יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
ביחס לבירות אסייתיות בֵּייגִ'ינְג היא עיר חילונית, בה מעט מבני הדת הקיימים שרדו את "המהפכה התרבותית" וללא הגנת בכירים במפלגה היו נהרסים. המתחמים הדתיים מאפשרים לברוח מהעיר ההומה למקומות רגועים בהם יכולים אנשי בֵּייגִ'ינְג לעסוק בפעילות דתית או פעילות פנאי ולשכוח לרגע את החיים העירוניים שמחוץ לחומות המתחמים.


מתרגלי ריקודי עם בפארק ארמון השמיים


פארק מקדש השמים (TiānTán)

מקדש השמים הוא מתחם המקדשים הדאואיסטי הגדול בסין. קיסר סין היה האוחז במנדט השמיים והמבנה שימש כמקום התקשרות של הקיסר עם השמים, למתן קורבנות ולבקשת טובות מהאלים, יבולים מוצלחים, מחילה לעם ובעיקר להעמיק ולבסס את המנדט שניתן לקיסר על ידי האלים. המקדש מבוסס על עקרונות הפאנג-שווי, עם משמעויות קוסמולוגיות מרובות וסמלים קיסריים: הספרה תשע, שהיא הספרה הקיסרית, הריבוע המסמל ארץ והעגול המייצג שמיים, והקיסר המקשר בין האדמה, האדם והשמיים.
מתחם המקדש נבנה ב-1420 עם בניית העיר האסורה, על ידי יונג-לה (Yǒnglè), הקיסר השלישי בשושלת מינג, על שטח עצום של 2,670 דונם. הוא מגודר מכל צדדיו בשערי כניסה מארבע רוחות השמים. צורתו מלבנית כמו הקרקע, וחלקו הצפוני קשתי כמו השמיים. הקיסר היה מגיע אל הפארק מהעיר האסורה ביום הקצר בשנה, בתהלוכה בה לאדם הפשוט אסור היה לצפות, ונושא תפילה במהלך שלושה ימים. מרבית הפארק הוא גן של חורשות עם פאוויליונים, וזהו מקום מפלט מקסים מהעיר הסואנת, וריאה ירוקה בעיר בה הנשימה גורמת לריאות שחורות מפיח. בקו המרכזי של הפארק נמצאים שלושת המתחמים החשובים, שהם מסמלי סין כולה. בסמוך לכניסה הדרומית נמצא "מזבח התל העגול", שחומתו רבועה כמו הקרקע והוא עגול כמו השמיים. זהו מזבח קיסרי בו שלוש טראסות עם תשע מדרגות ביניהן, המיצגות את האדמה האדם והשמיים. מהאבן המרכזית כל שורת אבנים במזבח היא כפולה של תשע אבנים. במזבח זה היה הקיסר נושא תפילה לשמיים כשעשן סמיך של קורבנות חיות וחפצים יקרים נשרפים. המזבח נבנה ב-1530, ושופץ בתקופת שושלת צ'ינג, ב-1740.


מזבח התל העגול בו פונה הקיסר לשמיים

מיד צפונית למזבח, מוקפת בחומת ההד העגולה, נמצאת "כיפת הרקיע הקיסרית" ושני מבני שמירה של קלפים ושמות אבות קדמוניים, המשמשים לביצוע הטקסים במזבח התל העגול. לו היינו מוציאים את מאות המבקרים בתחום המבנה, הייתה לחישה בצידה האחד של חומת ההד שקוטרה 65 מטר, נשמעת אף בחלקה המרוחק. במבואה של המבנה המרכזי ישנן אבנים המסמנות את המקום בו אמורה מחיאת כפיים לשוב כהד פעם אחת, פעמיים ושלוש בהתאמה.
 
ממערב לחומת ההד, בתוך הגן, ישנם קיוסקים אחדים והמון אדם המתרגלים פעילויות של בוקר, ונראה שכל ותיקי בֵּייגִ'ינְג ומוזריה נקבצו לכאן לעסוק במגוון פעילויות רב ומגוון. בשעות הבוקר זהו מקום טוב לראות את ותיקי בֵּייגִ'ינְג מתרגלים טאי צ'י בכל פינות הפארק, אנשים מוזרים ההולכים אחורה בלבד, מחבקי עצים, רוקדי ריקודים סלוניים, מתרגלי קליגרפיה, שחקני מו-ג'ו, זמרי מקהלות אופראיות, מתרגלים עם מניפות וחרבות, וכל מה שכדורי הזיה טובים במיוחד יכולים להעלות על הדעת.


כיפת הרקיע הקיסרית וברקע חומת ההד

המשך ההליכה צפונה עוברת על גשר עם נופים יפים כשלפנינו ניצב אחד מסמלי סין, והוא היכל התפילות לאסיף מוצלח (Qiniandian). גם מתחם זה הוא רבוע ומרכזו עגול עם שלוש טראסות. על המעגל המרכזי ניצב היכל עגול עם שלוש גגות - דבר נדיר בסין בה שני גגות מסמלים קיסרות. בניגוד למבנים חשובים אחרים, אין הגג עשוי קרמיקה זהובה כצבעי הקיסרות, אלא בצבע כחול של השמיים. רעפים בצבע זה ישנם גם במבנים אחרים בפארק. היכל התפילות לאסיף מוצלח הוא מבנה עץ עם עמודים המסמלים את  ארבעת עונות השנה, 12 חדשי השנה ו-12 פרקי הזמן להן מחולקת היממה בסין העתיקה. גובהו של המבנה 38 מטר, ו-30 מטר היקפו, ללא מלט או מסמר.
כמו כל מבנה עץ גבוה במדינה עם ברקים וזיקוקי דינור, גם מבנה זה נשרף לא פעם, ומה שנראה הוא שחזור נאמן למקור, המשקף אדריכלות עתיקה ושיטות בנייה מסורתיות. הוא שוחזר לא פעם לאחר שנשרף, ודרקון גולף בתקרתו, המהווה אחד מהסימנים של סין.
 
בפארק עצמו מבנים רבים נוספים וגינות למכביר, וביניהם יש באתר גם מוזיאונים של כלי פורצלן ושל כלי נגינה. מזרחית להיכל התפילות לאסיף מוצלח, נמצא מסדרון ארוך בו מעניין לראות את פעילויות האנשים המעבירים בו את הזמן, בדרכנו ליציאה המזרחית בה יש רכבת תחתית ומגרש חניה נרחב.
 
הפארק פתוח משעות הבוקר המוקדמות בעלות 15 יואן (הכניסה לשלושת האתרים החשובים המתוארים כאן יעלו עוד 35 יואן או 28 לסטודנט). הכניסה נאסרת אחרי 17:00 והקהל מתבקש לצאת עד 18:00. הפארק נמצא ברשימת אתרי מורשת התרבות העולמית של אונסק"ו מאז 1998.
הפארק נמצא ברחוב YongDingMen DaJieכ-2 ק"מ דרומית לכיכר טיאנאנמן ואפשר להגיע לכניסתו המזרחית בקו רכבת תחתית מספר 5, בתחנת "השער המזרחי של מקדש השמים" (TiānTán DōngMén).


היכל התפילות לאסיף מוצלח


ארמון השלווה וההרמוניה (מקדש הלאמה Yōng hé gōng)

למרות החילוניות הקומוניסטית הסינית, בלב העיר בֵּייגִ'ינְג, לא הרחק מהעיר הקיסרית האסורה, נמצא מתחם מקדשים בודהיסטים למאיסטים מגוון ביותר, הפרוס על שטח לא קטן. מתחם זה מפגין כבוד לאחד מסמלי הבודהיזם המונגולי/טיבטי. המתחם שנבנה לפני 300 שנה כארמונו של נסיך צ'ינג, משתרע על כחצי קילומטר, וכולל חמישה אולמות ראשיים. זהו המרכז האדמיניסטרטיבי של הבודהיזם הלמאיסטי (מונגולי וטיבטי) מזרם הגלוגפה (המצנפת הצהובה).


גלגל תפילה בודהיסטי

האתר נבנה עבור יורש העצר של קיסרות צ'ינג בזמן שלטונו ארוך השנים של הקיסר קאנגש'י. עקב שלטונו הארוך, בנו זכה בכתר בגיל מופלג ולא זכה למלוך הרבה, ובמותו החליט יורשו, צ'יאנגלונג, להקדיש את בית אביו לנזירים בודהיסטים אולם הורה להחליף את רעפי הקרמיקה מצבע טורקיז לצבע צהוב השמור למבנים קיסריים בלבד. המקום הפך למנזר באמצע המאה ה-18, ובהדרגה הפך למרכז הבודהיזם הסיני. המנזר שרד את נפילת הקיסרות, את המלחמות הרבות והרפורמות, ונותר על כנו גם במהפכה התרבותית עקב הגנה שקיבל מראש הממשלה ג'ואו אנלאי. מאז 1981 הוא פתוח לציבור ומציג את פאר הבודהיזם. באחד האולמות יש צלם בודהה ענק העשוי מעץ אלגום לבן, ומתנשא ממרתף תת-קרקעי לגובה 26 מטר במבנה סגור. במבנה אחר ישנן מתנות יקרות ערך מלאמות שונות מארצות בודהיסטיות, ובחצרות ניתן לראות פעילות פולחנית רבה, וריח קטורת ועשן בכל מקום.
מומלץ להקדיש למקום יותר משעה קלה, לשבת באחת החצרות, ולעקוב אחר הפעילות הדתית של אנשים מהשורה, שבכל מקום אחר לא מתרגלים טקסים דתיים, ובמקדש הלאמה חוזרים לרגע למורשתם הדתית.
המקדש נמצא בפינה הצפון מזרחית של כביש טבעת מספר 2, בקווי התחתית מספר 2 ו-5 ליד תחנת רכבת תחתית "מקדש הלאמה" (Yōnghégōng Zhàn). שעות פתיחה 09:00-16:00.
מחיר כניסה 25 יואן, סיור מודרך באנגלית ב-25 יואן נוספים.


תפילה במקדש הלאמה

 

כתבות נוספות על בֵּייגִ'ינְג

בֵּייגִ'ינְג הקיסרית – 700 שנות היסטוריה
פרויקטים מגלומניים בסין - ארמון הקיץ
פרויקטים מגלומניים בסין - הר הפחם
המחאות בכיכר טיאנאנמן בבֵּייגִ'ינְג
• מקדשים בבֵּייגִ'ינְג - דת בעיר חילונית
אומנות ואדריכלות בבֵּייגִ'ינְג
להתמקח ולחפש מציאות - קניות בבֵּייגִ'ינְג
החומה הגדולה של סין