יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
יש האומרים שנופי דָּאְנְשׂיָה של אזור דָזאְנגיֶה (Zhngye Colorful Danxia National Geological Park) הם הקשת בענן שירדה ארצה ופגעה באדמה. הנופים הציוריים הללו גורמים לחשוב שהאל בעצמו לקח מכחול ובפרץ יצירתיות ושלל צבעים צייר את היפים בציורים שיכול היה לצייר. בקבוקי החול האילתי שהיו נמכרים פעם, ובתוכם פסי חול צבוע, הם האחים המיניאטוריים של פרץ הצבעים שנגלה למתבונן במקום זה, כשהוא מחליף גוונים בהשתנות תנאי התאורה.

 
צלע הר במגוון צבעי הקשת

אז מה זה דָּאְנְשׂיָה? דָּאְנְשׂיָה היא תצורת נוף ייחודית. משמעות המילה היא "שמיים אדומים של זריחה ושקיעה". בשנות העשרים של המאה הקודמת החלו מדענים סינים לחקור את תצורת הסלע בהר דָּאְנְשׂיָה במחוז גואנגדונג (קנטון) שבדרום מזרח סין. נוף הבלייה שנמצא שם מזכיר בצורתו החיצונית את הנוף הקרסטי של המחוז הסמוך גואנגְשׂי, אולם מאפייניו שונים לחלוטין. בניגוד לשכבות משקע גירני בים קדמון (ליימסטון) שהתרוממו ועברו בלייה ושחיקה כמו שרואים באזור גווילין, הדָּאְנְשׂיָה הוא נוף שהחל להיווצר לפני כ-80 מיליון שנה כששכבות של חול אדום עשיר בברזל הובא בנחלים ושקע באגמים, כשהוא יוצר תַּלְכִּיד (קונגלומרט) ועובר שיכוב ודחיסה. התרוממות ההימאליה יצרה קמטים בלוח הטקטוני ועקב כך נגלו בפני השטח סדקים ופגמים בהם פעלה בלייה ושחיקה מוגברים של מים ורוח עד ליצירת מגדלים ולוחות אופייניים, צוקים תלולים וקניונים עמוקים. על השטח פעלו כוחות פנימיים (דחיסה והתרוממות) עם כוחות חיצוניים (שחיקה ובלייה). למרות הבסיס של אבן חול אדומה (בניגוד לאבן גיר בנופי קראסט) מינרלים שונים ששוקעו באגם קדמון, כשהוא מתמלא ומתייבש לחלופין, הקנו לשכבות הסלע השונות צבעים שונים.

נוף ייחודי זה, למרות שנחקר לראשונה בהר דָּאְנְשׂיָה, נמצא במקומות רבים בסין. באוגוסט 2010 הוכרו שישה אזורי דָּאְנְשׂיָה בסין שבהם מופיעה תצורת נוף זו כאתרי מורשת עולמית לשימור בחסות ארגון אונסק"ו (האזור המדובר במאמר זה לא זכה להיכלל ביניהם וחבל על כך). בנימוקי אונסק"ו לפריסת החסות על תצורת הנוף הזאת נאמר: "הדָּאְנְשׂיָה של סין הוא נוף מרשים וייחודי של יופי טבעי נהדר. תלכיד החול האדמדם שיוצר את הנוף הזה, מלא יופי טבעי יוצא דופן, יוצר פסגות מרהיבות, עמודים, צוקים ונקיקים מרשימים. יחד עם היערות הקונטרסטיים, הנהרות המתפתלים ומפלי המים המלכותיים, הדָּאְנְשׂיָה של סין מציג תופעה טבעית משמעותית". בשנת 2010 דירג המגזין "נשיונל גיאוגרפיק" את אזור הדָּאְנְשׂיָה של דָזאנְגיֶה (ZhangYe DānXiá DìMào) כאחד מעשרת אתרי הגיאולוגיה היפים ביותר בעולם.


צלע הר צבעוני

אזור הדָּאְנְשׂיָה של דָזאנְגיֶה נפרש על שטח של 322 קמ"ר ומורכב מהמון צוקים תלולים, שרובן בגובה כמה מאות מטרים. הצוקים הללו חלקים וחדים, עומדים במישור ולצדי הנחלים. באזור יש קלידוסקופ של מחשופים סלעיים אדומים רבים וצורות מוזרות ונפלאות כמו חרוטים ומגדלים, בני אדם, ציפורים וחיות. הם מלאי חיים ונראים כמו טירות ובמיוחד כשפסגותיהם מציצות מבעד לערפל ועננים, המייצרים נוף כמו חזיון תעתועים הרים וביתנים פנטסטיים.

המבנה הגיאולוגי של "דָזאנְגיֶה דָּאְנְשׂיָה" נוצר כאמור מבלייה ושחיקה של אבן חול אדומה, עשירה בתחמוצת ברזל, ביוצרה פסגות מבודדות ומחשופים תלולים. המבנה הגיאולוגי המיוחד שלה, שנוצר בתהליכים אנדוגניים של שיקוע, דחיסה והתרוממות, לצד תהליכים אקסוגניים של בליית רוח ומים ארוכת שנים, קילוף, הקפאה והפשרה ושחיקה, הולידו את המראה הנוכחי של שכבות צבעונייות מעט אלכסוניות. נוף זה של אבן חול יכול להתקיים רק באקלים צחיח או צחיח למחצה. תנועת קרום כדור הארץ, יצרה סדקים שבהתרחבם, חשפו שכבות סלע שונות המופיעות בצבעים, מרקמים, צורות, גדלים ודפוסים שונים. השילוב של הבדלים בצפיפות ושחיקה יוצר פסגות מתנשאות, חורי מערה ואולמות אבן.


שיכוב הצבעים

בדָזאנְגיֶה דָּאְנְשׂיָה ישנן תצורות אדומות, צהובות, כחלחלות, לבנות וגוונים רבים אחרים. הדאנְשׂייה בדזאנגיה מחולק לשני אזורי פארק שונים: "דָזאנְגיֶה דָּאְנְשׂיָה" בו גולת הכותרת הן שכבות צבעוניות של סלע. ו"תעלת הקרח" (Ice Ditch) ובשמה הסיני BingGou. הפארק השני פחות מוכר ובשל כך פחות מתויר מהפארק הראשון. בפארק זה יש בעיקר צורות מפתיעות של סלע. פארק דָזאנְגיֶה דָּאְנְשׂיָה הוא המפורסם מבין השניים, אטרקטיבי יותר וצבעוני יותר ובו מבקרים רוב התיירים.

פארק הדאנְשׂייה נקרא גם "הרי הקשת בענן" (Rainbow Mountains) או "הגבעות הצבעוניות" (Colorful Hills) . ריבוי המינרלים השונים המצויים בקרקע החולית הסלעית של האזור, באים לידי ביטוי בקשת של צבעים מרהיבים המשתנים עם תנועת השמש וזווית התאורה/הצללה שלה. תצורות ושינויי מבנה הקרקע מוסיפים מראה נדיר של פסים ושכבות סלע צבעוניות מרהיבות. קשת צבעונית של צהוב, כחול, ירוק, חום, לבן, כתום ושחור על גוניהם השונים העניקה לפארק את השם "הרי הקשת בענן". ובצדק!!!

היות ותאורת השמש היא גורם מרכזי במראות הנפלאים של הנוף – שעות הזריחה והשקיעה הן רגעי הקסם היפים ביותר לצילום, אך משך כל היום ניתן וכדאי להסתובב ולחזות ביופיו של הפארק הנהדר הזה. לאחר יום גשום מודגשים צבעי הנוף ביתר עוצמה.


נוף צבעוני משוכב

פרטים מעשיים:

לפארק יש שלוש כניסות נפרדות: Zhāngyē colorful DanXia Scenic spot הצפונית והמערבית השייכות לנפת לינזה, הן הכניסות הראשיות הסמוכות זו לזו. הן נמצאות ליד הכפר נאנטאי (NanTai) כ-42 ק"מ מערבית מהעיר דָזאְנגיֶה (Zhāngyē, 张掖). באזורי הכניסות הללו יש מתחם מלונות, מסעדות ושירותים. הכניסה המזרחית ששיכת לנפת סוננאן, נמצאת ליד הכפר שׂיפו (XiPo) כ-40 דקות נסיעה במונית מהעיר דָזאנְגיֶה (75¥ ספטמבר 2017). גם בכניסה זאת יש מקומות לינה והסעדה אך אין תחבורה ציבורית לשם. היתרון בהגעה משם היא שנבנות בעת כתיבת שורות אלו, עוד שתי נקודות תצפית באזור זה, שאינן במסלול המעגלי של הפארק. האוטובוסים הפנימיים היוצאים משם ממשיכים למסלול המעגלי בפארק אך רק מי שהגיע מהכניסה המזרחית יכול לקחת את האוטובוס השב לשם.

איך מגיעים לפארקים וכיצד מתניידים בפארק? העיירה דָזאנְגיֶה נמצאת במחוז גַאנְסוּ, צפונית-מערבית לעיר לַאנְדזוֹאוּ (LanZhou) בירת המחוז, על כביש G30 המחבר בין לַאנְדזוֹאוּ לעיר אוּרוּמְצִ'י בירת מחוז שׂינְגְ'יָאנְגְ. מלַאנְדזוֹאוּ אפשר להגיע לדָזאנְגיֶה ברכבת (חמש וחצי שעות, 21$) או באוטובוס, שמונה שעות נסיעה.

הפארק נמצא צמוד לכביש S213 כ-42 ק"מ מערבית לעיירה דָזאנְגיֶה. הכניסות הצפונית והמערבית לפארק נמצאות כחצי ק"מ מהכביש הראשי. אוטובוס מקומי יוצא מתחנת האוטובוס המערבית של דָזאנְגיֶה (qìchē xīzhàn, 汽车西站) לכיוון הפארק, כל שעה החל משעות הבוקר (50 דקות, 15¥ בהלוך ו-10¥ בחזור). אוטובוס אחרון עובר בכביש הראשי חזרה לכוון העיר בשעה 17:00. מונית לפארק תעלה ¥80-100. בתוך הפארק נוסעים באוטובוסים ייעודיים, הנעים במסלול מעגלי באופן תדיר. לאורך מסלול הנסיעה ישנן ארבע תחנות. בכל אחת מהן ישנן במות תצפית הפונות לכוונים שונים בהתאם לנוף. כל מבקר מחליט כמה זמן להישאר בכל אחת מהתחנות ומתי לתפוס את האוטובוס לתחנה הבאה. המרחק בין התחנות הוא נסיעה של מספר דקות. בפארק מותר ללכת רק בשבילים המסודרים. ישנם פקחים שלא מרשים למבקרים לרדת מהם. מנקודות שונות יוצאים אוטובוסים שונים ליציאה הצפונית והמערבית - ודאו שאתם על האוטובוס הנכון.


נוף בשלל צבעי הקשת

בכניסה לפארק משלמים 75¥ הכוללים כניסה (54), ביטוח (1) ונסיעה חופשית באוטובוס בין התחנות (20). ילדים נמוכים מגובה 1.5 מטר, בעלי כרטיס סטודנט או מעל גיל 60, בחצי מחיר. נכים, ילדים מתחת 1.2 מטר ובני 70 ומעלה, פטורים מתשלום כניסה. (מחירים נכונים לספטמבר 2017).

תחנות התצפית בפארק (לנכנסים מהכניסה המערבית):
* תחנה ראשונה היא תחנת התצפית הגדולה ביותר בה יש עמדות תצפית רבות לכל הכוונים. למרות שהנוף מרוחק מעמדת המבקרים – משקפת או מצלמה טובה יעזרו למבקרים "להתקרב" לסלעים ולגבעות החול המרהיבות. במקום נבנית מסעדה וישנם כמו בכל התחנות קיוסק ושירותים.
* התחנה הבאה היא מסלול הליכה על גב ההר מנקודת התחלה לנקודת איסוף בהמשך המסלול.
* התחנה הבאה היא הצבעונית ביותר. היא נמצאת בסוף מסלול הנסיעה לבאים מצפון. מדרגות אחדות מביאות את המבקר לתצפית על רכס המשתרע ממזרח למערב. לכוון דרום אפשר לשטוף את העיניים במבט אחורי של "הר שבעת הצבעים". כאן ישנה זווית מצוינת להנציח את השקיעה. מכאן גם אפשר לעלות לצפייה מכדור פורח.
* הנקודה הבאה בה מגרש החניה הגדול נמצא ממש למרגלות הגבעה הססגונית "הר שבעת הצבעים". ובמיוחד בבוקר, אך יש בה טעם רב להיות לפני השקיעה להשקיף על מדרון צידי. מנקודה זו ניתן לקחת סיור במסוק. זו גם נקודה אחרונה לבאים ממערב. עוד בתחנה זו גבעה גבוהה, אליה מובילים גשר תלוי קטן ו-666 מדרגות המביאות את המבקרים לתצפית פנורמית נפלאה על כל ה"עמק" הפרוס תחתיו. העלייה אורכת כחצי שעה. זו נקודה צילום נהדרת לשקיעת פנורמית נפלאה על כל ה"עמק" הפרוס תחתיו. העלייה אורכת כחצי שעה. זו. (באמצע ספטמבר השמש שוקעת ב-19:00 ובסוף אוקטובר ב-17:45). בעת כתיבת מאמר זה נקודת התצפית ממרום ההר סגורה.


נוף אבסטרקטי, כמו בציור

גם מהכניסה המזרחית, יש סידור הסעה באוטובוס, הלוקח את הנוסעים דרך שתי נקודות תצפית שעדיין לא נפתחו ב-2017, למסלול המעגלי של הכניסות המערבית והצפונית. עקרונית בכרטיס כניסה משער מערבי או צפוני לא ניתן להגיע לשער המזרחי. דמי הכניסה גם כאן הם 75¥. לכאן מגיעים הרבה פחות מבקרים. גם בכניסה המזרחית יש סידורי לינה והסעדה.

האמיצים והעמידים מבינכם יכולים לשכור כלי מסוק לטיסה מעל הפארק. 6-8 דקות יעלו 800-860¥ לאיש בקבוצה של 4-6 אנשים. יש גם אפשרות לצפות בנוף מכדור פורח בשעות הבוקר ואחר הצהריים לכ-8 דקות, במחיר 200¥ לאיש. מוצע גם טיול בפארק על גב גמלים דו דבשתיים במחיר משתנה לפי אורך הטיול.


נוף צבעוני זורם

זמני פתיחת הפארק: בין התאריכים 10/10-1/5 הפארק פתוח בין השעות 6:00-20:00 (כניסה עד 19:00). מה-11/10-30/4 הפארק פתוח בין 7:00-18:00 (כניסה עד 17:00). בחגים לאומיים מתארכים הזמנים בפארק. שימו לב שקצב הפיתוח והשינויים בפארק מהיר ויש שינויים במנהלות באופן תדיר. הנתונים המובאים כאן תקפים לספטמבר 2017.


נוף תצורת "שלושת החברים" בבינג-גואו

פארק בינג-גואו ("תעלת הקרח" Binggou Danxia)

פארק סמוך זה, הוא פארק של תצורות סלע חול שעברו בלייה ועוצבו בשלל צורות מעניינות. הפארק נמצא כ-14 ק"מ בהמשכו של כביש S213 הנמתח בין העיירה דָזאנְגיֶה לפארק הדָּאְנְשׂיָה (20 דקות נסיעה בין הפארקים, 30¥ במונית). שטחו של הפארק 15 קמ"ר. אופיו של בינג-גואו שונה בתכלית מהפארק הצבעוני הסמוך.

דמי כניסה 60¥ (ספטמבר 2017), הכוללים כניסה ותחבורה פנימית בין התחנות באוטובוסים לתחנה 1 וברכבי "קלאבקאר" הנוסעים הלוך ושוב באופן רצוף בין התחנות במסלול קווי. בכל תחנה הולכים מרחק קצר לבמות תצפית ומסלולי הליכה נוחים המאפשרים להתקרב אל העמודים המוזרים המזכירים פני חיות (גמל, צב, קרפדה), ארמונות ומקדשים, תצורות ותבליטי סלע המיוחדים אך ורק לאזור זה.

למי שזמנו קצר, ניתן לשלב את הביקור בפארקים דָּאְנְשׂיָה ובינג-גואו ולבקר בהם באותו יום היות ושניהם נמצאים על אותו כביש. אפשר לבקר תחילה בבינג-גואו המרוחק יותר, ובדרך חזרה לעיר להיכנס לפארק הדָּאְנְשׂיָה ולנצל את שעות הצהריים המאוחרות והשקיעה לצילום. יחד עם זאת מומלץ להקדיש לפחות יום לפארק הדָּאְנְשׂיָה ועוד 2-3 שעות לפארק בינג-גואו.

באזור נמצא פארק נוסף עם תצורות סלע. שמו "ערוץ הסוף" (Bulrush Gully), ובסינית LuWeiGou. גם בפארק זה יש מסלולי הליכה מסומנים ובמות תצפית, נופיו דומים לאלו הנמצאים בפארק בינג-גואו. יש להצטייד במים ומזון קל ולקחת כובע, משחת שיזוף (קרינה חזקה מהשמש) ונעלי הליכה. עם שקיעת השמש עשוי להיות קר - קחו לבוש חם אפילו בקיץ. הטמפרטורה בבוקר ובערב עשויה לצנוח במהירות. מסכת פנים או צעיף יעזרו להגן כנגד רוח יבשה וחזקה.


נוף הסלעים האנכיים בבינג-גואו

דָזאנְגיֶה הייתה נקודה חשובה ומוכרת על דרך המשי, לכן בעיר הוקמו מספר מונומנטים. יש בה מדרחוב קצר ויפה. במרכז העיר נמצאת מצודת מגדל הפעמון והתוף. לצידה גן קטן של זקני העיר המשחקים קלפים, מנגנים ורוקדים. דרומית למגדל הפעמון ישנם שני פארקים לפעילות לילה כגון ריקוד וטאיצ'י.

האטרקציה הבולטת בעיר הוא מקדש הבודהה הגדול (Dàfó sì, 大佛寺). שׂישׂיה בנה את הבודהה הרוכן הענק הנמצא בו, בשנת 1098. המקדש הזה היה הגדול ביותר בגַאנְסוּ באותו הזמן. המקדש משומר היטב. הבודהה עצמו באורך 34.5 מטר וברוחב כתפיים 7.5 מטר. אוזניו בלבד הן באורך שני מטר. הפסל עשוי אדמה ועץ. מרקו-פולו התרשם מהארכיטקטורה המרהיבה של מקדש הבודהה הגדול ונשאר במקום שנה שלמה. דמי כניסה למקדש 40¥, שעות פתיחה 7:30-17:30 זמן מומלץ לביקור: 30-60 דקות.

הכתבה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2017

אתרי נוף נוספים בסין: