יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
מחוז עירוני צ'ונג (Jong-Gu), כשמשמעות שמו, הוא "מרכז". זהו האזור שבין נחל צ'ונג-גי, עד הר נאמ-סאן. במחוז זה עוברת חומת העיר שרק שני שערים וקטעים קצרים נותרו ממנה, שווקים שצמחו לצד שערי העיר, וריאה ירוקה בהר עצמו. בצידו השני של ההר נמצא מחוז עירוני יונג-סאן (YongSan-Gu) "הר הדרקון" ושכונות שדבקו למרכז, בין ההר לנהר האן.


מגדל סיאול על הר נאמ-סאן ומנעולי האוהבים

שוק "השער הדרומי הגדול" נאם דא-מון (Namdaemun)

נאמ-דא-מון או סונג-ני-מון (Sungnyemun "שער הטקסים הנעלים") הוא אחד משמונת השערים שהיו בחומת העיר שהקיפה את סיאול בתקופת צ'וסון, ואחד משלושת השערים הגדולים, ביחד עם השער המזרחי הגדול, והשערים צפוני ומערבי שאינם קיימים יותר. שמו של השער שונה בתקופה הקולוניאלית היפנית ל"שער הדרומי" אך יותר ויותר שבים לשמו הקדום. השער, בצורת פגודה, הפך לסמל בעיר. הוא הוצת בשנת 2008, אך חודש ונחנך ב-2013 בשנית. לצידו התפתח מאז הקמתו אחד השווקים הגדולים בסיאול, שנקרא על שמו. השער מוגדר כאוצר לאומי של קוריאה הדרומית. השוק היה הראשון מסוגו בקוריאה ובסיאול בפרט. השוק נמצא שם כבר 500 שנה מאז פלישות הידיושי וההרס שזרע בעיר. ב-1922 עבר למקומו הנוכחי.
 
אפשר למצוא בשוק את כל מה שאופיני לקוריאה - מתרופות מסורתיות, כלי בית ומטבח, מכשירי חשמל ועד מסעדות מסורתיות. ערב רב של צבעים אנשים והמולה. השוק פתוח לאורך השנה למעט ימי ראשון. בשטח השוק מסתובבים מתנדבים העוזרים לתיירים ובתמורה מתרגלים את האנגלית, יפנית או סינית שלהם. קל לזהות אותם בשל המעיל האדום שלהם עם לוגו של עיגול ובתוכו האות i. אל השער ניתן להגיע בקווי התחתית 1 או 4 לתחנת Seoul Station יציאה 4, או בקו 2 לתחנת City Hall יציאה 8. אל השוק ניתן להגיע בקו 4, תחנת Hoehyeon יציאה 5.


שער סונג ני מון (נאמדאמון)

שוק "השער המזרחי הגדול" דונג דא-מון (Dongdaemun/Heunginjimun)

השער בחומת העיר נבנה ב-1397, אך המבנה הדו-קומתי שעליו נבנה ב-1868. מאז פתיחת השוק הסמוך לשער, בשנת 1905, דונג-דא-מון הפך לשוק הגדול ביותר בקוריאה. השוק מתמחה במכירה סיטונאית של בגדים לצד שלל דברים אחרים. זהו שוק שייחודו הוא בגודלו ובכך שהוא פתוח 24 שעות ביממה, כששיא הפעילות בלילה ובשעות השחר, כשהסיטונאים מוכרים לקימונאים. יש בתחום השוק 26 קניונים, 30,000 חנויות מיוחדות, ו-50,000 רוכלים. ניתן למצוא בשוק את כל סוגי הסחורות כולל משי ובד, בגדים, נעליים ואבזרים, אלקטרוניקה, מוצרי עור, מוצרי ספורט, ציוד משרדי, מוצרים לחיות מחמד וצעצועים. בתחום השוק יש סמטת מזון Mukja Golmok ורחוב של ספרי יד שנייה. כ-80% ממוצרי הבד של קוריאה עוברים בשוק, כך שזהו מקום תחרותי לקנות מוצרי בד. יש הרבה מוצרי ספורט לצד האיצטדיון שבאזור. בקניון דוטה (Doota) יש מערכת החזר מס המאפשרת לתיירים זרים לתבוע החזר 10% על מוצרים שנרכשים שם. מרבית החנויות כבר מציעות דבר זה (מסומנות בסימון "קניות פטורות ממס"), וזה מצריך לדרוש החזר מס בשדה התעופה אינצ'ון בקומה השלישית. השוק סגור בימי שני וחגים. מגיעים לשוק בקוים 1 ו-4 לתחנת Dongdaemun יציאה 6.


שער דונג דא-מון

מרכז העיצוב DDP

באזור השער המזרחי הגדול, נפתח במרץ 2014 מרכז (Dongdaemun Design Plaza) DDP לאדריכלות ופיתוח חדשנות, יצירתיות וכישרון. המבנה, שתוכנן על ידי האדריכל העיראקי-בריטי הנודע זאהה חדיד, כל כולו מעוגל כאילו אין התחלה או סוף. הוא פרוס על שטח נרחב של 63 דונם הכולאים חללים מרובים וחצרות פנימיים בהם יש תערוכות ומייצגים. במקום זה ישנן פעיליות חינוך והצגה של אופנה, עיצוב פנים, אומנות חזותית, לייף-סטייל, ואף מוזיקה, גלריות ומיצגים חיצוניים. במקום נערכים סיורים מודרכים בני שעה בשפות שונות אליהם ניתן להצטרף בתיאום של שבועיים מראש (שלושה סיורים יומיים באנגלית בימי השבוע פרט ליום ב' ואחד בימי סוף השבוע) הזמנה לסיור: +81-2-2153-0114 או בדוא"ל. הסיור חינם, אך יש תערוכות שיידרשו דמי כניסה. ניתן גם לערוך סיור עצמאי עם מדריכי שמע באנגלית. המתחם נמצא בסמוך לדונגדאמון. אתר:  (קוריאני). מודיעין (10:00-21:00): +82-2-2153-0408


מרכז העיצוב DDP

מגדל סיאול המחודש וגן נאמ-סאן ("ההר הדרומי" / Namsan (N Seoul Tower

אם יש סמל לסיאול העכשווית, המופיע על כל ברושור, זהו מגדל סיאול על גבעה רמה בלב העיר. אמנם לא רחוק היום שיעבד את מעמדו כמקום הגבוה ביותר בעיר, עם השלמת בנייתו של "מגדל לוטה", אבל עדיין, הגבעה שבלב העיר הישנה, לפסגתה עולה חומת העיר, והמגדל שבראשה, יישארו המקום היפה ביותר להשקיף על הכרך הגדול ובמיוחד לקראת שקיעה ואחריה, כשפרוס לרגלי הגבעה אוקיינוס של אורות. הגבעה, שנקראת "ההר הדרומי" (נאמ-סאן), היא ריאה ירוקה ומקום חביב לטראק במעלה הגבעה הירוקה. פסגת הגבעה שגבהה 243 מטר מעל פני הים ומעט פחות מעל פני השטח, ניתנת להגעה באוטובוס, ברכבל וכמובן ברגל. בראש הגבעה ישנו מתחם קניות קטן, ומגדל סיאול המחודש, שהוא מגדל תקשורת (רדיו, טלפוניה וטלביזיה) ולא פחות מזה, אתר צפייה בעיר ומסעדות יוקרה בשמיים. המגדל שהושלם ב-1971 ונפתח לציבור ב-1980, גבהו 236 מטר - גובה שהיה גבוה מאד בעת בנייתו ובמיוחד בקוריאה של אותם שנים שהייתה מהמדינות העניות בעולם. המגדל, שבנייתו עלתה 2.5 מיליון דולר של אותה תקופה, שופץ ב-2011 בעלות כ-13 מיליון דולר כדי להתאימו למאה ה-21, ולשם המגדל נוסף "N" בשביל "נאמסאן", "נטורל" או "ניו" - אין תשובה חד-משמעית לכך.
 
בקומות העליונות נפתחו מסעדות יוקרה - בקומה עליונה מסעדת גריל צרפתית מסתובבת (סיבוב כל 48 דקות), מצפה בקומה מתחתיה, בריכת משאלות בקומה מתחת למצפה וקומה נמוכה יותר עם מסעדה קוריאנית. בקומת הקרקע ישנה מסעדה איטלקית. השם "מסעדות יוקרה" מתייחס בעיקר למחירים ופחות לאיכות. למרגלות המגדל עמוסות הגדרות במנעולי אוהבים צבעוניים, התלויים גם על אבנים, ספסלים ועצים מלאכותיים, ובכל מקום אליו ניתן להצמיד מנעול.
 
שימו לב לדברים הבאים: אל רחבת המגדל לא מגיע רכב פרטי, מונית או אוטובוס. רק אוטובוסים פומביים או פרטיים מורשים לעלות למרומי הפארק, וגם הם עוצרים ברחבה ממנה יש לעלות ברגל כ-300 מטר בעליה בשיפוע גבוה. מי שיעדיף לעלות ברכבל ממיונג-דונג, צריך לקחת בחשבון שזהו אתר פופולארי, והתור לרכבל עשוי להיות ארוך במיוחד בסופי שבוע. העליה הרגלית לגבעה יש בה נקודות נוף יפות אך היא די תלולה ודורשת כושר גופני מתאים. שעות הפתיחה הן בין 10:00-23:00 ובשבת עד 24:00 (כניסה אחרונה 30 דקות קודם לכן). הכניסה לפארק היא בחינם אך הרכבל עולה 7,500 וון ועליה לתצפית עולה 9,000 וון. פרטים נוספים:


מגדל סיאול המחודש בשעת שקיעה

נאמסאן-גול האנוק (Namsangol Hanok)

שכונת האנוק קטנה בצ'ונג-גו, בין מיונג-דונג להר נאמסאן. המקום היה אתר נופש בתקופת צ'וסון, שנקרא "ארץ הפיות". המקום נפתח כאתר תיירות בשנת 1998 והוא נחשב לאחד המקומות היפים בסיאול. לכפר הובאו חמש אחוזות של בתים קוריאניים מסורתיים משוחזרים, ביתן, גן מסורתי, במת אומנויות וכיכר קפסולת זמן, וכן נחל קטן, מה שהופך אותו מקום מושלם עבור בקרב המקומיים ותיירים לצאת לטיול פנאי.

כשנכנסים מהשער הקדמי, המבקרים יכולים לקבל טעימה של החיים המסורתיים תוך בריחה מחיי העיר ההומה של העידן מודרני. הגן המסורתי עם הביתן שבו והבתים המסורתיים, יוצרים אווירה שלווה אל מול הר נאמסאן המיוער. קפסולת הזמן שנעשתה לרגל חגיגות ה-600 להקמת סיאול, נקברה בשנת 1994 בנקודה הגבוהה ביותר של הכפר, והיא צפויה להיפתח מחדש בחגיגות האלף לייסוד העיר, בשנת 2394. בכפר ישנם חמישה בתי האנוק מסורתיים שהועברו לכאן מרחבי העיר, ומייצגים טווח מעמדות חברתיות שונות בתקופת שושלת צ'וסון, מבתי מעמד הביניים לבתי אריסטוקרטים ופקידי ממשל. הריהוט בבתים מסודר כדי לסייע לאורחים להבין את חיי היומיום של העבר, והפריטים העתיקים שבהם מספקים אפשרויות צילום נהדרות. כדי להגן על המורשת השברירית, רק בית האנוק אחד פתוח לציבור. הבית של הורי המלכה יון, הפך לבית-תה מסורתי (Yoon's Tearoom) בו האורחים יכולים ליהנות מתה וכיבוד מסורתי.

בשכונה מבוצעים גם משחקים מסורתיים רבים והופעות. תוכלו לנסות קפיצות נדנדה (neolttwigi), יידוי חץ (tuhonori) או משחק לוח מסורתי (yutnori). טקס נישואין מסורתי מתקיים במהלך סופי השבוע במעונו של Bak Yeong Hyo. טקס זה הוא אירוע מעניין עבור קוריאנים וזרים רבים מתאספים לצפות.


בין בתי ההאנוק של נאמסאן-גול האנוק

מוזאון המלחמה הקוריאני (War Memorial of Korea)

מוזיאון המלחמה הוא הגדול מסוגו בעולם. הוא נועד לשמר את זכר המלחמה הקוריאנית 1950-53, את פירודה של קוריאה, את המלחמות והמאבקים שהיו לקוריאה מהכיבושים המונגוליים ופלישת הידיושי, דרך ההתנגדות הפעילה לכיבוש היפני במאה העשרים, מלחמת קוריאה ועד למאבקים עם צפון קוריאה בהווה. המוזיאון ממוקם באתר בו שכן מטה הכוח הרגלי, לרגליו הדרום מערביים של הר נאמסאן, וכולל כ-13 אלף מוצגים. הבנייה של אנדרטת המלחמה של קוריאה הושלמה בדצמבר 1993. הפרויקט בוצע בהתייעצות עם מומחים צבאיים תוך איסוף מגוון רחב של פריטי תערוכה בבית ומחו"ל. האתר נפתח באופן רשמי ביוני 1994, והפך לציון הדרך הגדול מסוגו בעולם. המוזאון פרוס על כעשרים דונם בארבע קומות עיליות ושתיים תת-קרקעיות.


אוניית הצב של אדמירל אי סונשין

בקומה התחתונה איזכורים למלחמות עבר נגד המונגולים, היפנים והסינים כולל העתק מוקטן של "ספינת הצב" של אדמירל אי סונשין שטיבע את הצי של הידיושי בסוף המאה ה-16. בקומה השלישית יש חדר התנסות במלחמה שנערכת כל חצי שעה למשך כחמש דקות. יש גם שלל סרטים ממלחמת קוריאה. כל יום שישי בקיץ יש הופעת תזמורת צבאית עם תרגילי סדר מופתיים.
 
ברחבה יש מפל מלאכותי ונוף מטופח לפיקניק, וכן פסל האח הגדול מדרום קוריאה והאח הצעיר מצפונה, מתחבקים בשדה הקרב, וניצבים על כיפה סדוקה בה החריץ מסמל את הקרע במדינה. מתחת לכיפה פסיפס המתאר את הקרע במדינה ומפת 16 המדינות שהשתתפו במלחמת קוריאה. עוד ברחבה ישנה אנדרטה מרשימה בה יש שעון שנתקע על תאריך תחילת מלחמת קוריאה ושעון שסופר את הזמן מאז הקרע ביוני 1950 השעונים משובצים באנדרטה המסמלת את מחיר המלחמה. בחזית המוזאון ישנו נר המסמל את הקרע בין המדינות, ובהיקפו פסלים ריאל-סוציאליים (כמעט קומוניסטים!) של המאבק בין הצפון לדרום קוריאה. מחוץ לאולם הראשי, במסדרון, יש מצבות שיש שחורות לזכר חיילי דרום קוריאה וכוחות המדינות השונות במלחמת קוריאה, במלחמת וייטנאם ובתקריות גבול שונות.
 
ברחבה ייעודית ניצבים בערבוביה שלל מטוסים, תותחים, טנקים, כלי שינוע כוחות וצוללת, ואף דגם מלא של ספינה שטובעה, המצטרפים לשלל כלי מלחמה מאז התקופה הפרה-היסטורית. נדרשים לביקור במוזיאון לפחות שלוש שעות. ניתן לשכור מכשירי קול בשפות שונות כולל אנגלית. שעות פעילות 9:00-18:00 כשהכניסה האחרונה שעה לפני הסגירה. המוזיאון סגור בכל יום ב'. אם יום ב' הוא יום חג, המוזיאון יהיה סגור ביום הבא. המוזאון נמצא בכתובת 29 Itaewon-ro, Yongsan-gu, ליד רובע איטאיוון, בקו 4, תחנת התחתית Samgakji יציאה 11/12.


אנדרטת האחים המחובקים בחצר מוזיאון המלחמה

המוזיאון הלאומי של סיאול

כמבוא למורשת שהשפיעה על קוריאה, כדאי לבקר במוזיאון זה, בו ישנן תצוגות אומנות מכל מדינות הסביבה, שמכולן הושפעה קוריאה. המוזיאון בן שלושת הקומות, מציג יצירות אומנות סינית, יפנית, וייטנאמית ומרכז אסייתית, וכן דגש על אומנות הודית בציור ופיסול. מקום כבוד יש לצלם הבודהיסטווה המהרהר - פסל קוריאני ייחודי בסגנון ממלכת שילה, היושב, רגלו האחת על השנייה וידו אוחזת את סנטרו, כשהוא מתבונן באנשים, המביע את המחשבה הקוריאנית על תפקידו של הבודהיסטווה - זה שהגיע לסף הארה אך שב לעזור לאנשים לעשות דרך זו של התפתחות אישית ויציאה ממעגל הלידות האינסופי. מוצג בולט הוא כתר של מלכה מהקבר הכפול בקיונגג'ו. במרכז המוזיאון ניצבת פגודת עשרת הקומות שנבנתה ב-1348. המוזיאון שהיה במקור בארמון קיונג-בוק, עבר ב-2005 ליונג-סאן (Yeongsan), לאזור הגולף של הבסיס הצבאי האמריקאי, כ-1.5 קילומטר דרומית ממוזיאון המלחמה הקוריאני, בכתובת 137 Seobinggo-ro, Yongsan-gu, בקו 4, תחנת התחתית Ichon יציאה 2.


הבודהיסטווה המהרהר (מאגר תמונות חפשי)

רובע איטאיוון (Itaewon)

איטאיוון הוא מקום ייחודי בסיאול שבו אפשר לפגוש אנשים מלאומים ותרבויות שונים. יש בדיחה פופולרית האומרת כי תושבים זרים לא תמיד מכירים את סיאול, אבל הם מכירים את איטאיוון. זהו יעד בינלאומי ליהנות ממגוון של חוויות תרבות, קניות ובידור. בשל ריבוי החיילים האמריקאים שמשרתים בבסיס יאנגסאן-גאריסון הסמוך, וחוגגים ברובע, הוא התפתח למקום בילוי רב-לאומי. מאותה סיבה יש בו גם את רחוב החלונות האדומים המכונה "גבעת הזונות". מכיוון שהומוסקסואליות אינה מתקבלת בקוריאה, יש כאן גם אזור למין אחר, אולם הוא מוסתר ככל הניתן. מדובר על רחוב ארוך בן כ-1.4 קילומטר, בו יש חנויות אופנה מתמחות בבגדים שונים מיובאים, מוצרי עור, מוצרי פרווה, תיקים, נעליים, וריהוט עתיק. יש כאן גם שלל מסעדות המציגות מטבחים מכל העולם. כמקום בילוי ששירת בעבר את החיילים האמריקאים המוצבים בקוריאה, וממשיך לשרת את הזרים, הרי שלצד ניחוח בינליאומי ושלל מטבחים ופתיחות, המחירים אינם נמוכים. זהו מקום של חיי לילה, של פאבים ומועדונים אך גם דוכני אומנות ומזכרות. אל הרובע מגיעה רכבת תחתית מספר 6 לתחנת איטאיוון, יציאות 4/7.


רחוב בלילה


כתבות נוספות אודות סיאול וסביבתה:

סיאול הצפונית - ארמונות ומקדשים
סיאול הצפונית - השכונות שבמרכז העיר
סיאול המרכזית - החיים היפים
סיאול הדרומית - גאנגנאם סטייל
השטח המפורז בקו הרוחב 38° צפון
 

כתבות נוספות אודות אתרי קוריאה האחרים:

הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ
קְיוֹנְגְג'וּ - מוזיאון ללא קירות
פּוּסָאן - ריו ד'זניירו של קוריאה
פּוּסָאן - חופים מקדשים ומבנים יפים
צֶ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות
צֶ'ג'וּ - אי של פלאי טבע געשיים
שמורת הר סוראק
שדרות ופריחת האביב בקוריאה