יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
בציורי שדות החיטה של ואן גוך, רואים נופים חקלאים בהם איכרים המעבדים את שדותיהם הצבעוניים. נופי השדות של דונגצ'ואן עולים ביופיים וצבעוניותם על ציורים אלו. עוצר נשימה, נפלא הן לא מילים גדולות כדי לתאר את חבל הארץ הזה. אלה צבעים חזקים של אדום, לבן, צהוב, ירוק, זהב וכחול, מתפתלים עלי גבעות עגולות במשיכות מכחול אומן.


מראה הכפר לואושׂיה באוקטובר 

עמק לואושׂיה בנפת דונגצ'ואן (DōngChuān 东川) הוא אחד מאתרי האדמה האדומה היפים בתבל. אלו האדמות האדומות עשירות הברזל המאפיינות את רמת יו'נּאן. עם גוונים צבעוניים ויפהפיים, "אדמה אדומה" של דונגצ'ואן הוא מגני העדן הצבעוניים של העולם, ובהדרגה הופך להיות יעד מועדף על ידי מטיילי תרמיל וצלמים. נפת דונגצ'ואן נמצאת במחוז יו'נּאן בדרום מערב סין. הקרקע שם עשירה במינרל תחמוצת הברזל ולאחר שנים רבות של חמצון וסחופת, הקרקע קיבלה בהדרגה צבע חמרה, חום אדמדם. ובהדרגה הופך להיות יעד מועדף על ידי מטיילי תרמיל, טיילים וצלמים.


ג'ינשיו-יואן בפברואר 

כל שנה בין ספטמבר לדצמבר, חלק מהאדמה האדומה נחרש לפני שתילה, כשחלק אחר כבר מוכן לקציר או איסוף היבולים. האדמה הצבעונית עם שמיים כחולים, עננים לבנים וגוונים משתנים יוצרים מראה מופלא. בין אמצע מאי ותחילת יוני, עיבוד הקרקע מוסיף לחלקים ניכרים באדמה ניגודיות יפה עם הצימוח הירוק והמצהיב של דגני החיטה והשעורה המועדפת על ידי החקלאים המקומיים. בתקופה זו תפוחי האדמה פורחים. המקומיים אומרים שהעיתוי היפה ביותר הוא שלושה ימים לאחר גשם, אז הצבעים בוהקים יותר ולפעמים מתווספת גם קשת בענן. במבט מרחוק, הגבעות והשדות נראים בגוונים שונים של אדום. פרחים פורחים על פסגות הגבעות ומורדותיהם, צובעים את הנוף בקווי מכחול מתפתלים, כששיבולי החיטה המוזהבים מתנופפים ברוח הקלילה ויוצרים שכבות של צבע המגיע למרחוק. למבקרים בדונגצ'ואן מוצע להשכים קום ולשוב מאוחר, מכיוון ששעות הקסם של הזריחה והשקיעה הן היפות ביותר.


לואושׂיה-גואו בחודש נובמבר 

האדמה האדומה של דונגצ'ואן נמצאת בנפת שינטיאן, כ-50 קילומטר דרומית-מערבית מהישוב דונגצ'ואן, כ-150 קילומטר צפון מזרחית לקונמינג בירת יו'נּאן (3 שעות נסיעה), ברום של 1,800-2,600 מטר מעל פני הים. "אדמה אדומה" נמתחת על שטח נרחב באזור של רמה, במקום בו גבעות והרים מצטלבים זה עם זה. אזור ההרים מתרומם ונופל והגבעות נמתחות לכל מרחק אותו יכולה העין לראות. "אדמה אדומה" מעוררת השתהות ויראת כבוד בממדיה, והיא נוף האדמה האדומה המלכותית מהיפות ביותר בעולם. אל אזור זה מגיעים תיירים ובמיוחד צלמים וחובבי צילום מכל העולם. יש באזור מספר נקודות נוף. אפשר לראות את כולן ביום אחד, אולם אלה מכם חובבי הצילום יזדקקו ליומיים-שלושה בשל הצורך לצלם כל אתר מזוויות שונות ובתנאי תאורה וזמנים שונים. באמצע מאי יש יותר ימים גשומים, היוצרים יותר הזדמנויות לראות ים של צבעים. תמונות שצולמו במהלך תקופה זו יש בהן מגוון נקי יותר של צבעים וצללים. האזור מצטיין בקווים ברורים של צבעים זכים. באמצע נובמבר, האדמה האדומה וסביבתה זוהרים בצבעי סתיו. העננים בתקופה זאת שונים מאלה של הקיץ.
 


לואושׂיה-גואו בחודש פברואר 

להלן מספר נקודות תצפית מומלצות:

הואשיטואו (אבן מצוירת, 画石头 HuàShíTou)

כפר זה נמצא בצומת במרכזו של האזור כולו. ממנו יוצאים 3 כבישים ל-3 אזורים. נקודה זו נקראת "109".
 

דאמאקאן (DǎMǎKǎn 打马坎)

נקודה זו הנמצאת צפונית מערבית ל-109 משקיפה על הכפר דאמאקאן מגבעה גבוהה לצד הדרך, בה כדאי להיות לפני או בזמן הזריחה. (הזריחה בסביבות 7:00 וכדאי להגיע כחצי שעה קודם). מכן ניתן לראות נוף מדהים של הכפר היושב בסביבה אידיאלית. זהו המקום הטוב ביותר לראות זריחה. אפשר לראות את ערפילי הבוקר מעל הגבעות. צלמים יכולים ליהנות מצפרירי השחר וזריחת החמה אם הם ברי מזל דיים, אולם עליהם להשכים קום ולצאת מוקדם בגלל המרחק והצורך באיתור נקודה טובה לתמונה המושלמת. נסיעה מ"109" לתצפית אורכת 25 דקות. היו מוכנים לעננות כבדה שתאיב על הזריחה.
שימו לב: כל השנה בשעות הבוקר נושבות רוחות חזקות וקר מאוד בגבעת התצפית. התלבשו בהתאם.


נוף מנקודת תצפית בג'ינשׂיו-יואן

צ'יקאיפו (מדרון 7 הצבעים QīCǎi Pō) ו-ג'ינשׂיו-יואן (הגן המרהיב JǐnXiù Yuán)

צ'יקאיפו וג'ינשׂיויואן הן שתי נקודות מבט עם מרחב עצום של גבעות מתגלגלות רבות בצבעים שונים בעונות השנה השונות. איכרים חרוצים נראים לרוב, כשהם מעבדים את שדותיהם או קוצרים את יבוליהם בימים יפים. הזמן הטוב ביותר לצילום כאן הוא אחר הצהריים. אתרים אלו נמצאים אף הם בכביש הצפון-מערבי.


יואפואו-אאו (קערה מוסיקלית YuèPǔAāo) ו-דאיאקואו (DaYaKou)

שני האתרים ממוקמים דרומית לכפר הואשיטואו. יש בהם נוף דומה ל-צ'יקאיפו ו-ג'ינשׂיו-יואן. שניהם עשויים להיות בחירה טובה לצלם את זוהר השקיעה. ביום יפה תמיד ניתן לצפות בחקלאים עסוקים בעבודות שונות כמו חריש, קציר, אסוף יבולים ועוד...


גבעת העץ הבודד (Dragon Tree)

עץ הדרקון בן אלף שנה (כך אומרים זקני המקום) הוא עץ ענק הניצב על גבעה כמעט חשופה. ניתן לרדת מהכביש ולצעוד אליו. נמצא בדרך בין "109" ללואושׂיה-גואו מצד שמאל.


יואליאנגטיאן (שדה הירח הבהיר YuèLiàngTián)

זהו המקום היחידי באזור בו ישנן טראסות אורז בסגנון אלו של יואניאנג רק בקנה מידה קטן יותר. נקודת התצפית נמצאת על רכס הרים גבוה המשקיף ממזרח על כל "עמק הירח" הפרוש למרגלותיו. חובבי צילום יכולים לצלם תמונות של טרסות מלאות מים באביב או באורז צהוב זהוב בסתיו. זהו האתר הצפוני ביותר באזור ונמצא על הכביש המזרחי המוליך אל העיר דונגצ'ואן.


נוף מנקודת תצפית בדואישו, בדרך ליואליאנגטיאן 

תצפית על הכפר לואושׂיה (כפר שקיעת העננים LuòXiáGōu)

לואושׂיה-גואו המכונה גם XianTangDi (שקוע בדיכאון) נחשב לאתר היפה ביותר ב""אדמה אדומה"" של דונגצ'ואן. כפי שהשם מרמז, לואושׂיה-גואו הוא המקום בו ישנם עננים. יופיו של הנוף הנשקף משם הוא מעבר לניתן לתיאור או לציור. היופי משתנה עם הרוח, העננים, אור השקיעה, הצומח וזווית ההסתכלות. היות מקום זה היפה ביותר בדונגצ'ואן הוא משלוש סיבות. ראשית הנוף עוצר הנשימה. דונגצ'ואן הוא למעשה רכס עם הרים משתפלים הניצבים בשני הצדדים. העמק נמצא בין שני שיפועים תלולים, והעצים, הבתים, החלקות החקלאיות והכביש מסודרים כמו בציור. השדות מקיפים את הכפר. שנית, בשל חמוקי הטראסות. השדות על הרכס שתולים לפי פני השטח וקווי הגובה, ביוצרם עיגולים קטנים וגדולים. כל חלקת שדה מעוצבת בצורה אחרת ובה יבולים שונים בשלל צבעים. שלישית, כל הרכס באדום, מראה את מאפייני האדמה האדומה. נוף האדמות של אתר זה מוקף בהרים וגבעות. הן נראות ממרחק כמו שקיעה בדיכאון. החל משעות הבוקר המוקדמות ועד לשקיעת השמש עומדת סוללת צלמים חובבים ומקצועיים הממתינים לרגע הקסם בו יתפסו את התמונה האידאלית של הנוף הכפרי הנפלא הזה.


גבעה צפונית לכפר לואושׂיה

איך מגיעים:

שני אוטובוסים מקומיים נוסעים כל יום מקונמינג להואשיטו (5 שעות) ובחזרה. אך זו בעיה: התושבים המקומיים אינם דוברים שפה אחרת זולת סינית, ובין הכפרים אין כל תחבורה ציבורית ואין אפשרות לתפוס טרמפים. לא מגיעים לכאן בינתיים הרבה תיירים ותנועת המקומיים בין הכפרים היא ברגל או על גבן של חיות הבית. המרחקים בין האתרים לא מאפשרים הליכה ברגל. לכן הדרך הנוחה והיעילה ביותר היא לשכור רכב ונהג המכיר את האזור, רצוי שידע קצת אנגלית. טיול של יומיים – יציאה מקונמינג בבוקר וחזרה למחרת אחה"צ יעלה 250-350$ . טיול כזה יש להכין מראש ולודא שהנהג אכן מכיר את האזור ואת כל האתרים. בסביבות "109" יש מספר מלונות ברמות שירות שונות. אין בכל האזור בנקים וחנויות לממכר מזון ומשקאות. לכל היותר דוכנים קטנים של פרי וירקות. מי שנשאר ללון באיזור יוכל לאכול במסעדת המלון אך כדאי להביא קצת מזון קל ושתיה מספקת. הביאו גם ביגוד חם כי בכל שעות היום מנשבות רוחות עזות וקר שם.


מפת אזור דונגצ'ואן

הכתבה עודכנה לאחרונה בנובמבר 2014
 

אתרי נוף נוספים בסין: