יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
 
העיר העתיקה דאלי היא עיר מחוז בירתה של הנפה האוטונומית של בני הבָּאי. העיר שוכנת ברום 1,900 מטר, לרגלי רכס צ'נגשאן הגבוה ולצד אגם גדול – אגם האוזן (אֶרהָאי), בעמק חקלאי פורה, ועל דרך עתיקה שחודשה בסלילת דרך בורמה המקשרת את בורמה לסין. העיר, האגם והאזור כולו הם מהמקומות הנעימים ביותר ביו'נאן ובסין כולה, עם נופים יפים, עמים מרתקים, אוירה שלווה ונעימה והיסטוריה מרתקת. זו עיר מבצר עטופה בחומה, שהשכילה להתאים עצמה לכל פינוק שתייר יחפוץ בו. יש בה אוכל טוב, היצע תיירותי עשיר ותרבות ייחודית.


שלושת הפגודות - סמלה של העיר דאלי

ממלכת דאלי הגדולה

במקום פורה זה צמחה ממלכת שבטים ממשפחת שבטי ה-יי (Yi) הטיבטו-בורמזיים במאה השמינית, שנקראה ממלכת נאנדזאו (Nánzhào) שהייתה אוסף נחלות של שבטים שונים, עם רוב של בני הבאי. בשנת 750 מרדה הממלכה בשושלת טאנג הסינית ומסעות עונשין של טאנג לדרום מערב ניגפו כשממלכת נאנדזאו מתפשטת במהירות על כל יו'נאן, על שטחים בלאוס, תאילנד ובורמה, ולבסוף הכניעה גם את צ'נגדו בסיצ'ואן בשנת 829. שיא הממלכה נמשך מספר עשרות שנים בתקופת ירידת טאנג, ולקראת סוף המאה התשיעית נסוגה הממלכה ועקב טבח האצולה במרידה פנימית למעשה התפוררה החל מ-902 לספירה, וב-937 הוחלפה בשושלת חדשה הל ממלכת דאלי שהייתה המשך ישיר של נאנדזאו. ממלכה בודהיסטית זאת שרדה גם את תקופת שושלת סונג כישות עצמאית, ועמדה גם בתחילה בפני המתקפות המונגוליות שלא יכלו לממלכה שהייתה מוגנת בשל הטופוגרפיה של המקום. לבסוף המונגולים בעזרת בוגד מקומי (שככל הנראה היה המלך עצמו) גילו נתיב סודי בהרים שהביא לכיבוש בירת הממלכה בידי המונגולים של קובלאי-ח'אן בשנת 1253, ובכך הסתיימה תקופה של למעלה מחצי מילניום של עושר ועצמאות לחלק זה של סין.


נשות הבאי בלבוש מסורתי

מבנה העיר דאלי

דאלי היא עיר מוקפת חומה באורך של כשישה קילומטר, שחלקה נותר, ובארבעת כיווניה שערים מאסיביים. בתוך העיר המלבנית עוברים 5 רחובות אורך ו-8 משעולי רוחב, ופלגים קטנים הזורמים לרוחב העיר. הרחוב הפופולרי הוא "רחוב הזרים" בו ישנן מסעדות לרוב וחנויות רבות בבעלות זרה, אולם בכל העיר ישנן חנויות, מסעדות ובתי תה, בהם כיף לשבת ולהשקיף על פעילות הרחוב. מספר בתי הארחה הנקראים במספרים ישנם בעיר, המציעים מגורים פשוטים וזולים וחצר פנימית המאפשרת מפגש בלתי-אמצעי עם תיירים אחרים כמו גם ארוחות ואינטרנט חינם. העיר קטנה ומאפשרת שוטטות רגלית לכל אורכה, אולם החפץ ביציאה מהעיר עומדים לרשותו דוכנים להשכרת אופניים איתם אפשר להגיע לכפרים ברחבי העמק המישורי בנסיעה נעימה לאורך גדת האגם.


אחד משערי העיר העתיקה

באי – האנשים הלבנים

כשני שליש מתושבי העיר הם מאנשי בָּאי שהשכילו להמציא את עצמם כמיעוט אטרקטיבי באמצם לבוש מקורי והמצאת מסורת מבדלת מהמורשת הסינית. הבאי, או "הלבנים" בשפתם, הם אחד מ-56 הקבוצות האתניות המוכרות בסין. הם מונים כשני מיליון איש - מרביתם בנפת דאלי. הם דוברים בניבים שונים של שפת הבאי ומאמינים ברובם בבודהיזם אולם גם בפולחני אבות ואמונות אנימיסטיות. יש כפר אחד של דוברי באי מוסלמיים, הקוראים לעצמם באי-ח'ואי, אולם הם למעשה ח'ואי היושבים במקום מאות שנים. ארכיטקטורה אופיינית של הבאי היא חצר מרכזית מוקפת בשלושה מבנים וקיר כצלע רביעית. החדר המרכזי הוא מול הקיר. המבנים מלבנים ועץ. מבנים כאלה ניתן לראות בעיקר בכפרים שסביב האגם.


כסוי הראש של נשות באי

שלושת הפגודות (ChondSheng)

כקילומטר צפון מערבית לעיירה נמצאות שלוש פגודות שהיו פעם חלק ממנזר צ'ונגשנג. היום נותר ממנו רק אחד המקדשים שמאכלס מוזיאון. הפגודה הגבוהה מגיעה לגובה של 69 מטר (16 קומות) והאחרות ל-42 מטר (10 קומות). הפגודה המרכזית חלולה, ובחפירות במרכזה נמצאו אוצרות רבים, אולם הפגודות הצידיות מלאות. שלוש הפגודות נבנו במבנה מתומן שהוא מספר מזל, מלבנים עם ציפוי טיח לבן, בסוף תקופת טאנג (מאה תשיעית), ומוקדשות לבודהה. בכל קומה של הפגודות יש מקום לפסלון של הבודהא, ובראש כל פגודה גגון ברונזה בן שלוש קומות. סביב לפגודות ישנו גן קסום עם פלג, ברכה ועצי מגנוליה הפורחים באביב בפרחים לבנים ענקיים. שעות פתיחה של המתחם: בקיץ 07:00-19:00, בחורף 07:00-18:30. מחירי כניסה: מבוגר – 121 יואן (20$), סטודנט - חצי מחיר. ילדים מתחת 1.20 מטר, חיילים וחיילים משוחררים וכן קשישים מעל גיל 70 עם תעודה המוכיחה זאת - חינם.


הפגודות העתיקות של דאלי

הר צ'אנג (CangShan)

ההר הוא חלק מרכס בן 19 פסגות באורך כ-40 קילומטר, כשבין כל פסגה לרעותה יש פלג המנקז מי שלגים של הפסגות לאגם האוזן. בראש הפסגה הגבוהה, המכוסה שלג תמידי ישנו אגם (מורנה סופית). טיול לראש ההר הוא טיול יום לא קל, אבל מתגמל בהחלט. גובהו של ההר הינו 4,100 מטר, וניתן לעשות מסלול נעים ונחמד בגובה 2,700 מ', עד לנקודת עצירת הרכבל. לאורך 11 קילומטר של מסלול משופע ניתן לראות נוף משגע. את הירידה ניתן לעשות גם כן ברכבל, אך מומלץ לרדת אותו לבד. פשוט כיף. בתחנתו הסופית של הרכבל, בגובה 2,700 מטרים ניצב מקדש דז'ונגחה סה (Zhonghe-Si) מקדש דאואיסטי בן מספר מבנים, עם נוף יפה של העיר דאלי ואגם האוזן. יש להיזהר מהקופים האגרסיביים, וכדאי להציץ מדי פעם על העיר ולשים לב למבנה המלבני שלה עם שני השערים (צפוני ודרומי) שנשארו, ומיקום שני השערים האחרים שנהרסו.


ברכבל למרומי צ'אנגשאן

אגם האוזן

אגם ארחאי ("אגם האוזן" על שם צורתו) הוא מקווה מים מתוקים סגור, השני בגדלו ביו'נאן, המנקז עמק גבוה ברום של 1,972 מטר מעל פני הים. אורך האגם 42 ק"מ, רוחבו 8 ק"מ, והוא מכסה שטח של 250 קמ"ר בעומק ממוצע של 11 מטר. האגם מהווה מקור פרנסה עיקרי לדייגי האזור, ועל גדותיו ובאיים שבו כפרים רבים המתפרנסים מחקלאות ודיג. מזח האגם נמצא כעשרים דקות רכיבה באופניים ממזרח לדאלי, ואפשר לצאת מהמעגן לשיט לאיים, ולפעמים גם לצפות בדיג באמצעות קורמורנים. אפשר לחצות את האגם במעבורת עם האופניים בכמה נקודות ולחזור דרך הכביש. בלב האגם ישנם שלושה איים מיושבים בבני הבאי השומרים על צורת חייהם המקורית ולבושם המסורתי, שבכפריהם גדלים שיחים של עשבים שהתיירים אוהבים לעשן. גדת האגם היא מסלול רכיבה כמעט מישורי, המזמין טיול יום לאורך האגם ובין הכפרים השונים שלאורכו, ובשדות האורז הרבים שלאורך הגדה. לאגם ישנם ארבעה חופי חול המתאימים לרחצה, אם כי המים עשויים להיות מעט קרים.


דייג עם קורמורן באגם ארחאי

כפרי הסביבה

טיול אופניים לכפרי הסביבה בכביש מישורי, מאפשר ליהנות מנופים חקלאיים יפים וכפרים פשוטים מרוצפים. בימי שני מעניין להגיע לשוק הגדול של האזור בכפר שאפינג (ShaPing) הכפר נמצא כ-30 קילומטר – שעתיים באופניים או שעה באוטובוס. זהו שוק צבעוני בו מוכרים הכל מכל והאנשים ברובם לבושים בבגדים שבטיים אופייניים. בימים אחרים אפשר לנסוע לש'ידזואו (XiZhou) שנמצאת כעשרים קילומטר מצפון לדאלי. זהו כפר עם בתים עתיקים עם ציורי קיר מסורתיים.


בשוק כפרי של בנות באי

מעיין הפרפרים (HuDie Quan)

כ-25 קילומטר צפונית מדאלי העתיקה, למרגלות ההרים, נובע מעיין בברכה קטנה למרגלות עץ עתיק. אין בכך עניין רב במשך מרבית חדשי השנה, אולם באמצע החודש הירחי הרביעי (אפריל-מאי), לקראת הקיץ, מגיעים עשרות אלפי פרפרים מכשלושים סוגים לשתות את צוף פרחי העצים ולהתרבות, והמקום הופך לשופע פרפרים צבעוניים. בני הבאי מתכנסים אף הם לחגוג את המאורע. בצמוד למעיין יש חממות לגידול פרפרים בהן ניתן לראות מיני פרפרים שונים ממרחק נגיעה. יש במקום שוק גדול בו מוכרים מזכרות עשויות פרפרים ונשות באי מגיעות למקום בתלבושתן המסורתי כדי לארוג ולמכור מוצרים לתיירים. דמי הכניסה למעיין הם 62 יואן (10$).


צביעת באטיק בקשירות, חביות טבילה וצמחי האינדיגו בעציצים

באטיק ואבני דאלי

במרחק של כשני קילומטר מהמעיין נמצאת עיירה קטנה (8,000 איש) של אנשי באי, בשם דזואוצ'אנג (ZhouCheng). זהו מקום אותנטי להתרשם מהארכיטקטורה של בני הבאי. בעיירה נעשית עבודת צביעת הבדים בדוגמאות באטיק על בסיס קשירה (ללא שעווה) – אומנות נפוצה ביותר באזור דאלי. את בד הכותנה מסמנים בגלופה עם חרירים קטנים, ובהתאם קושרים בחזקה חוטי כותנה המלופפים כדי לעצור את חדירת הצבע לבד. במקביל מגדלים צמחי אינדיגו מהם מופק צבע כחול עמוק. את הבדים הקשורים טובלים במי אינדיגו ובמי קיבוע ולאחר ייבוש מתירים את הקשרים, מיבשים ומגהצים, ודוגמת הבאטיק מקובעת בבד. העיירה נמצאת כעשרים קילומטר לדאלי העתיקה, ולכל הדרך המובילה לאורך האגם ישנן מחצבות רבות המייצרות "אבני דאלי" מעוצבות ויפות המשמשות בגנים וגינות רבות בסין.