יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
יש האומרים שנופי הדָאנְשְׂיָה של אזור דזָאנְגיֶה (Zhngye Danxia National Geological Park) הם הקשת בענן שירדה ארצה ופגעה באדמה. הנופים הציוריים הללו גורמים לחשוב שהאל בעצמו לקח מכחול ובפרץ יצירתיות ושלל צבעים צייר את היפים בציורים שיכול היה לצייר. בקבוקי החול האילתי שהיו נמכרים פעם, ובתוכם פסי חול צבוע, הם האחים המיניאטוריים של פרץ הצבעים שנגלה למתבונן במקום זה, כשהוא מחליף גוונים בהשתנות תנאי התאורה.

 
מגוון צבעי הקשת במבט מתחנה מס 1 בלינזה

אז מה זה דָאנְשְׂיָה? דָאנְשְׂיָה היא תצורת נוף ייחודית. משמעות המילה היא "שמים אדומים של זריחה ושקיעה". בשנות העשרים של המאה הקודמת החלו מדענים סינים לחקור את תצורת הסלע בהר-דָאנְשְׂיָה במחוז גואנגדונג (קנטון) שבדרום מזרח סין. נוף הבלייה שנמצא שם מזכיר בצורתו החיצונית את הנוף הקארסטי של המחוז הסמוך גואנגשְׂי, אולם מאפייניו שונים לחלוטין. בניגוד לשכבות משקע גירני בים קדמון (ליימסטון) שהתרוממו ועברו בלייה ושחיקה כמו שרואים באזור גווילין, הדָאנְשְׂיָה הוא נוף שהחל להיווצר לפני כ-80 מיליון שנה כששכבות של חול אדום עשיר בברזל הובא בנחלים ושקע באגמים, כשהוא יוצר תַּלְכִּיד (קונגלומרט) ועובר שיכוב ודחיסה. התרוממות ההימאליה יצרה קמטים בלוח הטקטוני ועקב כך נגלו בפני השטח סדקים ופגמים בהם פעלה בלייה ושחיקה מוגברים של מים ורוח עד ליצירת מגדלים ולוחות אופייניים, צוקים תלולים וקניונים עמוקים. על השטח פעלו כוחות פנימיים (דחיסה והתרוממות) עם כוחות חיצוניים (שחיקה ובלייה). למרות הבסיס של אבן חול אדומה (בניגוד לאבן גיר בנופי קראסט) מינרלים שונים ששוקעו בקרקע הקנו לשכבות הסלע השונות צבעים שונים.


הר צבעוני במבט מתחנה מס 2 בלינזה

נוף ייחודי זה, למרות שנחקר לראשונה בהר דָאנְשְׂיָה, נמצא במקומות רבים בסין. באוגוסט 2010 הוכרו שישה אזורי דָאנְשְׂיָה בסין שבהם מופיעה תצורת נוף זו כאתרי מורשת עולמית לשימור בחסות ארגון אונסק"ו (האזור המדובר במאמר זה לא זכה להיכלל ביניהם וחבל על כך). בנימוקי אונסק"ו לפריסת החסות על תצורת הנוף הזאת נאמר: "הדָאנְשְׂיָה של סין הוא נוף מרשים וייחודי של יופי טבעי נהדר. תלכיד החול האדמדם שיוצר את הנוף הזה, מלא יופי טבעי יוצא דופן, יוצר פסגות מרהיבות, עמודים, צוקים ונקיקים מרשימים. יחד עם היערות הקונטרסטיים, הנהרות המתפתלים ומפלי המים המלכותיים, הדָאנְשְׂיָה של סין מציג תופעה טבעית משמעותית". בשנת 2011 דירג המגזין "נשיונל גיאוגרפיק" את אזור הדָאנְשְׂיָה של דזָאנְגיֶה (ZhangYe DānXiá DìMào) כאחד מעשרת אתרי הגיאולוגיה היפים ביותר בעולם. אזור הדָאנְשְׂיָה של דזָאנְגיֶה נפרש על שטח של כ- 400 קמ"ר ומורכב מהמון צוקים תלולים, שרובן בגובה כמה מאות מטרים. הצוקים הללו חלקים וחדים, עומדים במישור ולצדי הנחלים. באזור יש קלידוסקופ של מחשופים סלעיים אדומים רבים וצורות מוזרות ונפלאות כמו חרוטים ומגדלים, בני אדם, ציפורים וחיות. הם מלאי חיים ונראים כמו טירות ובמיוחד כשפסגותיהם מציצות מבעד לערפל ועננים, המייצרים נוף כמו חזיון תעתועים - הרים וביתנים פנטסטיים.


שיכוב הצבעים (מאגר תמונות בנט)

המבנה הגיאולוגי של "דזָאנְגיֶה דָאנְשְׂיָה" נוצר כאמור מבלייה ושחיקה של אבן חול אדומה, ביוצרה פסגות מבודדות ומחשופים תלולים. המבנה הגיאולוגי המיוחד שלה, בשילוב עם בליה ארוכת שנים, קילוף, הקפאה והפשרה ושחיקת רוח ומים, הולידו את המראה הנוכחי של שכבות אדומות אופקיות או מעט אלכסוניות. נוף זה מתאפיין באקלים צחיח או צחיח למחצה ובו ישנה חשיפה ייחודית של גבעות אבן חול בה יש שכבות צולבות, קירות תלולים, מפרקים אנכיים וצבעים מדהימים. תנועת קרום כדור הארץ חשפה שכבות סלע שונות המופיעות בצבעים, מרקמים, צורות, גדלים ודפוסים שונים. השילוב של הבדלים בצפיפות ושחיקה יוצר פסגות מתנשאות, חורי מערה ואולמות אבן. בדזָאנְגיֶה דָאנְשְׂיָה ישנן תצורות ירוקות, צהובות, כחולות וצבעים רבים אחרים, תוצאה של אבן חול שעברה תהליכי התמרה במשך מיליוני שנים.


נוף הסלעים האנכיים בבינגגואו

הדאנשְׂייה בדזאנגיה מחולק לשני אזורי פארק שונים:


1.      דזָאנְגיֶה דָאנְשְׂיָה בו גולת הכותרת הן שכבות צבעוניות של סלע.
2.      "תעלת הקרח" (Ice Ditch) ובשמה הסיני BingGou הפארק השני הוא פחות מוכר ובשל כך פחות מתוייר מהפארק הראשון. בפארק זה יש בעיקר צורות מפתיעות של סלע.

פארק דזָאנְגיֶה דָאנְשְׂיָה הוא המפורסם מבין השניים, אטרקטיבי יותר וצבעוני יותר ובו מבקרים רוב התיירים. בשל סיבות הקשורות לשלטון מנהלי של רשויות שונות. לפארק יש שתי כניסות נפרדות:
LinZe DanXia Scenic Area היא הכניסה הראשית, הצפונית הנמצאת ליד הכפר נאנטאי (NanTai) כ-40 ק"מ מערבית מהעיר דזָאנְגיֶה. הפארק נקרא גם "הרי הקשת בענן" (Rainbow Mountains) או "הגבעות הצבעוניות" (Colorful Hills). 
SuNan DanXia Scenic Area היא הכניסה הדרומית הנמצאת ליד הכפר שׂיפו (XiPo), כשעה נסיעה ברכב מהעיר דזָאנְגיֶה. ריבוי המינרלים השונים המצויים בקרקע החולית-סלעית של האזור באים לידי בטוי בקשת של צבעים מרהיבים המשתנים עם תנועת השמש וזווית התאורה/הצללה שלה. תצורות ושינויי מבנה הקרקע מוסיפים מראה נדיר של פסים ושכבות סלע צבעוניות מרהיבות. קשת צבעונית של צהוב, כחול, ירוק, חום, לבן, כתום ושחור על גווניהם השונים העניקה לפארק את השם "הרי הקשת בענן". ובצדק!!!

היות ותאורת השמש היא גורם מרכזי במראות הנפלאים של הנוף – שעות הזריחה והשקיעה הן רגעי הקסם היפים ביותר לצילום, אך משך כל היום ניתן וכדאי להסתובב ולחזות ביופיו של הפארק הנהדר הזה. לאחר יום גשום מודגשים צבעי הנוף ביתר עוצמה.
 


נוף מתחנה מס 2 בלינזה

איך מגיעים לפארקים וכיצד מתניידים בהם

העיירה דזָאנְגיֶה נמצאת במחוז גאנסו, צפונית-מערבית לעיר לאנדזואו (LanZhou) בירת המחוז, על כביש G30 המחבר בין לאנדזואו לעיר אורומצ'י בירת מחוז שׂינג'יאנג. מלאנדזואו אפשר להגיע לדזָאנְגיֶה ברכבת (חמש וחצי שעות, $21) או באוטובוס, שמונה שעות נסיעה.

פארק לינזה נמצא על כביש S213 כ- 40 ק"מ מערבית לעיירה דזָאנְגיֶה. הכניסה לפארק נמצאת כחצי ק"מ מהכביש הראשי. אוטובוס מקומי יוצא מתחנת האוטובוסים של דזָאנְגיֶה לכוון הפארק כל שעה החל משעות הבוקר (50 דקות, 10元). אוטובוס אחרון עובר בכביש הראשי חזרה לכוון העיר בשעה 17:00. טיפ: האוטובוסים אל הפארק מתמלאים במהירות באנשי הכפרים. קחו בחשבון המתנה ארוכה בתחנת האוטובוס. מונית לפארק תעלה 80-元100.

בתוך הפארק נוסעים באוטובוסים ייעודיים, הנעים במסלול הולך ושב באופן תדיר. לאורך מסלול הנסיעה ישנן ארבע תחנות. בכל אחת מהן ישנן במות תצפית הפונות לכוונים שונים בהתאם לנוף. כל מבקר מחליט כמה זמן להישאר בכל אחת מהתחנות ומתי לתפוס את האוטובוס לתחנה הבאה. המרחק בין התחנות הוא נסיעה של מספר דקות ומסלול הנסיעה הוא: כניסה – תחנה 1 – תחנה 2 – תחנה 3 – תחנה 4 – יציאה. אם תרצו לחזור מתחנה 4 לתחנה 2 לצלם את השקיעה, יתכן שהאוטובוס לא יעצור אלא ימשיך ליציאה. אז תלכו קצת ברגל. לא רחוק.

בכניסה לפארק לינזה משלמים 60元 הכוללים כניסה (40) ונסיעה חופשית באוטובוס בין התחנות (20). ילדים נמוכים מגובה 1.5 מטר, בעלי כרטיס סטודנט או מעל גיל 60, בחצי מחיר, ונכים, ילדים מתחת 1.2 מטר ובני 70 ומעלה, פטורים מתשלום כניסה.

בפארק סונאן (SuNan) אין הסדרי תחבורה. דמי הכניסה הם 40元 וההתניידות היא ברכב (ניתן לשכור רכב) או ברגל. יש לציין שבפארק לינזה מותר ללכת רק בשבילים ולאורך הכבישים המסודרים. ישנם פקחים שלא מרשים למבקרים לרדת מהם. בסונאן ניתן לרדת מהדרכים המסומנות מה שמאפשר להתקרב ולצלם יותר מקרוב. לכאן מגיעים הרבה פחות מבקרים.


נוף מתחנה מס 3 בלינזה

תחנות התצפית בפארק לינזה (הכניסה הצפונית)

     תחנה מס. 1 תחנת התצפית הגדולה והמגוונת ביותר בה יש עמדות תצפית רבות לכל הכוונים. למרות שהנוף מרוחק מעמדת המבקרים – משקפת או מצלמה טובה יעזרו למבקרים "להתקרב" לסלעים ולגבעות החול המרהיבות.
     תחנה מס. 2 מגרש החניה הגדול נמצא ממש למרגלות הגבעה הססגונית "הר שבעת הצבעים". עוד בתחנה זו גבעה גבוהה אליה מובילים גשר תלוי קטן ו-666 מדרגות המביאות את המבקרים לתצפית פנורמית נפלאה על כל ה"עמק" הפרוס תחתיו. העלייה אורכת כחצי שעה. זו נקודה צילום נהדרת לשקיעת השמש. (בסוף אוקטובר השמש שוקעת ב- 17:45).
     תחנה מס. 3 מרוחקת כ-400 מטר מתחנה מס' 2. אפשר ללכת אליה ברגל לאורך הכביש. אזור זה הוא הצבעוני ביותר בכל הפארק. שבעת צבעי הקשת מלווים את הדרך בין שתי תחנות אלה.
     תחנה מס. 4 נמצאת בסוף מסלול הנסיעה. מדרגות אחדות מביאות את המבקר לתצפית על רכס המשתרע ממזרח למערב. לכוון דרום אפשר לשטוף את העיניים במבט אחורי על "גבעת 7 הצבעים" וגם כאן ישנה זווית מצוינת להנציח את השקיעה. האמיצים והעמידים מבינכם יכולים לשכור כלי טיס זעיר לטיסה מעל הפארק. מספר דקות יעלו כמה מאות יואנים.

זמני פתיחת פארק לינזה/סוננאן :
בין התאריכים 1/5-10/10 הפארק פתוח בשעות 20:00-06:00 (כניסה עד 19:00). בין התאריכים 11/10-30/4 פתוח בשעות 18:00-07:00 (כניסה עד 17:00).


(ממאגר תמונות)

פארק בינגגואו ("תעלת הקרח" Binggou Danxia)

זהו פארק של תצורות סלע חול שעברו בלייה ועוצבו בשלל צורות מעניינות. הפארק ממוקם כ-20 ק"מ בהמשכו של כביש S213 הנמתח בין העיירה דזָאנְגיֶה לפארק לינזה (25 דקות נסיעה בין הפארקים). שטחו של הפארק 15 קמ"ר. אופיו של בינגגואו שונה בתכלית מהפארק הצבעוני לינזה. גם כאן משלמים בכניסה 60元 הכוללים כניסה ותחבורה פנימית בין התחנות ברכבי "קלאבקאר" – קרוניות קטנות הנעות הלוך ושוב באופן רצוף. בכל תחנה הולכים מרחק קצר לבמות תצפית ומסלולי הליכה נוחים המאפשרים להתקרב אל העמודים המוזרים המזכירים פני חיות (גמל, צב, צפרדע), ארמונות ומקדשים, תצורות ותבליטי סלע המיוחדים אך ורק לאזור זה.
למי שזמנו קצר, ניתן לשלב את הביקור בפארקים לינזה ובינגגואו ולבקר בהם באותו יום היות ושניהם נמצאים על אותו כביש. אפשר לבקר תחילה בבינגגואו המרוחק יותר, ובדרך חזרה לעיר להיכנס לפארק לינזה ולנצל את שעות הצהריים המאוחרות והשקיעה לצילום. יחד עם זאת מומלץ להקדיש לפחות יום לפארק לינזה ועוד 2-3 שעות לפארק בינגגואו.


נוף תצורות סלע בבינגגואו

באזור נמצא פארק נוסף עם תצורות דאנשׂייה. שמו "ערוץ הסוף" (Bulrush Gully), ובסינית LuWeiGou. גם בפארק זה יש מסלולי הליכה מסומנים ובמות תצפית, נופיו דומים לאלו הנמצאים בפארק בינגגואו. בתוך הפארקים אין אפשרות לקנות מזון או שתיה. יש להצטייד במים ומזון קל ולקחת כובע, משחת שיזוף (קרינה חזקה מהשמש), נעלי הליכה גבוהות וטובות (נעליים חצאיות לא מומלצות עקב האדמה החולית). עם שקיעת השמש הופך להיות קר - קחו לבוש חם. קחו מעיל אפילו בקיץ. הטמפרטורה בבוקר ובערב עשויה לצנוח במהירות. מסכת פנים או צעיף יעזורו להגן כנגד רוח יבשה וחזקה.


נוף צבעוני מתחנה מס 3 בלינזה

דזָאנְגיֶה הייתה נקודה חשובה ומוכרת על דרך המשי, לכן בעיר הוקמו מספר מונומנטים. הבולט בהם הוא מקדש הבודהא הגדול. שׂישׂיה בנה את הבודהא השוכב הגדול בשנת 1098. המקדש הזה היה הגדול ביותר בגאנסו באותו הזמן. המקדש משומר היטב. הבודהא עצמו באורך 34.5 מטר וברוחב כתפיים 7.5 מטר. אוזניו בלבד הן באורך שני מטר. הפסל עשוי אדמה ועץ. מרקו פולו התרשם מהארכיטקטורה המרהיבה של מקדש הבודהא הענק ונשאר במקום שנה שלמה. דמי כניסה למקדש: 41 元, שעות פתיחה: 7:30-17:30 זמן מומלץ לביקור: שעה אחת.
 
הכתבה עודכנה לאחרונה בנובמבר 2014
 

אתרי נוף נוספים בסין: