יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
בין נהר צ'ונג-גי צ'ון להר נאם-סאן, קמה שכונת מסחר, שהפכה לשכונה מובילה, תוססת וממותגת. לא אליטיסטית כמו גאנג-נאם שמעבר לנהר, אך בהחלט יקרה ויוקרתית ונעימה.


החיים הטובים בשוק הלילה במיונג-דונג

מיונג-דונג (Myeong-Dong)

רשמית, השכונה (דונג) שמעבר לנחל, שייכת למחוז עירוני צ'ונג ולא צ'ונג-נו, אך בחרתי לצרפו לפרק זה. מיונג, מילולית "מנהרה בהירה", הייתה שכונת מגורים שאחרי נהירת הפליטים של מלחמת קוריאה, הפכה לשכונת מסחר שהייתה גיאוגרפית, המשך ישיר לשוק העתיק בשער הדרומי הגדול (נאם-דא-מון) הסמוך, ובהדרגה הפכה לרחוב המסחר היוקרתי של קוריאה, כשבשנים האחרונות מדורגת מיונג-דונג כאזור המסחר התשיעי הכי יקר בעולם. שכונה זאת הייתה ממוקדי המחאה החשובים ובמיוחד במחאות 1970 ו-1980 כשהכנסייה תמכה במפגינים נגד השלטון. זהו המקום לראות את האופנה הקוריאנית העכשווית אך גם להסתובב בלילה בין דוכנים וחנויות המציעים הכל ולא רק בתחום הלבוש והמוצרים הנלווים. יש באזור חנויות של כל מעצבי העל ומוצרי הקוסמטיקה, אך בערב יש גם דוכני רחוב של מזון, והרחובות עמוסים במבלים וסתם אנשים, שמוצאים במקום אוירה טובה להסתובבות ובילוי.
 
בשכונה זו נמצאת כנסייה קתולית עתיקה וחשובה, ששמה המלא הוא "הקתדרלה של מרים הבתולה של הריון מרוח הקודש" או בקיצור "כנסיית מיונג-דונג". כמו ששמה אומר, זהו מקום מושבו של הבישוף הקתולי של סיאול החל מחנוכתה ב-1898, כשהמבנה הגותי בן 23 המטרים היה המבנה הגבוה ביותר בעיר. בביקור במיונג-דונג מומלץ לחזות במופע "נאנטה" שמופיע במקומות אחדים בעולם (ואף ביקר בארצנו) וגם בתיאטרון נאנטה שנמצא ברובע זה. מהרובע יוצא הרכבל למרומי הר נאמסאן, וכן גם אוטובוסים לשם, לרוצים לעלות למגדל סיאול המחודש. בסמוך לרובע נמצא שוק נאם-דא-מון.


הקתדרלה העתיקה של מיונג-דונג

נאמסאן-גול האנוק (Namsangol Hanok)

שכונת האנוק קטנה בצ'ונג-גו, בין מיונג-דונג להר נאמסאן. המקום היה אתר נופש בתקופת צ'וסון, שנקרא "ארץ הפיות" . המקום נפתח כאתר תיירות בשנת 1998 והוא נחשב לאחד המקומות היפים בסיאול. לכפר הובאו חמש אחוזות של בתים קוריאניים מסורתיים משוחזרים, ביתן, גן מסורתי, במת אומנויות וכיכר קפסולת זמן, וכן נחל קטן, מה שהופך אותו מקום מושלם עבור בקרב המקומיים ותיירים לצאת לטיול פנאי.

כשנכנסים מהשער הקדמי, המבקרים יכולים לקבל טעימה של החיים המסורתיים תוך בריחה מחיי העיר ההומה של העידן מודרני. הגן המסורתי עם הביתן שבו והבתים המסורתיים, יוצרים אווירה שלווה אל מול הר נאמסאן המיוער. קפסולת הזמן שנעשתה לרגל חגיגות ה-600 להקמת סיאול, נקברה בשנת 1994 בנקודה הגבוהה ביותר של הכפר, והיא צפויה להיפתח מחדש בחגיגות האלף לייסוד העיר, בשנת 2394.

בכפר ישנם חמישה בתי האנוק מסורתיים שהועברו לכאן מרחבי העיר, ומייצגים טווח מעמדות חברתיות שונות בתקופת שושלת צ'וסון, מבתי מעמד הביניים לבתי אריסטוקרטים ופקידי ממשל. הריהוט בבתים מסודר כדי לסייע לאורחים להבין את חיי היומיום של העבר, והפריטים העתיקים שבהם מספקים אפשרויות צילום נהדרות. כדי להגן על המורשת השברירית, רק בית האנוק אחד פתוח לציבור. הבית של הורי המלכה יון, הפך לבית-תה מסורתי (Yoon's Tearoom) בו האורחים יכולים ליהנות מתה וכיבוד מסורתי. בשכונה מבוצעים גם משחקים מסורתיים רבים והופעות. תוכלו לנסות neolttwigi (קפיצות נדנדה), tuhonori (יידוי חץ) yutnori (משחק לוח מסורתי). טקס נישואין מסורתי מתקיים במהלך סופי השבוע במעונו של Bak Yeong Hyo. טקס זה הוא אירוע מעניין עבור קוריאנים וזרים רבים מתאספים לצפות.


מבה האנוק בפריחת הדובדבן

הופעת "נאנטה" (NANATA)

המופע הוותיק ביותר והמוצלח ביותר בקוריאה הוא מופע נאנטה, שהוא בידור נטו במופע קאמרי, שמשלב גם את המסורת הקוריאנית. זהו סיפור מוסיקלי פשוט על שלושה טבחים המנסים להכין סעודת חתונה במגבלת זמן קפדנית, תוך כדי שהמנהל מכניס את אחיינו הלא-מוכשר לצוות המטבח. המופע כולל חמישה שחקנים העושים אקרובטיקה, קסמים, קומדיה, פנטומימה, סליפ-סטיק ותיפוף בסגנון מיומנה ומשתפים את הקהל. האלמנט המסורתי המאחד של המופע הוא השימוש המדומה ב-"סמוי-נורי" (Samui Nuri) - תזמורת של ארבעה כלי הקשה קוריאניים מסורתיים, אשר במופע זה מתבצעת עם מכשירים מאולתרים, כגון לוחות חיתוך, כלי מים וסכיני מטבח. הביצועים כמעט לחלוטין לא-מילוליים. מעט מאוד מילים שנאמרות הן בעיקר באנגלית. המופע כל כך מצליח, שהוא לא יורד מהבמה מאז 1997 ועוד מופעים נפתחים בקוריאה וברחבי העולם.

היום המופע מוצג באולמות קטנים (330-500 איש) בשלושה מקומות בסיאול וכן באי צֶ'ג'וּ ובבנגקוק. המופע הופיע בברודווי 2004-2005 ובעוד 17 מדינות בעולם. המחיר נע בין 40-70 אלף וון בתלות במקום באולם, כשאתר נאנטה באינטרנט מאפשר להזמין מקום ולקבל הנחות. יש כל יום 2-3 הצגות (14:00, 17:00, 20:00). במיונג-דונג האולם נמצא בקומה שלישית של בניין אונסק"ו וניתן להגיע אליו בקו תחתית מס' 4 לתחנת Myeong Dong יציאה 6 או בקו 2, תחנת Euljiro 1-ga, יציאה 5 או 6. כתובת:Unesco Building 3F, 50-14, Myeong Dong אתר המופע 


הופעת נאנטה - בידור במטבח (צילום רשמי)

מופע פולקלור "מיסו" (MISO: Baebijang-jeon)

חלק מהמבקרים קצת נרתעים ללכת "למופע פולקלור" אך "מיסו" זה משהו אחר. המופע הינו אופרטה המשלבת סיפור אהבה השזור בריקודים שירה ונגינה. כל השחקנים לבושים בתלבושות צבעוניות מרהיבות. מיסו באביג'אנג-ג'ון נעשה על פי רומן סטירי קלאסי מתקופת שׁוֹשֶׁלֶת צ'וסון המדגים את הצביעות של המעמד השליט. הרומן מוצג כאופרטה קוריאנית מוזיקלית מסורתית. המופע משתמש בקצב, הרמוניה, מלודיה, תיאטרליות וריקוד כדי להציג את הדרמטיות של המופע. המפגש הגורלי של המזכיר בא, פקיד שלא ניתן שלא לאהוב, והיפהפיה אה-ראנג, שהיא גאה וחכמה, בא גול דוק סווא, שתמיד מנסה לשמור על כבוד האצולה, מונה למשרה ממשלתית של המזכיר האחראי על התרבות והאומנות. הוא נוסע לתפקידו החדש באי צ'ג'ו עם שופט המחוז החדש של האי. בהגיעם לאי, המזכיר בא אינו מתערב עם האנשים במסיבת קבלת הפנים של השופט החדש. במקום זאת הוא הולך ונוזף במזכירות ומתריע בהן לא להתרועע עם זונות. השופט רוצה לבדוק את המזכיר בא שנדר לא להתפתות לדבר, אז השופט קורא לאנשים שהוא ייתגמל ביד נדיבה את כל מי שיצליח לפתות את המזכיר בא. אה-ראנג, אחת מהנשים היפות באי צ'ג'ו מציעה לפתות אותו. משרת העובד אצל המזכיר בא, מסכים לעזור לה. המזכיר בא, שדיבר רבות בכבודה של האצולה, רואה את אה-ראנג רוחצת במפל, ומייד מתאהב בה. בעזרתו של העבד שלו, המזכיר בא מגיע לביתה של אה-ראנג. הופעות ג'-א', 16:00 ו- 20:00. www.jeongdong.or.kr/eng/index.do.
 

"סיפורה של סים צ'ונג" בבית קוריאה (Simchaongga, Korea House)

זהו מופע מוזיקלי הערוך על פי סיפור קונפוציאני קלאסי עתיק, אודות סים צ'ונג, הבת הנאמנה לאביה העיוור. האגדה מספרת שאמו של צ'ונג מתה בלידתה ואביה העיוור נשאר עם בתו, לה הוא דואג במסירות. יום אחד, סים-בונגסה האב, נופל לתעלה אבל הוא ניצל על ידי נזיר בודהיסטי שאומר לו כי בודהה ישיב לו את ראייתו אם הוא יתרום שלוש מאות שקי אורז למקדש. ממון רב כזה אין למשפחה הענייה. כאשר צ'ונג שומעת שמלחים מציעים כל מחיר עבור בתולה להקריב ל-יונגוואנג (מלך הדרקון של הים), היא מציעה את עצמה עבור שלוש מאות שקי אורז. המלחים רצו להקריב בתולה כדי לרצות את יונג-וואנג כדי להבטיח את שלומן של הספינות שלהם בהפלגתם. בשעת סערה עזה מושלכת צ'ונג לים, אך אינה טובעת, והיא מוצאת את עצמה בארמון מלך הדרקון של הים, אשר נרגש עמוקות מנאמנותה לאביה ושולח אותה מהמצולות עטופה בפרח לוטוס, אשר נישא לארמון הקיסר. הקיסר מתאהב בצ'ונג ונושא אותה לאשה. בשמעו את סיפורה הוא נרגש ומחפש את האב, ולשם כך מזמין את כל עיוורי הממלכה למשתה בתקווה שהיא תוכל למצוא שוב את אביה. כאשר סים-בונגסה מופיע סוף סוף במשתה, הוא נסער כל כך כששמע את קול בתו שוב, שראייתו שבה אליו.

המופע כולל קטעי מוזיקה קלאסית בכלים מקוריים קוריאניים עם תזמורת גדולה, וכן מבוצעים ריקודים והשורות הראשונות של הקהל מוזמנות בתקיפות לעלות ולהשתתף. לסיפור המקורי הוסיף הבמאי עוד אחות מכוערת שנשארה עם אביה אך מחפשת חיים טובים יותר כשהיא מוליכה את אביה ברחבי הממלכה. www.veltra.com/en/asia/korea/seoul/a/100465


מופע ריקוד בבית קוריאהכתבות נוספות אודות סיאול וסביבתה:

סיאול הצפונית - ארמונות ומקדשים
סיאול הצפונית - השכונות שבמרכז העיר
סיאול הצפונית - בין ההר לנהר
סיאול הדרומית - גאנגנאם סטייל
השטח המפורז בקו הרוחב 38° צפון
 

כתבות נוספות אודות אתרי קוריאה האחרים:

הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ
קְיוֹנְגְג'וּ - מוזיאון ללא קירות
פּוּסָאן - ריו ד'זניירו של קוריאה
פּוּסָאן - חופים מקדשים ומבנים יפים
צֶ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות
צֶ'ג'וּ - אי של פלאי טבע געשיים
שמורת הר סוראק
שדרות ופריחת האביב בקוריאה