יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
שרידי העיר העתיקה בגאן (Bagan) הם מהאתרים הארכיאולוגיים העשירים והחשובים באסיה. משנת 849 ועד 1287, נבנו על שפת נהר האיירוואדי כ-13,000 מקדשים, פגודות ושאר מבנים דתיים. כיום נותרו באזור למעלה מ-2,200 מקדשים עומדים ועוד כאלפי הריסות מקדשים, המכסים שטח של כ-42 קמ"ר. מרבית מבני העיר נבנו בחציה השני של המאה ה-11, עם קבלת דת הטראוואדה על ידי המלך אנווארטה (Anawrahta), והנחלתה לכלל הבורמזים.  


מעט ממאות מקדשי בגאן בשעת זריחה  

 
העיר הוחרבה ונשרפה על-ידי הצבא הסיני-מונגולי של נציגי מיסד שושלת יואן - קיסר סין קובליי-חאן, בסוף המאה ה-13, ולא שוקמה מאז. בשנת 1975 פקדה רעידת אדמה את האזור והרסה מקדשים רבים, ובמהלך שנות השמונים נמחק בהוראת הממשל, הכפר ששכן בלב אזור המקדשים, ונבנה מחדש במקום הנוכחי של הכפר ניונג-יו  (Nyaung U). שרידי העיר בגאן הוכרו כנכס לשימור תרבות עולמית בחסות אונסק"ו. הרבה אנשים מוצאים את בגאן מרשימה אף יותר ממקבץ המקדשים של העיר העתיקה אנגקור בקמבודיה, בעיקר בגלל הסיבה שבבגאן הג'ונגלאינו מכסה את האזור, ומפסגות המבנים הגבוהים ניתן לראות מאות מבנים אחרים במרחקים עצומים. ההגעה לבגאן היא בטיסה, במעבורת, או באוטובוס ל- Nyaung U. ההתניידות ברחבי האתר נעשית באופנים, ברגל או בטיול מאורגן בסוס וכרכרה. מגורים אפשר למצוא בכפר הסמוך Nyaung U וכן בכפר בגאן הישנה שחזר ואוכלס. לכניסה לאזור בגאן נדרש תשלום של 20$ או 25,000 צ'אט (1/2017).  


כרכרות השוורים בנוף בגאן  

 

מקדשים חשובים בבגאן:  

מקדש שווזיגון (Shwezigon Phaya)
המקדש, שנבנה במקור במאה ה-11, הוא הפעיל ביותר והמתוחזק באופן הטוב ביותר, ואחד החשובים גם כיום במיאנמר כולה. זהו המקדש הראשון שאליו מגיעים בכניסה לאזור המקדשים בבגאן מהעיירה Nyaung U. בפתח המקדש יש גם שוק קטן.  
 
מקדש טאטביניו (Thatbyinnyu Phaya)
המקדש נבנה במאה ה-12 לספירה על-ידי המלך Alaungsithu, והוא אחד הבולטים בקומפלקס של בגאן. במבנה נמצא פסל בודהה גדול. זהו המבנה הגבוה בבגאן ומתנשא לגובה של כמעט שבעים מטר (201 רגל). נמצא בחלק הדרומי של אזור המקדשים, ליד מקדש אנאנדה.  
 
מקדש אנאנדה (Ananda Temple)
מהמקדשים החשובים והמרהיבים בקומפלקס של בגאן ביום בנייתו במאה ה-12, וגם היום כשהוא משמש מקדש פעיל, ובולט בשטח מאז נצבע ראשו בזהב. במרכז המקדש ישנן ארבע דמויות בודהה מוזהבות בגובה 9 מטר, שהמקומיים אומרים שכשמסתכלים עליהן ממרחק שונה הן מחליפות הבעה.
 
טיסה בכדור פורח
הריחוף בכדור פורח מעל מישורי בגאן היא מהפעילויות היפות והיקרות שניתן לעשות במיאנמר. לא ניתן לשכוח את החוויה של מבט מעין הציפור בשמש נמוכה, המאירה את מאות הפגודות באור רך וזהוב, כשהשמיים צבועים בכדורים פורחים צבעוניים. החוויה עולה 200$ הנראים כהון-עתק בטיול במדינה זולה, אבל זו האלטרנטיבה האולטימטיבית לסכום זה.  


הר פופה   

 

הר פופה (Mount Popa)

הר פופה הוא הר געש בגובה 1,500 מטר מעל פני הים, הנמצא במרחק נסיעה של 60-90 דקות נסיעה מבגאן. האטרקציה היא דווקא לא ההר והמכתש הגעשי שבמקום, אלא שארית של פקק געשי שסתם את הלוע, ועקב בליית השטח מסביב נותר עומד חשוף כעמוד לבה גבוה, שעל ראשו מספר מקדשים, הנקראים בשם כולל "מקדש הגבעה" (Toung Kalat). זהו המקום הקדוש ביותר במדינה, למאמינים בנאטים - האדונים והשומרים עלינו.
 
על פסגת המבנה הגיאולוגי המוזר הזה מותקן גרם מדרגות סיבובי מקורה, שמרביתו משמש גם שוק לאביזרי קדושה ומזכרות לתיירים, ובו מסתובבים קופים הרגילים לאדם, ולכן עשויים להיות חצופים ומטרידים. על ראש הגבעה ישנם מספר מקדשים ונקודות תצפית מדהימות על האזור הסובב. המקום הוכר כפארק לאומי, ויש לכבד את קדושת המקום, המשמש מקדש פעיל. כמו בכל מקדש יש לחלוץ נעליים/סנדלים לפני תחילת הטיפוס הארוך במדרגות לפסגה. הגעה במונית מבגאן (20-25 דולר), וטיפוס של כחצי שעה במעלה הגבעה.