יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
עם ירידת קרנה של סין בבורמה בסוף המאה ה-14, בדעיכת שושלת יואן ומעבר קיסרות מינג צפונה לבייג'ינג, התרופפה השליטה הסינית בבורמה. בארץ שאן החלו לקום שושלות חדשות, ששלטו על בורמה מבירות באזור מנדאליי של ימינו. באמצע המאה ה- 16 אוחדה מיאנמר שנית, כאשר שושלת טאונגו (Taungoo), ששלטה מבירותיה באזור מנדאליי של ימינו, הרחיבה את שטחה לכיוון תאילנד והנחילה תבוסה לסיאמים. מלכים רבים מצאו לנכון להעביר את בירתם או להקים בירה חדשה, ותמיד באותו אזור שלצד נהר האירוואדי.
 

מינגון (Mingun)

במרחק 11 קילומטר מהעיר, במעלה נהר האירוואדי, נמצא כפר קטן שהוקם בתוך שרידי העיר העתיקה מינגון. זהו המקום בו בנה המלך בודאוופייה, לפני 200 שנה, מונומנטים ענקיים ויומרניים מסוג "הגדול ביותר בעולם", וגם היום, שאריות העיר הן מהמרשימות במיאנמר. דרך הגעה: 45 דקות של נסיעה מקסימה במעלה הנהר, שחושפת את חיי הנהר. הסירה יוצאת בשעה 09:00 ממנדאליי ממזח Mayan Gyan Jetty וחוזרת לעיר ב-13:00 מחיר כניסה: 5,000 צ'אט המשולמים בירידה מהסירה בשער הכניסה לאתר מינגון,  
 
אתרים במינגון :
מקדש מינגון (Mingun Paya)
זהו פרויקט בנייה שאפתני של המלך בודאוופייה (Bodawpaya), שניסה בשנים 1790-1816 לבנות את הפגודה הגדולה בעולם. היא הייתה צריכה להגיע לגובה 150 מטר. כשמת הגיעה הפירמידה לשליש הגובה, ויורשו, שניסה להשלים את הפרויקט, נעצר ברעידת האדמה של 1838, שסדקה את המבנה, שכך נשאר. כפרויקט הוא מוזכר בנשימה אחת עם הפירמידות של מצרים, ולא בכדי. שרידי הפירמידה מקבלים את הבאים מיד אחרי שער הכניסה, ואפשר לעלות למרומה ולהשקיף על האזור.


מקדש מינגון - ניסיון הבנייה של המקדש הגדול בעולם

הפעמון הענק
פעמון זה, שנוצק לפני 200 שנה על ידי המלך בודאוופייה, משקלו 90 טון, היקפו החיצוני 4.96 מטר, וגובהו 3.65 מטר. זהו הפעמון השלם הפעיל הגדול בעולם (גדול פי 3 ממנו נמצא במוסקבה, אבל הוא סדוק). אפשר להכות בו באלה, וקול עמום הולך ונבנה, ואפשר אף להיכנס לתוכו, ואז אפשר להבין את משמעות הביטוי מחריש אוזניים. הפעמון נמצא בפוויליון עץ ברחוב חנויות המזכרות.

 

מקדש ההר מרו (Hsinbyume Paya)
זהו מקדש לבן וצח, הבנוי כגבעה המוקפת שבעה מעגלים של חומות מפוסלות, המייצגות את שבעת הרכסים המקיפים את הר מרו (Meru) האגדי, הנמצא במרכז העולם לפי המסורות ההינדיות/בודהיסטיות. המקדש נבנה בתחילת המאה ה-19, ועדיין משמש מקדש פעיל. אפשר לעלות בעשרות המדרגות למעלה המקדש, ממנו יש תצפית יפה על המקדש והאזור. המקדש נמצא ברחוב החנויות, אחרי הפעמון הענק מצד שמאל. נקרא גם פגודת Myatheindan.  


מקדש ההר מרו  

טיולי יום, פרט למינגון:

הטיוליםמאורגנים על ידי המלונות בעלות 35,000 צ'אט (2017) למונית. טיול שלושת הערים מתחיל במקדש מאהאמוני במנדליי, ממשיך בארוחת הנזירים באמאראפורה, ממשיך לגבעת סגאינג, לארוחת צהריים (לא כלולה במחיר) במעגן לאווה, חציית הנהר וטיול בכרכרות סוסים באווה (לא כלול במחיר), ובחזרה לגשר הטיק של אמאראפורה לשעת שקיעה, וחזרה למלונכם.

 

אמאראפורה (Amarapura)

משמעות שמה: אה-מה-רה-פו-רה היא "עיר חיי-הנצח". העיר הוקמה כבירה חדשה, בסמוך לעיר אווה, בשנת 1783 וכיהנה במעמד זה עד 1823 עם חזרת הבירה לאווה וכן בין השנים 1841-1857 עד למעבר הבירה צפונה למנדאליי. סיור באמראפורה משולב בדרך כלל עם ביקור באווה הקרובה אליה.  

מוקדי העניין באמראפורה הם:
תעשיות המשי, הכותנה ויציקת הברונזה.
גשר העץ המדהים U-Bein, הנמשך על פני 1.2 קילומטר, דבר ההופך אותו לגשר עץ-הטיק הארוך בעולם. לקראת שקיעה מגיעים עשרות תיירים להנציח את השתקפות הגשר באגם ואת השמש השוקעת במערב.
פגודות רבות, בהן פגודת Kyautawgyi Paya ופגודת Pahtodawgyi, המקדש הסיני, מנזר Maha Gandhayon Kyaung החדש וחורבות הארמון.
קרוב לאמארפורה נמצא מנזר Mahagandhayon Monastery. זהו המנזר הבודהיסטי הגדול ביותר במיאנמר. חיים ולומדים בו כאלף נזירים. שעת ארוחת הבוקר היא 10:15 (הנזירים מסתדרים בשתי שורות בכניסה לחדר האוכל, וכשניתן האות צועדים פנימה). התיירים מסתדרים בשתי שורות ובשעת התהלוכה מתקתקים במצלמותיהם.
העיר נמצאת כ-11 קילומטר דרומית למרכז מנדאליי. ניתן להגיע בטיול אופניים לבעלי כושר או במונית, כחלק מסיור בערים העתיקות.  


גשר יו-באין - גשר עץ הטיק הארוך בעולם  

גבעת סאגאינג (Sagaing Hill)

גבעה גדולה מעל העיר סגאינג (300,000 איש) - בירתו של מחוז ענק בשם זה ובירתה של בורמה במאה ה-14 וה-18 (בין השנים 1315-1364 ו- 1760-1764), הממוקמת מעבר לנהר האיירוואדי ומקושרת בגשר סאגאינג למנדאליי. הגבעה עצמה מנוקדת במקדשים ופגודות. בכל האזור כ-600 מנזרים, אשר חלקם פעיל כמרכזי מדיטציה. מקום מצוין לבלות בו יום, כשהאתגר הגדול הוא לראות אם תצליחו לספור את כל המדרגות שטיפסתם. הנוף מהפסגה שווה כל אחת מהן. ישנו כאן מקדש Umin thouzeh paya בו יש שורת צלמי בודהה ונוף יפה על הגבעה והנהר וכן בפסגה מקדש סון או פוניה שין בו צלם בודהא ענק ורחבת נוף. צילום יעלה 300 צאט. סאגאינג נמצאת 20 קילומטר דרום-מערבית למנדאליי, מעבר לנהר. ההגעה דרך גשר סגאינג.


בודהא במקדש סון או פוניה שין 

אווה (Innwa / Ava)

הבירה ההיסטורית של בורמה במאות 14-16 ובמאות 17-19 (בין השנים 1364-1555 ו- 1636-1841 עם כמה הפסקות קצרות בדרך). העיר נבנתה על ידי שושלת אווה, על שמה היא נקראת, על אי מלאכותי בין הנהרות אירוואדי ו-Myitnge, שנוצר בחפירת תעלה המקשרת שני נהרות. ממלכת אווה חידשה את התרבות המפוארת של בגאן שנהרסה מאה שנה קודם בניית אווה, והייתה מעורבת בלוחמה לאורך כל שנותיה עם התאים (שבטי שאן) ועם שושלת מינג הסינית בגבולות יונ'אן.
אל אווה, הנמצאת על אי מלאכותי יש לשוט, ובצד העיר מחכים עשרות כרכרות סוסים שיקחו אותכם לאתרי העיר במחיר אחיד של 10,000 צ'אט לכירכרה (1/2017).
 
מוקדי העניין בין עתיקות העיר אווה, הם:
מנזר מאהא אונגמי בונזן (Maha Aungmye Bonzan), שהוא מבנה טיק מפואר ומרשים, המדגים את האמנות באדריכלות הבורמזית.  כניסה לאתר נדרשת הצגת כרטיס כניסה של אתרי מנדליי (10$ / 10,000 צ'אט).
המגדל הנטוי של אווה - מגדל התצפית נאנמין (Nanmyin) המתנשא לגובה 27 מטר, שהוא שריד מהארמון המקורי.
סטופת טילאינג שין (Htihlaing Shin Paya) היא השריד העתיק שנבנה בתקופת בגאן במאה ה-11. יש בו בודהא יושב יפה לצד הסטופה. לא נדרשים בדמי כניסה.
גשר אווה הוא הגשר הראשון שחצה את נהר האייארוואדי - נבנה בשנת 1934. נמצא 16 קילומטר מדרום לעיר. ב-2004 נחנך גשר סאגאינג המקביל אך למרות רחבו אין בו מסילת ברזל כמו בגשר אווה.  


קצה המגדל הנטוי (פיזה של אווה)  

 

 

שיט בין מנדאליי לבגאן.

דרך נוחה ומעניינת לחסוך בנסיעת אוטובוס ודרך מרתקת לראות ולחוות את חיי הנהר. השייט המהיר לתיירים יוצא כל יום בשעה 7:00 (צ'ק-אין בשעה 6:30) עולה 25$ ולוקח בין 9 ל-15 שעות בעונה היבשה. בירידה מהספינה מחכים נהגי הטריישו והפיק-אפים. דמי כניסה לאזור בגאן 10$.