יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...

עם הקץ החמה יוצאת האישה ההודית מבעד מפתן ביתה לטאטא את הרחבה ולהעביר את הלכלוך לרחוב ולשכנים, להזליף מים על רחבת העפר שלמול ביתה, ולהכין את הבית לבוקר חדש. זהו הרגע בו מוכנות נשות מדינת טאמיל-נאדו הדרומית לברך את הבית לכניסת הבאים, ולצייר על מפתן הבית את הקולאם (Kolam).

קולאם (הקרוי במדינת קרנאטקה "רנגולי" Rangoli) הוא ציור בעל סימטריה, בדרך כלל של אלמנטים גראפיים פשוטים, אבל לפעמים גם אלמנטים מהטבע. הציור עשוי אבקת אורז לבנה או מעורבת בצבעים חזקים -  אותה אבקה הקרויה קומקום (Kumkum), המשמשת גם לצביעת המצח ולנקודת הבינדי (Bindi) של העין השלישית.

זוהי מסורת רבת שנים במיוחד בקרב ההינדים בדרומה של הודו, המהווה עבודת תפילה בצורת ציורי אבקה. ציורי הקולאם מתחילים לעיתים בסימון נקודות מפתח, לאחריהם לוקחות הנשים קמח אורז לבן וביד אמונה קובעות את קווי המתאר של הציור שבמקרים רבים מתפתח באופן לא מתוכנן תוך כדי הציור.

אין מחיקות. במקום בו הונחה אבקת האורז שם תידבק לרצפה הלחה. בסיום ציור קווי המתאר יש הממלאים שטחים באבקה צבעונית - מלאכה אותה יכולות גם הילדות לעשות.

הציור הוא ציור מתכלה. יש שציפורים או אף נמלים ניזונים ממנו, והרוח והגשם בתורם משמידים אותו, והרי זהו סמל לדו הקיום של האדם עם הטבע, וחלק ממחזוריותו העיקשת של העולם. יש האומרים שתפקיד הציור לברך את הבית שעל ספו הוא מצויר, המעיד על היות הבית פתוח לברכה לדיריו ולאורחיו. יש הגורסים שזוהי הזמנה ללאקשמי, אלת השפע להיכנס הביתה, ושעם קווי הציור יהיו סגורים לא יוכלו הרוחות הרעות לחדור אליהם ולכן לא יכנסו הביתה.יש הטוענות שכלל אינן יודעות מדוע הן מציירות את הקולאם, אבל בסיום הציור הן מרגישות מוכנות לבוקר חדש. את הדוגמאות הגיאומטריות מעבירה אם לביתה, ונערכות תחרויות של ציור קולאמים.

בערבי פסטיבלים, ואפילו באירועי שמחה כגון חתונה, יש המציירים ציורי ענק, ובמרכזם מניחים עוגה עשויה צואת פרה ופרחים פזורים על עוגות הצואה המבורכת.

לאחרונה החלו למכור שבלונות הדפסים בצורת סטנסיל במסגרת עץ, המאפשרים ציור קל ופשוט של דוגמאות מסובכות בקלות ובמהירות, אבל אלו לא יחליפו לעולם את ציורי היד הגדולים אלא רק יוסיפו קישוט לציורים הרגילים.

 

הציורים הללו על מפתני הדלתות מהווים מוקד הנאה להולך ברחוב הטאמילי, והם חלק מהצבעוניות המדהימה של הרחוב ההודי בו אין קיץ' כי אם רק גודש של צורות וצבעים שככל שירבה כך ייטב.