יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...

כתיבת היסטוריה היא עניין פוליטי. במאה ה-11 לספירה שלטה במרבית סין שושלת סונג מבירתה קאיפנג שהייתה העיר הגדולה בעולם. מכאן נחלק הסיפור ההיסטורי הסיני מזה האובייקטיבי. במשך כ-150 שנה, היו בסין ממלכה גורצ'אנית בצפון מזרח, ממלכת נאנצ'או בדרום מערב, ממלכה טיבטית במערב ושרידי שושלת סונג בדרום מזרח. הסיפור הסיני מתייחס רק לזו האחרונה, הנקראת סונג הדרומית, שבירתה בעיר שהיום נקראת האנגדזו. עיר זו עושה היום רבות כדי למצב את עצמה כבירת סין העתיקה במלוא תפארתה.

 
פוויליון באגם המערבי 

המצאת אגדות גם היא עניין תרבותי פוליטי. קשירת סיפורי עם עתיקים למקומות קיימים והפצתם ברחבי העולם כסיפורים המחוברים למקום, הופכים את המקום לציר תרבותי בעל משמעות. אגדות רבות שמקורן לא ידוע, הוצמדו לנופים ולמקומות בהאנגדזו, כך שגם כשהופצו בסין ובעולם כולו, נותרו הן אגדות לוקאליות. די לראות את מעמד הקדושה לה זוכה המרפסת של יוליה הספרותית בורונה איטליה (Casa di Giulietta) או התיירות לביתו של סנטה-קלאוס האגדי, ואף העלייה לרגל לקבר השייך המיוחס לרשב"י במירון. הוספת פסלים ואייקונות מהאגדה לרחוב האמיתי מקשרים עוד יותר את המקום והאגדה וממצבים את המקום כנכס תרבותי. סין אף אימצה את העיר הספרותית שנגרילה מספר אירופי, למקום בסין, כדי להביא תיירות וכסף למקום נידח (ראה כתבה שנגרילה - גן העדן האבוד).


תמונת חתן וכלה בגן בעיר האנגדזו

העיר האנגדזו נוסדה לפני 2,200 שנה כמרכז בדרכי המשי והמסחר הדרומיות. עם חפירת התעלה הגדולה במאה השישית עלתה קרנה, ובמשך כ-500 שנה הלכה ופרחה אך נותרה בקצה סין. העיר הפכה לבירת ממלכה כשמנצ'ורים כבשו את צפון סין וקיסרות סונג נאלצה לנדוד דרומה לעיר זאת. היא נשארה בירה במשך כ-150 שנה כשבצפון המעצמות המנצ'ורית והמונגולית נאבקות זו בזו. תקופת היותה בירה הסתיימה כשקובליי ח'אן המונגולי כבש אותה וסיים את תקופת השושלת. גם אז, כשמרקו-פולו ביקר בה, עדיין נותר דבר מפאר העבר. היא שימשה אז כעמדת שליטה דרומית של הקיסרות. במאות האחרונות לפני עלייתה של שנגחאי, הפכה העיר למרכז כלכלי, חברתי ותרבותי. את שנות הפאר של המאות 12-13 מנסה העיר לשחזר ולבנות מחדש.


מסעדה באגם המערבי

האגם המערבי

לעיר הסמוכה לאגם יש פוטנציאל גדול. האגם המערבי הוא אגם רדוד ונרחב, המחולק לחלקים ויש בו איים, והחלקים מגושרים ביניהם כשהאגם מוקף גנים וצמחים ועל האיים נבנו פגודות. המשוררים כתבו "מעל יש גן-עדן, מתחת יש סודזו והאנגדזו" את האגם המערבי השוו לאחת מאגדות היופי של העולם הסיני העתיק. עוד הוסיף מושל העיר והמשורר סוּ-שיּ, שכמו אותה יפהפייה, גם בלבוש אפור (כשערפילים על האגם) היא נשארת יפה. שייט באגם היא חובה תיירותית בביקור בעיר. השייט עובר לצד פגודה בת 1,500 שנה. מלך שזכה לבן זכר בגיל 53 בנה פגודה שבחוץ עשויה עץ ובפנים לבנים מוזהבות. עם השנים נגנבו הלבנים המוזהבות והפגודה קרסה. היא נבנתה מחדש בהשקעת מיליוני יואנים ככל הנראה היקרה בסין. בהמשך השייט חולפים על פני שלושת פגודות האבן הקטנות שבאגם, שנבנו בתקופת סונג ב-1089, מופיעות על שטר 1 יואן. בכל פגודה כדורית יש חמישה חורים ובליל ירח מלא של סוף הקיץ, בחודש השמיני, מדליקים בהן נרות. שלוש פגודות עם חמישה חורים, השתקפות של האורות, הירח והשמש, משלימים 32 אורות מרצדים באגם. המשך השייט עובר על פני "הר הבדידות" גוּשאן, בו התבודד משורר ידוע. זהו האי הטבעי היחיד ויש בו גן יפה על שם סון יאטסן אבי האומה. בקצה האגם מגיעים לגשר מפורסם הקרוי "הגשר השבור". בחורף כששלג מצטבר עליו, חציו הדרומי מפשיר בעוד שחציו הצפוני זוכה לפחות שמש ונשאר קפוא. אז הוא נראה שבור. באגדת "הנחשה הלבנה" יש מקום של כבוד לגשר זה. לאורך גדת האגם ישנו גן עשיר בעצים ופרחים שממש כייף להסתובב בו, להריח את הפרחים ולהתבשם מהאווירה השקטה באמצע עיר הומה של מיליוני אדם.


שטר יואן אחד עם האגם המערבי ושלושת הפגודות הקטנות 

אגדת הנחשה הלבנה

אגדה זו היא אגדה סינית עתיקה אודות נחשה שחיה באגם המערבי של האנגדזו. אחד מ"שמונת בני האלמוות" בדק את אופיים של אנשים כשמכר ליד הגשר השבור מאכל מסורתי, רק שאת המנות הגדולות מכר בזול ומנות קטנות ביוקר. כולם רצו מנות גדולות ורק רוקח מתלמד צעיר בשם ש'ו ש'יאן לא היה חמדן וביקש מנה קטנה, שהייתה בעצם גלולת אלמוות. הוא לא היה מוכן לכך והיא נתקעה בגרונו והוא הקיא אותה לאגם, שם בלעה אותה הנחשה הלבנה שזכתה באלמוות. צב שלא הספיק לתפוס את הגלולה קינא בה. היא זכתה לכוחות אגדיים והייתה מסוגלת לעטות מראה של נערה יפה שנקראה "גברת לבן". היא התיידדה עם נחשה אחרת בעלת כוחות נחותים משלה שהפכה לאחותה הקטנה. שמה היה "ירוקה קטנה". יום גשום אחד, בעברן על הגשר השבור, פגשו בש'ו ש'יאן שהציע את מטרייתו. גברת לבן התאהבה בבחור ונישאה לו. יחדיו הם הקימו חנות לעשבי מרפא וגברת לבן השתמשה בכוחות הפלא שלה כדי לעשות את תרופותיה חזקות במיוחד ולכן העסק שלהם שגשג.


ש'ו ש'יאן בדרכו לגשר השבור - פסל במדרחוב האפנג

הצב הממורמר הפך לנזיר בודהיסטי. כנזיר שכנע את ש'ו ש'יאן שאשתו היא למעשה נחש גדול ואם תשתה יין היא תשוב לדמותה האמיתית. הנזיר ניצל הזדמנות של "חג מרוץ סירות הדרקון" והודיע פומבית שגברת לבן בהריון וניסה לשכנעה לשתות מעט יין. גברת לבן חששה שמא תשוב לצורתה המקורית. הנזיר המשיך לדחוק בה עד שהסכימה ללגימה אחת בתקווה שכוחותיה הפלאיים יגוננו עליה, אולם, בשל הריונה, כוחותיה הפלאיים הוחלשו והיא הרגישה עצמה משתנה. היא רצה לחדר השינה להסתיר את השינוי בצורתה אך ש'ו ש'יאן ראה אותה הופכת לנחש. כשראה אותה בצורתה הישנה הוא מת מפחד. גברת לבן מיהרה להר הקסמים, נאבקה בשומר והביאה משם צמח בעל כוח להשיבו לחיים.


גברת לבן, ירוקה קטנה והבעל המת - גילוף עץ

הנזיר שחשש ממנה, לקח את הבעל ששב לחיים למנזר בודהיסטי בסמוך לנהר היאנגדזה, במקום בו שמר עליו. הנחשה הלבנה באה והתחננה בפני הנזיר אך ללא הועיל. אז בכעסה, אספה הנחשה צבא גדול של יצורי המים כגון סרטנים וחסילונים ונלחמה בנזיר. הנזיר ניסה לתפוס את הנחשה הלבנה ונכשל בעוד שהיא לא הצליחה להשיג את בעלה בחזרה. לבסוף הצליח הבעל לברוח ולשוב הביתה עד הלידה. לאחר הלידה הצליח הנזיר לבסוף להשיב את הנחשה לצורתה המקורית וכלא אותה מתחת פגודה באגם המערבי. אולם, "ירוקה קטנה" הצליחה להרוס את הפגודה ולשחרר את הנחשה.


פגודה באגם המערבי

האגדה על הפסגה המעופפת

ליד מקדש לינגיין היה כפר. נזיר שמע שפסגה מהר אמי-שאן שבסצ'ואן תעוף ותנחת על הכפר. הוא עבר בין בתי הכפר וניסה לשכנע את האנשים לנטוש את הכפר אך לשווא. בראותו שהמועד קרב והפסגה צריכה לעוף ולנחות על הכפר ולהרוג את יושביו, בא לו רעיון. חתונה הייתה אז בכפר והנזיר הגיע לחתונה ועמס את הכלה על כתפו והחל לברוח. הכפר כולו רדף אחריו כדי להשיב את הכלה. לאחר מרחק רב של ריצה עצר הנזיר והשיב את הכלה. באותו הרגע נחתה פסגה על הכפר וקברה אותו. התושבים הבינו שהנזיר הציל אותם. הוא הציע שכדי שהפסגה לא תזוז ממקומה יש לגלף בסלע הפסגה 500 אראהטים (עדים של הבודהא), ומעז שגולפ, ההר לא זז מילימטר ואת גילופי האראהטים אפשר לראות בסמוך למקדש לינגיין.
לאחר הליכה לצד פלג שלאורכו התגליפים מגיעים למקדש לינגיין שהוא מהגדולים והעשירים בסין. מאז בנייתו נפגע פעמים רבות והותקף גם במהפכתה התרבות אך בהוראת ראש הממשלה ג'ואו אנלאי הוא לא הושמד. במקדש ישנו פסל בודהא יפה מעץ, בגובה 33.6 מטר, אך יפה לא פחות גבו של הפסל בו יש גילופי עץ מקסימים. המקדש מציע עוד דברים רבים לראות או סתם ליהנות מהטבע שמסביב.


מקצת מהאראהטים בסמוך למקדש לינגיין

אגדת הנאהבים הפרפרים

הנאהבים הפרפרים היא אגדה סינית מפורסמת מאד, בת כ-1,500 שנה. זהו סיפור אהבה טראגי בסגנון רומיאו ויוליה אך יש בו גם תיאור תרבותי של מעמד האישה ונישואי שידוך. הסיפור הוא על נערה בשם דזו יינגטאי שרצתה ללמוד מחוץ לביתה – דבר שאסור בהחלט לנשים. אביה שאהב אותה מאד, התיר לה לצאת ללמוד בלבוש נער. בדרכה לבית הספר בהאנגדזו, היא פגשה את ליאנג שאנבו שאף הוא הלך ללמוד באותו מקום. במהלך מסעם נקשרו והפכו לחברים בנפש, כשליאנג אינו מודע להיות דזו בחורה. אחרי שלוש שנות לימוד וחברות, הייתה צריכה דזו לשוב לביתה, אך רמזה על אהבתה כשהשוותה את יחסיהם לברווזי מנדרין (סמל לנאמנות וזוגיות) אך ליאנג לא קלט את הרמז. הוא עדיין לא הבין עד שהיגיע לבקר בביתה. כשהבין, ביקש מהוריה את ידה, אך היא הייתה כבר מאורסת על ידי הוריה, וליאנג שבור הלב מת מדיכאון. ביום נישואיה, כשתהלוכת החתונה עברה לייד קברו של ליאנג, בקשה דזו לרדת מאפיריון החתונה כדי להיפרד מאהובה. היא רקעה ברגליה והקבר נפתח לפתע והיא קפצה פנימה. מבור הקבר יצאו צמד פרפרים שעפו בשמחה יחדיו.


האוהבים הפרפרים מעופפים במופע שושלת סונג

האגם המערבי שנוצר מפנינה זוהרת

במערה בסלע על הגדה המזרחית של נהר השמיים חי דרקון האיחד (ג'ייד), הבוהק כלובן השלג. ביער בגדה המערבית של הנהר חיה פֵנג (עוף החול) הזהב, ציפור הזוהרת באור חמשת הצבעים. שניהם היו חרוצים מאוד ובכל יום כשהיו בדרכם לעמל יומם נפגשו. יום אחד הגיעו שניהם במקרה לאי בני-אלמוות קטן בלב נהר השמיים. באי מצאו אבן גדולה ומנצנצת ושמחו לשתף פעולה כדי להפוך אותה לפנינה זוהרת. דרקון האיחד קרצף אותה בציפורניו ופנג הזהב ליטשה אותה במקורה והם עבדו כל היום וכל הלילה, גם כשהציפורניים נשברו והמקור זב דם. שנים חלפו ולבסוף סיימו השניים את עבודתם: האבן הפכה לפנינה עגולה לגמרי. פנג הזהב עפה לפסגת הר בני-האלמוות והביאה משם אגלי טל ורחצה את הפנינה ודרקון האיחד צלל לקרקעית נהר השמיים והביא מים זכים בהם רחץ את הפנינה. מהפנינה בקע אור-יקרות ודרקון האיחד הפך לגבר צעיר ופנג הזהב לנערה יפהפייה. שניהם אהבו זה את זו ואת הפנינה. הם החליטו לחיות יחד על אי בני-האלמוות ולשמור על הפנינה, שבכל מקום בו נגה אורה העצים הוריקו, מההרים פרצו מעיינות זכים והעמקים נמלאו תבואה.


השתקפות גשר בלילה בהאנגדזו

יום אחד יצאה המלכה-האם לטייל מחוץ לארמונה וראתה את אור הפנינה. המלכה-האם רצתה את הפנינה וכשחזרה לארמונה לא הפסיקה לחשוב עליה. היא ציוותה על שומריה להביא לה את הפנינה. בלילה, בזמן שהדרקון והפנג ישנו, התגנבו השומרים וגנבו את הפנינה. כשמסרו אותה למלכה-האם, לא יכלה לסגור את פיה מרוב אושר. היא לקחה את האבן ושמה אותה בתיבת זהב ואת התיבה הטמינה בחדר הפנימי ביותר בארמון. את החדר חסמה בתשע דלתות ואת הדלתות נעלה בתשעה מנעולים שונים ולא נתנה לאיש לראות את הפנינה. כשהתעוררו הדרקון והפנג לא ראו את הפנינה. הדרקון צלל לנהר השמיים וחיפש אותה בכל המערות והפנג עפה אל הרי בני-האלמוות וחיפשה אותה בכל הפסגות, אבל שניהם לא מצאו את הפנינה האהובה. ליבם נשבר אבל הם לא איבדו תקווה. יומם ולילה חיפשו בכל מקום, נחושים להחזיר את הפנינה. יום-הולדתה של המלכה-האם מן המערב הגיע ואלים ובני-אלמוות מכל קצות תבל באו לברכה. המלכה-האם פנתה אליהם ואמרה: "אחיי ואחיותי, הבה ואראה לכם אבן-חמודות שאין כמותה בעולם כולו." היא הראתה להם את הפנינה. פנג הזהב, שעמדה על פסגה גבוהה ראתה את אור הפנינה וקראה לדרקון האיחד. הדרקון מיהר ועלה ממצולות נהר השמיים ואמר: "בוודאי זו הפנינה שלנו." הם הלכו בעקבות האור והגיעו לארמונה של המלכה-האם. השניים נכנסו וראו את האלים ובני-האלמוות יושבים סביב הפנינה ושרים לה שבחים. הם ניגשו אל המלכה-האם ואמרו: "הפנינה הזו שלנו." המלכה-האם כעסה וצעקה: "הבלים! אני אמו של קיסר האיחד, שליט השמיים, וכל אוצרות השמיים והארץ שלי הם." "לא השמיים הולידו פנינה זו, ולא הארץ גידלה אותה. אנחנו שנינו עמלנו וליטשנו אותה, שנה אחר שנה!" אמרו הדרקון והפנג.


האגם המערבי וספינת דרקון השטה בו

המלכה-האם הכועסת והמבוישת אחזה במגש הזהב שעליו הייתה מונחת הפנינה וציוותה לסלק את השניים מארמונה. השניים זינקו וניסו לחטוף ממנה את המגש ובזמן המאבק נפלה הפנינה והתגלגלה על רצפת הארמון ומשם אל המדרגות והמשיכה אל תוך העננים ונפלה. כולם צעקו אבל אף-אחד לא עשה דבר. רק הדרקון והפנג זינקו אל תוך העננים וחזרו לצורתם האמיתית: הגבר הפך שוב לדרקון האיחד, לוהב בלובן השלג, והעלמה הפכה לפנג הזהב, זוהרת באור חמשת הצבעים. הם סובבו את הפנינה ואט אט ירדו איתה ארצה. כשפגעה בארץ נהפכה לאגם היפה והצלול ביותר בעולם - האגם המערבי. דרקון האיחד ופנג הזהב לא רצו להיפרד מהפנינה האהובה והפכו להרים. וכך הם עומדים עד היום-הר דרקון האיחד, תלול ונישא, והר פנג הזהב, ירוק ומעוגל - עומדים על גדת האגם ומביטים בו באהבה.
(תרגום לא חתום מתוך אתר מיתולוגיה סינית).


המלך צ'יאן-ליאו יורה חץ באל הגאות של הנהר

להרוג את אל הגאות

בהאנגדזו, בירת מחוז ג'הג'יאנג, עובר נהר צ'יאנטאנג (Qiántáng jiāng) הגדול ביותר במחוז. בשל כוח המשיכה של הירח, שלושה ימים אחרי ירח מלא או חסר, נוצר בו גל גאות המוגבר בשל ההצרה בנהר עקב הגבעה עליה מתנוססת פגודת שש ההרמוניות המתומנת (Liuheta) שנבנתה כדי לעצור את הגאות בנהר. ב-18 לחודש הסיני השמיני, שלושה ימים אחרי הירח המלא, מתרחשת תופעה ייחודית בעולם כולו, כשגל גאות של עד 12 מטר מתקדם במהירות 40 קמ"ש ומתנפץ על המזח, כשאלפי צופים בוהים בו בלי להאמין. הגל המפחיד הזה היה גם כשהמלך צ'יאן-ליו (852-932) שהבין שאל הגאות הוא זה הגורם לגל הגדול. הוא הציב רבבת קשתים על המזח, וכשהגל הגיע הורה לעשרת אלפי הקשתים לירות כאחת באל הגאות ובכך להרוג אותו ולהרגיע את הנהר. לאחר מכן שיקם את המזח של הנהר וקרא לו "מזח צקיאנג" או צ'יאנטאנג, על שמו הנהר.  האל אולי נהרג ואולי לא, אך הגל ממשיך להגיע.
סרטון של גל הגאות


מופע המזרקה המוזיקלית באגם המערבי

לצד האגם ישנו רחוב עתיק המשמש טיילת. זהו רחוב צ'ינג-האפאנג (Qing Hefang), באורך 460 מטר. בסמטאות היוצאות ממנו יש בתי מסחר הרוקחים תרופות ותבלינים. אפשר להתרשם מהבניינים ההיסטוריים שלאורך הרחוב או מהפעילות לאורכו. כל הרחוב מלא בחנויות של מוצרים מקומיים ומזכרות. מול בית המרקחת BaoHe מימשו את האגדה על כך שבו עבד ש'ו ש'ואן מהאגדה על הנחשה הלבנה והציבו פסל שלו עם מטריה בדרכו לגשר השבור.

כל ערב יש מופע מרהיב של מזרקה מוזיקלית בגדת האגם בסמוך לטיילת. מאות פיות מים מבוקרות מחשב מתיזות מים בתנועה, כשזרקורים צבעוניים מאירים את זרמי המים.

מופע מרהיב הנערך פעמיים בערב על שפת האגם, הוא מופע "התרשמות האגם המערבי" מסדרת מופעי הענק של הבמאי ג'אנג יימו המנצל גם כאן את הסביבה הטבעית כדי לספר את אגדות המקום.

מופע ענק נוסף, שהעיר טוענת שהוא אחד משלושת המופעים הגדולים בעולם, הוא "מופע שושלת סונג". זו למעשה עיר משוחזרת שנבנתה בסגנון המאה ה-12. יש בה מרכיבים תרבותיים רבים של שושלת סונג הדרומית לצד הר מלאכותי ענק. במופע, לאחר פתיח מה"מסע למערב" יש קטעים מארמון הקיסר, הצגת מורשת של גנרל ידוע במלחמתו נגד ממלכת ג'ין, קטעים מאגדות האגם שפורטו כאן וקטע המפגיש את תרבויות העולם במרכז שהוא העיר האנגדזו כמובן.


קטע ריקוד במופע שושלת סונג הדרומית


כתבות על אותו אזור:

שנגחאי – העיר שמעל הים
עיירות המים של סין – לחיות בציור
• סודזו עיר הגנים
הכרות עם הגן הסיני