הארמון נמצא בלב גן יפה ומטופח על שטח של 65 דונם. במבנה זה נכלא מאהטמה גנדהי לכשנתיים במהלך מלחמת העולם, עקב קריאתו למרי אזרחי בנאומו ב- 1942. במהלך שהייתו במקום נפטרו אשתו ועוזרו הנאמן. במבנה ישנן תמונות וחפצים המתארים את חייו של המאהטמה. בגן שלצד המבנה נמצאים סאמאדהי (אתר קבורה של אפר משריפת גופה) של אשתו ושל עוזרו הנאמן של גנדהי, וכן גם סאמאדהי עם קמצוץ מעפרו של גנדהי, כמו שיש במקומות אחדים בהודו.
שעות פתיחה: 09:00 - 17:45. מחירי כניסה: 100 רופי. כתובת: Ahmednagar Rd, Yerwada


ארמון אגה-קאן בו נכלא גנדהי במהלך מלחמת העולם השנייה   

תרבות השבטים בהודו

אחרי אפריקה, הודו היא בעלת מספר השבטים הרבים ביותר בעולם. סך כל האוכלוסייה השבטית בהודו הוא כ-80 מיליון איש (8% מהאוכלוסייה). במדינת מאהרשטרה בה שוכנת פונה, ישנם כ-750 אלף אנשים שבטיים (9.3% מהאוכלוסייה, האחוז השלישי בגדלו בין מדינות הודו) מ-47 שבטים שונים, מהם שלושה שבטים הנחשבים "פרימיטיביים". מאז שנת 1963 נעשה מאמץ משולב לשפר את רמת חייהם של בני השבטים, וכן לתעד ולאסוף את תרבותם והכלים בהם הם משתמשים.
 
במוזיאון התרבויות השבטיות (Tribal cultural Museum) נאספו למעלה מ-2,000 חפצים, המציגים את אורחות חייהם של השבטים השונים וביניהם תכשיטים, כלי צייד ודייג, ציורים, כלי נגינה ועוד. אין להגיע למוזיאון עם ציפיות גבוהות, בהודו הצגת מוצגים במוזיאונים אינה מלהיבה בדרך כלל, אבל כדאי להגיע עם ראש פתוח ורצון ללמוד. הכניסה חופשית וישמחו לתרומות. המקום נמצא כקילומטר דרומית לאשראם של אושו, בדרך לתחנת הרכבת, מצד שמאל (מעטים הריקשונרים שמכירים את המקום) בכתובת: 28 Qween's Garden שעות פתיחה: 10:00 - 17:00


דוגמא לאנשי השבטים של מאהרשטרה במוזיאון התרבויות השבטיות

להשתכן סמוך למרכז, רחוק מההמולה

המחפש מלון זול, ויחד עם זה ייחודי במקצת, ימצא את מלון נשיונל (Nasional Hotel) כמקום מתאים. כן, התנאים בסיסיים ביותר, אבל בעירו של אושו לא קל למצוא בית הארחה זול. בית המלון סמוך לתחנת הרכבת, ובכל זאת מרוחק מהמולת הרחוב וממוקם בגן יפה. המלון שייך לכת הבהאית, ובו מבנה מרכזי דו-קומתי בעל חדרים קטנים ומוזנחים עם שירותים משותפים. וכן יש בחצר שורה של חדרים זוגיים צמודי קרקע, בתנאים טובים יותר.
מחיר ליחיד ללילה: 400 רופי. כתובת: 14 Sassoon Rd מול תחנת הרכבת


תמונת המאהטמה גנדהי ואשתו בארמון שהיה כלאו 1942-1944