יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
משולש הזהב או משולש האופיום, שהוא בעצם מרובע: מפגש הגבולות בין סין, לאוס, מיאנמר ותאילנד, היה עשרות שנים "המערב הפרוע" של דרום מזרח אסיה. זהו אזור הררי לא נגיש במיוחד, בו חיים שבטים רבים במאות כפרים אוטונומיים. במילניום הנכחי שורר שקט באזור, וקל יחסית להגיע לביקורים בכפרים בש'ישוואנגבאנה הסינית, בנאם-טה הלאית, בחבל צ'יאנג-ראי התאי ובנפת צ'יאנג-טונג המיאנמרית.


אשת אקה משקה את חלקת הירקות

שבטי גבעות מקומיים כוללים את אקה, אקו (קרובי ה-אקה), פאלונג, אאן, לאהו-נה (שחורים), לאהו-שי (צהובים) ו-ווא (Akha, Akhu, Palaung, Ann, Lahu-Na, Lahu-Shi & Wa). הטרק ניתן לארגון דרך בתי ההארחה או באמצעות מדריך עצמאי. כאשר מטרקים אנא וודאו שאינכם נותנים ממתקים לילדים, אלא אם כן אתם מוכנים לספק מברשות שיניים גם כן. תיירות אקולוגית עדיין לא קיימת כאן. רוב המדריכים מדברים אנגלית ולעיתים גם אחת השפות המקומיות מלבד שפת שאן. הם אינם מודעים דיים לשמירה והגנה על תרבויות שבטי הגבעות השברירית. לעתים קרובות הם מתייחסים לאנשי המיעוטים כ"אטרקציות" ויש להם הבנה קטנה מאד ל"אמונות הטפלות" ולמנהגיהם. יתר על כן הם יעודדו אותכם לצלם תמונות של אנשים ברשות הפרט ולחלק סוכריות לילדים כדי לקבל הזדמנויות צילום טובות. נסו להזהר למצבם הרעוע בעת הביקור באזור ונסו לא להשפיע על חיי הכפר מדי. כמו כן, הבהירו למדריך שלכם שחלוקת מתנות משבשת את התרבות המקומית ומעודדת קבצנות. במקום זאת הראו כבוד למוכתר הכפר ותנו תרומות בתרופות או חומרים לבית הספר. שאלו את המורים המקומיים, וכו'. ההשפעה השלילית של תיירות נראית באופן ברור כבר בכפרי אקה (Akha) הקרובים לצ'יאנג-טונג, היכן ששורות של נשים ינסו למכור לכם תכשיטים. טוק-טוק להגיע לכפרים יעלה לכם 1,000 באט (36,000 צ'אט) ליום, ובין הכפרים תלכו כשהנהג מחכה לכם. זה די יקר והמיקוח קשה. כתוצאה מכך לא הרבה כסף הולך אל תושבי הכפר. הכסף מתחלק בין מדריכים, נהגים ובעלי בתי ההארחה. עדיין אסורים טיולים עם לינה בשטח, ולפי הלונלי פלנט לטיולים בכפרים נדרש אישור ממשרד ההגירה בעיר.
עלות מדריך היא בין 15$-30$ ליום (לא כולל ארוחת צהריים), ולכך יש להוסיף עלות מונית שתעלה בין 25$-65$ ליום – בתלות במרחק הנסיעה.
תחבורה ניתן להשיג במלונות Harry’s Trekking House / Princess Hotel.
מדריכים מומלצים הם:
Sai Leng 09-490 31470; sairoctor.htunleng@gmail.com
Freddie (Yot Kham); 09-490 31934; yotkham@gmail.com
Paul (Sai Lon); 09-490 30464, 22812. 
 


מפה סכמטית של אזור צ'יאנג-טונג

   טיול ללא מדריך אפשר לעשות בכביש הישן למונג-לה (צפונה), הנקרא Yang Kon Rd. יש לאורך הדרך מספר משפחות שאן שעושות קדרות מקומית ומייצרות אטריות אורז מותססות (khao sen) בתהליך מיגע של הרתחה, הלימה וסחיטה. הטיול מסתיים בפגודה Wat Yang Kon הידועה בגלימות היפות המכסות את פסל הבודהא.
♦   המעיינות החמים שישה קילומטר ממערב לעיר שווים ביקור. הגעה במונית או אופנוע.
♦   טיול מישורי של כ-7 ק"מ ממרכז העיר, ברגל, באופניים או בטוקטוק, יביא אותכם לכפר של הפאלונג הכסופים Wan Pauk. הכסופים, הידועים גם בשם "פאלא" (Pale), לובשים בגדים צבעוניים, לונגי אדום ומטפחת לבנה, ומזוהים בחגורות ענק מתכתיות. הם מאמינים שפעם מלאך בשם Roi Ngoen ירד מהשמיים ונתפס בטעות במלכודת של בני ליסו (Lisu). הם צאצאיו של המלאך ולמדו את הלקח ולעולם לא ייתפסו. חגורות המתכת מסמלות את המלכודת ומספק הגנה לנשים. מחתרת של הפאלונג ניהלה מאבק מזויין במשך עשרות שנים עם המשטר בדרישה לאוטונומיה. כשלוש שעות הליכה משם ישנם כפרים של לאהו צהובים kunpe-1 & kunpe-2. לכפר ואן-פוק צאו צפונה בכביש הראשי ובסוף העיר, אחרי מעבר הנחל פנו מערבה כ-5 ק"מ.


נשות פאלונג כסופים עם חגורות המתכת הייחודיות

♦   אזור ואן-פינג (Wanpin /Pin Tauk): טיול באזור ואן-פינג, מצפון מערב לעיר, אורך יותר מחצי יום. לוקח כ-40 דקות נסיעה מהעיר אל ואן-פינג, נקודת התחלה של ההליכה לכפרי מיעוטים, הידועים בבגדים המסורתיים שלהם, בשיניים והשפתיים השחורות של בנות ה-אאן וכיסוי הראש האופייני. זהו חבל ארץ יפה שבו אפשר לעשות טרק של כ-7 ק"מ ולבקר בחמישה כפרים מקומיים. ראשית נגיע לכפר אקה ולאהו, פין-טוק (Pin Tauk). לאחר מכן המכונית תעצור ליד הכפר ואן-פינג (Wan-Ping) שם נתחיל רבע שעה הליכה לכפר עצמו. נמשיך לכפר ואן-לאר (Wan-Lar) של ה-אקה, הידוע בשל מלכודות הציפורים הייחודיות שלהם. מכאן דרך סלולה אך תלולה מובילה לכפר של אנשי אאן האנימיסטים, הידועים בבגדים השחורים שלהם והשיניים המושחרות. מהכפר יש נוף פנורמי יפה של הסביבה. אפשר לראות משם את טרסות האורז הניצבות מול רכסי ההרים. בכניסה לכפר ישנו מקדש בו הכפריים נוהגים להקריב קורבן כדי לפייס את האלים לפני מסעות הציד שלהם. בכפר זה חי שמאן עם שתי נשותיו ומעניין להתארח אצלו ולראות את ביתו ואביזרי הכישוף (בהם אסור לגעת!). עוד בסביבה הכפרים Pan Lae (שבט Ann), ו- Nam Lin Mai (שבט Ann) בהם ישנה הזדמנות לפגוש וללמוד על אנשי המיעוטים השונים באזור. נחזור במסלול הרגלי של כשעה וחצי לרכב בתוך צמחיה ושדות אורז. זו הליכה לא קשה ויכולה להיעשות לאט. זהו טיול של כארבע שעות כולל מפל Pin Tauk. בשעות אחר הצהריים, חוזרים לעיר. בדרך חזרה ניתן לעצור בכפר Wan-kwan של Li-Shan כדי לטעום את "מי האש" (זיקוק של יין אורז) החביב על כל שבטי ההרים של האזור. מסלול הפוך מתחיל בכפרי השאן Lai-Kaik, Kut-Taung שנמצאים כחצי שעה נסיעה מהעיר. משם הליכה דרך שדות אורז והלאה במשעול הולך ונהיה תלול, ולאחר כשעה מגיעים לכפר Pung Loy של אנשי אאן שטובים בעשייה וצביעת בדים וצובעים את שיניהם ושפתיהם בשחור. משם לכפר אקה Noung Shan הנוצריים. זה 45 דקות הליכה איטית, ואפשר לבקר בכנסייה שלהם. הליכה בירידה מביאה לכפר אקה נוסף (Wan Pin / Pun Pin).


אשת אקה בכיסוי ראש אופייני

♦   אזור פאן-קוואי (Pan kwai): ביקור בארבעה כפרים אתניים של שבט אקה (Akha) באזור פאנקוואי, הממוקמים על מורדות ההרים. ראשית ייקח כ-50 דקות ברכב להגיע לפאן-קוואי, המהווה את נקודת ההתחלה לטרק.
♦   עיירת הגבול עם סין מונג-לאר, 85 קילומטר צפון מזרחית לצ'יאנג-טונג. למונג-לאר יש מוניטין כעיר הימורים ומסחר בחומרים אסורים (סמים), אולם זהו מקום רגוע ומוסדר, שבאופן משונה, למרות היותו במיאנמר, מרבית האוכלוסייה המקומית היא סינית והמטבע היחיד שמתקבל שם הוא היואן הסיני. ממונג-לה מוביל הכביש לג'יחונג (Jinghong) בירת ש'ישוואנגבאנה בדרום יונ'נאן סין. מתחילים בנסיעה של שעתיים ל-מונג-לאר. משם מתחילים לצעוד בדרך תלולה כ-2.5 שעות, כדי להגיע לכפר Wan-nyut של שבט .Loi לפני הכפר ישנו מנזר ישן ויפה, ומאוד שונה ממנזרים אחרים באזור. שעת הליכה מהכפר ישנו כפר נוסף של אותו השבט - Wan-shaung. הנוף יפה והטיול לשם לא קשה. אנשי לואי מעדיפים לחיות בבתים ארוכים מאד הכוללים לפחות חמש משפחות. לפני שמבקרים בכפרים ישנו מנזר ישן, מאוד יפה ומאוד שונה מהמנזרים באיזור. המנזרים בכפרים נפלאים. אין מקום לאכול כך שכדאי להביא אוכל איתכם. בשעות אחר הצהריים המאוחרות, נוסעים חזרה לעיר לביקור במנזר Dhammodaya שבו יותר מ-300 מאות נזירים מתפללים בשעה 18:00.
♦   יציאה לואן-סאי. הדרך בת כ-40 דקות בכיוון מזרח-צפון-מזרח, עוברת את שדה התעופה, מטעי גומי ושדות אורז, ומגיעה לעמק חקלאי. נקודת העצירה בסמוך למאגר מים, היא במרחק הליכה של פחות מקילומטר מכפר שאן בו ניתן לראות ארכיטקטורת שאן אופיינית של קומת לבנים שמעליה קומת עץ רחבה מזו שמתחתיה, ובכיוון השני כפר Wan Sai חדש יחסית (מתחילת המילניום) של בני אקו (Akhu). למרות ששפתם מראה שהם קרובים של אקה, הם שונים לגמרי. הנשים כולן עם מקטרות, עגילי כסף כבדים ובגדים שחורים עם מעט ריקמה, ז'קט שחור על חולצת בורדו, שרשרות רבות ובד שחור קשור על הראש. המשך הנסיעה בעמק מביאה למנזר על קו הרכס, ממנו יש מבט פנוראמי על העמק כולו. עוד בהמשך ישנו כפר בודהיסטי של אאן, והלאה ישנו מנזר נוסף שמעניין לבקר בו.


נשות אקו עם המקטרות שלהן

♦   אזור לואי-מה (Loimwe / lây'emâ): ניסע 32 ק"מ (שעתיים) דרום מזרחית לצ'יאנג-טונג, בדרך קופצנית בכביש צר, לכפר לואי-מה שנמצא על רמה הררית. לואי-מה, שמשמעות שמו "ההר הערפילי" ברום של 1,600 מטר מעל פני הים. יש כאן נוף מרהיב של האזור ומזג אויר ממוזג. פעם זה היה מאחז (היל-סטיישן) של הבריטים ונותרו במקום מבנים קולוניאליים רבים וגם כנסייה קתולית בת מאה. האטרקציה העיקרית בדרך הנופית ללואימה הוא הנוף שעובר דרך יערות וטראסות אורז. בדרך ללואימה עושים מספר עצירות לביקור בכפרים שונים: בכפר Wan Lun של אנשי שאן נלך לראות את חיי הכפר השבטיים. Ho-Lup של אנשי אקה, בו אפשר לראות את בגדי השבט הצבעוניים שלהם. בכפר Nang-Cho של אנשי ווא (Wa) ובכפר Pan-wai של ה-לאהו (Lahu). בשעות אחר הצהריים המאוחרות נשוב לעיר. בדרך נבקר בבתי ספר ובית יתומים של כנסיית סנט מרי.
♦   אזור הו-צ'ין (Ho-Kyin): במרחק של 16 קילומטר, 45 דקות נסיעה דרום-מזרחה לעיר, ישנם ארבעה כפרי אקה במרחק של כחצי שעה הליכה זה מזה. יש גם כפרי לאהו ולואי בסביבה. בכפר Baw Kywai אפשר לראות את ייצור יין האורז.
♦   טרק לאנשי הלאהו הצהובים והשחורים (Lahu-Shi/Lahu-Na): אחרי 20 דקות נסיעה מתחילים את הטרק במעלה הגבעה, ולאחר כשלוש שעות מגיעים לכפר Kwan Pat של הלאהו הצהובים (Shi). אנשי לאהו נדדו דרומה לאורך המאקונג והם בודהיסטים. ראש הכפר Mr. Ar Yie מאד ידידותי. שעה וחצי ירידה יביאו אותנו לכפר Whea Pun של הלאהו השחורים (Na) ועוד כחצי שעה חוזרים לכביש.
♦   אזור הרי הוצ'ין (Hokyin Mountain): יום טיול שלם בכפרי שבטי ההרים בהרי הוצ'ין. בתלות בתנאי הכביש התלול והצר, או שנוכל לנסוע ישירות אל הכפר או שנעצור למרגלות ההר ונטפס בדרך כשעתיים כדי להגיע לכפר. ישנם ארבעה כפרי אקה באזור זה של ההרים. בין אנשי אקה כאן ישנם בודהיסטים, אנימיסטים ונוצרים. הם חיים במרומי ההרים המשקיפים על הנופים היפים של הגבעות שמסביב.


שתילת אורז של אנשי שאן

כתבות המשך:

♦   מזרח מדינת שאן – צ'יאנג-טונג
♦   אנשי מיאנמר א'
♦   אנשי מיאנמר ב'
♦   אנשי מיאנמר ג'