יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
מאז צאת הלהיט הויראלי "גאנגנאם סטייל" של הזמר סאי (PSY), חדר לעולם כולו שם הרובע הטרנדי העשיר להכרת העולם. זהו הבברלי-הילס של קוריאה, ברמת החיים הגבוהה וביוקר המחייה. ערך הקרקע של אזור גאנגנאם רבתי שווה לכעשירית ערך הקרקע המבונה של המדינה כולה. מילולית, השם "גאנגנאם" משמעו "הגדה הדרומית" (של נהר האן החוצה את סיאול).


סאי בהופעת "גאנגנאם סטייל" (צילום Firdaus Latif)

 
אזור גאנגנאם (Gangnam), הכולל את מחוז גאנגנאם ושני המחוזות הצמודים אליו - סוצ'ו ו-סונגפה (Seocho / Songpa), משתרעים על חמישית משטח העיר וחיים בהם כ-1.5 מיליון איש. במדינה קונפוציאנית בה החינוך הוא הדבר החשוב ביותר, אזור זה הוא בעל החינוך הטוב ביותר, ומקנה סיכויים טובים ביותר לקבלה לאוניברסיטאות יוקרתיות ושולח יותר מכל מקום אחר בקוריאה את בוגריו לאוניברסיטאות בחו"ל. השיר גאנגנאם סטייל על פי יוצרו מדמה את רובע גאנגנאם לבחורה מכובדת ביום ופרועה בלילה, ולמעשה עוסק בשאפתנות ודרך החיים הראוותנית של אנשי האזור, שבמקרים רבים מתלבשים ומתנהגים באופן מוחצן כדי להפגין מעמד, ומשקיעים רבות כדי להיראות באופן שאינו מה שהם. זהו לעג לצביעות ולהתחסדות והעמדת הפנים הראוותנית של אנשי האזור. אל הרובע מגיעים תיירים בעיקר כדי לצאת מטרמינל האוטובוסים הדרומי. עיקר העניין ברובע הם מרכזי העסקים והקניות, ובכל זאת יש גם עניין תיירותי באזור זה.


גשר באנפו על נהר האן

גשר באנפו ומזרקת קשת אור הירח

את נהר האן חוצים גשרים רבים. מהגשרים הייחודיים הוא גשר באנפו, שהוא גשר דו מפלסי - הראשון מסוגו שנבנה בקוריאה. הוא חוצה את הנהר בין רובע יונגסאן לאזור גאנגנאם (לרובע סוצ'ו). חלקו התחתון הבנוי בגובה נמוך מעל פני הנהר, מוצף בתקופת הגשמים, כאשר הנהר עולה. העיניין העיקרי בגשר זה מכל גשרי נהר האן הוא המזרקה המוזיקלית שהותקנה בשני צידי המפלס העליון שלו. מזרקה זו, הנקראת "מזרקת קשת אור הירח", היא מזרקת הגשר הגדולה בעולם. המזרקה אורכה 1,140 מטר מצדי הגשר, עם 380 נחירים הפולטים בעזרת 38 משאבות כ-190 קוב מים בדקה, הנורים למרחק אופקי של עד 43 מטר. המים נשאבים מהנהר וחוזרים אליו, כשהם עולים ויורדים ומוארים ב-10,000 מנורות לד צבעוניות. המזרקה נפתחה בשנת 2009, מחזה זה של קשת צבעונים ארוכה הרוקדת מעל הנהר, ונשקפת במימיו, הוא השקעה של ראש העיר כדי ליפות אותה ולהציגה כידידותית לסביבה.
 
הופעת המזרקה אורכה כעשרים דקות והיא פועלת מספר פעמים ביום בחדשי הקיץ בלבד, בתלות במזג האויר. שעות פעילות הן: אפריל-יוני, ספטמבר-אוקטובר ימי חול: 12:00, 20:00, 20:30, 21:00 סופי שבוע: 12:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 יולי-אוגוסט ימי חול: 12:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 סופי שבוע: 12:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 21:30. הגעה ברגל (800 מטר) מתחנת האוטובוס או הרכבת התחתית "אקספרס בס טרמינל" או ברכבת התחתית בקו התכלת (מס' 4) לתחנת Dongjak, יציאות 1 או 2.


מזרקת קשת אור הירח

האיים הצפים (Some Sevit)

בדרומו של גשר פאנפו (מזרקת קשת אור הירח), מתוך נהר ההאן, נמצאים שלושה איים מלאכותיים ועליהם מבנים המוארים בצבעים מתחלפים. האיים נבנו תחת הנושא "פרחים של נהר האן", ומייצגים את הנוף, החיים והארץ, כמו גם שלושה שלבים בחיי הפרח. האי הגדול, "Some Gavit", מסמל את הנוף בצורת פרח במלוא פריחתו. זהו מבנה תרבותי רב-תכליתי, שנועד להיות חלל למופעים, כנסים, תערוכות ועוד. האי השני, "Some Chavit", נבנה בצורת ניצן, שהוא דימוי לחיים. הוא מכיל מגוון של חוויות תרבותיות ואזורי אירוע הכוללים את "יער הנעורים", "כיכר הקצב", ומסעדות המביאים כולם את נושאי החיים. האי השלישי והקטן ביותר, "Some Solvit", הוא בעל צורת זרע הנטוע באדמה. באי זה ישנם מתקני ספורט מים וגינה חיצונית, ממנה ניתן ליהנות מהנוף הציורי של נהר האן. סביב האיים מותקנות נורות לד צבעוניות היוצרות נוף לילה פנטסטי, לו קוראים המתכננים "אור בוהק בערפל". ההגעה עדיף שתעשה בשעות החשכה אז המקום מקבל צבעים מדהימים. תחנות התחתית הקרובות ביותר נמצאות כ-700 מטר מהמקום.


האיים הצפים

סמסונג ד'לייט (Samsung d’light)

כדי להפגין את חדשנות חברת סמסונג אלקטרוניקה, הקימה החברה את מבנה זה, ונתנה לו את השם ד'לייט, שנשמע באנגלית כמו "הנאה", אך הוא חיבור של "ד" ל"דיגיטל" (וגם "חלום", "גיוון" ו"דינמיות"), ו"לייט" שהוא האור המנחה לעולם הדיגיטלי ומוביל צרכנים לאורח חיים חדש באמצעות טכנולוגיה דיגיטלית. זו אינה רק תצוגה של מוצרים אלקטרוניים, אלא מרחב של אינטראקציה, המאפשרת למבקרים לחוות דפוסי חיים חדשים באמצעות טכנולוגיה דיגיטלית מתקדמת, המסווגת לפי נושא. בבניין ישנן שלוש קומות, כשקומה ראשונה (1F) היא חלל התצוגה של הטכנולוגיה של סמסונג וההתקנים. קומה שנייה (2F) היא מסע אל העתיד עם פתרונות סמסונג. והקומה התחתונה (B1F) היא חנות הדגל, שבה מוצרי סמסונג זמינים לרכישה. פתוח חינם כל יום פרט ליום א', בין 10:00-19:00. הבניין נמצא על קו תחתית מספר 2 (הירוק), ביציאה מס' 8 של תחנת גאנגנם.


אנשי הסלולרי

"יסורי ורתר הצעיר" וענקית המזון הקוריאנית

כאשר שב Shin Kyuk-ho הקוריאני מיפן, אחרי שעשה כסף ממכירת מסטיקים שם, החליט להשקיע את הונו בקונדיטוריה שהפכה למפעל מזון ובהמשך לרשת. איש לא ידע שעסקי המזון שלו יהפכו אותו לאחד מעשירי תבל ולענק כלכלי שעסקיו מגיעים ממזון, בידור ואלקטרוניקה ועד לבנייה, מפעלים פטרוכימיים והוצאה לאור. לרשת שלו בחר הקוריאני שצמח ביפן, דווקא בשם גרמני. הוא לקח את כינויה של "שרלוטה", גיבורת הספר "יסורי ורתר הצעיר" של גטה, שנכתב ב-1774, ובחר בו כשמה של הרשת שלו. הכינוי "לוטה" (Lotte) מתנוסס היום על גדולי המבנים בקוריאה - מהמול העצום בפוסאן, שהיה אמור להיות מגדל של חצי קילומטר, ועד למגדל שהחברה בונה בלב אזור גאנגנאם, ופארק השעשועים הענק שלצידו. אין עיר בקוריאה הדרומית שאין בה ייצוג מכובד לקניונים הענקיים של לוטה. זרועות התמנון של לוטה פרוסות גם בעסקים ביפן, סין, תאילנד, מלזיה, אינדונזיה, וייטנאם, הודו, ארה"ב, בריטניה, רוסיה, פיליפינים, פקיסטן ופולין. הוא ייצרן הממתקים הגדול בקוריאה והקונגלומרט (צ'הבול) השמיני בגדלו בקוריאה.


פארק השעשועים עולם לוטה

פארק השעשועים עולם לוטה (Lotte World)

זהו פארק שעשועים שחציו בחוץ וחציו בתוך מבנה פארק הנושא הגדול בעולם. הוא פתוח כל השנה כשהוא מואר בתאורה טבעית. במבנה יש מוזיאונים, מסעדות, מתקני שעשועים ופעיליות שונות. הוא כולל מחוץ למבנה פארק שעשועים "האי הקסום" בו יש מתקנים מפחידים ורכבת הרים החוצה טירת אגדות ופארק הרפתקאות מקורה, רב מפלסי, בו יש מתקנים רבים, שונים ומשונים, וכן מסעדות ודוכני מזון. נערכות בו הופעות ופסטיבלים ויש בו את מגרש ההחלקה על הקרח הגדול בקוריאה. הפארק נפתח ב-1989 ומבקרים בו 7.6 מיליון מבקרים בשנה. הפארק פתוח כל יום בין 09:30-22:00. כרטיס יומי עולה 48,000 וון אולם כרטיס כניסה בלבד עולה 33,000 וון וכרטיסים מוזלים יש לכניסה אחרי שעה 16:00 וזול יותר אחרי 19:00. הגעה בקוי תחתית הירוק והאדום (מס' 2 ו-8), תחנת Jamsil יציאות 3 ו-4.


האולם המקורה הענק של עולם לוטה

מגדל עולם לוטה (Lotte World Tower)

בסמוך לפארק נחנך "מגדל עולם לוטה" שבחנוכתו באפריל 2017 היה השישי בגבהו בעולם, עם 123 קומות ו-555 מטר גובה. המצפה שבראשו, בגובה 498 מטר, גבוה יותר ממגדל סיאול הניצב על הר נאמסאן. בעשור הקרוב אושרו לבניה בסיאול עוד שלושה מגדלים בגובה דומה ואף גבוה יותר. הגעה כמו לפארק עולם לוטה, יציאות 1 ו-2.


מגדל עולם לוטה ורכבת ההרים של פארק עולם לוטה

מקדש פּוֹנגְיוּן (Bongeun-Sa)

בלב הרובע המודרני הסואן והחדשני, בין קניונים של מותגים בינלאומיים ובנייני ענק מנוכרים של זכוכית ואלומיניום, נחבאת לה פנינה יפהפיה, שקטה ורגועה, שנראת כאילו לקוחה מפסגת ההרים המיוערים. זהו מקדש פּוֹגְיוּנְ-סָה המקנה רוגע ושלווה, ובו נזירים מאירי פנים המאפשרים "טמפל-סטיי" עם אימון בחיי המאמין הבודהיסטי. המקדש נבנה בתקופת שׁילָה הבודהיסטית בשנת 794. בתקופת צ'וסון הקונפוציאנית, הייתה למקדש תקופה קצרה של עדנה. הוא שוחזר ב-1498 ובין 1552-1564, בהשפעת מלכה בודהיסטית, הייתה תחייה לדת זו לתקופה קצרה, והמקדש היה החשוב ביותר בקוריאה בזמן ההוא.

הוא הפך חשוב בשנית בהגעת היפנים לסיאול, בהשפעתם הפך למקדש מרכזי של הבודהיזם. בשרפה ב-1939 ולאחר מכן במהלך מלחמת קוריאה, נהרס רוב המקדש, אולם יצירת אומנות של חריטת יד של סוטרת פרח הגרלנד מהמאה ה-19 נשארה במקום. על מבני המקדש שומר פסל בודהא קוריאני אופייני גדול העומד ובולט אל מול הבניינים רבי הקומות של האזור. אולמות התפילה מעוטרים מבחוץ בשלל ציורים המספרים סיפורים בודהיסטיים. גגות המבנים בארכיטקטורה מסורתית מקנים למתחם יופי כפי שיש במקדשים מועטים בקוריאה. גולת הכותרת היא פסלו של הבודהא העומד מעל פרח לוטוס ובוהק בלבן צחור, כשלמרגלותיו משטח שיש חלק, לתפילת המאמינים המזדמנים למקום. נזירי המקדש עוסקים גם בפעילות חינוכית ועזרה לנזקקים, אבל מעל הכל זה עיניין של אוירה רגועה של התנתקות רגעית מהבלי העולם ומעבר לרוגע של התייחדות של האדם עם עצמו. המתחם נמצא ברובע גאנגנאם. הגעה בקו החום (מס' 2) תחנה Samseong יציאה 4. משם המשך 600 מטר, פנה שמאלה 150 מטר. הכניסה חינם.


צלם הבודהא הגדול של פונגיונסה


כתבות נוספות אודות סיאול וסביבתה:

סיאול הצפונית - ארמונות ומקדשים
סיאול הצפונית - השכונות שבמרכז העיר
סיאול הצפונית - בין ההר לנהר
סיאול המרכזית - החיים היפים
השטח המפורז בקו הרוחב 38° צפון
 

כתבות נוספות אודות אתרי קוריאה האחרים:

הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ
קְיוֹנְגְג'וּ - מוזיאון ללא קירות
פּוּסָאן - ריו ד'זניירו של קוריאה
פּוּסָאן - חופים מקדשים ומבנים יפים
צֶ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות
צֶ'ג'וּ - אי של פלאי טבע געשיים
שמורת הר סוראק - כתבה מצולמת
שדרות ופריחת האביב בקוריאה