יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
ארמון הקיץ הקיסרי (גן ההרמוניה הטבעית Yíhé Yuán)  הוא מתחם בבֵּייגִ'ינְג, ששימש למגורי הקיץ של הקיסרים בעבר, בין הבולטים ביניהם היו הקיסר צְ'ייֵנְלוֹנְג  (QiánLōng) , הקיסרית האלמנה, צְהשִׂי (CíXī) וכן שימש כלא של הקיסר גוָאנְגְשׂוּ (GuāngXù) שנכלא במקום מיום הדחתו ועד מותו. המתחם נחשב לאחד הגנים הקלאסיים בעולם והוכרז כאתר שימור לתרבות עולמית של אונסק"ו 1998 ומשמש מקום מפלט לתיירים ומקומיים משאון העיר. שטח הגן כולו 2,940 דונם מתוכם 75% מהשטח מהווה האגם המלאכותי קוּנמׅינג  (KūnMíng Hú). ייתרת השטח כוללת שטח טבע גבעי, מבנים קיסריים, וארמונות. כדי לראות את המתחם כולו כולל פינותיו הנסתרות נדרש יותר מיום. סיור אקספרס באולמות הכניסה, במסדרון הארוך, בספינת השיש וחזרה בסירה ייקח כשלוש שעות.


הפוויליון המרכזי על הגבעה המלאכותית

הגן נבנה במקור בתקופת שושלת ג'ין (במאות 12-13) והורחב בהדרגה. במהלך השנים נקרא בשלל שמות, ביניהם "גן הגלים הצלולים", "הר מעיין הירקן", "גן האביב הנצחי", "גן הרוגע וההנאה" ועוד שמות ציוריים דומים.
בתקופת יואן 1291, עוזרו של קובלי-חאן, האסטרונום והמתמטיקאי הגדול גאו שואוג'ינג (Guō Shǒujìng) שהתפרסם בשל ההישג המדהים של חישוב אורך השנה באופן כמעט מדויק 300 שנה לפני האירופים, מונה לתכנן את הרחבת האגם הקטן שהיה במקום לכדי מאגר המים המרכזי עבור דאדו/חאנבליק (בֵּייגִ'ינְג בתקופת שושלת יואן).
בתקופת קיסרות שושלת צ'ינג (מהמאה ה-17 והילך) הפך האגם וסביבתו לגן קיסרי מפואר שאיפשר למשפחה הקיסרית מנוחה ובילויים. הקיסר צְ'ייֵנְלוֹנְג (QiánLóng 1735-1796) שיפץ והרחיב אותו והגדיל משמעותית את אגם קוּנמׅינג המלאכותי בעזרת 100,000 פועלים בעבודת יד, כדי שיוכל לסקור את תמרוני הצי הקיסרי באגם המלאכותי, ממרומי הגבעה המלאכותית שנוצרה מאדמת האגם.
האגם ששטחו 2,200 דונם ומכיל למעלה משלושה מיליוני קוב מים, דרש בהקמתו לסלק כמות זהה של עפר, ולראיה ההר הגבוה שנוצר בעקבות החפירה.
באוקטובר 1860 כאקט סיום של מלחמת האופיום השנייה, שרפו כוחות אנגלו-צרפתיים את ארמון הקיץ (כמו גם את העיר האסורה). ב- 1888, הקיסרית האוצרת צְהשִׂי, בזבזה את תקציב המדינה שיועד לבניית צי סיני מודרני ובנתה מחדש את ארמון הקיץ בשם "גן ההרמוניה הטבעית" (Yíhé Yuán), כשבגדת האגם על ספינת השיש של הקיסר צְ'ייֵנְלוֹנְג שסימלה את יציבותה של סין, בנתה שתי קומות נוספות ועיצבה אותה בזלזול מוחלט במדינה בראשה עמדה (ואותה למעשה קברה).
בסיום תקופת שלטונו הקצרה של הקיסר גוָאנְגְשׂוּ, מייד לאחר רפורמת מאה הימים 1898, מאסה בו צְהשִׂי וכלאה אותו בארמון הקיץ שם חי עד מותו בהרעלה יום לפני מותה שלה בנובמבר 1908.
בסיום מרד הבוקסרים 1900 הפגיזו הכוחות האנגלו-צרפתים והרסו שנית את המתחם כשהקיסרית נמצאת הרחק בש'יאן. לאחר תום התקופה הקיסרית, בשנת 1914, ניתן לבסוף המקום לציבור (לפחות לעשירים ביותר שיכלו להרשות לעצמם את מחירי הכניסה הגבוהים).
באחרונה שופץ ונפתח לציבור אחרי ה"עצמאות" ב-1949.
ב-1990 שופץ האגם והוצאו ממנו כ-650,000 קוב של עפר, פסולת וסחף, ובכללם למעלה ממאתיים פצצות יפניות ממתקפות שנות השלושים על בֵּייגִ'ינְג.


אחד מאלפי הציורים במסדרון העץ הארוך בעולם

המתחם

בשטח הגן ישנם למעלה מ-3,000 מבנים בניהם מגדלים, פוויליונים, גשרים, איים, ארמונות, ומסדרון מקורה, מהארוכים ביותר בעולם.
ניתן לחלק את המתחם לארבעה חלקים: שטח הארמון, חזית האגם, חזית הגבעה ואזור אחורי האגם.
שטח הארמון, בסמוך לשער המזרחי, הוא המקום בו הקיסרית האלמנה צְהשִׂי והקיסר גוָאנְגְשׂוּ היו נוהגים לארח ולקבל משלחות רשמיות, לערוך עסקים ולנוח.
מהכניסה המזרחית ניתן לראות את המבנה המרכזי של הארמון: את "היכל הנדיבות ואריכות הימים" ששימש כמשרד קיסרי ואת "אולם אדוות הירקן" בו התגורר או נכלא הקיסר גוָאנְגְשׂוּ. "אולם העליצות ואריכות החיים" ששימש למגורי צְהשִׂי וב"אולם ההרמוניה והמידה הטובה" נהגה צְהשִׂי לבלות את זמנה.
חזית האגם מהווה חלק ניכר מארמון הקיץ, פתוחה למשב הרוח ומראה אגם קוּנמׅינג. פרחי הלוטוס הפורחים בעונות המעבר, משברי אור המנצנצים בגלי האגם הזעירים כשענפי עץ הערבה הבוכייה נושקים לאדוות הגלים של האגם הנרחב.
בשטח חלק זה של הארמון נכללים הגדות המזרחית והמערבית של האגם, גשר 17 הקשתות   (ShíQī Kǒng Qiáo) המוביל אל אי ה"אגם הדרומי" (NanHu) כשעל פתחו של הגשר שומרים "שוורי הברזל" שתפקידם להגן על העיר בֵּייגִ'ינְג משיטפון.  באגם יש עוד שני איים: "החומה העגולה" (TuanCheng) וה"מטבח" (ZaoJian). שלושת האיים נוצרו על פי הדגם של שלושה איים מסיפורי אגדות.
על הגדה המערבית ישנם שישה גשרים נבדלים, בניהם ניצב בגאון "גשר חגורת הירקן"  (YùDài Qiáo). זהו גשר שיש לבן שנבנה בתקופת הקיסר צְ'ייֵנְלוֹנְג במאה ה- 18  (1751-1764) במבנה "גשר ירח" בעל קשת בודדת גבוהה המשתקפת במים ביוצרה עיגול מושלם. יש הקוראים לו "גשר גב-הגמל" על שם צורתו. גובה הגשר נקבע על פי גבהה של סירת הדרקון של הקיסר שעברה תחתיו. מעקה הגשר מעוטר בתגליפי עגורים. זהו אחד מ"גשרי הירח" המרהיבים ביותר.
בילוי קיץ אופייני של סינים רבים הוא שיט באגם בסירות משוטים, כשבחורף האגם הופך למגרש החלקה על קרח בשטח של 2,200 דונם. באביב ובסתיו פריחת הלוטוסים שבגדת האגם יוצרת תמונת נוף יפה. שייט בספינות תיירים מעוצבות, מספינת השיש לסביבת הכניסה לוקח כרבע שעה ועולה 10 יואן, ומאפשר להשקיף על הארמון ועל גשר 17 הקשתות מהאגם. 


גשר 17 הקשתות - מהגשרים הבולטים על אגם קוּנמׅינג

חזית הגבעה היא השטח התיירותי ביותר והיפה יותר, אבל גם עמוס הקבוצות הסיניות הצעקניות והצפופות. בחלק זה ישנם מרבית המבנים החשובים.   "ביתן העבים המתפוגגים" (PaiYun Dian), הזרוק על המדרון המערבי של ההר המלאכותי, הוא מהמבנים היחידים שלא נהרסו בהתקפה של האנגלים בסיום מרד הבוקסרים, ובו מוצגים אביזרי ברונזה. בביתן זה הייתה צְהשִׂי נוהגת לערוך את ימי הולדתה.
כמו כן נמצאים באזור זה "אולם התהילה העילאית", "מגדל הניחוח הבודהיסטי", "אולם אוקיינוס החכמה" (ZhiHui Hai) ועוד. על ראש ההר ישנו מקדש בודהיסטי המשקיף על ארמון הקיץ כולו ועל האגם.
המסדרון הארוך (Cháng Láng) נמצא לאורך הגדה שצפונית של האגם, ומקשר את "שער קבלת פני הירח" (Yao Yue Men) והיכלי הארמון לספינת השיש, כשהוא נמתח על פני 728 מטרים, עשוי עץ, עם פיתוחים וקליגראפיות ויצירות אומנות הכוללות 14,000 ציורים - חלקם מחודשים עקב הסיד שנמרח על היצירות המקוריות במהפכת התרבות. המסדרון נבנה במקורו על ידי צְ'ייֵנְלוֹנְג ב-1750.
כמו מרבית הארמון ניזוק המסדרון קשות במלחמת האופיום השנייה 1860 ונבנה מחדש ב-1886.
במרכז המסדרון נמצא "שער העבים המתפוגגים" לפניו ניצבים צמד אריות המגינים על הארמון מהרוחות הרעות ותריסר אבנים המייצגות את חיות המחזור התריסר שנתי של לוח השנה הסיני. ממנו יוצאת דרך המטפסת למרומי הגבעה לנקודות תצפית מהמקדש שעליה.
מערבית ומזרחית לשער נמצאים ארבעה פוויליונים מתומנים המסמלים (וגם קרואים על שם) אביב, קיץ, סתיו וחורף.
המסדרון מוביל לרחבת חנויות ובתי תה הסמוכים לספינת השיש (Shí Fǎng) של צְהשִׂי. הספינה נבנתה במקור על ידי צְ'ייֵנְלוֹנְג ב- 1755 וניזוקה במלחמת האופיום השנייה, אבל נבנתה מחדש ב-1893 בסגנון בעל השפעה מערבית. הספינה מעוצבת בסגנון ספינות הקיטור של המיסיסיפי, באורך 36 מטרים, ובה מראות ענק וארבעה מרזבי ניקוז בצורת ראשי דרקון.


ספינת השיש המלכותית של צְהשִׂי

אחורי הגבעה ואזור האגם האחורי, אין בהם מבנים מרשימים כמו בחזית, אבל יש נוף ייחודי של צמחייה עבותה ומשעול מתפתל, וחשוב מזה, הרבה פחות סינים עם מגאפונים בקבוצות צעקניות.
באזור זה יש נקודות נוף כגון "גן העניין ההרמוני" (XieQu Yuan) שהוא גן בתוך גן שנבנה ב- 1751 כהעתק של "גן ההנאה/מנוחת הנפש" (JiChang Yuan) שבעיר ווש'י (WúXī) במחוז ג'יאנגסו במזרח סין. באמצע הגן ישנה ברכת לוטוסים וסדרת מגדלים. באזור זה, בסמוך לשער הצפוני, נמצא רחוב שוק סודג'ואו (הקרוי על שם השוק עיר התעלות והגנים הדרום-מזרחית בשם הזה) שהיה שוק פעיל שאפשר כביכול לבני המשפחה הקיסרית שבאופן רגיל היו כלואים בעיר האסורה ולא ראו אנשים פשוטים, לראות ולפגוש את החיים והאנשים האמיתיים. היום זהו מרכז חנויות תיירותיות המוכרות ספרים, מלאכת יד, בגדים ושטויות, לצד בתי תה בהם אפשר להירגע מיום הליכה ארוך בגן. כדי להגיע לאזור זה יש להיכנס מצפון או להמשיך אחרי בתי התה ברחבת ספינת השיש או לעלות על "גבעות אריכות הימים" ולעבור את "אוקיינוס החכמה".
"היכל אריכות הימים" שנשרף במלחמת האופיום השנייה, נבנה מחדש על ידי צְהשִׂי כמבנה מגורים והיום מאכסן את תכשיטי הקיסרית ופסלים שונים.  
סיור במתחם יכול להתחיל מהשער המזרחי בקומפלקס הארמונות, להגיע לאגם, לעבור לכל אורך המסדרון הארוך עד לספינת השיש, ולחזור באותה דרך או בשייט באגם.
סיבוב ארוך ומרשים יותר יכנס בשער המזרחי ובהגעה לאגם יפנה שמאלה להקפת האגם כולו תוך ביקור באי האגם הדרומי, ובהמשך מעבר מעל כל גשרי חזית האגם עד לספינת השיש, ומשם דרך המסדרון הארוך חשרה ליציאה. סיור שונה לחלוטין יכנס מהשער הצפוני לרחוב שוק סודג'ואו, יעלה לפגודה שבראש הגבעה ממנה נשקפים משמאל לימין האגם וגשר 17 הקשתות המוליך לאי הדרומי, המסדרון הארוך וספינת השיש. משם יורדים לשער העבים המתפוגגים במרכז המסדרון הארוך והמשך הסיור לפי בחירה.

ארמון הקיץ נמצא כ- 12 ק"מ מצפון מערב למרכז העיר בקצה רחוב  XiSanHuan.
תחבורה ציבורית מגיעה אליו ממרבית חלקי העיר בקווי אוטובוס: 907, 375, 801, 808, 732, 394, 718 שעות פתיחה 07:00-17:00 בחורף (נובמבר-אפריל) 06:30-18:00 בשאר העונות. דמי כניסה 35 יואן באביב ובסתיו (מרץ-מאי וספטמבר-נובמבר) ו-25 יואן בחורף ובקיץ, 50% לסטודנט. שייט באגם, מאזור ספינת השיש דרך הגשר באגם לאזור היציאה מהמתחם 10 יואן. טלפון: 86-10-62581144 (בקבלה לא תמיד ישנם דוברי אנגלית).


ספינת דרקון על אגם קוּנמׅינג

כתבות נוספות על בֵּייגִ'ינְג

בֵּייגִ'ינְג הקיסרית – 700 שנות היסטוריה
• פרויקטים מגלומניים בסין - ארמון הקיץ
פרויקטים מגלומניים בסין - הר הפחם
המחאות בכיכר טיאנאנמן בבֵּייגִ'ינְג
מקדשים בבֵּייגִ'ינְג - דת בעיר חילונית
אומנות ואדריכלות בבֵּייגִ'ינְג
להתמקח ולחפש מציאות - קניות בבֵּייגִ'ינְג
החומה הגדולה של סין