יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
שלושה כתרים הכתיר ארגון אונסק"ו לאי צֶ'ג'וּ. שמורה ביוספרית, מורשת טבע ומורשת גאולוגית לשימור. פרט לליג'יאנג הסינית, אין עוד מקום שזכה להכרה בייחוד בשלושה תחומים שונים. בנוסף לכך, זכה האי צֶ'ג'וּ להכרה עולמית נוספת בבחירתו לאחד משבעת פלאי הטבע של העולם, כשהוא משיג את ים המלח שלנו ועוד אתרי טבע מדהימים. בהמשך לכתבה "צֶ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות" אודות התרבות הייחודית של האי, כתבה שנייה עוסקת בעיקר בפלאי הטבע שנמצאים באי.


מאכילת הדגים

 

סלע הדרקון (Yongduam Rock)

בחוף הים של העיר צֶ'ג'וּ-סי, נמצא סלע בזלת גדול שצורתו עוצבה על ידי בלייה ברוחות חזקות וגלים במשך אלפי שנים. יש הרואים בו צורת דרקון העולה מהים לכיוון העיר. יש הרבה אגדות על היווצרו. אחת האגדות מספרת שדרקון שגנב אבן ירקן יקרה מהר האללה, נהרג מחץ ששילח בו אלוהי ההר. כשהוא נפל, גופו שקע בים בעוד שראשו קפא כשהוא מביט בשמים. אגדה אחרת מספרת שסוס לבן שחלם להיות דרקון ועלה לשמיים, נתפס על ידי חייל וקפא בסלע. כך או כך, צריך הרבה דימיון כדי לראות בסלע השחור דרקון, ובמיוחד למי שלא ראה דרקון חי מימיו... סביב הסלע שמו מרפסת תצפית ומסלול הליכה קצר, ולאורך המסלול פתחו אג'ומות דוכני אוכל משלל מאכלי הים. קטע הרחוב הסמוך נסגר והפך לפארק קטן וחמוד - מקום להסתובב וליהנות מהבריזה של הים.


סלע הדרקון יונגדום

מקדש סאמסונגגיול (Samseonghyeol Shrine)

זו מדשאה בחרשת אורנים בלב העיר צ'ג'ו, בה ישנם שלושה חורים בקרקע, ולכן השם "שלושת חורי הקלאנים". האגדה מספרת שלאי הגיעו שלושה חצאי אלים שחיו כציידים לקטים. הם התחתנו לבסוף עם שלוש נסיכות שנסחפו לחוף בתיבת עץ, כשהן מביאות איתן עגל, פוני וחמישה זרעים מסוגים שונים, בעזרתם התפתחה החקלאות באי. על פי סרט אנימציה המוצג בכניסה, האורך כרבע שעה, גבר מסתורי הגיע בספינה והביא שלוש נסיכות יפות שהפכו לנשיהם ולמדו אותם חקלאות כדי לעזור להם לפתח ולאכלס את האי. בסופו של דבר השלושה הגברים ירו שלושה חיצים מהחלק העליון של הר שנחתו בשלושה מקומות שונים על האי ובכך סימנו את מקומות המגורים לצאצאיהם.
העצים סביב החורים בקרקע נראים כאילו משתחווים לכיוון החורים. בחדר תצוגה יפה מודגמות האגדות והמקום וישנן חליפות ראשי שלושת הקלאנים. במקדש שבמתחם אליו עולים שלושת ראשי הקלאנים באפריל וספטמבר, יש שלושה חדרים עם מקדשי אבות לכבוד הקלאנים. האתר נמצא בסמוך למוזיאון לפולקלור והיסטוריית הטבע. דמי כניסה 2,500₩ לבני 19-64 וחינם מעל 65, פתוח כל יום בין 8:30-17:30 (בקיץ עד 18:30).


השקע בו נמצאים שלושת החורים מהם הגיחו הקלאנים

בראשו של לוע טוף געשי

הלוע הגעשי סונג-סאן (Seongsan ilchulbong "הר המצודה") נישא כמעט במנותק מהיבשת, במזרח האי צֶ'ג'וּ. הר זה הוא מסמלי האי ומופיע במבט מהאויר כמעט בכל ברושור של האי. לוע הטוף הגעשי הוא לוע קוני של התפרצות הידרו-מגמאטית. הלוע נוצר בהתפרצות במדף קרקעי בים רדוד לפני כ-5,000 שנה. זהו קונוס הידרומגמאטי מהמושלמים שקיימים בעולם ומאפשר ללמוד על היווצרות התפרצויות מסוג זה, ולכן זכה להכרה כאתר עולמי לשימור בחסות אונסק"ו. העליה לראש הלוע דורשת כעשרים דקות טיפוס במדרגות נוחות, לגובה של 182 מטר מעל פני הים - כ-800 מדרגות המובילות לנקודת תצפית על לוע ירוק בעמק קלדרה מעוגל, בקוטר של כ-600 מטר ועומק של כתשעים מטר, המוקף בחומה משוננת של כמאה סלעים בהיקפו, הנראים כמו כתר ענקי המוקף בים כחול כמעט לכל היקף הלוע. בשל היות הלוע במזרח האי, הוא מכונה "פסגת הזריחה" למרות שאינו פסגה, ושהמועד הטוב לראותו הוא דווקא כשהשמש בגב, כלומר החל מהצהריים. האתר פתוח למבקרים משעה לפני זריחה ועד השקיעה, אך סגור כשייש מזג אוויר גרוע. לביקור באתר תספיק שעה, וכדאי לבחור שעת ביקור בה תוכלו לראות גם את מופע הנשים הצוללות. ההגעה בנסיעה של כשעתיים (כ-4,000 וון) באוטובוס מתחנת האוטובוסים המרכזית בצֶ'ג'וּ בקווים 710 ו-701, או כשעתיים וחצי נסיעה מהעיר סאוגוויפו.
 
בסמוך לפסגת הזריחה נמצא האי אודו (Udo) שהוא אי קטנטן הסמוך ליבשת, ונגיש בסירה מהחוף הקרוב אליו. האי, ששמו נגזר מצורתו כשל פרה רובצת, 13 ק"מ היקפו, מציע מבני אבן, קברי אבן ונשים צוללות, כמו גם חופי חול יפים ופעילות כגון אופנועי ים, דיג ועיסוי בחול. זהו מקום נפלא לטיול באופניים סביב לאי או באתרי צילום של סדרות וסרטים שמוצאים באי זה אתר צילום מועדף. המקומיים ממליצים על גלידת הפרה הייחודית לאי זה. הפלגה לאי כל כשעה, שכירת אופניים 2,000 וון לשעה או 5,000 וון לשלוש שעות המספיקות להקיף את האי, דמי כניסה 1,500 וון, אוטובוס סביב לאי 30 דקות 800 וון ואוטובוס תיירים 5,000 וון שעתיים.


מכתש הקלדרה של הר פסגת הזריחה

מסע ללב האדמה

האי צֶ'ג'וּ קיבל את הכרתו של יונסק"ו בשלושה תחומים. אחד מהם הוא צינורות הלבה הארוכים שהזרימו את הלבה הרותחת מתחת שכבה שהתמצקה, ביוצרם מנהרות ארוכות במצב שימור מצויין. פרט לעצם קיום המנהרות הארוכות, הן אוצרות בתוכן גם תופעות של קווי זרימה מתקופות בהן זרימת הלבה לא מילאה את חלל המנהרה כולה, עמודי לבה, נטיפים של אבן משקע שנוצרו בחלחול מים למנהרות, וכן מגוון ביולוגי שהתפתח במנהרות. המנהרה הארוכה והמרשימה מאנג'אנג (Manjang-gul) שנמצאת באזור הצפון מזרחי של האי צֶ'ג'וּ אורכה 7,416 מטרים - מעשרת מנהרות הלבה הארוכות בעולם. המנהרה מחולקת על ידי מפולות לשלושה חלקים, מהם חלק אחד באורך קילומטר, נפתח לביקור הקהל (עד 7,000 איש ביום) גובה המנהרה הוא של כשלושים מטר ורחבה 23 מטר, והיא משמרת את תצורות הנוף הגעשי היטב. בסוף החלק הפתוח ישנו עמוד לבה של כמעט שמונה מטר - הגדול שנמצא בעולם, החוסם את המשך הסיור במנהרה. המנהרה במצב שימור מצויין למרות גילה הותיק של 200-300 אלף שנה. במנהרה נטיפי לבה, זקיפי לבה, שלפוחיות, אלמוגי מנהרה, פסי זרימה המעידים שבזמנים אחדים הלבה הזורמת לא מילאה את חלל המנהרה ועוד תצורות. בחלקו העליון של פתח מספר 2 יש כ-30 אלף עטלפים - המושבה הגדולה במדינה. הטמפרטורה במנהרה היא בין 11-21 מעלות במשך השנה. הכניסה למנהרה בכל יום בשנה פרט לימי ד' הראשונים בכל חודש, בין השעות 9:00-18:00 בעלות של 2,000 וון. סיור בקצב איטי אורך כ-50 דקות.


עמוד הלבה במנהרה, וקווי הזרימה בצידה

הר האללה (Hallasan) וטרקים בצֶ'ג'וּ

בלב האי ניצב הר הגעש שיצר את האי כולו. זהו אמנם רק לוע ראשי המוקף בשלל לועות משניים, אולם זהו ההר הגבוה ביותר בדרום קוריאה. טראק למרומי ההר זוהי הפעילות המומלצת לבעלי כושר גופני סביר. הפסגה מתנוססת לרום 1,950 מטר מעל פני הים, ודרכים רבות יש להגיע ללוע שקוטרו כשני קילומטר, ושהתפרץ לאחרונה לפני כאלף שנה, אך עדיין יש בקלדרה אגם עונתי. ההר הוכרז כאתר טבע לשימור בחסות אונסק"ו.
 
הטראק עצמו מציע נופים יפים. יש לאזור הפסגה שישה מסלולים באורך 4-10 ק"מ. רק שני מסלולים מגיעים לפסגה עצמה: מסלול Seongpanak ממזרח, שהוא קל יחסית. הוא מתחיל מרום 750 מטר, אורכו כ-10 קילומטר (4.5 שעות) ויש בו שתי תחנות מזון לאורכו, ומסלול Gwaneumsa התלול יותר מצפון, שמתחיל ברום 620 מטר, אורכו כ-9 קילומטר (5 שעות). אפשר לעלות ממזרח ולרדת צפונה, לכיוון העיר צ'ג'ו. רמת המסלולים קלה עד בינונית ומי שמעוניין להגיע לפסגה ולחזור למטה, צריך להקדיש 6-10 שעות לטיול - הרבה בשל עומס המטיילים הרב בדרך לפסגה. לא נדרשים דמי כניסה לפארק בתוכו נמצא ההר. דרכי הגעה: www.hallasan.go.kr.


לוע הר הגעש האללה

למי שטרקים הם תחביבו, ברחבי האי סומנו 21 מסלולים באורכים ודרגות קושי שונים, שאורכם הממוצע 15-20 קילומטר, המתאימים להליכה יומית. המסלול נקרא "דרך אולה" (Olle Trail) והוא מסומן בחיצים בכחול וכתום עם סמל שנראה כמו סוס פוני.
אולה היא מילה בניב מקומי המציינת את שביל הכניסה מהרחוב לבית והוראתו היא "מקום מפגש" בין המרחב הפרטי לציבורי. השביל הראשון הוכשר ונפתח ב-2007 ומאז סומנו שבילים בהיקף האי.
הנתיבים מחוברים ביניהם כך שניתן להמשיך מנקודת סיום כל מסלול למסלול הבא ומאפשרים הליכה של למעלה ממאתיים קילומטרים, שייקחו אתכם דרך יערות, הרים, חופים, כפרים של אנשים לבביים ומקומות מרוחקים המציעים את נופי האי צֶ'ג'וּ הוולקני ובעל הנוף הדרמטי. זה אינו מסלול קשה, אך יש קטעים ארוכים למדי. למרות שחובה להצטייד במים, במרבית הקטעים עוברים בנקודות ישוב בהן אפשר להצטייד. תיאור הקטעים בשביל אולה באתר זה. טרקים נוספים ישנם באיי הסביבה, שאף הם נקראים אולה, וכמובן הטרקים השונים למרומי הר האללה.
 
הר סאנבאנג (Sanbangsan) מילולית "מערה בתוך הר", הוא צוק לבה בגובה 350 מטר מעל פני השטח, עם מדרונות תלולים, שבשל היותו על קו המים וגבהו הרב, לעיתים פסגתו טובלת בעננים. כפי ששמו מרמז, יש במרכז גבהו מערת לבה שהפכה למקדש. ההר הוא תוצאה של פעילות וולקנית אלימה לפני 700,000 עד 800,000 שנה. זו התרוממות איטית של לבה צמיגה ללא לוע געשי. והוא למעשה גוף עצום של לבה המזדקר 400 מטר מעל קו המים. בשל מיקומו קרוב לים וגובהו הרב, יש ממנו נוף יפה של האי והים. יש למרגלות ההר מקדש בודהיסטי וכן מערת גרוטו בגובה של כ-450 מדרגות. ההר נמצא בחוף הדרום מערבי של האי. עליה לפסגת ההר מצריכה כושר ותשלום דמי כניסה של 1,000 וון.


המקדש שלמרגלות הר סאנבאנג

הפיצוץ שהותיר בור

מכתשים וולקניים רבים יש באי צ'ג'ו, וברובם נפלטה לבה או אפר וולקני ונוצרו לועות בולטים, אולם כאשר יש פיצוץ גזי נוצר מכתש שקוע באדמה ללא קונוס טוף או חומר מאגמטי. ייחודו של המכתש הוולקני סאנגומבורי (Sangum Buri) הוא היותו המכתש היחיד בקוריאה שנוצר כך. המבנה של בור עמוק באדמה יצר סביבה אקולוגית ייחודית שאיפשרה גדילת מיני צומח אנדמיים ובכלל, מיני צומח רבים. משער הכניסה וחנות המזכרות שבדרום מזרח האי, ישנו מסלול הליכה של כמה מאות מטרים בנוף יפה, כשהר האללה נשקף ברקע. אין הרבה מה לראות פרט לטיול קצר כדילהשקיף לבור הלוע המיוער שקטרו כ-600 מטר, שאילו אסור לרדת. כדי לראות את פנים הלוע כדאי להיות סביב שעות הצהריים. במסלול ישנם קברים בסגנון המקומי של גבעות ירוקות עגולות. האתר נמצא על שטח אדמה פרטי, דבר שאולי מסביר את מחיר הכניסה של 6,000₩. שעות הפתיחה הן 5:30-21:00. משך הטיול כשעה וחצי. הגעה מהעיר צ'ג'ו בכשעה נסיעה באוטובוס 720-1.


סאנגומבורי - הבור שהוא לוע פיצוץ וולקני

שכבות גיאולוגיות ואגדות

הפארק הגאולוגי סווול-בונג (Suweolbong) הוא מהפארקים הגיאולוגיים המובילים בקוריאה, שגם הוא נכס עולמי לשימור בחסות אונסק"ו. לאורך החוף המערבי ביותר של האי צֶ'ג'וּ, חשוף שיכוב של אפר וולקני המתוארך ל-18,000 שנה. זהו צוק יפה בגובה 70 מטר בו ישנן תופעות וולקניות ייחודיות. לאורך הצוק חשופה שכבת הלבה הראשונית, האטומה, ומעליה שכבת אפר וולקני מאוחר יותר. בשל חדירותו הגבוהה של האפר ואטימותה של שכבת הבזלת, בין השכבות זורמים מי מעיינות. בצוק, בשל קלות החפירה, יצרו היפנים בונקרים מבוצרים הפונים לסין, המגינים על האי בתקופה בה נערכה מלחמת סין-יפן השנייה. בשל מיקומו במערב יש שם שקיעות יפות ויש הטוענים שביום בהיר רואים את חופי סין משם.
 
על המקום ישנה אגדה המספרת על אח ואחות, נוקגו וסוולי Suwolee & Nokgo שחיו לפני 370 שנה. הם הגיעו למקום בחיפוש אחר צמחי מרפא לאימם החולה. האחות מצאה את הצמח על קצה הצוק, אך כששלחה ידה לקטוף את הצמח נפלה למותה למרגלות הצוק. נוקגו האח בכה 17 יום והדמעות שלו הם המעיינות הטבעיים שנמצאים היום בקצה הצוק. הפסגה נקראה נוקגו-מול אורום (Nokgomul oreum) - מול משמעו "מים" ואורום משמעו "טיפוס" בשפה המקומית. הכניסה למקום חינם.


שכבת בזלת ומעליה שכבת אפר וולקני. בין השכבות נובעים מי מעיין

בסיס צבאי קדמי

מלחמת סין-יפן השנייה החלה כשקוריאה היא קולוניה יפנית. מיקומו של האי צֶ'ג'וּ במחצית הדרך מיפן לערים המרכזיות של סין (שאנגחאי ונאנג'ינג - בירת סין) ובמרחק קרוב לערים המרכזיות טיאנג'ין ובייג'ינג, הפך את האי למקום אסטרטגי הן של חיל הים והן של חיל האוויר היפני. לקראת סוף המלחמה הפאסיפית בשנת 1945 התכוונה האמפריה היפנית להשתמש באי צֶ'ג'וּ כמבצר אחרון להגן על יפן והציבה 60-70 אלף חיילים במקום. בהשוואה לרבע מיליון אזרחים באי היה זה מספר עצום של חיילים. האזרחים נדרשו אף לכלכל את הצבא העצום, ולו הייתה מגיעה המלחמה לאי, היה וודאי גורלם של האזרחים כגורל אנשי אוקינאווה. הצבא היפני בנה מתקנים צבאיים כגון בסיס חוף, בסיס תעופה וכבישים. אזורים סביב הר סונגאק (Songak) בחוף המערבי היו בסיסים קדמיים לפלישה לסין, על-אף היופי הטבעי של חוף הים. הצבא היפני בנה ביצורי אבן סביב הר סונגאק, ייסד בסיס תקיפה מיוחד לאפשר ליחידות תקיפה לצאת ממנו, ובנה מצודה ובונקר בבסיס האויר אלדרו (Alddreu).

שדה התעופה אלדרו נבנה לפני מלחמת סין-יפן השנייה. הוא תוכנן בשנת 1926 והבנייה נעשתה עד אמצע שנות השלושים. השדה הורחב שנה לאחר מכן והמשיך להתרחב במשך כל מלחמת סין-יפן. כיום, שדה התעופה שהמקומיים משתמשים כשטח חווה, נותרו בו כעשרים סככות מטוסים (האנגרים) שנבנו בתקופה היפנית, ולמרות שעברו עשרות שנים מאז, הסככות נבנו חזק מספיק כדי שישארו כפי שהיו. נותרו גם שרידי מבני שירות ותחזוקה במקום. לפני מספר שנים, יפנים שעבדו בעבר כקצינים יפנים בשדה אלדרו , ביקרו במקום וניסו לתרום כסף לשימורו אך נדחו. סביב הר סונגאק יש כמה שרידים של בניית מנהרה. הצבא היפני חפר מנהרה גדולה כדי לבנות בסיס תת קרקעי בהר סונגאק. המנהרה הייתה גדולה דיה למשאיות לעבור והיא חוברה למנהרות נוספות. יש 15 מנהרות בהר, הנעות באורכן בין 3-20 מטר, בהן הוחבאו סירות הטורפדו למגננה. בכל רחבי צֶ'ג'וּ ישנם שרידים של הצבא היפני המראים כי לו הצבא האמריקני היה נוחת בצֶ'ג'וּ במקום באוקינאווה, היה זה הופך לשדה קרב ומוות של כבוד לא פחות הירואי מאוקינאווה. זהו השריד הגדול ביותר של האימפריה היפנית בקוריאה ושריד של חוסר המזל של האי צֶ'ג'וּ.


האנגר מטוסים בבסיס אלתר ודגם של מטוס בתוכו

חופים וטבע

כאי המוקף מים יש בצֶ'ג'וּ חופים רבים בצבעי חול שונים ביניהם. חוף Hyeopjae הוא אחד מחופי השחייה הטובים ביותר בצֶ'ג'וּ ומציע חול לבן ורך ונוף של האי Biyangdo. גם לחוף Geumneung ליד העיר הלים חול לבן ונעים כשעולה הגיאות, בעוד שחוף Samyang שעל-יד העיר צֶ'ג'וּ יש בו חול לבה שחור, קריר בשל המעינות בסביבה. חוף Iho הוא הקרוב ביותר לעיר צֶ'ג'וּ מצוין לשחיה ולכדורעף חופים. חוף Gimnyeong הוא חוף נרחב עם חול לבן. יש עוד שלל חופים המתאימים לשנורקל לגלישה ולדיג. פירוט מלא של החופים באתר www.jejumandarins.com
 
יש באי מספר מפלים יפים. מפלי Cheonjeyeon מורכבים משלושה מפלים. המים יוצאים ממערה למפל הראשון בן 21 המטרים וברכת המשושים שלרגליו. מפל זה מספק את מימיו למפל השני בן 30 המטרים והלאה למפל השלישי. מעל הנהר שלרגלי המפל השני ישנו גשר קשתי להולכי רגל, שנקרא "Chilseonyeogyo" שפירושו "גשר שבע נימפות", שבצידו תמונת שבע הנימפות. האגדה אומרת שבמהלך הלילה שבע נימפות יורדות מן השמים להתרחץ במי המפלים. הגשר נבנה ב-1984 בעלות 400 מיליון וון והוא מתחבר את Cheonjeyeon עם קומפלקס התיירות Jungmum בו ישנו פאוויליון עם ציורי שבע הנימפות מהאגדה. המפל השלישי, Jeongbang הוא המפל היחיד באסיה, מזרחית לטורקיה, שנשפך ישירות אל האוקיינוס (אל בריכה קטנה שמתחברת לאוקיינוס).


מפל שני מתחת גשר שבע הנימפות

על שפת הים, במקום בו נשפך הנהר, מגודרת דרך המובילה לצפייה בתצורות משושי בזלת. תצורה זאת, כפי שישנה בברכת המשושים ברמת הגולן, וכן במפל הראשון שתואר כאן, היא תוצאה טבעית של שרמי לבה איטית שבמהלך התקררות משנה את נפחה, ובהתאם למהירות הקירור, יוצרת מעטפת קשוחה ותווך צמיגי, ובמהלך ההתכווצות נשברת לעמודים בני 3-8 צלעות - לרוב, צורת כוורת משושה.


תצורות משושים בחוף הים


כתבות נוספות אודות אתרי קוריאה האחרים:

סיאול הצפונית - ארמונות ומקדשים
סיאול הצפונית - השכונות שבמרכז העיר
סיאול הצפונית - בין ההר לנהר
סיאול המרכזית - החיים היפים
סיאול הדרומית - גאנגנאם סטייל
השטח המפורז בקו הרוחב 38° צפון
הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ
קְיוֹנְגְג'וּ - מוזיאון ללא קירות
פּוּסָאן - ריו ד'זניירו של קוריאה
פּוּסָאן - חופים מקדשים ומבנים יפים
צֶ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות
שמורת הר סוראק
שדרות ופריחת האביב בקוריאה