יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
יאנגון (Yangon), הידועה יותר בשמה הישן ראנגון (Rangoon), היא העיר הגדולה והחשובה של מיאנמר, ובירתה עד לאחרונה. העיר נמצאת במקום אסטרטגי, באזור הפורה של שפכי הנהרות והדלתא של האירוואדי, כשלושים קילומטרים מהים.
 
למרות עדויות על ישוב במקום מלפני אלפי שנה, העיר הקיימת היא עיר חדשה. במקום היה ישוב מון קטן באמצע המאה ה-18, ששמו דאגון (Dagon), ובמרכזו פגודת דאגון המוזהבת (שווה-דאגון). במקום זה הקים המלך אלונגפאיה עיר ושמה יאנגון, שפירושו "סוף המאבק", לציון נצחונו על ממלכת מון. הבריטים שהשתלטו על יאנגון 70 שנה מאוחר יותר, הרחיבו ובנו אותה כעיר עם אגמים, גנים והרבה עצים, ובאמצע המאה ה-19 הפכו אותה לבירתם. הם העניקו לה את השם הקולוניאליסטי ראנגון. יאנגון המשיכה לשמש כעיר בירה גם לאחר קבלת העצמאות הבורמזית, עד שנת 2005 בה נבנתה בירה חדשה מאות קילומטרים צפונית לה, בלב הג'ונגל. גם כיום, למרות היות יאנגון עירם של כארבעה מיליון איש, ההרגשה בחלקים רבים של העיר היא כאילו נמצאים בפרברים. זוהי עיר מרכזית השקטה והמרווחת ביותר בדרום-מזרח אסיה, ובעלת האווירה הנינוחה ביותר, אם מצליחים להתעלם מהידיעה על השלטון הצבאי והדיקטטורה השלטת בעיר ובמדינה.  


ארמון הקרווייק

 
בחלקה העתיק יותר, המסודר רחובות ישרים וניצבים זה לזה המסודרים בשמות מספרים עוקבים, ניצבים בנייני קומות קולוניאליסטים מתפוררים, ודוכני מכירה לכל דבר. מאכרים רבים וחלפנים מתנפלים על התיירים, וכמה שווקים חביבים ויפים, אבל מחוץ למרכז זה, הכבישים כמעט ריקים, ועצים וראות ירוקות, ושלווה שאין בערי בירה אחרים (פרט אולי לבישקק הקירגיזית). בעיר מספר מבני דת מרתקים ובראשם שווהדאגון-פאייה הקדוש לכל בורמזי, והוא מהסטופות (מבני דת בודהיסטים בצורת פעמון גבוה) הגדולות והמרהיבות בעולם הבודהיסטי כולו, אבל הפלורליזם הדתי השאיר גם בית כנסת, מבנים הינדואים בסגנון דרום הודו ומסגדים אחדים. חיי הלילה אינם תוססים, וככלל אין פעילות רבה לאחר השעה 22:00, אבל ישנם מעט מוקדי חיי לילה שאותם יש לחפש, ובהם ישנם מועדונים, ריקודים, סנוקר, מסעדות ובלוי-מין בשכר. במהלך היום התנועה בכבישים ערה, ומומלץ להתנסות בנסיעה במיניבוסים המקומיים הדחוסים. בכניסה לאתרים תדרשו לשלם הרבה יותר מהמקומיים ובכספו של הדוד סם.


רחוב ביאנגון  

 

פגודת שווהדאגון פאייה

סמל יאנגון ומיאנמר כולה, והמבנה הדתי החשוב ביותר הוא סטופת הפעמון הקרויה שווהדאגון פאיה (Shwedagon Paya) , המתנוסס ונראה מכל מקום בעיר ומואר וזורח בלילה. דאגון הוא שמו של המקום עד 1755 ושווה הוא מוזהב. זוהי סטופה (מבנה דת בודהיסטי מלא, בצורת פעמון גבוה) בגובה של 99 מטר - מהגדולות הקיימות בעולם, המצופה בקילוגרמים רבים של זהב. לפי המסורת היא נבנתה בתקופת הבודהה, לפני 2,500 שנה, ובה 8 משערות ראשו של הבודהה. המבנה הנוכחי הוא מהמאה ה-18 והוא ממוקם בראש גבעה, שהדרכים אליה הן למעשה שוק מוצרי קדושה צבעוני, בו גם תמצאו את מוכרי כרטיסי הכניסה למתחם המרכזי. במתחם עצמו ניצב מבנה הסטופה, ומסביבו 8 מקדשים שונים המסמלים את שמונת ימי השבוע על פי הבודהיזם (ראשון,שני, שלישי, רביעי בבוקר, רביעי אחה"צ, חמישי, שישי ושבת), עשרות סטופות קטנות,חדרי תפילה, אולמות ושאר מבנים רוחניים. פרט לזהב הרב, ראש הסטופה משובץ ב- 5448 יהלומים, 2317 אבני אודם, 1076 פעמוני זהב, וממש בשפיץ, עוד יהלום במשקל 76 קראט - רחוק מכל אפשרות גניבה. מומלץ להקדיש לביקור לפחות שעתיים, רצוי אף יותר, ולשבת במתחם ולהתבונן בטכסי התפילה של האנשים. למוגבלים גופנית נבנתה מעלית לצד הכניסה הראשית - דמי כניסה לתיירים 8$ (2/2017).  


פגודות משניות במתחם שווהדאגון פאייה  

 

מקדש צ'אוק הטאט גי (Chauck-Hatatt-Kyee Paya)

כשני קילומטרים צפונית מפגודת שווהדאגון, על כבישShwe-gone Thaing, ישנו מבנה מתכת המזכיר יותר מוסך, ובו פסל בודהה ענק שוכב (Reclining Buddha), דומה לזה שבבאגו. אורכו 66 מטר, לעומת אחיו בבאגו שאורכו "רק" 55 מטר. והמיוחד בו, מלבד השלווה על פניו, הן כפות רגליו המשובצות עבודות צדף מדהימות. כניסה חינם.  


הבודהה השוכב במקדש צ'אוק הטאט גי  

 

מקדש נגאר הטאט גי (Ngar Hatatt Kyee Paya)

מקדש מוקף גן ירוק וצמחיה, ובאולם המרכזי בודהה יושב ענק בגובה 30 מטר, המכונה "בודהת חמשת הקומות". המרחק בין מקדש זה למקדש הסמוך, צ'אוק הטאט גי, הוא מרחק הליכה קצר.


הבודהה היושב במקדש נגאר הטאט גי  

 

ארמון קרווייק (Karaweik boat)

על האגם המלכותי Kandawgyi הקרוי גם Dawgyi Kan, נראית למרחוק ספינה בצורת צמד ברבורים מיתולוגיים מוזהבים הנקראים "קרווייק" , אשר מהווה ביחד עם פגודת שווהדאגון את סמלי העיר יאנגון. הספינה היא למעשה מסעדת בופט צפה בהמשך לגן מטופח ונעים, בה מתקיימת הופעת פולקלור בורמזית לתיירים בכל ערב בשעה 19:30. הארוחה וההופעה לא זולים במיוחד, אבל גם תרמילאים יכולים לגייס את הסכום וליהנות מארוחה טובה והופעה מעניינת, הנמשכת כשעה. אפשר לבקר בגן ובמסעדה במשך היום אם כי היא פתוחה כמסעדה רק בערב. עלות הערב ללא המוניות לשם וחזרה 7,500 צ'אט (כ-6$) נכון לשנת 2000.  


ברבורי הקרווייק האגדיים  

 

פגודת סולה (Sule Pagoda)

במקום מרכזי, על כביש ראשי במרכז העיר העתיקה, ניצבת הפגודה הזהובה, שיש האומרים כי היא בת 2,500 שנה וציצית משערו של הבודהא נמצאת בה. הפגודה הייתה מרכז ההתלכדות למהומות 8888 (ב-1988) ולמהפכת הזעפרן 2007. כל סביבת הפגודה רוחשת בקוראים בכף היד, אסטרולוגים וסתם "דביקים" אחרים, שיציעו לכם את השמיים והכוכבים ובדרך כלל גם ירמו אותכם. יש דמי כניסה בסך 2$ (2/2017). מדרום לפגודה ישנו גן עם מונומנט גבוה. זהו מונומנט העצמאות.


זהב נוצץ בפגודת סולה, במרכז העיר העתיקה של יאנגון  

 

בית הכנסת משמיע ישועה (Musmeah Yeshua)

בית הכנסת נוסד על ידי יהודים מבגדד בשנת 1896, בתקופה בה החלו יהודי בגדד שחיו תחת השלטון הבריטי, להרחיב עסקיהם לסוראט ובומביי בהודו, והלאה ליאנגון ועד הונג קונג, בעידוד משפחת ששון העשירה, שעסקה בטקסטיל, והעדיפה יהודים שיעבדו במפעליהם. לבורמה הגיעו בגדדים ביחד עם אנשי קבוצת בני-ישראל מבומביי וקוצ'ינים מקרלה, ועד מלחמת העולם כללה הקהילה היהודית 2,500 איש. בזמן הכיבוש היפני ב-1942 ברחו חלקם להודו, ולאחר המהפכה ב-1962 ברחו הנותרים. בשנת 1968 יצא הרב האחרון. עם שמונה המשפחות היהודיות שנותרו בבורמה, קשה להפעיל את בית הכנסת, והיהודים מעודדים ביקור יהודים מהעולם להשלמת מניין, לפחות בחגים. בית הכנסת ממוקם באזור העיר העתיקה, במרכז העיניינים, פתוח לביקורים, ופעיל בחגים ואירועים מיוחדים. בית הכנסת פתוח כל יום בין 10:00-12:00 - הכניסה חינם. הקהילה מזמינה לראות גם את בית הקברות העתיק (בן כ-700 שנים) בקצה העיר. כתובת בית הכנסת: רחוב 26 מספר 85, מזוהה בצבעי כחול-לבן ומנורה מעל הפתח. טלפון 175062 (95)  


בית הכנסת משמיע ישועה 

 

המקדש ההינדואי לאלה קאלי (Shri Kali Hindu Temple)

מקדש הינדואי טאמילי, המזכיר את מקדשי דרום הודו, שגגו המשופע במיוחד (בסגנון שער גופראם), עשוי מאות פסלים המספרים את סיפורי האלים, וצבועים בצבעים פסיכדליים. המקדש נבנה על ידי טאמילים שהיגרו לבורמה תחת הכיבוש הבריטי, והיו מיעוט זניח בקרב ההודים הבורמזים, שמרביתם מוסלמים, וביאנגון לבדה מחזיקים עשרות מסגדים. על מנת לשמר את דתם בנו ההינדואים מקדש זה, ופעילות דתית של השחלת מחרוזות פרחים לקישוט האלים ותפילות, נערכות כל הזמן, ובמיוחד בחגים ההינדואים הרבים.

מסביב למקדש נוצר רובע הינדואי קטן. המקדש מוקדש לאלת המוות וההרס קאלי, הניזונה מדם, אם כי לפי המסורת, מדם השד הרע אותו היא משמידה. קאלי הוא אחד השמות של בת זוגתו של האל הנערץ שיווה, ופסליו של האל הרוכב על נאנדי הפר ביחד עם קאלי עטוית הגולגולות, ניתנים לצפייה בין הפסלים הרבים שעל הגג. למי שעדיין לא ביקר בדרום הודו זוהי הזדמנות לראות את הארכיטקטורה המצועצעת והצבעונית של מקדשי טאמיל (סארי-מינקשי במדוראיי ואחרים), ומי שכבר ראה ישמח לחזור ולהיזכר. הגעה: על רחוב Koyone Gyee בקצה רחוב 26, בין שוק בוגיוקה ובית הכנסת.


מקדש האלה קאלי  

 

שוק בוגיוקה אונג-סאן (Bogyoke Aung San Market)

במרכז העיר העתיקה, מערבית מתחנת הרכבת, בבניין קולוניאליסטי מפואר שנבנה ב-1926 תחת השם "שוק סקוט", שוכן שוק מקורה גדול ומקסים. השוק קרוי על שם לוחם החופש והגיבור הלאומי בוגיוקה (גנרל) אונג-סאן 1914-1947 (אביה של אונגסאן סוצ'י), שלחם לשחרור בורמה ונרצח ביאנגון. במבנה השוק ישנן כ-1,600 חנויות מחולקות לארבעה רבעים. בשוק אפשר למצוא מזכרות מעניינות כמו חפצים קטנים מאבן ירקן, או פסלוני עץ, כמו גם בדים ורהיטים וכמובן פירות וירקות. אין זה שוק במובן הרגיל אלא יותר מרכז קניות יוקרתי. זהו גם המקום הטוב בעיר להחליף כסף אצל חלפנים "מורשים" וברבות מהחנויות האיכותיות יותר. המשך השוק בדוכני רחוב, בכיוון צפון ומזרח ממבנה השוק. מבנה השוק פתוח בשעות 9:00-17:00. כתובת: Bogyoke Aung San RD. מרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת ומפגודת סולה.  
 
טיפים למטייל ביאנגון  
 
טמפרטורות ומשקעים ביאנגון
מזג האוויר ביאנגון (°C)

מזג האוויר ביאנגון (°C)

חודש

Jan

Feb

Mar

Apr

May

Jun

Jul

Aug

Sep

Oct

Nov

Dec

 

ממוצע טמפ. גבוה

32

34

36

37

33

30

29

29

30

31

32

31

 

ממוצע טמפ. נמוך

18

19

21

24

25

24

24

24

24

24

22

19

 

משקעים במילימטר

5.1

2.5

7.6

15.2

0

0

0

0

0

205.7

61.0

7.6

 

Source: The Weather Channel 2008-01-04

 

גסט-האוס הבית הלבן (White House G.H) מלון תרמילאים בן שתי קומות, עם חדרים בסיסיים בצורות גיאומטריות מוזרות. יש בו דורמיטורי עם מאוורר בקומה עליונה ובקומה תחתונה. יש גם חדרים על הגג וכן חדרים עם מיזוג ושירותים. ארוחת בוקר בסיסית מוגשת כחלק מהמחיר. שימו לב שישנם חדרים זולים ללא חלונות, בהם לא מומלץ לשהות. חדר הקבלה מפואר ויפה, והצוות חביב, ומהגג החלוד נשקף נוף פנוראמי של גגות העיר והשווהדאגון. כתובת: No 69-71 Konzaydan St טלפון 951240780 פקס 951240782

במרחק כשלושה בתים במעלה הרחוב של הבית הלבן נמצא Daddys Home Hotel. יש בו חדרים זוגיים סבירים מחיר חדר זוגי עם מזגן 30$ (1/2017). גם כאן מוגשת ארוחת בוקר.
 
גסטהאוס גארדן (Garden G.H) ממוקם במקום נוח ליד סולה-פגודה וה"טוריסט אינפורמיישן". מקומה 5 (חדר האוכל) נשקפת הפגודה והמתחם שלה בצורה יפיפייה. חדרים לא גדולים אך נקיים, צוות אדיב ודובר אנגלית. ארוחת בוקר כלולה במחיר - 3 פרוסות טוסט עם ריבה וכוס קפה. (TL:253779), 441-445 Mahabandoola St 
 
מאדר-לנד אין (Mother land inn) מלון מומלץ, הממוקם באזור ממש טוב. טלוויזיה משותפת בלובי, המלון הזול ביותר עם מיזוג אוויר. נקי ונעים.ישנם גם חדרים בסיסיים יותר במחירים נוחים. סה"כ 14חדרים בשתי קומות. נמצא בכתובת: No433 Lower Pazundaung Rd- אוטובוס 34 מפגודת סולה. טלפון: 951291343 
 
שגרירות ישראל ביאנגון
15 Khabaung St. Hlaina Township, Yangon , Phone: 95-1-515115, Fax: 95-1-515115,
E-Mail: info@yangon.mfa.gov.il
Working hours: Sunday – Thursday: 09:00 - 16:30. Friday: 09:00 - 14:00.