יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
"תה ואורז יש בסין" היה השיר ששמעתי בילדותי. בינתיים התחילו ליצר עוד דברים פרט לתה ואורז, והיום כל מוצר צריכה בחנויות העולם סיכוי סביר שיוצר ביצור ישיר או קבלנות משנה בסין. עקב מסי יבוא שאינם קיימים על מרבית המוצרים, סביר שאותה איכות של מוצר סיני בסין ובארץ יהיה בהבדל מחיר של מע"מ בלבד, כך שאם נמצא משהו זול במיוחד, סביר שאיכותו כזאת שליבואנים הישראליים לא שווה ליבא אותו ארצה. היום, בעידן ה"עלי-אקספרס" וה"צ'אינה-ביי" תוכלו לקנות הכל בזול בארץ ואין כל צורך לעמוד על המקח בשווקים הסיניים.
 
למרות מה שאכתוב כאן, קשה לבקר בסין ובסיום הביקור לא לקנח במסע קניות של מציאות. מכיוון שישראלים רבים אוהבים את הריגוש של התמקחות, שווקי סין מספקים את התענוג או הסיוט הזה. ואל תדאגו, אתם תרגישו שלא יצאתם פראיירים והמוכרים המיומנים לא תוכלו למחוק את החיוך שלהם מאיך שעבדו עליכם אחרי שתעזבו את השוק עם שקיות ניילון מלאות בסחורות באיכות סינית אופיינית.


חטיפי תמנון בשוק האוכל

רחוב הקניות מוריסון (Wángfǔjǐng)

"רחוב מוריסון" בבֵּייגִ'ינְג, הוא אחד מרחובות הקניות המפורסמים ביותר של הבירה הסינית. זהו המקום למצוא מותגים ומוצרי איכות או סתם להסתובב בחנויות יוקרה מפוארות. חלק גדול מהכביש הוא מחוץ לתחום למכוניות ורכב מנועי אחר, וזה לא נדיר לראות את כל הרחוב מלא באנשים. מאז אמצע שושלת מינג חלה פעילות מסחרית במקום הזה. בשושלת צ'ינג, עשר אחוזות אצולה ומגורי נסיכה נבנו כאן, זמן קצר לאחר שנחפרה במקום באר מים מתוקים, ניתן לרחוב את שמו "וואנג פו" (מגורי נסיכים), "ג'ינג" (טוב). בשנת 1903, הוקם במקום שוקDong'an . הרחוב היה מוכר בעבר גם כרחוב מוריסון, על שם העיתונאי האוסטרלי ג'ורג ארנסט מוריסון. הרחוב היה פתוח לתנועה עד 1999 ועכשיו הרחוב סגור לתנועה פרט לרכבי הסיור. Wangfujing הוא כעת ביתם של כ-280 מותגים מפורסמים, כגון חנות כובעים Shengxifu, חנות נעליים Tongshenghe ובית התה Wuyutai סטודיו לצילום רשמי של ההנהגה הסינית הראשונה, חנויות הכולבו לנשות וילדי סין הוקמה כאן בעזרת ידי סונג צ'ינגלינג (מאדאם סון יאטסן) גם היא ברחוב. מקצה רחוב הקניות לכיוון מערב משתרע שוק הלילה המפורסם של בֵּייגִ'ינְג.
הרחוב מתחיל בתחנת התחתית "טיינאנמן מערב" וממשיך צפונה עד הכיכר הגדולה הבאה, ממנה מערבה שורת דוכנים עם מנורות אדומות שהוא שוק הלילה המפורסם. אפשר להגיע גם בקוי אוטובוס 10 ,4 ,1 ו- 52 ובחשמליות 103 ו- 104.
 

שוק הלילה (DongHuaMen Night Market)

שוק מזון מהמם לצד טיילת מוריסון, המהווה נקודת חובה לתיירים וגם למקומיים. הטיילת נמצאת מערבית לעיר האסורה, ובה ומסביבה מאות חנויות ודוכנים. בקצה הטיילת רחוב מואר בפנסי כדור אדומים, ובו מאות דוכני אוכל מגוון ואקזוטי כמו חיפושיות, עקרבים, אפרוחים בביצה, נחשים, סוסוני-ים, צרצרים, אשכי חיות, ועוד דברים שיהממו כל תייר. זהו מקום לאכול בעמידה בזול גם דברים פחות אקזוטיים.
DongHuaMen Avenue, Dong Cheng District, West of WangFuJing Avenue


חיפושיות וגלמים למאכל בשוק הלילה

שוק רחוב המשי (xiù shuǐ jiē shì chǎng)

מי שמחכה לשוק רחוב עם מאות דוכנים פזורים מצפה לו הפתעה. זהו אמנם שוק אולם הוא מלכודת תיירים במבנה שמונה קומתי עם מדרגונים ואלפי תיירים המחפשים מציאות, ויש שם כאלה. מה שיש פחות זה... משי. זהו שוק בו מוכרים ביגוד, הנעלה, צעצועים, פיצ'יפקס, גאג'טים, תכשיטים, בדים, מזכרות ואוכל. בחוץ ישנם בתי קפה נעימים ויקרים לבעלים שמשאירים את נשותיהם עם הארנק בתוך המבנה. מקומת הקרקע אפשר לרדת למרתף, ומשם מדרגונים יקחו אותכם בין הקומות שכל אחת היא של מאות דוכנים קטנים עם סחורות שונות. המרתף מציע תיקים, מזוודות חגורות ונעליים. קומת הכניסה וקומה שנייה הן של בגדים לקיץ ולחורף. קומה שלישית היא של בדים, משי, בגדים סיניים ותפירה לפי הזמנה. קומה רביעית מוקדשת למזכרות, גאג'טים, ושאר דברים. החמישית מוקדשת למוצרי יוקרה, שעונים ותכשיטים. קומה שישית יש בה מסעדת בופה זולה יחסית. הקומה השביעית אמורה להיות בית תה אך סגורה בנתיים עד להודעה חדשה. בסך הכל אפשר לבלות שעות בתהייה בין הקומות ויש לקנות מזוודה כדי לסחוב את הקניות שנעשה כאן. המחירים ההתחלתיים די רחוקים מהמחיר הסופי, והמוכרנים דביקים ומתישים, כך שיש לבוא ברוח טובה ולא להתרגז כשהם מנסים להתפרנס. השוק פתוח בשעות 9:00-21:00 וכדי להגיע אליו יש לנסוע בתחתית בקו 1 עד תחנת yǒng ān lǐ ויציאהA תביא אותכם הישר לתוך מבנה השוק.


יש גם קצת משי בשוק רחוב המשי

שוק הפנינה (HongQiao)

בניין מקורה בסמוך לכניסה המזרחית למקדש השמים, המזוהה בצדף פנינה גדול בחזית הרחוב. אם ציפיתם שגם בתוך המבנה בן חמשת הקומות יהיו רק דוכני פנינים אז טעיתם. הקומות הראשונה והשנייה הן של אלקטרוניקה, גאג'טים, צילום, בגדים, וכל סחורה תיירותית אחרת. החל מהקומה השלישית מתחילים הפנינים, כשבקומות השלישית והרביעית רמת הסחורה והמחיר עולות, ומי שימצא את המדרגות לקומה חמישית אמורה להיות שם סחורה איכותית ביותר. בסין מותר למכור סחורה ברמות שונות, כך שאם תרצו סחורה זולה במיוחד סביר שתקבלו איכות נמוכה מהמותר למכור בארץ ועל פי חוקי סין גם שם. 20% זול מהארץ אפשר למצוא, אולם זול מזה זה מתכון טוב לשוב ארצה עם גרוטאה מושבתת. המחירים המוצהרים אינם קשורים למחירי הסיום, והמוכרים ובמיוחד המוכרות דביקות במיוחד וכמו פיראנה לא יעזבו אותכם לאחר שגיליתם עניין. ובכל זאת אפשר למצוא לאחר מאמץ מציאות גם כאן. שעות פתיחה 9:00-19:00 כדי להגיע סעו בקו תחתית מספר 5 עד התחנה של מקדש השמיים TianTan DongMen.
 


שוק הפנינה - מבנה מכירות רב קומתי ענק

 

כתבות נוספות על בֵּייגִ'ינְג

בֵּייגִ'ינְג הקיסרית – 700 שנות היסטוריה
פרויקטים מגלומניים בסין - ארמון הקיץ
פרויקטים מגלומניים בסין - הר הפחם
המחאות בכיכר טיאנאנמן בבֵּייגִ'ינְג
מקדשים בבֵּייגִ'ינְג - דת בעיר חילונית
אומנות ואדריכלות בבֵּייגִ'ינְג
• להתמקח ולחפש מציאות - קניות בבֵּייגִ'ינְג
החומה הגדולה של סין