יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
תאילנד, הלו היא פראטת-תאי או ממלכת סיאם, היא בעיני הישראלי גן עדן לחופשות וטיולים כמו גם מקור לעובדים זרים בחקלאות המקומית. כמדינה הראשונה שהתגלתה לתיירות, עוד בשלהי מלחמת וייטנאם, וכממלכה יציבה דייה, צברה מוניטין: ראשית כאתר לתיירות מין מכל העולם, ועם התפשטות המחלות, ייבאו לשם מגואה ההודו-פורטוגלית את מסיבות החוף הכל כך לא תאילנדיות. פיתחו את תיירות ההרפתקאות המאורגנת במסעות ג'יפים בין שבטים אותנטיים כביכול, ויצרו תעשיית תיירות נוחה ומפנקת שבהעדר תשתיות דומות במדינות הסביבה הופכות את תאילנד למה שהיא כיום בעיני התייר.


קוף הגיבון בשמורת קאו-יאי

זוהי מדינה שמעטים מכירים לעומק, ומעטים מבחינים בהבדל בין אותנטי למסחרי בה, אבל היא יעד קל להגעה לרסיסי הקסם של דרום מזרח אסיה על צבעיה, מקצבה וריחותיה. זהו יעד מפנק המתאים לכל המשפחה במחירים שווים לכל נפש, כמו גם יעד לתיירות יוקרתית ונוחה להפליא. תאילנד מאפשרת גם לבודדים המחפשים לראות מקומות לא חשופים לתיירות את האפשרות הזאת. במסגרת סדרת כתבות אלו, אנו מביאים לקורא את תאילנד התיירותית כמו גם את תאילנד שמעטים זכו לחוות.

מיליוני תיירים מציפים את תאילנד משך כל השנה. כולם שמעו על בנגקוק, צ'יאנגמאיי וסביבתה, איי הדרום ואזור קאנצ'נבורי. בודדים יודעים שחמישה אתרי מורשת עולמית ישנם בתאילנד, ועוד מועמד להיכנס לרשימה המכובדת הזאת, ואף אחד מהם לא נמצא במסלול התיירות האופייני. התייר הממוצע יתקשה למצוא חומר על מקומות אלה בסיפורי מרבית המטיילים. את הצפון בחלקו מכירים רבים וכן את איי הדרום, אבל מחוז איסאן המספק לנו את מרבית העובדים הזרים, ובו ישנם מהמראות והנופים המרהיבים במדינה, אין התייר השגרתי יודע עליו דבר. כתבה זו באה לחשוף מעט מתאילנד האמיתית יותר, היפה, הפחות חשופה, בה יש את האוכל הטעים ביותר, הנשים היפות ביותר, השירה הלבבית, האנשים הנחמדים ביותר והמראות הקסומים.  


סנאי שחור ענק בשמורת קאו-יאי

פארק לאומי קאו-יאי (Khao-Yai N.P.)

הפארק, שהוא אתר מורשת עולמית לשימור טבע של אונסק"ו (2005), הוא מהמקומות היחידים בתאילנד בהם ניתן לראות ולחוות יער גשם. בשמורה מגדלי תצפית, ואפשר לסייר בסיורים מודרכים ביום ובלילה - רצוי עם מדריך. בשמורה נחל עם שלושה מפלים בגובה של 20-30 מטר, מפל בן 80 מטר בו צולמה סצנה בסרט "האי" עם דה קפריו, משעולי יער ושבילי פילים. בעלי החיים הבולטים הם כמאתיים פילי בר, צבי סאמבר, הצבי הנובח, קופי גיבון ופיג-טייל מקאק, תנינים, מוניטור ענק, סנאי ענק שחור ועוד. צולמו בשטח הפארק 17 טיגריסים אולם לא נראו עדיין בעין. אפשר אף לראות את צורת הקינון המיוחדת של ציפור הקלאו (Grand Hornbill) הקוברת את בת הזוג המקננת בחור בעץ כשהזכר מביא לה אוכל. יש להקפיד להגן על הרגליים מעלוקות! בטיול מאורגן מסופקים גרביים מיוחדות נגד עלוקות.

שעות פתיחה: כל יום בין 06:00 - 21:00. מחיר כניסה: 400฿. מחיר סיור מודרך משותף הוא 1,500฿ לאדם, כולל דמי כניסה וארוחת צהריים, מדריך ונהג. טיול פרטי עלותו תלוייה במספר המשתתפים והיא בין 2,500-1,500฿ (מחירים מעודכנים לתחילת 2017). דרך הגעה: שלוש שעות נסיעה מבנגקוק לפאק-צ'אונג ומשם 40 ק"מ לשמורה, או כשעה וחצי נסיעה מקוראט לפאק-צ'ונג. ☎: 66-1-877-3127. khaoyai_np@hotmail.com


פילי בר ביער הגשם של קאו-יאי

 

באן-צ'יאנג  (Ban Chiang)

הכפר צ'יאנג - אתר מורשת עולמית לשימור תרבות של אונסק"ו (1992), הוא אתר ארכיאולוגי בצפון איסאן, מהחשובים באסיה. באזור הכפר התגלו בשנת 1966 עתיקות חרס של תרבות מתקופת הברונזה, שתוארכו לתקופה מוקדמת מתרבויות תקופת הברונזה בסין ומסופוטמיה בכשש-מאות שנה, דבר שגרם לחוקרים לבחון מחדש את ההתיישבות בדרום מזרח אסיה בעידן העתיק. לפי הממצאים, הייתה כבר לפני 5,600 שנה חקלאות אורז מאורגנת באזור, וכן חיות מבויתות, יציקת ברונזה, אומנות וכלי חרס, לפני תרבויות תקופת הברונזה העתיקות בעולם. האתר התגלה בטעות ב-1966, ומיד זוהתה החשיבות העולמית שלו. החפירות נערכות ב- Wat Pho Si Nai אבל החוקרים עדיין לא יודעים מי היו האנשים, ומדוע נטשו את המקום לפני יותר מאלפיים שנה. בכפר נמצא המוזיאון הלאומי באן-צ'יאנג, בו מוצגים עיקרי התגליות מהתרבות העתיקה שהתגלתה ושמה את תאילנד על מפת ההיסטוריה, כאחת התרבויות העתיקות ביותר בעולם. המקום הוא אתר חובה לאוהבי ארכיאולוגיה והיסטוריה עתיקה. האתר נמצא ליד גבול לאוס, כשישים ק"מ מאודון-תאני.
 

מקדשי פימאי (Prasat Hin Phimai)

מועמדים להיות אתר לשימור מורשת עולמית תרבותית של אונסק"ו הם מקדשי פימאי (מבוטא פהי-מאיי ונגזר מהמילה Vimaya שמשמעה "גן-עדן" ולא "פי-מאי" שמשמעה "שנה חדשה").  אלה המקדשים הצפון-מערביים ביותר של האימפריה הקאמרית, שבירתה אנגקור והמרשימים ביותר מחוץ לקמבודיה. נבנו כעיר ספר של קצה הממלכה במאה ה-11, מוקדשים גם לדת ההינדואית וגם לבודהיזם. מסמלים ארכיטקטונית את הר מרו שהוא מרכז העולם. מעבר לצורה וקווי המתאר, מרשימים לא פחות הם תחריטי הקיר במבנה. שעות פתיחה כל יום בין 9:00 - 18:00. מחיר כניסה: 100฿ (2/2017).


מקדשי פימאי

מקדשי פנום-רונג (Prasad Hin Phanom Rung)

בשיא גדולתה של האימפריה הקמרית, בין המאות 11 - 12, נבנו בקצה המערבי של הממלכה מקדשי פנום-רונג, על דרך העלייה לרגל בת 240 הקילומטר ממקדשי פימאי לבירה אנגקור. המקדש נבנה במרומי פסגה וולקנית קונית, ולכן נקרא בקמרית "טירת הגבעה פנום-רונג". המתחם מוקדש לאל ההינדואי שיווא, ומייצג במבנהו את ההר הקדוש קאליש (מקום מגוריו של שיווא בטיבט). סביבות המקדש שומרו ב'גן ההיסטורי פנום-רונג', ובו ניתן לראות פיסול אבן של דמויות מהמיתולוגיות ההינדואיסטיות. אחד הפסלים המרשימים במקום הוא 'פרא-נראי' Phra Narai שנשדד בעבר, והגיע בדרכים עקלקלות למוזיאון בשיקגו. לאחר לחץ דיפלומטי רב הושב הפסל ב-1989, ומוצג בגן ההיסטורי, מעל השער המזרחי הפונה לאנגקור. אין עיר קרובה לכאן, וההגעה היא מקוראט בדרך 24 (כ-120 ק"מ מקוראט) או מבורי-ראם 60 ק"מ לכפר באן טאקו ומשם 13 ק"מ בטוקטוק.


המקדש המרכזי בראש גבעת פנום-רונג

סורין (Surin)

בירת הפילים המאולפים של שבט הסואיי, אשפי התפיסה והאילוף של הפילים. נושא זה מודגם בפסטיבל שנערך בנובמבר, ומושך אלפי צופים הבאים לראות ריקודי פילים, מלחמות פילים ופילים בעבודה. אפשר לראות אותם גם בכפר הפילים טה-קלאנג (Ban Ta Klang), כחמישים ק"מ צפונית לעיר סורין. בכפר ישנו מרכז אילוף והצגה, הכולל רחבות אילוף, במות עליה לרכיבה, מוזאון ומרכז מחקר, וכן איצטדיון הצגה לצד מספר חנויות, ןבאצטדיון נערכות בשעות 10:00, 14:00 הופעות הכוללות ריקודי פילים, ציור על ידי פילים, כדורגל וכדורסל פילים ועוד הדגמות שונות של יכולת האילוף של בני הכפר המאלפים פילים עבור שאר המדינה. כניסה למרכז עולה 100฿ (2/2017) וכוללת הכל, פרט לסיבוב רכיבה. הגעה לכפר בקולקטיבו היוצא מתחנת האוטובוסים בסורין.

בעיר סורין עצמה ישנם מספר מקדשים קמריים כמו Khorn Phum ו-Ban Pluang, ושפע של מקומות לקניית משי ועבודות יד המיוצרים באזור, במיוחד בכפרים הסמוכים Kawao Sinrin, Ban Choke, Ban Sador, Ban Chanrom יש הצע משי וחפצי כסף גדול במיוחד.


פיל המצייר ציורים מופתיים

נהר שני הצבעים (Mae Nam Song Si)

בנקודת המפגש בין נהר המון (Mun) והמאקונג, סמוך לקונג-צ'יאם (Khong Chiam) כ-80 ק"מ מהעיר אובון, נוצרת תופעת זרימה של שני זרמים בעלי צבעים שונים ללא ערוב, המכונה "נהר שני הצבעים", כמו שאפשר לראות בחיבור הנהר השחור (ריו-נגרו) והאמזונס, בסמוך לעיר מנאוש בברזיל. כדי להגיע למקום יש לנסוע מזרחה בכביש מספר 43 מאובון, בצומת של Phibun Mangsahan לנסוע לכיוון, Khong Chiam  ומשם בסירה לאשד  Kaeng Tana.
 

פרה-תאט-פאנום (Phra That Phanom)

המונומנט הדתי החשוב והעתיק ביותר במזרח תאילנד, הנערץ ע"י תאים ולאים כאחד, נבנה ככל הנראה לפני 1,500 שנה, נהרס במקצת אבל שופץ לאחרונה.  גובהו של המקדש 52 מטר וראשו מצופה ב-110 קילוגרם של עלי זהב.  בפסטיבל לכבוד המקדש, הנערך בעת ירח מלא בחודש הירחי השלישי, חוגגים בו אלפי עולי רגל במשך שבוע. המקדש נמצא כ- 50 ק"מ מהעיר Nakhon Phanom מול העיר הלאית  Muang Ta Kaek.
 
לכתבת ההמשך: תאילנד הלא מוכרת - הבירות הקדומות