יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...


עוזניה שחורה בשמים הכחולים

"ארץ השמיים הכחולים" היא מקום קסום, בעל נופי עשב ירוק, צאן ומקנה. מאז צאת הסרט "אורגה - מקום לאוהבים" ופתיחתה למטיילים בשנות התשעים, היא יעד בעל תדמית רומנטית של נופי-עד ודהרות סוסים. המציאות אף יפה מהתדמית. המדינה נמצאת בין רוסיה לסין, ומכסה כמיליון וחצי קמ"ר (כ- 71 פעם מדינת ישראל) וחיים בה כשולשה מליון איש בלבד, דבר הגורם למטייל להרגיש שהארץ בתולית וריקה. ימים אפשר לנסוע בדרכיה בלי לראות ישוב גדול או שדה מעובד, וגם בלי לראות כביש...


דרך אופיינית במישורי מונגוליה 

הטופוגרפיה של מרבית מונגוליה, מישורית גבעית. את שליש שטח המדינה מכסה מדבר גובי, שחלקו מישורי וחלקו רצועה חולית מאורכת, 100 ק"מ אורכה, העשויה זיפזיף צהבהב בערמות של עד 400 מטר גובה. במישורי המדבר רועים להם גמלים דו-דבשתיים, המסוגלים לחיות באזור בו בקיץ ובחורף יש 40 מעלות צלזיוס, רק שבחורף המעלות הן מתחת לאפס ובקיץ מעליו...
מונגוליה היא מדינה בה העבר המפואר נקבר מתחת ערמות חול. מהאימפריה הגדולה בעולם, של הכובש צ'ינגיס חאן ונכדו קובלאי, שבמהלך המאה ה- 13 מתחו את ממלכתם מחופי יפן ועד הונגריה, ומוייטנאם עד ערבות סיביר, ושאותם פגש ועליהם סיפר הנוסע הוונציאני מרקו-פולו, לא נשאר דבר. ההשפעה היחידה המורגשת היא השפעת המשטר הסטליניסטי של עשרות השנים האחרונות. גם לכאן מחלחלת תרבות ה- MTV   כשבמועדוני הריקודים רוקדים למנגינת אותם שירים הנשמעים בדיסקוטקים בארץ, אם כי בצניעות, בעיגול, וכשמגיע שיר ה"סלואו" רק האמיצים נשארים על רחבת הריקודים.


אנשי המדבר

תרבות זוהי מדינתם של נוודים ורועים פסטורליים, החיים באוהל נייד, עגול, הנקרא "גר", המורכב תוך שעתיים. גר נראה תמיד אותו הדבר. מבנה מעוגל בקוטר שישה מטר עם דלת עץ קטנה הפונה תמיד דרומה, עטוי לבד-צמר, סביב גדר עץ, ושעון על שני עמודי גג מרכזיים עליהם מונח ואופן עץ, כשעשרות כלונסאות תומכות את גגו. גג הגר מסמל את ההרים המקיפים סביב. חישוק הגג מסמל את השמש המאירה מעל. קורות הגג הרבות הן קרני השמש, והחשוב מכל, הוא החבל המשתלשל תמיד מראש החישוק, כשהוא מתפתל בין קורות הגג ללבד שמעליו. הוא מסמל את חוט הטבור של האדם אל היקום, כשפיתוליו הם פיתולי הקארמה - אותו גורל עתידי של הבודהיסט המאמין.
בגר ישנן מספר מיטות בהיקף, בצפון הגר ארונית המשמשת מקדש, ועליה מראה, תמונות המשפחה, פסלוני בודהה, ולעיתים גם טלוויזיה ו-DVD  המחוברים למצבר מכונית ישן, ושבשבת חשמל או משטח פוטואלקטרי, ולרוב גם צלחת לווין גדולה. במרכז הגר תנור הפועל על ענפים, עצים, פחם או גללים של בקר, סוסים, או גמלים - בהתאם למצאי באזור בו ממוקמים. הגר מקושט בחלקו הפנימי ובהיקפו בשטיחים צבעוניים. פרטיות היא מושג זר למונגולי, והכניסה והיציאה מהגר נעשות ללא התראה.


גג הגר - שמש וקרניה

התנועה במדינה נעשית בג'יפים רוסיים מתפרקים בדרכי עפר, בנופים מישוריים בדרך כלל. לאורך הדרך עובר הנוסע על פני עדרי כבשים, עיזים, פרות, יאקים ומיליוני סוסים. הנוף מזכיר במקצת את הדימוי של המערב הפרוע האמריקני,  כפי שהוא מתואר בסדרת הספרים "ווינטו ויד הנפץ" של קארל מאי. מעט האנשים החיים במישורי העשב הללו, הם אנשים חברותיים ומכניסי אורחים, לפעמים חברותיים מדי ובעלי ריח אלכוהול מפיותיהם, המזמינים כל אורח לחלוק איתם את חלב הסוסות המותסס ואת שרידי המרמיטה, אותו מכרסם שהם מכרסמים כמו שאנו בולסים גרעיני חמניות. התה שהם שותים עשוי מים חמים עם מעט עשבי תה סובייטי והרבה חלב נאקות או יאקים מלוח ושמנוני, המזכיר במידה מסוימת מרק. משארית החלב מכינים יוגורט מיובש, שטעמו הוא של אבן גיר חמצמצה. הלבוש נשאר מסורתי חיצונית ומודרני מתחת, כמו שגרת חייהם, המכבדת את המסורת כלפי חוץ, תוך התקדמות לעבר אופנות ונוהגים מסורתיים פחות מתחת פני השטח. היום זוהי מדינה חופשית, עם אנשים מאושרים, שאינם חשים על בשרם את השלטון המרכזי, הנשלטת יותר על ידי עדרי הענק וחיות הבר, מאשר על ידי אוכלוסיית הנוודים הדלילה. זוהי מדינת הנופים הפראיים כפי שרבים מאיתנו היו רוצים לראות, ואולי גם לחיות בה. זוהי ארץ ניגודים ונופים, אגמים והרים, הרי געש ומדבריות, שלגים ויובש קיצוני, אוזבקים, קזחים, מונגולים וסינים, יאקים ואיילי הצפון, לצד נמרי שלג ודובי המדבר..


גמל באקטריה דו-דבשתי, שליט המדבר, מתכונן למנוחת לילה  

 

מומלצים לקריאה ולצפייה:

*    סרטים: "אורגה, מקום לאוהבים"  1991. אורגה הוא מוט הלאסו המונגולי, הסרט מספר על חיי משפחה מונגולית במונגוליה הפנימית ונהג רוסי מטורף והמפגש בין מונגולים סינים וסובייטיים.
*    "דמעות של גמל" - 2003 - הפקה גרמנית על חיי המונגולים, חיי גמל הבקטרה, והקשר ביניהם.
*    "מונגול" 2007 - סרטו של סרגיי בודורוב - 120 דקות .
*    "מערת הכלב הצהוב" - 2005 הפקה גרמנית מונגולית על חיי משפחה מונגולית והקשר בינה לכלב שמצאה ילדתם 93 דקות.
*    "ילד הסוסים" - מסע של זוג אמריקאי עם ילדם האוטיסט לפגוש שמאנים מונגוליים.
*   Two Horses of Genghis Khan  - 2009   .
*   Mongolian ping pong 2006 ילדים במונגוליה הפנימית מוצאים את כדור הפינג-פונג, הספורט הלאומי של סין ורוצים להשיבו לממשלה הסינית.
*    ספרים: "הזאב המונגולי" ספר מאת הומריק (הוצאת כנרת) - רומן המתאר את חייו של צ'ינגיס חאן כפי שמספרם חברו הקרוב. הרבה מנהגים, אורחות חיים, ואהבה לסוסים.
*    "מונגוליה מצ'ינגיס חאן ועד מרקו פולו" ספר מאת דן גולדנברג (הוצאת מפה) - תרבויות. בעיקר הפער התרבותי בין מזרח ומערב בימי האימפריה המונגולית הגדולה.