יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
כתבה זו מוציאה אותנו מהישיבה בבתי הקפה הסואנים של ליג'יאנג לעמק ולהר שמצפון לעיר, לנופים ותרבויות וטרקים בשיפולי טיבט. פרק ההמשך לוקח אותנו לכיוונה של העיר דזונג-דְיאן (ZhongDian), שהודבק לה השם התיירותי "שנגרילה".


מרעה היאק במרומי הר דרקון הירקן המושלג

בּאישָה (Baisha)

באישה היא עיירה של בני הנאש'י, הנמצאת כשמונה קילומטר מהעיר ליג'יאנג, שמה "החול הלבן" בשל הקרקע של אזור העיירה. זו עיירה המורגלת לתיירים עם חנויות רבות ומסעדות, אולם היא פחות עמוסה ויפה בהרבה מהעיר ליג'יאנג. לאורך מדרכות העיירה המרוצפות, שורות של דוכנים, נחל קטן זורם לצד המדרכות, ואדניות פרחים קטנות. בעיירה זו צמחה משפחת "מו" האצילה של שבט הנאש'י, שבנתה במקום ארמונות בתקופת מינג, כגון מקדשי פונגו ו-ליאולי (FuGuo / Liuli) ארמון וואנצ'אנג (WenChang) וארמון דאבאוג'י (DaBaoJi) בו ניתן לראות ציורי קיר יפהפיים. הכפר הוקם במאה השמינית בתקופת טאנג ובתקופת סונג (960-1279) היה הכפר מרכז משגשג שהוביל באומנות, כלכלה ופוליטיקה של אזור ליג'יאנג. מאוחר יותר עברה משפחת מו בהדרגה לדיאן (DaYan) היא ליג'יאנג העתיקה. בחלק העתיק של העיירה, בארמון גאבארוג'י שנבנה בתחילת המאה ה-15, ישנן שלוש חצרות: "פוויליון מבחר הסוטרות" הוא חדר הכניסה, "מקדש ליולי" הוא המרכזי ו"ארמון דאבאוג'י" בחצר הפנימית. במכלול זה ישנם 28 ציורי פרסקו בודהיסטיים עם מוטיבים טיבטיים ומקומיים. בציורים רואים את יכולת הנָאשִ'י "לרקוד על כל החתונות" גם מבחינה דתית. הם פונים לדתות כולן. בציור אחד יש 4 עונות, 12 חודשים, שבועות וימים. לארבעת הפיות נוספה דמותה של בתו של הצייר. לרוע המזל חל איסור לצלם כדי שהמבזקים לא ייפגעו בצבע של הציורים. את הציורים צייר ח'אני, בשיתוף פעולה עם ציירים מקומיים. גם במבנים העתיקים האחרים בעיירה ישנם ציורי קיר, הכניסה למתחם הארמונות עולה 8 יואן, ועדיף לקחת מדריך מקומי הנותן ערך מוסף רב לביקור. בסמוך לאחוזת מו, ישנו בית ספר ללימוד רקמה במשי, כולל רקמה בשני צדי הבד. השימוש לעיתים בחוט בלתי נראה של סיב אחד בלבד. זו רקמה עדינה שלא נראית כזאת בסין כולה.


רקמת משי עדינה בכפר באישה

האיש המפורסם בעיירה (אם עדיין חי), הוא ד"ר הו (Ho ShiXiu) יליד 1923 שאינו ממש דוקטור, אולם מהיכרותו עם ג'וסף רוק הבוטניקאי האוסטרו-אמריקני שחי בסביבה שנים רבות וחקר את הצומח באזור, ממנו למד רבות, ומהמורשת הקדמונית, הוא הפך לרופא מקומי. הוא מוכר מיני תמציות תה לאחר אבחון בריאותי קצר במדידת דופק החולה, הפותרות את מרבית הבעיות ובמיוחד את הבעיות הפיננסיות של המרפא. זהו איש מרתק, הדובר אנגלית במבטא קשה, המלקט את העשבים הרבים הצומחים באזור מחייתו ורוקח שיקויים שעוזרים לאנשים רבים. אודות איש זה פורסמו כתבות רבות בעיתונות ונערכו תכניות טלוויזיה ומפורסמים רבים ביקרו אותו.


אלפי הבקשות התלויות לטיפול האלים

שוּהֶה (Shuhe)

העיירה הסמוכה לליג'יאנג מצפון מערב, הנקראת גם "עיר הבית של המעיינות", גם היא אחת משלושת ערי הנאש'י שזכו להכרת אונסק"ו כנכס עולמי לשימור ארכיטקטורה (ביחד עם באישה ודיאן היא ליג'יאנג העתיקה). כמו באישה, גם זו עיירה רגועה בהרבה מליג'יאנג, עם בתי עץ אופייניים ומדרכות מרוצפות ופלגים זעירים לצדם. עיירה זו גם היא דוגמא להתיישבות המוקדמת לאורך "דרך התה והסוסים" ולתרבות הנאש'י הקדומה. הליכה ברחובה הראשי של העיירה (רחוב סיפאנג SiFang ) נותנת הרגשה שהזמן עצר מלכת ושעשינו מסע בזמן לתקופה שונה. גשר צ'יאנגלונג שאורכו 25 מטר, הוא הקדום ביותר מהגשרים הגדולים של אזור ליג'יאנג. בקצה הרחוב נמצא מעיין המזרים את מימיו לאורך דרכי הכפר, וברכת הדרקון הירוק בה משכשכים דגים הרבים על פיסות האוכל של התיירים, וכן אַסְטֶלָה שבורה המשמיעה צליל דינדון חד בהקשה עליה. לצד המעיין ניצב מקדש שנקרא "ארמון סנשנג" (SanSheng) ממרומיו אפשר להשקיף על העיירה כולה. דמי כניסה לכפר 50 יואן ועוד 80 יואן לשימור האתר.


הר דרקון הירקן המושלג

מנזר פסגת הירקן "יו-פאנג" (YuFeng Si)

המנזר נמצא על צלע "הר דרקון הירקן המושלג", כחמישה קילומטר מבאישה ו-14 קילומטר מליג'יאנג. זהו מנזר של "כת המצנפת האדומה" בבודהיזם הטיבטי, שנבנה בשנת 1756 סביב עץ קמיליה עתיק הקרוי "עץ עשרת אלפי הפריחות" על שם כ-20,000 פרחים המלבלבים עליו בצרורות אדומים בין סוף פברואר לסוף מרץ. קמיליה, עץ ממשפחת צמחי התה, גילו למעלה מ-500 שנה, כשמאמינים שניטע בשנים 1465-1487. אחד הנזירים, יליד 1916, ששמו NaDyu, סיכן את חייו בהשקותו את העץ בניגוד לתקנות בשנות האופל של המהפכה התרבותית. הוא לא נותן לאיש לגעת בעץ. פרט לקמיליה המפורסמת, יש חצר תחתונה בה צומחת מגנוליה ננסית נדירה הפורחת בלבן צחור בריח קסום. הצמח נקרא שיח הבננה מיו'נאן (Michelia figo Yunnan) או בשפה ציורית מכונה "ניחוח לעשרה לי" (5 ק"מ). הצמחים, מגנוליה וקמיליה, הגדלים מאות בשנים ומקורם בסין, מסמלים את חזקה ויציבותה של סין. המנזר עצמו, אחד מחמישה מנזרים חשובים של אזור ליג'יאנג, בנוי באופן אופייני עם אולם רבוע מרכזי בו יש עמודים מגולפים סביבם מטפסים דרקונים. ציורי טאנגקה טיבטיים בודהיסטיים על הקירות. אל המנזר עולה דרך מרוצפת שלאורכה דוכנים של מזון ודברי קדושה.


הזקן והקמיליה העתיקה בתקופת הפריחה

"התרשמות ליג'יאנג"

עוד צפונה מליג'יאנג, לאחר בידוק דרכונים, ולאחר מעבר על פני מגרש הגולף הגבוה בעולם, מגיעים למרכז תיירותי ברום של 3,100 מטר מעל פני הים, הפונה לשתי אטרקציות מרכזיות. במאי הסרטים הידוע ג'אנג יי-מו בנה כאן אצטדיון פתוח ענק בו מוצגת כל יום החל מיוני 2006 הצגת "התרשמות" שלרקע הר דרקון הירקן המושלג נבנו מורדות אדומים מלאכותיים עליהם מציגים את התרשמות הבמאי מדרך התה והסוסים של המיעוטים הרבים של האזור ובראשם הטיבטיים והנאש'י. המופע משלב כמאה סוסים ו-500 שחקנים שהם תושבי המקום ולא שחקנים מקצועיים, אולם הם מדגימים רכיבה וירטואוזית בעמידה על הסוסים וריקודים המוניים בתלבושות אותנטיות, כשמתזים נסתרים מרססים ערפילים מלאכותיים על הבמה והקהל. ההופעות מתקיימות גם כשגשום, והקהל מקבל מעילי גשם למופע – דבר המוסיף צבע רב. נושאי המופע הם בתחילה דרך התה והסוסים, עם הופעת אנשי השיירות הטיבטיים ודרך חייהם הפסטורליים אך גם הפרועים, כשנשות הנָאשִ'י עם סלי התה על גבן. החלק השני הוא סיפור אהבה מסוג רומיאו ויוליה, ולבסוף הצגת עשרת המיעוטים, תרבות השמאנים וקריאת תופי הקריאה. מופעים בני כשעה נערכים כל יום בשעות 9:00 ו-13:30.


מופע התרשמות ליג'יאנג

 

שמורת הר דרקון הירקן המושלג (YùLóngXuěSan)

ההר מתנשא מרום של 3,100 ל-5,596 מטר מעל פני הים, ובראשו קרחון עד. למרומי ההר הקדוש לנאש'י, טפסו רק פעם אחת ב-1987, ומאז נאסר הטיפוס. על פי האמונה של תושבי הסביבה, ההר הוא התגלמות של האל סאן-דואו, פטרונם של המיעוטים. מרכז המבקרים ממנו עולים להר דרקון הירקן המושלג הוא מקום עמוס ביותר במטיילים. יש בו שירותים וחנויות והשכרת מעילי גשם אם נדרש, ותור ארוך של אנשים לאוטובוסים הירוקים והרכבים החשמליים היוצאים להר. הדרך להר עוברת על פני אגם טורקיז מדהים וטראסות מים – אין דאגה, נבקר בהם בדרך חזרה מההר. האוטובוסים לוקחים את המבקר לרחבת הרכבל ממנו יוצאים בקרוניות סגורות של שמונה אנשים לנקודת תצפית ברום 3,650 מטר, ממנה יוצא מסלול מרוצף עץ של כ-600 מטר המוביל למרעה יאקים טבעי (Yak Meadows / MaoNiuPing) בו יש מסלול סיבובי של כחצי שעת הליכה, כשברקע פסגות ההר הנראות ביום בהיר. במדואו יש שירותים וחנויות ושדרות של אלפי תליוני משאלות מעץ התלויות באשכולות בכל מקום. רכבל אחר מוליך למרעה העננים (Cloud Fir Meadow / YunShanPing) למרגלות הקרחון בגובה 4,680, וכשנבנה ב-1999 על ידי חברת לייטנר היה הגבוה בעולם, אולם מאז נבנו גבוהים יותר בסין ובוונצואלה. יש גם רכבל נמוך למרעה הים היבש (Dry Sea Meadow / GanHaiZi) בו ישנו מגרש הגולף הגבוה בעולם.


מרעה היאקים בהר דרקון הירקן המושלג

האוטובוסים היורדים מההר עוצרים בתחנות ייעודיות בהן אפשר ללכת לאורך אגם האזמרגד (Blue moon valley) המסתיים במפל מלאכותי יפה, ובמרחק הליכה של כקילומטר, או בנסיעה ברכבים חשמליים (40 יואן לאיש), ניתן להגיע לגשר שבקצה האגם, שם יש טראסות מים מלאכותיות (white water river) בהן ישנם יאקים שהובאו למקום לשמחת התיירים הרבים המצטלמים על גביהם. יש לקחת בחשבון שהיציאה, כמו בכל מקום תיירותי, דורשת מעבר ארוך במבוך של חנויות אקזוטיות ודוכני מוצרים תיירותיים ופינות מזון רבות. הכניסה לפארק עולה 80 יואן – לא כולל דמי רכבל. שימוש ברכבלים עולה 70 למרעה העננים, 60 למרעה היאקים ו-160 למרעה הים היבש.


מפל מלאכותי באגם האיזמרגד

העיקול הראשון של היאנגדזה

הדרך היוצאת מעמק ליג'יאנג צפונה מתחילה בנסיעה מערבה על מנת לעקוף את המאסיב העצום של רכס הר דרקון הירקן המושלג המתנשא לרום עצום. התחבורה הציבורית אינה עוצרת, אולם כשרואים לראשונה את נהר היאנגדזה, ניצב לצד הדרך מתחם תצפית עם שורת דוכני מזון ומגדל תצפית פרטי שכדי להיכנס אליו ישנם דמי כניסה לא גדולים. שווה לעצור במקום זה המשקיף מרחוק על העיקול הראשום של נהר האנגדזה. מי שברשותו רכב, יכול לנסוע דרומה בפיצול הדרך ולהמשיך לנקודת התצפית על המקום בו הנהר הענק עושה עיקול של כמעת 180 מעלות בהותירו סחף רב. זהו המקום להוציא את עדשת עין הדג ולצלם את אחד הצילומים המפורסמים ביותר של נופי יו'נאן, המופיע בכל הקטלוגים התיירותיים. המשך הדרך צפונה נעשית בנופים חקלאיים יפים של גדות הנהר הגדול.


העיקול הראשון של היאנגדזה (צילום GNU)

טרק ב"נקיק דילוג הטיגריס" (Tiger Leaping Gorge)

מהטרקים המפורסמים בסין, מעל הנקיק העמוק בעולם, בין רכס "דרקון הירקן המושלג" מדרום, לרכס "חאבה" מצפון, כשהנקיק עמקו למעלה מארבעה קילומטר מתחת לפסגות הרכסים. בנקיק זה נדחס סעיף של נהר היאנגדזה, כשבמקום הצר ביותר מספרת האגדה שטיגריס נראה קופץ ועובר את הנהר, ומכך שם הערוץ. עקב התיירות הרבה נדרשים בדמי כניסה לאזור, ונסללו שני כבישים לאורך הנהר (הצפוני ממשיך הלאה לדזונגדיאן [שנגרילה] והדרומי רק עד נקודת תצפית על הקטע הצר בנהר). מי שזמנו קצר יכול לנסוע בגדה הצפונית למגרש חנייה ולרדת 500 מדרגות לרחבה בשפת הנהר, סיבוב שלוקח כשעה בלבד. אולם כשמדובר על טרק המסלול עובר ברובו הרחק מעל הנהר, ורק בסופו ניגש לגדת הנהר. זהו טרק של כיומיים – תלוי בקצב ההליכה ונקודת הסיום. לאורך הדרך כל כשעתיים הליכה ישנו אורחן בו אפשר לאכול ולישון, כך שלא חובה לתכנן יתר על המידה למי שזמנו בידו.


נוף רכס דרקון הירקן המושלג מנקיק זינוק הטיגריס

תיאור הטרק:

כשעתיים נסיעה מליג'יאנג צפון מערבה מביאים אותנו לגשר מעל נהר היאנגדזה ואחריו לעיר צ'יאוטואו (QiaoTou). לאחר גשרון בעיר, נמצא מרכז מכירת הכרטיסים לשמורה. מכאן, אחרי בית-ספר, מתחיל טרק שחלקו עלייה. לאחר כשעתיים הליכה מגיעים ל"נאש'י גסטהאוס" בו יש אוכל טוב ומקום שינה. החלק הבא הן שלוש שעות ההליכה הקשות ביותר, בהן עולים את מסלול 28 הסיבובים, כשבסיבובים האחרונים מתחיל להתגלות נוף יפה בכל סיבוב. אחרי שהצלחנו לעלות את העלייה נגיע ל"אורחן התה והסוסים" (Horse Tea Guesthouse). מכאן למעשה הדרך בירידה, ואפשר להרים את העיניים ולראות את הנקיק ואת הר דרקון הירקן המושלג מדרום. שעתיים הליכה נוספים מביאים אותנו לגסטהאוס היפה מכולם הנקרא "חצי הדרך" (Half Way G.H) המציע פרט למקום שינה גם אוכל מצויין. שעה הליכה הלאה מביאים אותנו ל"טינה גסטהאוס", ועוד קצת ומגיעים לכביש לאורך גדת הנהר ל"גסטהאוס דזאנג". מכאן ההליכה היא על הכביש במישור עד ל"וולנט גארדן" (Walnut Garden) שם נמצא "האורחן של וודי" (Woody's GH). אפשר להמשיך מכאן לנהר למזח החדש או הישן, מהם חוצות סירות אות הנהר לכיוון דאג'ו (Daju) ומשם חזרה לליג'יאנג, או לנסוע מערבה בכביש חזרה לצ'יאוטואו ומשם לליג'יאנג או שנגרילה. הדרך מוולנט גארדן ממשיכה גם מזרחה וצפונה לכפר חא-בה והלאה דרך טראסות המים באי-שואי-טאי לשנגרילה.


הנקודה הצרה בנקיק זינוק הטיגריס

חא-בה (HaBa)

כפר אנשי הנאש'י, חא-בה, ממוקם על רכס חא-בה, ולכן מושלג בחורף. ממלון Snow Sea Guesthouse אפשר לצפות בים השלג של רכס חא-בה (Ha Ba Shan). בכפר חיים גם אנשי המיעוטים חואי (מוסלמים), יי וטיבטים. זוהי תחנת דרך במסלול הרגלי בהמשך טרק דילוג הטיגריס או בדרך לג'ונגדיאן (שנגרילה), ומקום רגוע ליהנות מהנוף, ולשבור את המסע של "יונאן בדלת האחורית", לפני ההגעה למלכודות התיירים בג'ונגדיאן או בליג'יאנג. הכפר נמצא בדרך מקצה מסלול הדילוג הטיגריס, לבאי-שואי-טאי ולג'ונגדיאן, במרחק 8 שעות הליכה מקצה המסלול המזרחי של הטרק, או כ-28 ק"מ בכביש.


נוף כפרי של הנאש'י

באי שואי טאי (BaiShuiTai)

ליד הכפר באידי (BaiDi), ברום 2,380 מטרים, ישנה נביעת מים קדושה לדת הדאואיסטית ולאנשי הנאש'י תושבי המקום, השופכת מימיה, ויוצרת טראסות מים מאבן גיר לבנה, של מים עשירים בצורן וסידן, המצטברים על דפנות הטראסות. שם המקום משמעו "טראסות של מים לבנים". דמי הכניסה הם 40 יואן. בכפר ישנם בתי הארחה ומסעדות. המים הנובעים מכילים סידן פחמני רב, ובאידוי המים בשמש היוקדת נותר הסידן ביוצרו ברכות כפי שיש בפמוקלה בטורקיה ובהואנלונג בצפון סצ'ואן. המים בברכות הצחורות משקפות את ההרים המושלגים כשברקע טראסות חקלאיות, והמראה בכללו מקנה שלווה קסומה. המקום הוא ערש תרבות הדונגבה של בני הנאש'י, המאמינים שאלי השמים והאדמה הגיעו לכאן ללמד את בני הנאש'י את עיבוד האדמה, ולפיכך יש במקום מקום תפילה עלוב למראה אך חשוב לעולים לרגל לכאן. יש הרואים באתר זה מקום לביקור בן חצי שעה, אולם מי שישאר ללון בכפר, יכול לקחת מדריך מקומי ולעשות טרקים יומיים לכפרי נאש'י שטרם קולקלו בידי התיירות בשל היותם נגישים רק ברגל, שם עדיין נשארת התרבות המסורתית ובמידת מה נוכחות למטריארכליות שפעם אפיינה את הנאש'י. הטיולים בין הכפרים וכן למערות ומפלים בסביבה, נעשים בנופי ההרים הנשגבים של רמת טיבט ברקע. שני אוטובוסים יוצאים מג'ונגדיאן (שנגרילה) לכיוון ליג'יאנג, וגומאים את 90 הקילומטרים עד לכפר בכשלוש שעות. שעות היציאה 9:00/14:00 בעלות 25 יואן. מ"וולנט גרוב" בסוף "ערוץ דילוג הנמר" כשעה וחצי נסיעה במחיר 55 יואן או מונית 300 יואן. ניתן להגיע לכאן גם ביומיים הליכה מקצה מסלול הטרק "ערוץ דילוג הנמר" אם מהקצה המזרחי של המסלול הולכים לחא-בה, ומשם לבאי-שואי-טאי ביום הליכה נוסף של 30 ק"מ.


טראסות המים הלבנים (צילום GNU)

 

כתבות נוספות על אזור ליג'יאנג באתר זה:

* ליג'יאנג - ארץ הנאש'י
* אטרקציות תיירותיות בליג'יאנג
* שנגרילה - גן העדן האבוד
* נאש'י, מוסואו, ומטריארכליות