יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...

לכתבה ראשונה - ש'יאן- עיר השלווה המערבית 

בסוף המאה השלישית לפנה"ס הייתה צ'אנג-אן בירתו של הקיסר הצהוב צ'ין שה-חואנג-די, מאחד סין ומייסד שושלת צ'ין, שבנה לעצמו קבר ענק וצבא לוחמים מזוינים על נשקיהם וכרכרות סוסיהם להגנת קברו מצפון. עם נפילת השושלת והקמת שושלת האן נשרף, ננטש ונשכח אתר הקבר וצבא חיילי הטרקוטה, בעוד שהעיר צ'אנג-אן המשיכה להיות עיר מרכזית. כיום כל מי שמגיע לעיר ש'יאן מגיע בעיקר כדי לראות את הממצא הארכיאולוגי של אלפי לוחמי הטרקוטה.  

 

הדרך מש'יאן למתחם חיילי הטרקוטה עוברת משמאל לפירמידה הנראית כגבעה נישאה שהיא הקבר של הקיסר צ'ין, ובהמשך מגיעה לאתר המורשת העולמית לשימור של אונסק"ו ומאתרי התיירות המובילים בסין כולה, והוא אתר צבא לוחמי הטרקוטה (חמר) של הקיסר צ'ין.  
המגלומניה והפרנויה שהביא את צ'ין שה-חואנג (260-210 לפנה"ס). - התיאור ערוך מכתבות בויקיפדיה:
צ'ין שה-חואנג נולד למשפחה השולטת באזור הנדאן, בתקופה בה סין הייתה מחולקת למספר מדינות יריבות. בשנת 247 לפנה"ס, בגיל 13, לאחר מות אביו, הוכתר כשליט הנדאן, אך לא התחיל להחזיק בשלטון בפועל עד שנת 238, לאחר שתפס את השלטון מיד עוצרו. לאחר תפיסת השלטון החל בהשתלטות על המדינות השכנות והביא לראשונה לאיחודה של סין בשנת 212 לפנה"ס. בין פעילויותיו, הנהיג לראשונה בארצו מידות ומשקלות תקניות, שסייעו לשלטון בגביית המסים. הוא הורה על שריפת ספרים (לרבות אלו של קונפוציוס). בתקופתו החלה לראשונה העבודה על בניית החומה הסינית. מת בגיל 50 אחרי ששלט במשך 37 שנים. אחוזת הקבר שלו שבשיאן עוטרה באלפי דמויות חיילי חימר בגודל טבעי, הידועים כצבא הטרקוטה.


הפירמידה מעל קברו של קיסר סין הראשון  

צבא הטֶרַקוֹטַה הוא שמם של פסלי טרקוטה (סוג של קרמיקה עשויה חרס) שנתגלו במרץ 1974 במאוזוליאום של צ'ין שה-חואנג, קיסרה הראשון של סין. המאוזוליאום נמצא 1500 מטר מערבית למוזיאון, במהלך חפירת בארות חקלאיות. זהו אחד מן האתרים הארכיאולוגיים החשובים והגדולים מסוגם בעולם. הפסלים נתגלו כשחקלאי סיני בשם יאנג ג'ה-פה חפר באר חדשה ונתקל בשרידים. החדשות על הגילוי עברו במהירות בעולם, ארכיאולוגים החלו לחפור במרץ, וכך נחשפו מספר אתרי פסלים אחרים הידועים כמחפורת 1 מחפורת 2 ומחפורת 3, הממצאים רוכזו במוזיאון שנפתח רשמית באוקטובר 1979.  


חיילי הטרקוטה  

תיאור

הצבא מורכב מיותר מ - 7,000 דמויות חיילים בגודל טבעי, ערוכים לקרב עם שריוניהם, סוסיהם וכלי נשקם, עשויים טרקוטה אשר נקברו יחד עם הקיסר הראשון בשושלת צ'ין בשנת 210 לפנה"ס. קבורת הצבא יחד עם המצביא הייתה למעשה הבטחה שהוא יוכל להשתמש בחייליו גם בעולם הבא. צבא הטרקוטה נקבר במבנה התקפי בשלושה חללי קבורה הנמצאים כקילומטר וחצי מזרחית לקברו של הקיסר. עומקו של כל חלל קבורה שכזה נע בין 4 ל- 8 מטרים, כאשר היום החללים מקורים על ידי תקרת המוזיאון שהוקם במקום ונפתח לציבור ב- 1979. לפני קבורת הדמויות הן נצבעו בצבעים שהקנו להן מראה של חייל אמיתי וכך הן גם נמצאו בחפירות הארכיאולוגיות, אך חשיפה ממושכת לאוויר גרמה לדהיית הפיגמנטים בו צבעו את הדמויות וכיום הן נראות בצבע הטרקוטה ממנה הן מורכבות. הדמויות מופיעות במספר תנוחות ביניהן: חיילים זקופים, קשתים הכורעים על ברך ופרשים עם סוסיהם. פניהן של הדמויות עוצבו בנפרד, ולכל אחת מהן הבעה שונה כמו גם תסרוקת שונה. התסרוקת מעידה על דרגתו של החייל. הגובה הממוצע של החיילים הוא 1.80 מטר אך יש גם חיילים המתנשאים עד לגובה 2.10 מטר. החיילים מוצגים בתנוחת נכונות לקרב ופונים לכיוון מזרח, אל עבר ששת המדינות שהיו האויבות של שושלת צ'ין באותה תקופה. לפי מבנה הקרב ניתן ללמוד על אסטרטגית המלחמה אז. חלק מכלי המלחמה החליד אך אחרים שעברו ציפוי כרום נשתמרו. רבים מהפסלים נשאו במקורם כלי נשק אמיתיים ורובם נמשחו בארס רעיל. במערך כולו זוהו כ- 10,000 כלי נשק. היסטוריונים שחיו בתקופה ההיא דיווחו כי הקבר מצויד בקשתות ירייה הקבועות במסגרת מיוחדת, היורות אוטומטית במסיגי גבול ואיכרים ראשונים וסקרנים מתו כתוצאה ממגע עם הלהב המורעל.    

מבנה האתר:

במקור המחפורות היו מוקפות במסגרות עץ שככל הנראה נשרפו זמן קצר לאחר מות הקיסר.   מחפורת מספר 1 בעומק 5 מטר, מבנה מלבני שאורכו 230 מטר ורוחבו 62 מטר גודלו הכולל 14 דונם. במחפורת 1 מבנה של מעט חיילים במבנה התקפי מלווים בכרכרות.   מחפורת מספר 2 ממוקמת 20 מטר צפונית מזרחית למחפורת 1 צורתו כמו האות L גם מחפורת זו עומקה 5 מטר, אורכה בצד מערב 124 מטר ו 89 מטר בצד צפון ובסה"כ שטח של 12 דונם. במחפורת 2 נמצאו 89 כרכרות עם 356 סוסים מהם 116 לפרשים במחפורת זו מעל 900 לוחמים במבנה קרב עם חיצים וקשתות, חיל רגלים.   מחפורת מספר 3 גם היא בעומק 5 מטר ושטחה חצי דונם בלבד, המחפורת מחולקת לשלשה חלקים, במרכז כרכרה בצדדים שומרים עם כלי מלחמה ארוכים ככל הנראה חיילי משמר המפקד.   לצד המחפורות ישנו מוזיאון מרהיב המציג ממצאים מיוחדים מהאתר, מרכבות ואומנות, ובסמוך למחפורת 3 מוצג באולם הקרנה עגול סרט על בניית האתר, ייצור פסלי הלוחמים וסופו המר של האתר בידי איכרים זועמים בנפילת שושלת צ'ין.  


מרכבות הארד  

מרכבות הארד

בשנת 1980 התגלו במרחק של 20 מטרים מערבית לצבא, שתי מרכבות צבועות עשויות ארד. כל מרכבה, אשר נמצאה בנויה מ-3,000 חלקים נפרדים, מונהגת על ידי רכב ומונעת על ידי ארבעה סוסים. המרכבות והסוסים קושטו בכסף וזהב והם מוצגים כיום במוזיאון. מרכבות אלו הן המרכבות המפוארות שנתגלו בסין, כמו גם בעולם. המרכבות הן חיקוי מושלם, קטנות יותר, למרכבות האמיתיות בקנה מידה של 1:2 , כל חלק במרכבה יכול לתפקד תפקוד מלא, מספור המרכבות נעשה לפי סדר הגילוי. מרכבה מספר 1 המרכבה המובילה נקראת גם הכרכרה הגבוהה, נהוגה על ידי גנרל עטור בחרב מנחושת, מעליה מטריית נחושת, בצד שמאל מקדימה יש קשת וחצים. כרכרה מספר 2 כונתה כרכרת הביטחון, זו אינה כרכרה פתוחה כמו הקודמת, הכרכרה סגורה במבנה מרובע ומעליה גג עגול, הכרכרה נבנתה בהתאם לתפיסת האנשים באותה תקופה, היא שוקלת 1.8 טון ועשויה מיותר מאשר 300 חלקים, כמו בכרכרה 1 כל חלק מתפקד במלואו גם כיום. המטריה וכיסוי הגג עשויים נחושת בעובי 4 מ"מ, בכל צד של כרכרה 2 יש חלון והוא יכול להיפתח בזויות שונות מה שעוזר בקירור תא הנוסעים. בכל גלגל 30 מוטות, הכרכרה מקושטת בצורה מפוארת עם למעלה מ 1000 חתיכות כסף וזהב, יצור הכרכרות מעיד על כך שבסין הייתה טכנולוגיה ריתוך ברמה גבוהה ביותר. בשנת 1987 הוסיפה אונסק"ו את צבא הטרקוטה ואת קבר הקיסר לרשימת אתרי המורשת העולמית. שעות פתיחה: 09:10 - 17:00מחיר כניסה: 65 או 90 יואן, תלוי בעונת הביקור.  


לוחמי החרס של צ'ין

המעיינות החמים הואה-צ'ין

כשלושים ק"מ מהעיר ש'יאן נמצאים המרחצאות החמים של קיסרי צ'ין, טאנג וצ'ינג הנקראים "הואה-צ'ינג צ'י" הידועים מסיפור האהבה של קיסר טאנג סואן-זונג לפילגשו יאנג-גואיפה. הנביעה החמה ידועה עוד מהתקופה הפרה-היסטורית. במקום נבנה ארמון לפני 3,000 שנה בתקופת ממלכת זואו המערבית, והוא שופץ בתקופת הקיסר צ'ין במאה השלישית לפנה"ס. לאחר כניסה לאתר, בין מבנים דמויי ארמון, נפרש אגם תשעת הדרקונים המלאכותי על שטח של כחמישה דונם, ובו מזרקות וגנים סביבו. אחרי גשר שמור על ידי דרקון נמצא פסל השיש של יאנג-גואיפי הנחשבת לאחת מארבעת הנשים היפות בסין העתיקה. מסביב ארמונות ופוויליונים וחדרי מרחץ עם אמבטיות קיסריות. בהיסטוריה החדשה יותר מקום זה שימש מחבוא לקיסרית בפועל צה-ש'י במנוסתה בזמן מרד הבוקסרים 14/91900 וב- 12/121936 בצריף קטן במתחם, התחוללה "תקרית ש'יאן" בה נתפס מנהיג סין באותה העת צ'יאנג-קאי-שק, נחטף וסומם על מנת שיישנה את מדיניותו מלוחמה בקומוניסטים לאיחוד כוחות ולחימה בכוח הזר הכובש של היפנים. המרחצאות פתוחים בין השעות 7:30-18:00 ודמי הכניסה 80-110 יואן כתלות בעונה.    

מחפורות קברי מלכי שושלת האן

שושלת האן שלטה כארבע מאות שנה, מהמאה ה-3 לפנה"ס עד המאה השנייה לספירה. מלכיה ונסיכיה קבורים במקומות רבים ורבים מהקברים נשדדו. המקום המרשים לראות את קברי מלכי האן המערבית הוא מואוזילאום יאנגלינג (Hanyangling) הנמצא כעשרים ק"מ צפונית לש'יאן. זהו קבר משותף של ליו צ'י, קיסר בולט של שושלת האן המערבית (206BC-9AD), והקיסרית וואנג. הוא נבנה בשנת 153 לפנה"ס ומשתרע על שטח של 20 קמ"ר. המוזיאון התת-קרקעי נפתח לציבור ב-2006 ומציג באופן מופלא את המוצגים בגשרי זכוכית מעליהם או בקירות זכוכית לצידם, שלא כמו במחפורות לוחמי צ'ין הנראים מהצד בלבד. הדמויות עשויות חרס טרקוטה, אך בגודל מוקטן מגודל טבעי. בין המוצגים ישנם פרט ללוחמים, מרכבות וכלי נשק, גם נשים, חיות מסוגים שונים וכלי עבודה - כאילו אלו החיים בזעיר-אנפין. הדמויות היו לבושות בבגדי בד שלא שרד וחבל.  


דמויות החרס בקבר ליו-צ'י משושלת האן  

עלות כניסה: 90 יואן, דצמבר עד סוף פברואר 65 יואן
כניסה לארמון התת קרקעי:  35 יואן, בחורף 25 יואן
שעות פתיחה: 8:30-19:00 (כרטיסים זמינים 8:30-17:30)
דצמבר - סוף פבואר : 08:30 - 18:00 (כרטיסים זמינים 8:30-17:00)

 

לכתבה ראשונה - ש'יאן- עיר השלווה המערבית