יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
אונסק"ו, שפרסו את חסותם על המרכיבים הדתיים בקְיוֹנְגְג'וּ, כפי שתואר בכתבה "הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ", בחרו להגן גם על האזורים החילוניים, ההיסטוריים של קְיוֹנְגְג'וּ. ברישומם הם מתארים: "האזורים ההסטוריים של קְיוֹנְגְג'וּ מכילים ריכוז יוצא דופן של דוגמאות בולטות של אמנות בודהיסטית קוריאנית, בצורה של פסלים, תבליטים, פגודות, ושרידים של מקדשים וארמונות מהתרבות הפורחת של שושלת שילה, בפרט בין המאות 7-10. חצי האי הקוריאני נשלט כמעט 1,000 שנים (57 לפנה"ס - 935 לספירה) על ידי שושלת שילה, ואתרים ומונומנטים סביב קְיוֹנְגְג'וּ נושאים עדות בולטת להישגים התרבותיים שלה. מונומנטים אלה הם בעלי חשיבות יוצאת דופן בפיתוח הבודהיסטי והאדריכלות החילונית בקוריאה".


גבעת קבורה מלכותית בקְיוֹנְגְג'וּ

עוד לפנה"ס נבנו בסין תילי קבורה המציידים את אנשי האצולה ברכוש לחיים שלאחר המוות, וכן במבחר עוזרים ונשים לחיים הבאים בעולם המתים. גישה זו הייתה מקובלת גם ביפן בתקופת קופון (Kofun, 3rd-7th AD) וכן בקוריאה באופנים שונים בממלכות השונות. ממלכת שילה המוקדמת פיתחה את נושא הקברים שגדלם מעיד על חשיבות הנקבר בהם, כשכל הציוד הנדרש היה נקבר עם המת, כשהוא נמצא בארון עץ בתוך חדר עץ מלא ברכוש לחייו הבאים, והחדר מכוסה גל אברים כיפתי מכל עבריו ושכבת אדמה אוטמת את גל האבן. טומולי (מלשון טומולוס), או רוגם (מלשון רגם), היא דרך הקבורה הנהוגה עד היום בקוריאה. פארק טומולי ומתחם הקברים דארונגוון (Tumuli park & Daereungwon Tomb Complex) הם מתחמי קברים מסוג גלי הקבורה של מלכי ואצילי ממלכת שילה המוקדמת, לפני חדירת הבודהיזם במאה השישית.
 
בתחילת המאה העשרים, לאחר ההשתלטות על קוריאה, מספרו היפנים את תילי הקבורה. הקבר הגדול ביותר הוא גבעה כפולה - קבריהם של מלך ואשתו, אך בטרם חפרו אותו ניסו לחפור קבר קטן יותר, מספר 155 על פי רישומם, שאין יודעים מי נקבר בו. בקבר שנחפר ונפתח לציבור, מצאו למעלה מ-11 אלף פרטים, המלמדים על שיטות הקבורה, האמונה, האוצרות ועוד. בקבר נמצא מגן ועליו ציור של ה"פגסוס" הקוריאני, הסוס השמיימי האגדי צ'ולימה (Cheonma/ Chollima) - מהציורים העתיקים שנמצאו בקוריאה, ולכן קראו לקבר על שמו "צונמה-צ'ונג". הקשר בין המלך לסוס ופולחן הסוס מלמד על תפקידו של הסוס בשאמניזם בממלכת שילה המוקדמת.
 
בקבר הפתוח לציבור הרחב, רואים את המלך עם כתר זהב, לבוש מלא ואבנט זהב, בתוך ארון עץ, שנמצא בחדר עץ בו יש מצרכים רבים לאחרי המוות, כולל משרתים שישרתוהו בתקופה זו. מעל החדר יש גל אבנים כדורי ושכבת אדמה האוטמת את הקבר מכל עבריו.  מהממצאים עולה שהכתר כיסה את הפנים עד הסנטר וכנראה היה מסכת מוות ולא כתר מלוכה, ושהאבנט היה הארנק של האוצרות. כניסה למתחם הקבר עולה 2,000 וון והוא פתוח בין 8:00-21:30. עקרונית אסור לצלם באתר - דבר בו לא עמדתי. המוצגים שנמצאים בקבר הם העתקים נאמנים למקור, כשהמקוריים נמצאים במוזיאון הלאומי קְיוֹנְגְג'וּ הסמוך.


שלדו של מלך שנקבר עם תכשיטיו

מצפה צ'ומסונגדה (Cheomseongdae Observatory) הוא מגדל אבנים מהמאה השביעית, שאין יודעים אל נכון מהו טיבו ולמה שימש. זהו ככל הנראה מבנה המתאר אסטרולוגיה או משמש כמקום לצפייה בכוכבים ובמבניהו מסמל משמעות אסטרונומית. מספר האבנים וסידורם מרמז על ימי השנה. אם אכן זהו מצפה בכוכבים, זהו העתיק ביותר שמצוי באסיה. המבנה נבנה בתקופת שלטון של המלכה סון-דאוק (632-647), ולדעת מומחים אחדים שימש לתצפית הכוכבים וכדי לחזות את מזג האוויר. מבנה אבן זה, הוא שילוב יפה של קווים וקימורים. הוא נבנה בצורת גליל על בסיס רבוע בצורת הסימנית הסינית לבאר מים (井' Jeong'). ישנן תריסר אבני בסיס שיכולות לרמז על חדשי השנה או מחזור המזלות השנתיים ומעליהן 362 אבנים שנערמו ל-27 קומות, שעליהם מונחת פלטה עליונה. 362 האבנים ששמשו לבנייה ייצגו את 362 ימים בשנה ירחית. 27 הקומות יכולות לנבוע מהיות המלכה ה-27 בשושלת או בשל דבר אסטרונומי. יש הטוענים שהמבנה כולו מסמל את הר מרו - מרכז העולם בבודהיזם, שהוא מרובע בקרקעיתו ועגול בפסגתו. היום זהו מבנה המסמל את העיר ונמצא בפארק נרחב ומטופח ומואר היטב גם בלילה, אז יפה במיוחד לראות אותו. סמוך אליו יש קברי טומולי וכן גבעה מלאכותית קטומה שהייתה בסיס לארמון. המצפה קרוב למרכז מסעדות, לברכת אנאפג'י, לקברי דארונגוון ולמוזיאון הלאומי וכניסה אליו עולה 1,000 וון.


מצפה הכוכבים העתיק באסיה

בריכת אנאפג'י (Anapji Pond) הוא אגם מלאכותי קטן וקסום שהיה סמוך לארמון המלך, ושככל הנראה שימש לאירוח מבקרים חשובים. באגם, שאורכו כ-200 מטר ורחבו 180 מטר, ישנם שלושה איים מלאכותיים ופאוויליון, ומגולמים בו מגוון מרכיבים פילוסופיים מעניינים. הוא נבנה באמצע המאה השביעית ובכתובים נאמר: "בתקופה של המלך מונמו, בריכה חדשה נעשתה בארמון ופרחים וציפורים פרחו בבריכה זו". האתר שקע והתפורר, ובשיפוצים שנערכו בו נמצאו אלפי שרידים חשובים ששקעו בתחתית האגם, ובכללם סירה. הממצאים הועברו למוזיאון הלאומי קְיוֹנְגְג'וּ אך האתר בפני עצמו, פרט להיותו מקום נעים לשוטט סביבו, זהו מקום מקסים גם בשעות החשיכה. כניסה לאגם עולה 2,000 וון והמתחם פתוח בין 9:00-22:00. הבריכה נמצאת על יד קברי דארונגוון, מצפה צ'אומסונגדה והמוזיאון וניתן לעשות טיול משולב ביניהם. ישנה אפשרות לקבל תמורת 1,000 וון ערכה קולית המסבירה באנגלית את המקומות בסיור במתחם.


הפאוויליון וברכת אנאפג'י

המוזיאון הלאומי של קְיוֹנְגְג'וּ (Gungnip Gyeongju Bangmulgwan) ממוקד בעיקר בממצאי ממלכת שילה, אך מציג מוצגים נוספים מההיסטוריה של העיר. הממצאים החשובים ביותר ואלה שזוכים למקום של כבוד הם כתרי הזהב, או שמא מסכות המוות, שנמצאו בקברי טומולי שנחפרו, ושלל ממצאים מהקברים. ישנו מבנה שמציג את ממצאי החפירות בברכת אנאפג'י, ועוד מבנה לצלמים בודהיסטיים מרחבי המדינה. בחצר מוצג הפעמון של המלך סונגדוק (Seongdeok) - פעמון ברונזה ענק אותו יצקו בשנת 771. הפעמון בגובה 3.33 מטר, בקוטר 2.27 מטר ובעובי דופן 11-25 ס"מ, ומשקלו 18.9 טון. נאמר שקולו יכול להישמע לכ-40 ק"מ. המוזיאון מאפשר ללמוד על עליתה של ממלכה לגדולה והתפתחותה לאורך מאות שנים. המוזאון, כמו מוזיאונים אחרים בקוריאה, מתאפיין  בתצוגה נרחבת מחוץ למבנים ובשטח נרחב המוקדש לחינוך ילדים ונוער, ללימוד והנחלת מורשת. המוזיאון סמוך לברכת אנאפג'י, למצפה ולקברים, בהמשך הכביש דרומה מבריכת אנאפג'י. פתוח 9:00-18:00 טלפון: 82-54-740-7500


פעמון סונגדוק במוזיאון הלאומי

מקדש פונהוואנג (Bunhwangsa) מילולית: "מקדש הקיסר הריחני", היה מקדש בודהיסטי חשוב ביותר שהפגודה שבו "פונהוואנג-סוקטאפ (Seoktap), מילולית "פגודת האבן", כשנבנתה בשנת 634 על ידי המלכה סונדוק (Seondeok) הייתה ככל הנראה בגובה של תשע גגות. הגגות העליונים קרסו לחלל המבנה ומלאו אותו ונותרו רק שלושה גגות תחתונים. בחפירות בחלל הפגודה נמצאו אוצרות ארכיאולוגיים רבים. המבנה בסגנון טאנג המוקדמת, ממחיש את הקשרים שהיו בין ממלכת שילה לשושלת טאנג בראשית המאה השביעית. דמי כניסה לאתר 1,300 וון.


מה שנותר מפגודת בונהוואנג-סוקטאפ

קברו של הגנרל קים יו-שין הוא קבר טומלי בודד בשיפולי ההר, הנבדל מגבעות קבורה אחרים בלוחות מגולפים בחלקו התחתון. הוא אמנם לא היה מלך, אולם הוא היה גנרל ממוצא ממלכת קאיה, גיס של מלך שילה, שאיחד את קוריאה תחת ממלכת שילה בראשית המאה השביעית. בתחילה איחד כוח עם ממלכת פאקג'ה נגד קוגוריאו שמצפון, ולאחר הכנעתה, בגד בשותפיו ואיחד כוח עם טאנג הסינית כדי להכניע את פאקג'ה, ולבסוף בגד גם בטאנג. הוא המפורסם ביותר מכל הגנרלים במלחמות האיחוד של שלוש הממלכות. הוא שירת תחת שתי מלכות (משלוש מלכות בהיסטוריה הקוריאנית) וזכה למעמד כבוד של גיבור לאומי, כשפסלו הרוכב על סוס וחרבו מושטת, נמצא בפארק נאמ-סאן בסיאול וכן בפארק הואנגסונג בקְיוֹנְגְג'וּ.


קברו של הגנרל קים יושין

כפר הפולקלור יאנגדונג (Gyeongju Yangdong Village)

רשום כנכס שימור מורשת עולמית של אונסק"ו ביחד עם כפר הפולקלור האהו. זהו הכפר המסורתי הגדול בקוריאה, המציג לראווה את התרבות המסורתית של שושלת צ'וסון בסביבה טבעית יפה. הכפר נמצא 16 קילומטר צפון-מזרחית לעיר קְיוֹנְגְג'וּ, לאורך נהר יונג-סאן (Hyeongsan) למרגלותיו הדרומיים של הר סולצ'אנג (Seolchangsan), שיוצר רכס המגן על הכפר בהיקפו הדרומי. ישנם בו כ-160 בתים ישנים וסככות קש, שכשליש מהם הם בני למעלה ממאתיים שנה, השמורים מצויין במצבם המקורי. בתי האצילים בנויים בשטח הגבוה בעוד שבתי האנשים הפשוטים במורד. הכפר נבנה באמצע המאה ה-15 על פי עקרונות הפונגסו (פאנג-שווא, תורת המיקום) ככפר של מעמד היאנגבאן (האצולה המקומית). בכפר שתי משפחות אצילים: בול ו-יי, הקשורות בקשרי משפחה. בכפר אפשר לחוות שיעור קונפוציאני, טקס נישואין, טקס פולחן אבות ושהות בבית מסורתי (Hanok Stay). לפני הכניסה לכפר יש מוזיאון אינפורמטיבי עם ממצאים ומודלים של כמה בתים (חינם). הכפר פתוח בין אפריל ואוקטובר בין 9:00-19:00 ובחורף עד 18:00. כניסה עולה 4,000 וון פרט לחגים רשמיים.
 

כתבות נוספות אודות אתרי קוריאה האחרים:

סיאול הצפונית - ארמונות ומקדשים
סיאול הצפונית - השכונות שבמרכז העיר
סיאול הצפונית - בין ההר לנהר
סיאול המרכזית - החיים היפים
סיאול הדרומית - גאנגנאם סטייל
השטח המפורז בקו הרוחב 38° צפון
הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ
פּוּסָאן - ריו ד'זניירו של קוריאה
פּוּסָאן - חופים מקדשים ומבנים יפים
צֶ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות
צֶ'ג'וּ - אי של פלאי טבע געשיים
שמורת הר סוראק
שדרות ופריחת האביב בקוריאה