יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
ש'יאן Xian (ס' רפה, מבוטא לרוב "שיאן", השלווה המערבית), בירת מחוז שאאנש'י ואחת מבירות סין בעבר. בערש הנהרות, מקור תרבות סין בסמוך לנהר הצהוב, קמו תרבויות עתיקות כמו שניתן לראות בכפר הניאוליטי באנפו. עוד לפניו, היה מיושב האזור, ושרידי האדם האסייתי הקדום ביותר העומד על שתי רגליים מלפני 800 אלפי שנה התגלה באזור זה, וגולגולת מין אחר של אדם, האדם הניאנדרתאלי מלפני 200 אלף שנה התגלתה בסמוך לש'יאן.


פגודת אווז הבר הקטנה

בסוף המאה השלישית לפנה"ס הייתה צ'אנג-אן בירתו של הקיסר צ'ין שה-חואנג-די, מאחד סין ומייסד שושלת צ'ין, שבנה לעצמו קבר ענק וצבא לוחמים מזוינים על נשקיהם וכרכרות סוסיהם להגנת קברו מצפון. צ'אנג-אן המשיכה להיות עיר מרכזית, הגדולה בעולם ומהחשובות בו - קצה דרכי המשי.  
בזמן שושלות סוואי וטאנג במאות 6-10 הייתה העיר תחילת דרכי המסחר של המשי, הסמים והבשמים, מוקד הפצת הבודהיזם לסין כולה ומוקד שלטוני רב כוח המתחרה על מעמד העיר החשובה בעולם עם רומא וקונסטנטינופול, בירת האומנויות והמסחר, וככל הנראה גם העיר הגדולה והמיושבת בעולם ובשל כך גם מקום התיישבות של אנשים מאוכלוסיות נוכריות ומוקד כוח מוסלמי הקיים עד היום. לאחר 1,000 שנות זוהר, ועם בוא המונגולים משושלת יואן ירדה העיר מחשיבותה וערים אחרות הפכו לבירות סין. העיר מוקפת בנהרות ג'ין, ווי, צ'אן וג'ינג. וידועה כיום בסין ובעולם בעיקר בשל הממצאים של צבא הטרקוטה שנמצאו באזורה. פרסום נוסף בתחום שונה, הוא באנשי הקולנוע האיכותי שהוציאה העיר, וביניהם הבמאי ג'אנג-אי-מו.  
העיר וסביבתה היו מוקד לרעידת האדמה הקטלנית ביותר בתולדות האנושות, כשב- 23/1/1556 ניער גל רעש בחוזק של פצצת אטום את האזור כולו בעוצמה מוערכת של 9 בסולם ריכטר, שהחריב את מדינת שאאנשי והמדינות הסמוכות, בהורגו כ- -60% מתושבי האזור - כ- 830,000 איש, ובו הושטחה מרבית העיר שיאן. עם גילוי מחודש של צבא חיילי הטרהקוטה של הקיסר צ'ין בחפירה מקרית של באר בשדות בשנת 1974 החל מאו דזה-דונג בניסיונותיו להחזיר לעיר את תפארת עברה, והזרים לעיר אנשים וכסף ותעשייה קלה. היום היא מוקד עליה לרגל של תיירות, אתר חובה בביקור תיירים בסין, ועיר תוססת וצבעונית בה חיים מספר מיליוני תושבים.


הרובע המוסלמי  

אתרים בש'יאן:

העיר העתיקה מוקפת חומה בצורה המשומרת היטב שראשיתה בחומה בת כ- 34 ק"מ שנבנתה במאה השביעית על ידי שליטי שושלת טאנג. החומות הנכחיות שאורכן כ- 12 ק"מ, גובהן 12 מטר ורחב בסיסם 18 מטר נבנו על ידי מייסד שושלת מינג הונג-וו בשנים 1384-88.  על חומת העיר הפתוחה בארבעה שערים מכל רוחות השמיים המוגנים במגדלי שמירה, ניתן לסייר רגלית, לשכור אופניים או לסייר ברכבים חשמליים הנוסעים בין השערים. על החומה ישנם מספר חנויות בסיסיות וכן מבני שירותים, ומהחומה אפשר לראות את העיר החדשה כמו גם את העיר העתיקה שבין החומות.  
ברחבי העיר העתיקה נמצא הרובע המוסלמי הכולל שוק חי ותוסס ומסגד מהגדולים מסוגו בסין, עם ארכיטקטורה סינית וסיניפיקציה של האיסלם החוואיי והאויגורי, בה חמשת היסודות מקבילים לחמשת מצוות האיסלם וצריח המאד'אנה או המינרט מקביל לפגודה. דמי הכניסה למסגד הגדול 25 יואן מרץ עד נובמבר ו-15 יואן בחורף. מגדל התוף נמצא בקצה הרובע המוסלמי ובו במפלס שני תופי הכרזה על שעת העוצר הלילי, ותצוגה יפה של אומנות שונה כמו גם תצפית על העיר מהמפלס העליון.  


התופים במגדל התוף  

מגדל הפעמון ממזרח למגדל התוף הוא מבנה ענק ואבן דרך בעיר, אליו נכנסים ממנהרה בחלקו התחתון בצפון המבנה, ולהעפיל למפלס גבוה לתצפית. הפעמון הוא השעון הדובר של ההשכמה ועדכון שעות היום בעיר הסינית העתיקה של לפני המצאות שעוני רולקס מזויפים בידי כל רוכל. גם במגדל זה מוצגות יצירות אומנות במפלסים השונים. כניסה למגדל התוף או למגדל הפעמון עולה 35 יואן, וכרטיס משולב לשניהם 50 יואן. שעות פתיחה: 8:30 - 21:30 (Apr. 1 - Oct. 25); 8:30 - 18:00 (Oct.26 - the next Mar. 31)  


מגדל הפעמון  

בדרום העיר נמצאת הפגודה הגבוהה של העיר הקרויה "פגודת אווז הבר הגדולה" (דיאן-טא) המתנשאת כיום לגובה 64 מטרים. הפגודה המקורית שנבנתה עם תחילת שושלת טאנג בשנות 648-652 הייתה רק בעלת חמישה מפלסים, אך עם השנים חודשה, ונוספו לה קומות. הפגודה נבנתה על ידי הקיסר השלישי בשושלת טאנג: גאי-דזונג, לזכר אימו כשהיה עדיין יורש-עצר. שמשה משכן לנזיר הנודד שואן דז'אנג ולכתבים הבודהיסטים שהובאו בידו מסיוריו בהודו וסרילנקה, ועסק בתרגמם לסינית, דבר שהיווה את מוקד הפצת הבודהיזם בסין במחצית הראשונה של שלטון שושלת טאנג במאות 7-8 השם המוזר של הפגודה ניתן לה על ידי הנזיר דז'אנג שאמר שראה להקת אווזי בר עפה ואווז אחד נופל ממנה במקום זה. את פסל הנזיר, עליו נכתבה הקלאסיקה "המסע למערב", ניתן לראות ברחבה לייד הכניסה למתחם הפגודה. הפגודה, בשונה ממרבית העיר, שרדה את רעידת האדמה הקטלנית של 1556. לאחר עליה של כמעט 300 מדרגות ניתן להגיע לקומתה העליונה של הפגודה והנוף מהקומה העליונה מרהיב. (40 יואן דמי כניסה). הגן מסביב לפגודה הוא גן יפה ונעים השווה ביקור גם ללא עליה למרומי הפגודה. כניסה למתחם 50 יואן, פתוח בין 8:00-17:00. בסמוך מפגודה פועלת מזרקה מוזיקלית, המופעלת כל שעתיים לערך - יש להתעניין במועד ההפעלה המשתנה בין ימות השבוע ועונות השנה.  


פגודת אווז הבר הגדולה  

"פגודת אווז הבר הקטנה" (סיאו-יאן טא) שהיא חלק ממקדש ג'יאנגפו, נבנתה בשנת 707, נקראה על שם אחותה הגדולה, ונישאה לגובה 45 מטר לפני פגיעת רעש האדמה 1556 שהנמיך אותה בכמטר וחצי וערער את יציבותה. סיבת השארותה עומדת מודגמת במופע אורקולי בן 10 דקות בתרגום לאנגלית במוזיאון המחוזי הסמוך. ביקור במתחם הפגודה עלותו 50 יואן עם כניסה לפגודה ו-20 יואן ללא כניסה פנימה. פתוח בין השעות 8:00-17:00.  
בעיר ישנם מספר מוזיאונים מעניינים וביניהם המוזיאון המחוזי של שאאנש'י, הפחות מעניין, בתחומו נמצאת פגודת אווז הבר הקטנה והמוזיאון ההיסטורי (והפרה-היסטורי) מהטובים מסוגו בסין, הנמצא באזור פגודת אווז הבר הגדולה.


מוצג מהמוזיאון ההיסטורי של ש'יאן  

ש'יאן היא גם מקום אידיאלי להציץ מעט בסין התרבותית של הריקוד, השירה והנגינה שכבשו מקום של כבוד במיוחד בתקופת שושלת טאנג. הופעות אומנות ניתן לראות אף במקומות ציבוריים, אבל ישנם מקומות מסודרים המשמשים תיאטרון ומסעדת כיסונים אופיינית (דים-סאם הוא השם הקנטונזי שנפוץ בעולם המערבי לארוחות כיסונים סיניות).


ריקודים במופע שושלת טאנג  

לכתבה שנייה - ליד ש'יאן - חיילי טרקוטה ועוד