יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...

קוריאה הדרומית - ארץ הבוקר הרגוע

קוריאה הדרומית הפכה ממדינה מפגרת בסיום מלחמת הקוריאות למעצמה כלכלית ותרבותית, כשהיא מצליחה בדרך להתגבר על 35 שנות כיבוש יפני ומלחמה בינלאומית ארוכה בשטחה, להפוך מדיקטקטרה צבאית לדמוקרטיה וממדינה וסאלית של שכנותיה סין ויפן למדינה מובילה בתחומים רבים.
 

סיאול הצפונית - ארמונות ומקדשים

בצפון העיר הוקמו ארמונות מלוכה מהם נשלטה קוריאה כולה 500 שנה. הארמונות נבנו על פי הדרך הסינית, עם מאפיינים סיניים רבים אך בארכיטקטורה קוריאנית אופיינית. למרות שנשרפו ושוקמו, הארמונות והמקדשים הם נכסי מורשת לאומית וחלקם אף נכסי מורשת עולמית לשימור בחסות אונסק"ו.
 

סיאול הצפונית - השכונות שבמרכז העיר

סיאול הבירה היא עיר בת כ-600 שנה, ואזוריה השונים התפתחו בהתאם לנסיבות. כל שכונה התפתחה באופן שונה בהתאם לאוכלוסיה שחיה בה. כל אזור קיבל צביון אחר, וכתבה זו עוסקת בשכונות המרכז הישן של העיר סיאול, מחוז עירוני שנקרא "רחוב הפעמון" על שם מגדל הפעמון שהיה משכים את תושבי העיר בבוקר ומשכיב אותם לישון בלילה.
 

סיאול הצפונית - בין ההר לנהר

מחוז עירוני צ'ונג (Jong-Gu), הוא "מרכז". זהו האזור שבין נחל צ'ונג-גי, עד הר נאמסאן. במחוז זה עוברת חומת העיר שרק שני שערים וקטעים קצרים נותרו מהן, שווקים שצמחו לצד שערי העיר, וריאה ירוקה בהר. בצידו השני של ההר נמצא מחוז יונגסאן ושכונות שדבקו למרכז, בין ההר לנהר האן.
 

סיאול המרכזית - החיים היפים

בין נהר צ'ונג-גי צ'ון להר נאם-סאן, קמה שכונת מסחר, שהפכה לשכונה מובילה, תוססת וממותגת. לא אליטיסטית כמו גאנג-נאם שמעבר לנהר, אך בהחלט יקרה ויוקרתית ונעימה.
 

סיאול הדרומית - גאנגנאם סטייל

מאז צאת הלהיט הויראלי "גאנגנאם סטייל" של הזמר סאי, חדר לעולם כולו שם הרובע הטרנדי העשיר להכרת העולם. זהו הבברלי-הילס של קוריאה, ברמת החיים הגבוהה וביוקר המחייה. ערך הקרקע של אזור גאנגנאם רבתי שווה לכעשירית ערך הקרקע המבונה של המדינה כולה. מילולית, השם "גאנגנאם" משמעו "הגדה הדרומית" (של נהר האן החוצה את סיאול).
 

השטח המפורז בקו הרוחב 38° צפון

צפון ודרום קוריאה הן אחיות תאומות שביניהן יש תהומות של חשדנות ואיבה. הגבול בין שני חלקי העם הוא מהגבולות החמים ביותר בעולם כשמצד אחד ישנה מדינה טוטליטארית החיה במחסור אך אוחזת בצבא ענק ונשק מאיים, ומהצד השני דמוקרטיה מצליחה כלכלית החוששת מאחותה הלוחמנית. בין שתי המדינות חוצץ קו גבול שהוא תוצאה של מלחמה אלימה וארוכה, שאורכו כ-250 קילומטר מים עד ים, ומשני צידיו, ברוחב של שני קילומטר לכל כיוון, ישנו אזור מפורז (DMZ) אליו אין איש מורשה להיכנס, מגודר ושמור.
 

הבודהיזם של ממלכת שילה בקְיוֹנְגְג'וּ

בשיאה אוכלוסיית קְיוֹנְגְג'וּ, בירתה של ממלכת שילה הקוריאנית, מנתה כמיליון איש. שושלת שילה, שמייסדה הוא אבי אנשי קוריאה ששם משפחתם " פָּאק" (כולל הנשיא החשוב פָּאק צַ'אנְג-חְאִי ובתו, הנשיאה פָּאק גוּן-הְיֶה), נשלטה במשך אלף שנה מהעיר שהיום נקראת קְיוֹנְגְג'וּ. כתבה זו מתארת את ההיסטוריה הדתית של העיר.
 

קְיוֹנְגְג'וּ - מוזיאון ללא קירות

על פי אונסק"ו: "האזורים ההסטוריים של קְיוֹנג-ג'וּ מכילים ריכוז יוצא דופן של דוגמאות בולטות של אמנות בודהיסטית קוריאנית, בצורה של פסלים, תבליטים, פגודות, ושרידים של מקדשים וארמונות מהתרבות הפורחת של שושלת שילה. חצי האי הקוריאני נשלט כמעט 1,000 שנים על ידי שושלת שילה, ואתרים ומונומנטים סביב קְיוֹנג-ג'וּ נושאים עדות בולטת להישגים התרבותיים שלה. מונומנטים אלה הם בעלי חשיבות יוצאת דופן בפיתוח הבודהיסטי והאדריכלות החילונית בקוריאה".
 

פּוּסָאן - ריו ד'זניירו של קוריאה

כמו ריו, כמו סן-פרנסיצקו, שילוב של עיר גדולה הבנויה ובליבה הרים וים, מאפשר יופי, ורק שתהייה האווירה בעיר מתאימה, ונוצר שילוב מתאים המושך להקדיש לו זמן בביקור תיירותי. פּוּסָאן, בדרום מזרחה של קוריאה, היא עיר ענק – השנייה בגדלה בדרום קוריאה, שמרגישה מעט כפרית בשל הטופוגרפיה הייחודית שלה. כתבה זו עוסקת בעיר התחתית של פּוּסָאן.
 

פּוּסָאן - חופים מקדשים ומבנים יפים

חלקה הצפוני מזרחי של פּוּסָאן אוצר בגבולו חופים יפים לרחצה. יבוא חול זהוב לפיצוי על הסחף לים, מאפשר לרחוץ בים. לצד חופי הזהב ישנם מבנים מודרניים גבוהים המשמשים כמשרדים ולמגורים. בחלק זה יש גם מקדשים יפים וטבע הסמוך לעיר.
 

צֶ'ג'וּ - נופים געשים ונשים אמיצות

עוד בטרם עלה שמו של צֶ'ג'וּ-דו לראש אתרי הטיולים כשנבחר בתחרות הפופולרית האינטרנטית לאחד משבעת פלאי הטבע של העולם, היה המקום יעד תיירות פנים מוביל בדרומה של קוריאה. היום, כשלמעלה מ-13 מיליון תיירים מבקרים באי מדי שנה  וקו הטיסות מסיאול לצֶ'ג'וּ הוא הקו העמוס ביותר בעולם עם למעלה מעשרה מיליון נוסעים בקו זה, האי, המכונה "אי ירח הדבש", נגיש יותר מאי-פעם.
 

צֶ'ג'וּ - אי של פלאי טבע געשיים

שלושה כתרים הכתיר ארגון אונסק"ו לאי צֶ'ג'וּ. שמורה ביוספרית, מורשת טבע ומורשת גאולוגית לשימור. פרט לליג'יאנג הסינית, אין עוד מקום שזכה להכרה בייחוד בשלושה תחומים שונים. בנוסף לכך, זכה האי צֶ'ג'וּ להכרה עולמית נוספת בבחירתו לאחד משבעת פלאי הטבע של העולם, כשהוא משיג את ים המלח שלנו ועוד אתרי טבע מדהימים.
 

שמורת הר סוראק

שמורת הר סוראק הנמצאת בצפון מזרח קוריאה הדרומית, היא שמורה של מצוקים לבנים, צמחייה עבוטה, מפלים ומסלולי טיול, באזור ההר השלישי בגבהו במדינה. המגוון הנופי והביוספרי הקנה לפארק מעמד של אתר לשימור טבע בחסות אונסק"ו. בכל עונה נצבע הפארק בצבע משלו: בחורף הוא מושלג, באביב פורח, בקיץ ירוק ובסתיו כל הצבעים החמים.
 

שדרות ופריחת האביב בקוריאה

סאקורה, פריחת דובדבן הנוי באביב, מזוהה עם יפן. יפה היא פריחת הדובדבן ביפן, ויפה שבעתיים פריחת הדובדבן בקוריאה, המלווה בפריחת עצים נוספים. יופיה של פריחת האביב בקוריאה נובעת גם מנטיעת העצים בשדרות כפולות הסוגרות על דרך או נחל ביניהן ונטיעת העצים בסמוך לגופי מים מהם משתקפים העצים הפורחים.
 

קוריאה הדרומית - התפתחות המחאה והדמוקרטיה

קוריאה הדרומית היא כיום דמוקרטיה חיה ויציבה, ובכך שונה מרבות ממדינות צפון אסיה בהן מעולם לא היתה מורשת של דמוקרטיה. לרוב מקובל לחבר דמוקרטיה לחברה אזרחית ופעילות לא ממשלתית של ארגוני NGO, אולם בקוריאה מדובר בלחצים מבחוץ  ואווירה של כוח הציבור למחות ומורשת של הבעת דעה ומאבק אזרחי.