יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
כמו ריו, כמו סן-פרנסיצקו, שילוב של עיר גדולה הבנויה ובליבה הרים וים, מאפשר יופי, ורק שתהייה האווירה בעיר מתאימה, ונוצר שילוב מתאים המושך להקדיש לו זמן בביקור תיירותי. פּוּסָאן, בדרום מזרחה של קוריאה, היא עיר ענק - השנייה בגדלה בדרום קוריאה, שמרגישה מעט כפרית בשל הטופוגרפיה הייחודית שלה. כתבה זו עוסקת בעיר התחתית של פּוּסָאן, בעוד שבכתבה הבאה: "פּוּסָאן - חופים מקדשים ומבנים יפים" אסקור את צפונה של פּוּסָאן.


אחד מנמלי הים של פּוּסָאן

פּוּסָאן ("הר הקומקום") היא עיר נמל הסמוכה ביותר ליפן, דבר שהשפיע רבות על ההיסטוריה שלה. סביר שרבים מאנשי יפן ורבים ממאפייני תרבותה הגיעו ליפן דרך פּוּסָאן. במאות הראשונות של הספירה היה קשר עם יפן מאזור פּוּסָאן. עדיין שרוי במחלוקת הקשר של ממלכת קאיה העתיקה, בעלת תרבות חרשות הברזל המפותחת, עם יפן. יפן ניסתה לבסס דעה שקאיה היו יפנים על אדמת קוריאה, אולם המציאות כנראה הפוכה, ואנשי קאיה רבים היגרו ליפן. קאיה סופחה לממלכת שילה במאה השישית ונטמעה בה במהירות. בניגוד לשאר קוריאה, הקשרים עם יפן התבססו בראשית המאה ה-15 והיו התיישבויות של יפנים בעיר עד הפלישה האכזרית של הידיושי ב-1592. במהלך פלישות היפנים נערך באזור העיר קרב הים המפורסם של אדמירל יי סונשין שזכה להיות גיבור בכל קוריאה ובעיר פּוּסָאן בעיקר, ופסלו מתנוסס בגן שלמרגלות מגדל פּוּסָאן, וחגיגות נערכות לכבודו. למרות הסתגרותן של יפן וקוריאה, הסכם שנחתם עם השוגון בשנת 1607 איפשר המשך סחר והתיישבות וסחר יפני בפּוּסָאן עד לפתיחתה של קוריאה לדיפלומטיה עולמית ב-1876, אז הפך נמל פּוּסָאן לנמל בינלאומי ראשון של קוריאה.
 
במשך הכיבוש היפני במאה ה-20, אזור פּוּסָאן נחשב לאופוזיציה לשלטון היפני והתמרדויות והפגנות רבות נערכו באזור. במלחמת קוריאה אזור פּוּסָאן היה היחידי שלא נכבש על ידי הצפון בשמשו בירה זמנית של דרום קוריאה, ממנו יצאו כוחות האו"ם בראשות מק-ארתור למתקפת הנגד שבסיום המלחמה ייצרה את דרום קוריאה. היום זו עיר בת כ-3.5 מיליון איש והנמל בעל העומס החמישי בגדלו בעולם.
 
פּוּסָאן היא מרכז תעשיות כבדות (שרבות מהן יצאו מהעיר לאולסן ולצ'אנגוון), אזור סחר חפשי, ובה שוכנת הבורסה של דרום קוריאה, כשהיא שואפת להיות מרכז סחר עולמי. כלכלית, פּוּסָאן ממוקמת בטופ של הערים החשובות באסיה. יש בה את שוק הדגים הגדול ביותר באסיה, הקניון הגדול בעולם ומרכז סרטים מהחשובים באסיה. יש בה 15 אוניברסיטאות, 7 מכללות ו-10 מוזיאונים. בשל הטופוגרפיה של העיר כל רובע יש לו מאפיינים שונים. קרבתה לים מבטיחה שהטמפרטורה בה אינה קיצונית - לא חם בקיץ ולא קר בחורף, אך לח יחסית ולפעמים מגיעות סופות קיץ מהים. בעיר מערכת רכבת תחתית יעילה ומערכת כבישים פקוקה למדי.


מבנה שוק הדגים ג'אגאלצ'י

העיר התחתית

שוק הדגים ופירות הים צ'אגאלצ'י (Jagalchi) הוא שוק דגים גדול המהווה אתר תיירות מוביל בפּוּסָאן. חלקו במבנה ענק על שפת הים וחלקו ברחובות הסמוכים. נמצא בקצה נמל נאמפו (Nampo). שמו נגזר מהמילה הקוריאנית "צ'אגאל" (חצץ) בגלל שהיה אמור להיות מוקף בחצץ. זהו שוק פירות הים הגדול בקוריאה. לאחר מלחמת קוריאה השוק הכללי שהיה במקום ביסס את עצמו כשוק דגים. רוב האנשים שמוכרים דגים הם נשים, כך הנשים שמוכרות כאן נקראות "צ'אגאלצ'י- אג'ומה". "Ajumma" הן נשים בגיל העמידה או נשואות. בכל אוקטובר מתקיים פסטיבל תיירותי בשוק, בו ניתן לראות את החיים האותנטיים של אנשי המקום. המקום נגיש בקו 1 של הרכבת התחתית, יציאה מספר 10. השוק פתוח כל יום בין השעות 8:00-22:00 פרט ליום ה' הראשון והשלישי בכל חודש.

כלבו לוטה (Lotte Department Store) תוכנן להיות גורד שחקים של 510 מטר בגובה, בשם Lotte World II. אמורים להיות בו מרכזי קניות ובידור, משרדים דירות מגורים ומלון מפואר. לאחר השלבים הראשונים נגמר התקציב, הבנייה הושהתה וחברת לוטה עברה לבנות גורד שחקים אף גבוה ממנו בגאנג-נאם שבסיאול, אולם מרכז הקניות והבידור בפּוּסָאן אף שלא הושלם כמגדל, הוא כלבו ענק בשטח מסחרי של 50,777 מ"ר. הכלבו שנפתח בשנת 1995, מציע 11 קומות קניות, שתי קומות גג ו-3 קומות תת-קרקעיות. יש בו דיוטי-פרי, וכן את המזרקה הגדולה ביותר בעולם בתוך מבנה (שיא גינס), ופארק-גג הגדול בקוריאה, ממנו ישנו נוף מקסים של הנמל. הכלבו פתוח כל יום בין השעות 10:30-22:00 (פרט למספר ימי ב' בשנה). הוא נמצא על שפת הים בסמוך לשוק צ'אגאלצ'י, לייד תחנת הרכבת התחתית Seomyeon, קו 2, יציאה 7.


דוכן מחוץ לשוק הדגים ג'אגאלצ'י

השוק התת-קרקעי נאמפו הוא תוצאה של חפירת הרכבת התחתית בין תחנות צ'אגאלצ'י, נאמפו ו-צ'וגאנג-דונג. כל המסלול הזה שאורכו למעלה מקילומטר מתחת לאדמה, הפך לשוק תוסס של בגדים ומוצרים אחרים. השוק סמוך לשווקים צ'אגאלצ'י, נאמפו-דונג וכלבו לוטה.

רובע נאמפו (Nampodong) הוא מרכז לבילוי וקניות של העיר. כאן התחילה העיר ועכשיו יש ברובע זה מדרחוב קוואנגבוק (Gwangbok-Lu) שמקצהו ניתן לעלות במדרגות נעות לגן יונגדו-סאן (Yongdusan) ולמגדל פּוּסָאן. הרחוב היה פלג קטן לאורכו התגוררו סוחרים יפניים ובהדרגה, במאה ה-19, לאחר פתיחתה של קוריאה למסחר, יותר אנשים החלו לאכלס את האזור והוא נהייה צפוף והפלג מזוהם, עד שבסוף אותה מאה כוסה הפלג והפך לרחוב שקיבל את שמו העכשווי (שמשמעו "דרך העצמאות") לאחר יציאת היפנים מקוריאה, כשהרחוב הפך למרכז תרבותי חשוב. מדרום למדרחוב יש שוק אוכל, ולאורך קו הרכבת התחתית יש שוק בגדים תת-קרקעי. בגדת הים נמצא שוק הדגים צ'אגאלצ'י וכלבו לוטה.


מדרחוב קוואנגבוק

כיכר פסטיבל הסרטים פּוּסָאן (BIFF Square) היה המקום בו נפתחו לאחר מלחמת העולם שני בתי הקולנוע הראשונים בעיר. עם מעט חזון הפך המקום למרכז סרטים וב"דרך הכוכבים" היוצאת מהכיכר מוטבעות טביעות ידיהם של מפיקים ידועי שם בסגנון הוליווד. הכיכר נמצאת ברובע נאמפו.

סמוך לרובע זה נמצא שוק קוקג'ה (Gukje) כלומר "בינלאומי". הפליטים הרבים שנדחקו לפּוּסָאן בזמן מלחמת קוריאה חפשו דרך להתפרנס ומכרו כל דבר אפשרי מקוריאה ומוברח, ונוצר שוק ענק בו נמכרות כל הסחורות האפשריות בסמטאות עם חנויות ודוכנים. כל סמטא היא בעלת מאפיינים שונים ותחומי עיסוק שונים.

בצמוד לו ישנו שוק קאנגטונג / פופיונג (Gangtong - Bupyeong) שמשמעו "שוק השימורים". לנמל זרמו בתקופת המלחמה קופסאות שימורים שרבות מהן מצאו את דרכן לשוק שחור של מזון משומר. היום זהו שוק אוכל ומצרכי מזון טרי, ובערב זהו שוק לילה של דוכני מסעדות קטנות.


שוק קוקג'ה במבט ממגדל פּוּסָאן

פארק יונגדו-סאן ומגדל פּוּסָאן (Yongdusan Park & Busan Tower) נמצאים בלב העיר התחתית ועלייה לשם היא אתנחתא באזור הקניות והשווקים. שלטונות העיר הקלו על הקהל, כשפרט למאות המדרגות העולות לגבעה, התקינו ארבעה דרגנועים כפולים שמעלים ומורידים את האנשים למרומי הגבעה, שעליה נמצא פארק שקט ויפה. בכניסה לפארק ישנו מפל מלאכותי ואחריו שעון פרחים ופסלו של גיבור העיר והמדינה, האדמירל יי סונשין (Yi Sun-Shin). ברחבי הפארק פינות ישיבה רבות, פגודה וגדרות מלאות שלל מנעולי אהבה צבעוניים.
 
המגדל בלב הפארק, בן 118 המטרים, נבנה בשנת 1973 בגן יאנגדו-סאן רק למטרות בידור ואין בו ציוד שידור שמבדל את המגדל ממגדלים אחרים עם סיפוני תצפית שנבנו בעיקר כמגדלי רדיו וטלביזיה. הסיפון כולל נוף פנורמי ובית קפה קטן, הוא נגיש רק בשעות עבודה באמצעות שתי מעליות במחיר של 4,000 וון. בסיס המגדל קשור עם כמה גלריות וחנויות מזכרות. המגדל מוזכר במדריכי תיירים כמקום טוב כדי לקבל מבט פנורמי של נמל העיר והעיר עצמה ביום ובלילה. כמו כן ניתן למצוא בפארק יד זכרון למרד הסטודנטים 19 באפריל 1960 שפרץ בעיר מסאן הסמוכה לפּוּסָאן, אסטלה המכילה את האמנה הלאומית לחינוך ופסל של לוחם החירות בקסאן הואי-ג'ה (1885-1943). ניתן להגיע לפארק ולמגדל עם הרכבת התחתית לתחנת Nampo-dong יציאה 1, ולעלות במדרגות הנעות. אם כי אוטובוסים מורשים לעלות עד הפארק. הכניסה לפארק חינם.


מגדל פּוּסָאן ומנעולי האוהבים שלרגליו

ממזרח לגבעה של פארק יונגדו-סאן נמצא רחוב היסטורי משוחזר הנקרא "40 המדרגות" (40 Gyedan). זו טיילת משוחזרת של 450 מטר, שעוצבה מחדש על פי תקופת עבר, לאורכה ישנם פסלי ברונזה המציגים תמונות משנות החמישים והשישים לצד בתי קפה קטנים. בתקופת המלחמה העיר התחתית הייתה מקום מפלט למאות אלפים שנסו מאימת המלחמה ברכבות ואוניות והלכו לאיבוד בדוחק ובהמון. משפחות רבות נקרעו והופרדו ומי שחיפש את קרוביו היה נוהג להגיע לרחוב זה בו הייתה אפשרות להיפגש ולמצוא את יקיריכם שאבדו.
 
הרחוב הזה כאתר זיכרון, הוא פעילותו של הגרמני ברנהרד קוונדט שהגיע לדרום קוריאה בשנת 1978, קיבל אזרחות לאחר שהתחתן עם מקומית והפך לסנסציה ציבורית כאשר בפעם הראשונה, נישואים בין-תרבותיים הוצגו בצורה חיובית. תחת שמו הקוריאני "לי צ'ארם", עזר ל-לי ביונגבאק להיבחר לנשיאות ב-2007 וכתמורה מונה לעמוד בראש ארגון התיירות של קוריאה בין השנים 2009-2013 (אז התפטר בשל האשמות התקשורת על התנהגות לא נאותה במהלך ביקור ביפן). גישתו הייתה לקחת מקום וכדבריו: "אנחנו רק צריכים לפתח את סיפורו של השביל הזה כדי למשוך תיירים", וכך עשה כאן ובמקומות אחרים. הוא החזיר לרחוב את אוירת שנות החמישים ונתן לו משמעות היסטורית.

עוד ממזרח לגבעה נמצא אולם זכרון פאקסאן (Baeksan ginyeom gwan) המוקדש ללוחם החרות מהיפנים, אן הואי-ג'ה (1885-1943) ובו שני חדרי תצוגה. מוזיאון נוסף שנמצא מצפון לגבעה, הוא מוזיאון להיסטוריה מודרנית, מבנה שהוקם על ידי היפנים ב-1929 ומאז השחרור הפך למוזיאון שמתמקד בעיקר בפּוּסָאן בזמן הכיבוש ובניצול היפני של פּוּסָאן וכן ביחסי ארה"ב עם קוריאה. הכניסה חפשית בין השעות 9:00-18:00 בכל הימים פרט לימי ב' (אם יש חג ביום זה, סגור למחרת).


מזון בשוק המזון של פּוּסָאן

 

כתבות נוספות אודות אתרי קוריאה האחרים:

סיאול הצפונית - ארמונות ומקדשים
סיאול הצפונית - השכונות שבמרכז העיר
סיאול הצפונית - בין ההר לנהר
סיאול המרכזית - החיים היפים
סיאול הדרומית - גאנגנאם סטייל
השטח המפורז בקו הרוחב 38° צפון
הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ
קְיוֹנְגְג'וּ - מוזיאון ללא קירות
פּוּסָאן - חופים מקדשים ומבנים יפים
צֶ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות
צֶ'ג'וּ - אי של פלאי טבע געשיים
שמורת הר סוראק
שדרות ופריחת האביב בקוריאה