יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
בניגוד לדרום העיר אותה סקרנו בכתבה "פּוּסָאן - ריו ד'זניירו של קוריאה", אודות העיר התחתית שלצידה שפכי נהרות המתאימים לנמלי אוניות, חלקה הצפוני מזרחי של פּוּסָאן אוצר בגבולו חופים יפים לרחצה. יבוא חול זהוב לפיצוי על הסחף לים, מאפשר לרחוץ בים. לצד חופי הזהב ישנם מבנים מודרניים גבוהים המשמשים כמשרדים ולמגורים. בחלק זה יש גם מקדשים יפים וטבע הסמוך לעיר.


בית הקברות לחללי האומות המאוחדות במלחמת קוריאה

בית הקברות טאנג-גוק (Tanggok) של חללי האו"ם במלחמת קוריאה, המשתרע על 135 דונם בעיר פּוּסָאן, יש בו 2,300 קברים. זהו בית הקברות היחיד בעולם של חללי האו"ם. הוא מחולק ל-22 חלקים תחת דגל המדינות שחלליהם קבורים שם. יש במקום משמר כבוד קוריאני ושלל מונומנטים של המדינות השונות, וכן קיר זכרון בו חקוקים כ-41 אלף שמות חללי האו"ם שמתו במלחמת קוריאה. המקום פתוח כל השנה בין 9:00-17:00, (ממאי עד ספטמבר נסגר ב-18:00). כניסה אחרונה חצי שעה לפני הסגירה. ישנם מתנדבים המסבירים באנגלית במקום ובכנסייה מוצג לבקשת המבקרים סרטון קצר המסביר אף הוא. נערכים שם טקסי זכרון רבים.

בסמוך לבית הקברות טאנג-גוק נמצא המוזיאון המוניציפלי של פּוּסָאן. מי שמכיר את ההיסטוריה של קוריאה, ימצא את המוזיאון הזה כטוב וממצה, כשמוצגת בו ההיסטוריה הייחודית של העיר תחת שלטון גאיה ושילה והקשרים ההפכפכים עם יפן במהלך ההיסטוריה הייחודית של העיר ואזורה. מי שפחות מצוי בהיסטוריה של קוריאה, יכול להיות שימצא פחות עיניין במקום וייתעכב רק מול המוזיאון, לראות את המונומנט העצום שבכיכר, המוקדש להתגייסות חיילי העולם כולו כדי לתמוך בדרום קוריאה במלחמתה בשנות החמישים. הכניסה למוזיאון חינם.


כנסייה בבית הקברות לחללי האומות המאוחדות

פארק איגידה (Igidae) הוא פארק חוף יפה המציע מראות צומח, צוקים וים, וכן נשקפת ממנו הקידמה בצורת גשר גוואנגאן הארוך וגורדי השחקים שנבנים בפּוּסָאן. הטיול בפארק חינם ויש בו מבחר רב של שבילים באורכים שונים, ובקלות אפשר לבלות בו חצי יום. בסופי שבוע די עמוס כשאנשי העיר יוצאים לטייל בפארק, כך שעדיף להגיע בימי השבוע השקטים יותר. אין תחבורה נוחה לפארק ועדיף להגיע לאזור ולקחת מונית לפארק.

מסביבות פארק איגידה לצפון מזרח העיר מוביל גשר קוואנג-אן (Gwangandaegyo) שהוא גשר תלוי על פני כ-6,500 מטרים, כשאורכו המלא של הגשר הוא 7,420 מטרים. זהו הגשר השני באורכו במדינה אחרי גשר אינצ'ון. הבנייה החלה בשנת 1994 בעלות כוללת של כ-800 מיליון דולר. הגשר נפתח באופן זמני בחודשי ספטמבר ואוקטובר 2002 למשחקי אסיה 2,002. עם זאת, זה לא נפתח באופן רשמי עד לינואר, 2003. הגשר מואר באופן יפה בלילה וזוהי השעה לראות אותו.

חוף קוואנג-אלי (Gwangalli) משקיף מצפון על גשר קוואנג-אן היפה ביום אך יפה יותר בלילה, כשהוא מואר ובשעות עגולות בין 20:00-22:00 מוקרן עליו מופע אורות בן כעשר דקות.

חוף האונדה (Haeundae) הוא חוף גדול ורצועת החול עצומה, שלאורכו גורדי שחקים, אך גם בתי קפה ומסעדות. בחדשי הקיץ החוף הפופולארי הזה עשוי להיות עמוס בתיירות מקומית. נאמר שבימים יפים ניתן לראות מהחוף את האי צ'ושימה שבמיצר בין קוריאה ליפן. בחוף יש כיסאות לשכירה, וכן גלשנים ואופנועי ים. דוכן המידע לתיירים נמצא על החוף, בו תוכלו לקבל מידע על האזור כולו. שימו לב שהבחורות הקוריאניות מעדיפות לרחוץ בבגדים ולא בבגדי ים - כך זה בקוריאה...


חוף האונדה

בחוף האונדה נמצא אקווריום פּוּסָאן. בביקור באקווריום רצוי ראשית לרכוש כרטיס לסירה השקופה ולקבל שעה לשיט, ובהתאם לתכנן את הסיור בין עשרות מיכלי הדגים ויצורי הים השונים. לא להפסיד את הופעות האכלת הכרישים. כרטיס הכניסה אינו זול (24,000 וון). בהמשך החוף יש טיילת יפה עם מראה צוקים מרשים.

מרכז הקולנוע של פּוּסָאן, המכונה גם "Dureraum" - "כולם נהנים לראות סרטים יחדיו" בקוריאנית, הוא מקום השיפוט הרשמי הבלעדי של פסטיבל הסרטים הבינלאומי של פּוּסָאן (BIFF=Busan International Film Festival), בו נערכים טקסי הפתיחה והסגירה של הפסטיבל השנתי. הוא נמצא בעיירה סנטום (Centum) שהיא עיירת לוויין של פּוּסָאן. המבנה שעלה כ-150 מיליון דולר, נפתח בסוף ספטמבר 2011 לאחר כשלוש שנות בנייה. למבנה יש גג שלוח הגדול ביותר בעולם, כשהוא נתמך על ידי מבנה עגול ומוטות מתיחה בצד האחד וגג שלוח של 85 מטר ללא תמיכה או תליה לצד השני. חלק זה של הגג הכול להיתמך על ידי עמודים הנשלפים מהקרקע במידה וישנן סופות רוח. סך הכל גודל הגג 163 מטר על 60 מטר והוא שוקל למעלה מ-6,000 טון פלדה, וכל זאת עם תמיכה מזערית. הגג וכן כל שאר חלקי המבנה, ובכללם מעברים תלויים, אין בהם ולו קיר אחד אופקי או אנכי, כשהמראה של המבנה הוא מפותל ומסובב. מבנה הפלדה המואר בתאורה צבעונית בלילה, תוכנן על ידי אדריכל אוסטרי ונבנה על ידי "האניג'ין תעשיות כבדות". יש במתחם זה שבבעלות העיר פּוּסָאן, חמישה אולמות המשמשים כבתי קולנוע פנימיים וחיצוניים, תיאטראות, אולמות קונצרטים ועוד. קיבולת התיאטרון הגדול 4,000 מושבים, ועוד 841 מושבים באולם תיאטרון ועוד שלושה אולמות קטנים. יפה במיוחד לראות את המבנה בלילה, אז מוקרן אור צבעוני שמדגיש את יופיו של הגג התלוי.

בסמוך למרכז הקולנוע נמצא כלבו שינסנגה (Shinsegae), חנות הכלבו הרשומה בספר השיאים של גינס כמתחם קניות הגדול ביותר בעולם, עם 8 קומות וכ-294 דונם שטחי מכירה. להגעה יש לנסוע לתחנת סנטום בקו הירוק (מס' 2) יציאות 10/12.


מקטע מגג הענק של מרכז הקולנוע של פּוּסָאן

השכונה הציורית קאמצ'ון (Gamcheon Culture Village)

השכונה, הבנויה על מורד ההר, הייתה משכנות עוני של פליטי מלחמת קוריאה שבנו על צלע ההר באזור לא נגיש במיוחד. השכונה בנויה במדרגות, כשכל בית צבוע בצבע אחר, ובכך נוצר קליידסקופ צבעוני, בו משתלבים גם יצירות אומנות שנעשו בהתאם, שכמו ציור קוביסטי צבעוני מרכיב את אחד הנופים הציוריים ביותר בקוריאה. משרד הספורט, התרבות והתיירות של קוריאה בחר בשכונת העוני הזאת להיות אתר תיירות, והזרים כסף והביא ציירי ואומני רחוב כדי לתת לשכונה צביון אחר, ואכן, מאז 2009, יותר ויותר אנשים מצאו במקום את היופי, ותרמו כדי להפכו ליצירת אומנות ובכך להזרים כסף לתושביה העניים של השכונה. הסמטאות העוברות בשכונה מלאות ציורי קיר ופסלים שנעשו על ידי תושבי השכונה. השכונה זכתה בפרסי לכינוי "לחלום על מאצ'ו-פיצ'ו בפוסאן", אם כי אם כל הכבוד לשכונה זו השוואה שאינה במקומה. השכונה נמצאת בדרום פוסאן, ונקודת הנוף המשקיפה עליה, נמצאת מזרחית לשכונה, 1.5 ק"מ הליכה מערבה מתחנת התחתית Toseongdong. שעת הצפיה מנקודת הנוף צריכה להיות בבוקר, כשהשמש מאחור.


שכונת קאמצ'ון הציורית

מקדש פומו (Beomeosa) הוא אחד מהמקדשים הגדולים והחשובים של קוריאה. המקדש נמצא על הר קומג'ונג (Geumjeong), מעט מחוץ לעיר, אך מרגיש מרוחק מאד ממנה. הבניינים שנבנו בשנת 678, כמו מרבית מקדשי וארמונות קוריאה, נשרפו ונבנו פעמים רבות. השקט מופרע בסופי השבוע, אז מתמלא הקומפלקס בהמוני מבקרים, כך שעדיף להגיע בימות השבוע. המקדש מציע תכנית טמפל-סטיי כולל מדיטציה, אוכל מסורתי, טקס תה וחוויית חיי הנזיר, בתמורה לכ-50$ (כולל אוכל). כדי להגיע למקדש יש לנסוע בתחתית מס' 1 לתחנת פומוסה, יציאה 5, ומהיציאה לפנות שמאלה ולקחת אוטובוס 90 לכעשרים דקות נסיעה.

מקדש מסוג אחר, המציע נוף ים יפה וצלמי בודהא מעניינים, הוא מקדש האדונג-יונגגון (Haedong-Yonggun-sa) שנמצא על שפת הים צפונית לחוף סונגג'ונג. המתחם הבודהיסטי הזה, שנבנה לראשונה ב-1376 (ולאחרונה שופץ המקדש ב-1970), נמצא על צוק גדול לאורך הים. מכיוון שרוב המקדשים הקוריאניים נמצאים על הרים, זהו מקום לא רגיל עם נוף גלי הים המתנפצים לסלעים. מול קודש הקודשים ישנה פגודה בעלת שלוש קומות וארבעה אריות המסמלים שמחה, כעס, עצב ואושר. אפריל, בו חל יום הולדתו של הבודהא, ועצי הדובדבן בפריחה, זהו החודש היפה ביותר לביקור במקדש. כדי להגיע קחו את קו מס' 2 של התחתית לתחנת האונדה, יציאה 7. משם קחו אוטובוס 181 למקדש (כ-20 דקות) ועוד הליכה ארוכה. ממגרש המכוניות יש לעבור שוק ארוך כדי להגיע למתחם עצמו.


בנייני האונדה במבט מחוף קוואנג-אלי

בביקור בערי קוריאה הגדולות כדאי להשתמש באפליקציה כגון "סאבווי-נביגישן" (Subway Navigation) או דומיה, שבהתאם למיקום, ללוח הזמנים של הרכבות התחתיות וזמני המעבר, ינחו את המבקר במסלול האופטימלי.

לתשלום ברכבות תחתיות ואוטובוסים (כמו גם בסניפי 7/11 ואחרים) כדאי לרכוש כרטיס T-Money ב-5,000 וון, לטעון אותו באשראי ובכל נסיעה להשתמש בו, דבר המפשט את התשלום וגם חוסך בעלות הנסיעות.
 

כתבות נוספות אודות אתרי קוריאה האחרים:

סיאול הצפונית - ארמונות ומקדשים
סיאול הצפונית - השכונות שבמרכז העיר
סיאול הצפונית - בין ההר לנהר
סיאול המרכזית - החיים היפים
סיאול הדרומית - גאנגנאם סטייל
השטח המפורז בקו הרוחב 38° צפון
הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ
קְיוֹנְגְג'וּ - מוזיאון ללא קירות
פּוּסָאן - ריו ד'זניירו של קוריאה
צֶ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות
צֶ'ג'וּ - אי של פלאי טבע געשיים
שמורת הר סוראק
שדרות ופריחת האביב בקוריאה