יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
קוריאה הדרומית הפכה ממדינה מפגרת בסיום מלחמת הקוריאות למעצמה כלכלית ותרבותית, כשהיא מצליחה בדרך להתגבר על 35 שנות כיבוש יפני ומלחמה בינלאומית ארוכה בשטחה, להפוך מדיקטקטרה צבאית לדמוקרטיה וממדינה וסאלית של שכנותיה סין ויפן למדינה מובילה בתחומים רבים. לא רבים גילו את הפוטנציאל התיירותי שלה, אבל גם בתחום זה יש לה להציע רבות. לא בכדי מצא לנכון קיסר משושלת מינג הסינית, לכנות את קוריאה בתואר "Chaohsien" כלומר רעננות הבוקר. הכינוי (שמוכר במערב יותר מאשר בקוריאה) מתאים ביותר לקוריאה הדרומית בשל יופיה הטבעי המרתק של הרים ציוריים גבוהים ואגמי מים צלולים ושלווים.
 
(תעתיק השמות הקוריאניים באתר זה נעשה על פי דרך הביטוי בה אות ראשונה אינה קולית, ולא על פי דרך התעתיק המקובלת בקוריאנית או בלטינית: בפ, גק, ג'צ', דט).
להלן מעט עובדות על  קוריאה הדרומית:         
                  
בירה
סיאול  Seoul .
 
ערים מרכזיות
פּוּסָאן Busan - עיר הנמל העיקרית.
אינצ'ון Incheon -צמודה לסיאול ובה שדה התעופה הבינלאומי. טאגו Daegu - מרכז תעשייתי. טאג'ון Daejeon - מרכז מוסדות מחקר וסטארט-אפ.
 
משטר
דמוקרטי, נשיאותי-ריכוזי.
 
אוכלוסייה
50.6 מיליון נפש (פי 6 מאוכלוסיית ישראל).
 
שטח
כ- 100 אלף קמ"ר (פי 5 משטח ישראל).
 
אקלים
ממוזג- יבשתי. הקיץ לח מאד, חם וגשום, החורף קר ויבש, בהיר ויבש. בסתיו ובאביב מזג האויר נעים מאד.
 
שפה
קוריאנית. רוב הקוריאנים אינם דוברי אנגלית.
 
דתות
נצרות, בודהיזם, קונפוציאניזם ושאמניזם. כ-25 אחוז נוצרים, בעיקר פרוטסטנטים. אין קהילה יהודית בקוריאה, מלבד כמה עשרות אזרחים ישראלים.
 
מטבע
וון (Won),  כ-1,150 וון שווה דולר אמריקאי (10/2015)
 
הפרשי שעות
+7 בחורף +6 בקיץ
 
קוד גישה טלפוני
82+
 
סיומת אינטרנט
kr


ציורים מסורתיים על לוחות עץ

"דרום קוריאה" או "קוריאה הדרומית"?

השם "קוריאה הדרומית" מציין את היות קוריאה אחת המופרדת בעשרות השנים האחרונות לשתי יישויות מדיניות.
 

אשרות לדרום קוריאה

בעלי דרכון ישראלי פטורים מהצטיידות באשרת כניסה מראש. רשויות ההגירה מעניקות אשרה ל-90 יום עם הכניסה למדינה, ובכל מקרה הסמכות להענקת אשרה זו נתונה לשיקול דעתם הבלעדי של רשויות אלה. יש צורך בדרכון בר תוקף למשך חצי שנה לפחות.
 

כסף בדרום קוריאה

ניתן להחליף בכל סניף בנק. שער קצת יותר טוב ניתן בחנויות חלפנים מורשות. השימוש בדולרים לא מקובל בקוריאה. בכרטיס אשראי ניתן להשתמש במקומות רבים, בחנויות גדולות ובמסעדות יקרות. בתחבורה ובמכולות דוגמאת 7/11 אפשר וכדאי להשתמש ב"טי-מאני" שהוא משמש כארנק אלקטרוני הניתן לטעינה בכל מקום ומחייב בהעברת ההתקן על קורא ייעודי.
 

חשמל בדרום קוריאה

220 וולט, 60 הרץ  (מתח כמו בארץ אבל תדר שונה - יש לשים לב במכשירים תלויי תדר). צורת השקע פינים עגולים כמו בארץ.
 

בריאות בדרום קוריאה

רמת שירותי הבריאות גבוהה. בתי-החולים והמרפאות טובים ומצוידים היטב. זרים מקבלים עדיפות בטיפול וביחס. הבעייתיות היא בחוסר שליטה של המקומיים באנגלית, וכן בהבדלים תרבותיים המקשים גם הם על התקשורת עם הצוות הרפואי.
 

כללי התנהגות בדרום קוריאה

במקדשים יש ללבוש בגדים ארוכים וצנועים.


בגדים קוראנים ייצוגיים אותם יש לכל אשה קוראנית בבית 

סמים בדרום קוריאה

החוק הקוריאני מתייחס בחומרה רבה לשימוש ואחזקה של סמים מכל סוג. העונשים כבדים מאוד וההתייחסות חמורה.
 

שגרירות ישראל בסיאול

השגרירות ממוקמת בבניין במרכז העיר, באזור הנקרא Kwangwamun.
בקוריאה כמעט שאין שמות לרחובות ואין מספרים לבתים.
 

שגרירות דרום קוריאה בישראל

כתובת : שדרות ח"ן 38, תל אביב, טלפון : 03-6963244 , פקס: 03-6963243


מגדל הפעמון בסיאול, על רקע מגדל צ'ונג-נו המודרני

אתרי תיירות בדרום קוריאה

סיאול הבירה

עיר בירתה של דרום קוריאה, ובירת שושלת צ'וסון מסוף המאה ה-14, אז נבנו בעיקול נהר האן ארמונות, שערים ושווקים ועוצבה העיר. העכשווית. מלחמות עברו עליה, והיא נכנעה ליפנים והוחרבה גם במלחמת קוריאה, אך שוב ושוב עולה מההריסות, והיא היום מהחשובות שבערי תבל ומהמאוכלסות בעולם, כשבמטרופולין שלה חיים חצי מתושבי דרום קוריאה.
סיאול הצפונית - ארמונות ומקדשים
סיאול הצפונית - השכונות שבמרכז העיר
סיאול הצפונית - בין ההר לנהר
סיאול הדרומית - גאנגנאם סטייל
השטח המפורז בקו הרוחב 38° צפון
 

פּוּסָאן

עיר נמל מהגדולות בנפחי המסחר הימי בעולם, ולכן תמיד הייתה בעלת ציביון בינלאומי ופתיחות לזר ולשונה. זו עיר גדולה אך רגועה, ומהווה יעד נופש וקניות.
פּוּסָאן - ריו ד'זניירו של קוריאה
פּוּסָאן - חופים מקדשים ומבנים יפים
 

האי  צ'ג'ו

אטרקציית הנופש האולטימטיבית של קוריאה, הידועה שם גם בשם "אי ירח הדבש" בפי הקוריאנים. האי זכה במבחן הפופולריות האינטרנטי להיות אחד משבעת פלאי תבל של הטבע. זהו אי געשי אליפטי השוכן על גבול מצר צושימה (מצר קוריאה) וים סין המזרחי, כ-130 ק"מ מדרום לקוריאה הדרומית.  זהו אי וולקני המאפשר טיולים רגליים, בהם, טיפוס על ההר הגבוה בקוריאה, נופים געשיים, תרבות עתיקה ובילוי, וכל זאת במזג אוויר מעט חם יותר מקוריאה עצמה. התשתית התיירותית והמחירים עשויים להרתיע, אבל זהו גן העדן הקוריאני, לפחות לדעת הקוריאנים עצמם.


זוגות בירח דבש מגיעים לאי ומצטלמים בצוק לחוף האי  צ'ג'ו

מקומות לביקור באי  צ'ג'ו כוללים את: סלע הדרקון ליד העיר  צ'ג'ו, שני המפלים ליד העיר סוגוויפו, הכפר סונג-סאנפו, "פסלי הישיש" העתיקים, צוללות האצות (סקין-דייברס), נשים המסוגלות לצלול זמן רב במים קפואים ולהגיע לעומקים מרשימים, צינורות הלבה של צ'ומונורום, חרוט הטוף סונגסאן אילצ'ובונג, טרק למרומי הר האללה-סאן, ההר הגבוה בקוריאה (1,950 מטר), ובראשו נקודת תצפית לתוך הלוע הגעשי שחלקו אגם, ועוד אטרקציות תיירותיות רבות אחרות.
צ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות
צ'ג'וּ - אי של פלאי טבע געשיים
 


מבט לתוך לוע הר הגעש האללה-סאן

קְיוֹנְגְג'וּ

בירת קוריאה העתיקה, אחת מעשר הערים ההיסטוריות של העולם ואתר מורשת עולמית לשימור תרבות של אונסק"ו. בעיר מספר אטרקציות, וביניהן הגבעות העגולות בפארק טומולי, גבעות קבורה של שושלת מלכי שילה, שמלכה על מרבית קוריאה בין המאות 7-10 והמצפה העתיק ביותר באסיה.


המצפה האסטרונומי

בקְיוֹנְגְג'וּ ניתן לראות גם את הסוס הלבן המרחף, המצויר על מגן המלך השמיימי (צ'ונמאצ'ונג), באחת מגבעות הקבורה הפתוחות לציבור, את המקדשים העתיקים ואת הבודהא המדהים ב-Sokoram Gatto. מומלץ גם לבקר במוזיאון ההיסטורי, שהוא הטוב בסוגו בקוריאה. קְיוֹנְגְג'וּ נמצאת ארבע שעות נסיעה דרומית לסיאול (שעתיים ברכבת מהירה), וכשעה מפּוּסָאן.
הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ
קְיוֹנְגְג'וּ - מוזיאון ללא קירות


גבעות קבורה של שושלת מלכי שילה

כפר הפולקלור והעיר סוואן

ישנם ברחבי קוריאה כפרי פולקלור אחדים לשימור המורשת, ביניהם אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו: "הואה" באנדונג ו"יאנגסן" בקְיוֹנְגְג'וּ. במקומות אלה, רוכזו דרכי חיים ומסורות כפריות נשכחות בכפר אחד, לטובת השימור ההיסטורי. בכפר הקרוב לסיאול, בצד העיר סוואון (Suwon) יש שוק אוכל, בעלי מלאכה מסורתיים, מבנים מסורתיים ממקומות שונים בקוריאה, הדגמת מלאכות עממיות והופעות מסורתיות.

העיר סואון עצמה, היא עיר מבצר היסטורית מהמאה ה-18. חומותיה של העיר הוכרזו ע"י אונסק"ו כאתר שימור מורשת עולמית. בניגוד מוחלט לכפר הפולקלור שלידה, העיר נחשבת לעמק הסיליקון של קוריאה. פרט לכפר ולחומותיה של העיר, מומלץ לבקר גם במצודת Hwaseong, בפארקי השעשועים Everland ו-Woncheon, במקדשים ובקברים.


בתים מסורתיים בכפר הפולקלור

מקדש פופג'ו

כשלוש שעות נסיעה דרומית מסיאול, בלב הפארק הלאומי הר סונגני (Songni-san) נמצא מקדש פופג'ו (Beopjusa) - מקדש גדול בנוף הררי יפהפה, שהוקם עוד במאה השישית וחיו בו עד 3,000 נזירים. כמו מרבית שכיות החמדה של קוריאה, המקדש נשרף על ידי היפנים בפלישתו של הידיושי בסוף המאה ה-16 והוא נבנה מחדש בשנת 1624. במקום ישנה פגודה הגבוהה ביותר בדרום קוריאה, וכן צלם ענק של הבודהיסטווה העתידי, המתנשא לגובה 33 מטר בנוף ירוק ואוירה שלווה.


בודהה מאטרייה (הבודהיסטווה העתידי) -
צלם הנישא לגובה 33 מטר במקדש פופג'ו התמונה צולמה
בשנות ה-80 והיום הבודהה מצופה 80 קילו זהב 

טאגו

העיר השלישית בגודלה בקוריאה, ממלכת האופנה, היופי והניתוחים הפלסטיים. מקושרת לפּוּסָאן וסיאול ברכבת ואוטובוסים. האטרקציה התיירותית של העיר היא טיול למרומי הר Palgong שבפאתיה, ממנו נשקף נוף מרהיב של מישורי מרכז קוריאה, ומקדשים בודהיסטים קטנים.

 שלכת של פרחים באביב הקוריאני
שלכת של פרחים באביב הקוריאני

שמורת הר סוראק

שמורת טבע הררית בצפון מזרח המדינה, שאף היא זוכה להגנת אונסק"ו כאתר טבע לשימור. יש בה הרים גבוהים, צוקים אדירים, נחלים ומפלים, מקדש עתיק, נקודות תצפית יפות, אפשרויות לטרקים ונופים מדהימים - ובמיוחד עם בוא הסתיו כשעצי היער מחליפים את צבעיהם.
שמורת הר סוראק


צבעי שלכת בשמורת סוראק-סאן