יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
סאקורה, פריחת דובדבן הנוי באביב, מזוהה עם יפן. יפה היא פריחת הדובדבן ביפן, ויפה שבעתיים פריחת הדובדבן בקוריאה, המלווה בפריחת עצים נוספים. יופיה של פריחת האביב בקוריאה נובעת גם מנטיעת העצים בשדרות כפולות הסוגרות על דרך או נחל ביניהן ונטיעת העצים בסמוך לגופי מים מהם משתקפים העצים הפורחים.

כתבה זו היא המשך לכתבה שמורת הר סוראק הסוקרת את צבעי הסתיו בשמורה מאפיינת לעונה זו.


פריחת הדובדבן

היפנים, במשך כיבושם את קוריאה, הביאו עצי דובדבן ומיסדו את חגיגות "הצפייה בפרחים" (האנאמי). החגיגות המשיכו גם לאחר כניעת היפנים, אך בעבור יובל לכניעה, כפי שהוסר בית המושל היפני שהיה בלב סיאול, כך נעקרו עצי דובדבן רבים כדי לשרש את היפניות הנלוזה מקוריאה. כיוון אחר בו נקטו הקוריאניים הוא בדיקות DNA לעצי הדובדבן, כדי להבהיר לעולם כולו שהדובדבן הקוריאני (wangbeoj) אינו הדובדבן היפני (Somei Yoshino). האמת היא, שהדובדבן הקוריאני הוא עץ נדיר שפחות ממאתיים עצים מזן זה ישנם בטבע – כולם במורדות הר האללה באי צ'ג'ו, וכל שאר עצי הדובדבן בקוריאה הם מהזן היפני, אך זהו רק עניין של כבוד ותו-לא, ולכן מתחילת המילניום הוכשרו שטחים והורכבו מספר אלפי דובדבנים קוריאניים במטרה לשמר ולהפיץ את הזן הזה במדינה כולה.

שדרת הדובדבן היפה בקוריאה נמצאת בדרום חצי האי, דווקא בעיר צ'נגוון, עיר תעשייתית חדשה שהיא חיבור של שלוש ערים סמוכות במפרץ מאסאן, כ-40 קילומטר מערבית לפוסאן. המקום להיות בו בזמן פריחת הדובדבן, הוא חלק העיר שנקרא צ'ינהא (Jinhae). בעשרת הימים הראשונים של אפריל, מתקיים בעיר פסטיבל פריחת הדובדבן (Jinhae Gunhangje Festival). ברחבי צ'ינהא בפרט ובכל רחבי צ'נגוון, נטועים אלפי עצי דובדבן, אך "הדובדבן שבקצפת" הוא קטע של דובדבן פורח לאורח 800 מטר על תוואי נחל, היוצא צפונה מתחנת Gyeonghwa. פרטים נוספים באתר: gunhang.changwon.go.kr


שדרת הדובדבן של צ'ינגהא


שדרת הדובדבן של צ'ינגהא

מקור הפסטיבל בצ'ינגהא הוא במצעד לזכר האדמירל יי סונשין – הגיבור הלאומי שטיבע את הצי היפני בסוף המאה ה-16. במהלך הפסטיבל יש גם מצעד לזכרו ונפתחת האקדמיה הימית בה ישנה גם שדרת דובדבן פורחת. ישנה גם פעילות לילית בה מוארים אלפי פרחים מלאכותיים המאירים את עצי הדובדבן, ויש גם מופע זיקוקים במפרץ. במקומות שונים מוארים העצים בשלל צבעים. החיבור בין האדמירל הקוריאני והמסורת היפנית שהחלה עוד בתקופת נארה, במאה השמינית, והפכה לסמל למיליטריזם היפני, היא בלשון המעטה קצת מאולצת. גם ביפן, חיבור הפריחה קצרת הימים בה הפרח נופל שלם, בלי לנבול, ללוחמי הקאמיקאזה, שנופלים בשיא פריחתם, גם הוא היה גיוס סמל לאומי להפך המוחלט, אולם זו דרכו של עולם כנראה.


שדרת הדובדבן של צ'ינגהא בלילה


עצי דובדבן באגם בצנגוון

פריחת הדובדבן בסיאול

מקום נוסף ונגיש יותר לצפייה בפריחת הדובדבן, וגם הוא מהזן היפני, הוא האי יווידו בנהר האן בלב סיאול, בפארק יווידו. לגדת האי ננטעו 1,886 עצי דובדבן הפורחים בתחילת אפריל, אז מתקיים בפארק "פסטיבל פריחת האביב של יווידו (Yeongdeungpo Yeouido). הפסטיבל מתקיים כאשר עצי הקמליה ועצים אחרים פורחים. מרכז הארוע הוא בפארק Yeouiseo-ro לאורך גדת הנהר (מאחורי בניין האסיפה הלאומית). ישנן הופעות ותאורה מיוחדת על שורת עצים. ומה עושים עם פרי הדובדבן של כל אלפי העצים אתם שואלים? ובכן, בניגוד לפרי הגודגדן והדובדבן למאכל, אותם אנו מכירים, פרי הדובדבן מזן ישינו (הדובדבן היפני), הוא גולה קטנה, כמעט לא אכילה על ידי אדם, מכתימה באדום ועם מעט בשר. ציפורים וחיות שמחות להחליף את האדם בצריכת הפרי של עצים אלה.


פריחת הדובדבן באי יווידו בסיאול


פריחת הדובדבן באי יווידו בסיאול

שדרות

הגעתם לקוריאה שלא בשבוע הראשון של אפריל וגם לא בסוף אוקטובר, כשקוריאה בוערת באש השלכת? עדיין שדרות העצים של קוריאה שווים ביקור. עצים הנטועים משני צידי הכביש, הסוגרים על כביש צר ביוצרם מראה מנהרה, הם מראה מדהים. ניתן לראות זאת במקומות אחדים, ובמיוחד בדרכי הר צ'ירי (Jirisan) בדרום חצי האי.


כביש בדרך להר צ'ירי


כביש בדרך להר צ'ירי

השדרה שנבחרה להיות היפה בקוריאה, היא שדרת המטסקוויה (Metasequoia lime Ave.) של העיירה טאמיאנג (Damyang) הסמוכה לבירת מחוז ג'אלה הדרומית, העיר קוואנגג'ו (Guangju). העצים ממשפחת הברושיים, קרוביהם של הרדווד המוכר לנו מקליפורניה, יכולים לגדול מהר ולהגיע ל-45 מטר ולקטרי גזע גדולים, ניטעו לאורך 2.4 קילומטר של כביש בשנות ה-1970 המוקדמות, כאשר משרד הפנים החליט על דרך זו כחלק מפרויקט השדרה הלאומית. תוך 3-4 שנים, גדלו השתילים לגודל שכיסה את פני השמים. שירות יערות של קוריאה בחר בשדרת המאטאסוקויה ככביש היפה ביותר של קוריאה ב-2002. השדרה על הכביש הישן הפכה לאתר תיירות ונסלל כביש מהיר מקביל כשהשדרה נשארה לרשות המבקרים שיכולים ללכת לאורכה ולהיתחבר לטבע. השדרה יפה בקיץ כשהיא ירוקה, יפה בתקופת השלכת במשך נובמבר, כשהיא כתומה ומציפה את הדרך בעלי אש כתומים וחומים, בשלג כשהיא לבנה, ואף באביב, כשהעצים ערומים.


שדרת המטאסקויה


שדרת המטאסקויה

משעולי הבמבוק

עוד בעיירה טאמיאנג, נמצא פארק הבמבוק צ'וקנוקוון (Juknokwon). הפארק הוא גבעה בה גדל רק צמח אחד והוא הבמבוק. שבילים נמתחים לאורך הגבעה, כשביתנים פזורים בפינות הפארק, ואפילו מוחבאים בין שיחי הבמבוק רמקולים נסתרים המלווים את הביקור במוסיקת רקע חרישית. המקום מטופח ומואר בלילה, ומהווה מקום להתחבר לטבע. יש לפארק המשך כשכונת האנוק הכוללת אף בית הארחה. המקום אהוב על תיירים ומקומיים. אם אתם כבר שם, ואתם אוהבים טיול בשדרות עצים, תשמחו לטייל בטיילת שלאורך הנהר. הטיילת מחברת את שדרת המאטאסקויה עם פארק הבמבוק. לאורך כשני קילומטר לצד הנהר נשתלו עצים באמצע המאה ה-19, ולצידם נסללה דרך לטיול עם ספסלים ומקומות תצפית. אפשר לשכור גם אופניים לטיול לצד הנהר. לאורך הדרך יש ספסלים לרוב ובתים כפריים קטנים ומטופחים לצד ערוגות ירקות זעירות.


משעולי הבמבוק


כתבות נוספות אודות אתרי קוריאה האחרים:

סיאול הצפונית - ארמונות ומקדשים
סיאול הצפונית - השכונות שבמרכז העיר
סיאול הצפונית - בין ההר לנהר
סיאול המרכזית - החיים היפים
סיאול הדרומית - גאנגנאם סטייל
השטח המפורז בקו הרוחב 38° צפון
הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ
קְיוֹנְגְג'וּ - מוזיאון ללא קירות
פּוּסָאן - ריו ד'זניירו של קוריאה
פּוּסָאן - חופים מקדשים ומבנים יפים
צ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות
צ'ג'וּ - אי של פלאי טבע געשיים
שמורת הר סוראק