יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
תאילנד אינה ממלכה עתיקה כפי שניתן לחשוב. ממלכות קאמר ממזרח, לאנה מצפון, מון ובורמה ממערב, קמו ושלטו על שטחה במשך מרבית ההיסטוריה, וגם היום, בית המלוכה התאילנדי הוא בורמזי משבט מון.


צלם בודהה באיותאיה

תאילנד היא בעיני הישראלי גן עדן לחופשות וטיולים. כמדינה הראשונה שהתגלתה לתיירות, עוד בשלהי מלחמת וייטנאם, וכממלכה יציבה דייה, צברה מוניטין: ראשית כאתר לתיירות מין מכל העולם, ועם התפשטות המחלות, ייבאו לשם מגואה ההודו-פורטוגלית את מסיבות החוף הכל כך לא תאילנדיות. פיתחו את תיירות ההרפתקאות המאורגנת במסעות ג'יפים בין שבטים אותנטיים כביכול, ויצרו תעשיית תיירות נוחה ומפנקת שבהעדר תשתיות דומות במדינות הסביבה הופכות את תאילנד למה שהיא כיום בעיני התייר.

זוהי מדינה שמעטים מכירים לעומק, ומעטים מבחינים בהבדל בין אותנטי למסחרי בה, אבל היא יעד קל להגעה לרסיסי הקסם של דרום מזרח אסיה על צבעיה, מקצבה וריחותיה. במסלול הרגיל יוצאים מבנגקוק לצפון ולדרום, ועושים זאת בטיסה שכהרף עיין מדלגת על מישורי נהר הצ'אופראייה, הבירות העתיקות שלאורכם ואתרים מרתקים בדרך. בכתבה זאת אסקור מעט מאתרי התיירות בדרך שבין בנגקוק לצ'יאנגמאי:
 

שמורת החסידות פאי-לום (Wat Phai Lum)

נמצאת על גדת הצ'אופראיה מצפון לבנגקוק בואך איותאיה. במקום ניצב מקדש פאי-לום, הנקרא על שם ה'חסידה האסייתית פתוחת-המקור' (Asian Openbill Stork). מסלול הנדידה של הציפור המוגנת הזאת הוא מהודו לתאילנד. בסוף העונה הרטובה, בנובמבר, היא מגיעה לכאן לקנן, ובתחילת המונסון, במאי, חוזרת להודו, וניתנת לצפייה בשמורות כגון בהאראטפור, בקרבת אגרה. לכבוד העוף הנדיר הזה הוקם מקדש הנושא את שם הציפור, שבשנות החמישים כמעט נכחדה בעולם. מאז הגנתה בחוק, ותרומת הנזירים ליישום החוק ושמירה על החסידה, מספרה עולה בהדרגה, ומאוכלוסיה של 4,000 פרטים בשנת 1964 עלתה ל-30,000 בשנת 1980, וממשיכה לעלות, עד שתושבי הכפרים מתקשים לחיות עם העופות. אל המקדש והשמורה שסביבו אפשר להגיע בשיט על הנהר מבנגקוק לכיוון איותאיה.


"חסידות המקור הפתוח" בוואט פאי-לום

 

 

ארמון הקיץ Bang Pa-In

נמצא כ-40  ק"מ צפונית לבנגקוק, על גדת הצ'אופראיה, ועל הכביש ומסילת הברזל בין בנגקוק לאיותאיה, זהו ארמון הקיץ של הוד רוממותו, המפגין את העושר המלכותי, ומקום נעים להעביר בו מספר שעות. הארמון הוקם במאה ה-17 בזמן היותה של איותאיה בירת סיאם, אבל קיבל את צביונו הנוכחי בסוף המאה ה-19, כשהמלך ראמה החמישי שידרג אותו לסגנון גני הארמונות האירופיים, תוך שמירה מסוימת על ארכיטקטורה תאית. במתחם מדשאות, גנים, בריכות וגשרים הפרושים על שטח נרחב שקשה לכסות בהליכה, וניתן לשכור רכב חשמלי להתניידות ברחבי המתחם. מומלץ להתאמץ ולעלות על הבניין הצבעוני שנראה כמו מגדלור (Ho Withun Thasana) ומשמש לתצפית על הגן, הנהר והאזור כולו. שעות פתיחה 08:00 - 16:00. מחיר הכניסה כ-3 דולר הארמון נמצא במרחק כשעה וחצי ברכבת או אוטובוס מבנגקוק לאיותאיה.


איותאיה (Ayuthaya)

עיר ואתר לשימור מורשת עולמית תרבותית של אונסק"ו (1991) היוו בירת ממלכה ענקית בשם זה מהמאות 14-18 שהביסה את ממלכת סוקותאי ושלטה באזור עצום בין ממלכת קאמר בסוף ימי הזוהר שלה, לממלכה בורמזית במערב, וממלכת לאנה בצפון. איותאיה שלטה והייתה בירת סיאם משך 417 שנה. העיר ממוקמת במפגש שלושה נהרות ותעלה מלאכותית היוצרים תצורה של אי לצרכי הגנה. בזמן פריחתה הייתה נמל ושוק טראנס-אסייתי, ומשכה סוחרים אירופים רבים, ולבסוף בשנת 1767 הוחרבה ונשרפה על ידי הבורמזים.

מבני הענק ורבים מאתרי הקדושה, ובהם פסלים בודהיסטים רבים והמון מקדשים פוזרים על פני שטח גדול, ושווים לפחות יום ביקור מהעיר החדשה איותאיה. אפשר להגיע לכאן גם בסיור באחד מטיולי היום היוצאים מבנגקוק, ובדרך כלל עוברים גם בארמון הקיץ של מלכי תאילנד המאוחרים Bang Pa-in,  שנבנה לפני כ-100 שנים על ידי המלך ראמה V, ונמצא על גדת הצ'אופריה. אפשר להגיע מאיותאיה לארמון הקיץ בשיט בן כשעה, וליהנות ממראה הכפרים והכפריים לאורך גדת הנהר. בביקור עצמאי מומלץ לשכור אופניים או טוקטוק כדי לטייל באזור. העיר נמצאת במעלה הצ'אופראיה, 85 ק"מ, וכשעה וחצי נסיעה צפונית לבנגקוק.


ראש צלם בודהה הכלוא בין שרשי פיקוס

לאמפון (Lamphun)

העיר העתיקה הזאת נוסדה במאה השביעית, ובשל כך ישנם בה עדיין מספר מבנים השווים טיול יום מצ'יאנגמאי.  ביניהם אפשר למנות את Wat Phra That Hariphunchai, המוזיאון ההיסטורי הנמצא מולו Wat Chamthewi וחומות העיר העתיקה.  
לאמפון ידועה כאזור פרי הלונגן (תפוח סיני), בעיקר בכפר הסמוך Ban Nong Chang Khun.
 

סוקותאי

אתר לשימור מורשת עולמית תרבותית של אונסק"ו (1991) סוקותאי הוא עיר הנמצאת דרומית מצ'יאנגמאי באזור הקרוי "המישורים הצפוניים", בהם קמה במאה ה-13, ברווח שבין ממלכת 'בגאן' הבורמזית ו'אנגקור' הקאמרית, ממלכת סוקותאי, שמשמעות שמה "זריחת האושר", היא תחילתה של מדינת "פראטת-תאי" (תאילנד). מלכי סוקותאי היו מלכים נאורים וליברלים. כל אזרח היה יכול להתקבל לראיון אצל המלך. פשוט היה מגיע לחבל מסוים שקשור לפעמון, מושך בחבל, פקיד מהארמון היה יוצא אליו ורושם לו תאריך ושעה לראיון עם המלך. מלך סוקותאי הראשון הוא אשר המציא, חידש, אסף, וליקט את השפה התאית. עם דעיכת הממלכה הקאמרית במזרח, עלה כוחה של הממלכה הדרומית מאיותאיה, והבירה נדדה דרומה למישורי צ'אופראיה ולאיותאיה, אבל שרידי הממלכה של סוקותאי שעדיין קיימים, הוכרו על ידי אונסק"ו כאתר שימור עולמי, אחד הבודדים בתאילנד.

בפארק השימור, מספר קילומטרים מערבית מהעיר החדשה, ישנם מבנים מרשימים ארכיטקטונית, ארמונות, מקדשים ומערכות הובלת מים משוכללות. דרך הסיור המומלצת באתרי העיר היא בעזרת אופניים, ברגל, או למתקשים, בקלנועיות חשמליות. לפארק אין כניסה לרכב ממונע, בגין שמירה אקולוגית. יש להיות מוכנים לכך שכל אחד מאזורי העיר העתיקה דורש דמי כניסה נפרדים. פרט לסוקותאי העתיקה אפשר לבקר גם בעיר העתיקה Si Satchanalai על גדת נהר Yom, הנמצאת מעט צפונית לסוקותאי, וגם בה מקדש גדול הניצב על גבות עשרות פילים.
 
מסוקותאי אפשר לצאת לשמורה הלאומית Si Satchanalai, בה יש הרים מיוערים, מעיין חם, מפלים ושתי מערות, Khangkhao ו-Thara Wasan, הפתוחות למבקרים.

מזרחית לחומות העיר סוקותאי, בפארק ההיסטורי Si Satchanalai, נמצא המקדש החשוב ביותר של אזור סוקותאי, מקדש צ'אנג-לום (Wat Chang Lom - צ'אנג = פיל), המהווה את סמל העיר סוקותאי. המקדש נבנה בסוף המאה ה-13 בצורת פעמון השעון על 39 פסלי פילים.


מקדש צ'אנג-לום


לכתבה נוספת: תאילנד הלא מוכרת - חבל איסאן